Lightpainting aneb malujeme světlem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Lightpainting aneb malujeme světlem

28. srpna 2009, 00.00 | Už jste někdy slyšeli o technice zvané "Lightpainting"? Jedná se o zajímavou fotografickou kategorii, při které doslova "malujete světlem" - jak již samotný název napovídá. Výhodou je, že takto můžete vytvářet téměř cokoli a přitom výsledek - byť sebejednodušší, je téměř vždy velice působivý a originální!

Fotografie má mnoho podob, mnoho “tváří”, mnoho kategorií. Už dávno neslouží jen coby prostředek dokumentující všemožné (společenské, rodinné, politické, historické ap.) méně či více důležité události. Fotografie je dnes (díky masívnímu rozšíření) univerzálním výrazovým prostředem, uměleckým směrem a mnohdy také jen prostě čirou zábavou. Ať tak či onak, celkově je fotografie především inspirativní a zajímavou kreativní činností, kde jediné hranice a omezení jsou dány jen a pouze fotografovou fantazií. My se dnes podíváme na jednu zajímavou a rozhodně působivou techniku – Lightpainting neboli malování pomocí světla!Začněme jedním světlem a něčím jednodušším...

Maluji, maluješ, malujeme
To, že nebude řeč o malířském plátnu, štetci a paletě barev je nasnadě. Naším plátnem bude krajina (potažmo tma), naší barvou světlo a jako štětec? Digitální fotoaparát! A co to vlastně Lightpainting je? Jak již sám název napovídá, hovoříme zde o malbě pomocí světla (což je vlastně fotografie sama o sobě). Sice zde neobjevujeme žádnou Ameriku, nicméně zatím jde stále spíše o okrajovou (specifickou) fotografickou disciplínu. Přesto nebo možná právě proto, výsledky většinou stojí za to a budou dostatečnou odměnou celého vašeho předešlého snažení. Povedené snímky “malby světla” jsou působivé, abstraktní, často s jistou dávkou mystiky. Vždy jsou však svým způsobem originální.A zkoušíme a zkoušíme, střídáme barvy...

Jak na to?
Je to sice paradox, ale k Lightpaintingu potřebujeme tmu! Čím větší, tím lepší! Můžeme fotit jak v interiéru tak v otevřené krajině. První možnost je však přeci jen snazší (a pro začátky nejlepší), neboť si můžeme relativně lehce tmu “vytvořit”. Nemusí být po ruce přímo ateliér (ačkoli je to ideální volba), vhodnými kandidáty jsou logicky jakékoli místnosti bez oken (sklepy, půdy, sklady ap.). Dále potřebujeme světelné zdroje - nejlépe více a různě barevné. Fotíme-li venku, potřebujeme klidné, co nejméně frekventované místo, které není nijak osvětlené (nebo jen úplně minimálně). Vhod přijde i pár šikovných pomocníků, v opačném případě se totiž strašně naběháme. Dále potřebujeme odpovídající technické vybavení. Tím je v první řadě fotoaparát, disponující možností manuálního nastavení - hlavně dostatečně dlouhého expozičního času (nejlépe vč. režimu Bulb - neomezené doby otevření závěrky). Také nesmí chybět pevný, bytelný stativ a dálková (drátová nebo bezdrátová) spoušt. Vzhledem k extrémně dlouhým expozičním časům, totiž hrozí vysoké riziko rozmazání snímku – způsobené i samotným stiskem spouště.V exteriéru je to samozřejmě o něco náročnější...

Nastavení a příprava
Máme vše připraveno? Máme již “své” vhodné místečko? A fotoaparát trůní pevně a pohodlně na stativu? Pak nás čeká to nejdůležitější – vedle určení vhodné kompozice je nezbytné správně nastavit samotný fotoaparát.
Nastavíme plně manuální režim (M), popřípadě režim priority času (S / Tv) – záleží na situaci. Nutnost manuálního nastavení clony dost závisí na aktuálním ohnisku i snímací vzdálenosti - zkrátka na dané hloubce ostrosti. Budeme-li fotit na krátká ohniska a větší vzdálenost (platí zejména venku), HO bude již z principu velká, tudíž clonu nemusíme řešit. Navíc “kreslit” budeme také převážně v jedné rovině, takže pak si vystačíme s prioritou času (S / Tv). V ostatních případech nebo chceme-li mít zkrátka jistotu, použijeme manuální režim a clonu nastavíme na F9-F11. Tím docílíme rozumné HO a zároveň i optimální kresby objektivu.
Citlivost (ISO) necháváme logicky co nejnižší (kvůli výskytu nežádoucího digitálního šumu). Vyvážení bílé (WB) nemusíme řešit, neboť v tomto případě není moc co vyvažovat (tím spíše, fotíme-li přímo do RAWu). Necháme to tedy na automatice (AWB) nebo v režimu slunce. Blesk pochopitelně zakážeme!
Zásadní problém však bude téměř vždy s ostřením. Vzhledem k tomu, že fotíme za úplné (nebo převážné) tmy, moderní AF systémy - pracující na principu pasívního TTL měření, se nemají čeho “chytit”. Proto musíme zvolit nějaké náhradní řešení. Nejjednodušší je, nasvítit (stačí bodově) požadované místo a následně na něj zaostřit. Nebo zkrátka přepnout na MF, změřit či odhadnout vzdálenost a zaostřit manuálně. Také můžeme využít aktivního ostření (např. pomocí ext. blesku), ovšem opět musí být "na co ostřit".
Máme-li hotovo, stačí už se jen chopit připravených světelných zdrojů - popř. zapojit své asistenty, a začít jimi mávat (světly, nikoli asistenty), kroužit, obtahovat... zkrátka “malovat”.Na druhou stranu, otevřená krajina nabízí mnohem širší možnosti...

Praktické rady
Pokud nemáme dálkovou spoušť, můžeme si nouzově vystačit také se samospouští. Vzhledem k dlouhým expozičním časů (řádově i desítky sekund až minuty) doporučujeme aktivovat redukci šumu dlouhé expozice (většina moderních DSLR již touto možností disponuje). Též není od věci vyzkoušet snímání s funkcí předsklopení zrcátka. Možností je mnoho, je třeba vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat a hlavně – co bude nejlépe fungovat. Též kvalitu stativu zde opravdu doceníte. Problémem v podobných případech jsou i mikro otřesy země, stačí totiž když poblíž projede např. nákladní auto. Naším cílem je zkrátka stabilizovat fotoaparát co nejvíce to jde... A ono to jde, i když to často není zrovna jednoduché!A kombinujeme barvy...Zkoušíme různé tvary...Tohle už je poměrně náročné, navíc bez asistence už se zde neobejdete!...Některé snímky mohou mít opravdu zvláštní - až hororovou atmosféru...


Závěrem
Žádný z uvedených snímků nebyl dodatečně nijak graficky upravován (vyjma běžných základních úprav typu: doostření, zmenšení, lehká úprava jasu/kontrastu). Máte-li ve svém "šuplíku" podobné snímky nebo třeba zajímavé postřehy a zkušenosti s danou tématikou, podělte se o ně s námi a s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.
Dobré světlo (a v tomto případě hlavně tmu) a hodně štěstí při vašem “malování světlem”!

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zdroj svetla

Autor: janm Muž

Založeno: 28.08.2009, 08:25
Odpovědí: 2

Dakujem za pekny clanok, aky zdroj svetla pouzivate? Nejake laserove ukazovatka ci nieco podobne?

Odpovědět na příspěvek

RE: Zdroj svetla

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 28.08.2009, 12:54

Zdravim,

staci obycejne baterky (popr. ruzne svitilny). Dobre se mi osvedcily napr. standardni diodova svetla na bicykl (bile + cervene - viz fotky "interier"). Maji tu vyhodu, ze jsou dostatecne vyrazna a zaroven i bodova. Ale lze pouzit i klasicke baterky, popr. takove ty fosforeskujici tycky (je hodne barevnych druhu).

S pozdravem
MH

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zdroj svetla

Autor: DaveM Muž

Založeno: 03.09.2009, 21:49

prirozene toto se da pouzit pouze na vetsi vzdalenost diky velkemu svetelnemu vykonu :), zapalovac jsem testoval od 3m a jde to.. to je pripad bytu. idealni je ohorely klacik :) nejlepe bez plamene, jen uhliky ... s tim je mozno rychle pohybovat .. na klacik pripnout (koste...) svetlo taktez .. neni videt postava.. je pekne obkreslit stojiciho cloveka svickou (clovek musi delat zezadu ze zakrytu na klaciku ci z boku)

Odpovědět na příspěvek

zajímavé

Autor: Vlado Belo Muž

Založeno: 28.08.2009, 09:10
Odpovědí: 0

Zajímavé k pokouknutí. Zdatný kreslíř a
světlo malíř, ten kdo světlem maloval :-)

Odpovědět na příspěvek

myší

Autor: jiri556 Muž

Založeno: 28.08.2009, 09:13
Odpovědí: 1

zkoušel jsem taky jen tak lehce malovat - počítačovou myší (optickou) a zjistil jsem že nesvítí trvale ale rychle bliká

Odpovědět na příspěvek

RE: myší

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 28.08.2009, 12:48

Zdravim,

s blikajicimi svetly muze byt problem, protoze v kombinaci s vasim pohybem to pak ve vysledku casto muze pusobit rozmazane (resp. jako spatne zaostrene, i kdyz tomu tak ve skutecnosti neni)

S pozdravem
MH

Odpovědět na příspěvek

asistence

Autor: Libb Muž

Založeno: 28.08.2009, 10:27
Odpovědí: 1

Proč by ta fotka, kde je jedna postava, nešla bez asistence? Zaostřím na místo, kde budu stát, zapnu samospoušť, dojdu na to místo a pak v klidu kreslím.
Případně si za pár korun pořídím bezdrátovou spoušť a můžu foťák jednou rukou ovládat a druhou kreslit.
To nic nemění na výborném článku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: asistence

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 28.08.2009, 12:45

Zdravim,

zalezi na situaci a podminkach, samozrejme. Konkretne dana fotka byla porizena na relativne velkou vzdalenost (cca 10-15m), navic uprostred pole a v uplne tme. V takovem terenu, podminkach a vzdalenosti je problem jak se samospousti, tak i s dalkovou-bezdratovou.
Fo
tky z exterieru jsme fotili na Letni Fotograficke Skole IDIFu s tim, ze "asistovali" zaroven az 3 lide (1 stal "modelem", ostatni 2 "malovali")

Jinak diky moc za pochvalu

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

taky jsem to zkousel

Autor: acepek Muž

Založeno: 28.08.2009, 13:13
Odpovědí: 0

http://www.acepek.cz/Neza
razeno/Experimenty/page.p
hp

Odpovědět na příspěvek

Sice ne uplně malování...

Autor: George_D Muž

Založeno: 28.08.2009, 13:43
Odpovědí: 0

Jj, když potkam lidi s ohněm v ruce, taky mě to baví fotit. Tady něco staršího

http://lh6.
ggpht.com/_2i4-i0iT3bY/Ru
-2FZu98NI/AAAAAAAAC9M/lLP
-9BDC2U4/s800/P1120319_DC
E.jpg

http://lh3.ggpht
.com/_2i4-i0iT3bY/Ru-2Gpu
98RI/AAAAAAAAC9s/437_DtVx
eck/s800/P1120329_DCE.jpg

Odpovědět na příspěvek

da sa spravit aj video ...

Autor: kralcak Muž

Založeno: 31.08.2009, 20:24
Odpovědí: 1

http://vimeo.com/1185346

Odpovědět na příspěvek

RE: da sa spravit aj video ...

Autor: xman Muž

Založeno: 01.09.2009, 22:46

Jenze to jsou taky fotky sloucene do videa;)

Odpovědět na příspěvek

oheň

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 17.10.2009, 08:17
Odpovědí: 0

Nikdy jsem o tomhle neslyšel ani nečetl, ale jednou jsem se nudil a sám jsem na to došel. Super zdroj světla je oheň nebo vyhasínající ohniště.... Já si s tím hrál ale bez stativu, "maloval" jsem přímo foťákem. Trošku snahy a jsou z toho opravdu zajímavý fotky

Odpovědět na příspěvek

30 sekundovky v tme

Autor: matus Muž

Založeno: 14.12.2009, 13:40
Odpovědí: 0

dal som si limit 30 sekund a kreslil svetlom http://www.facebook.com/a
lbum.php?aid=115701&id=63
1121406&l=bd8f705ac2

Odpovědět na příspěvek

blikající zdroj

Autor: Ondřej Hájek Muž

Založeno: 15.12.2009, 17:48
Odpovědí: 0

Jedna celkem klasika (noční silnice), ale měl jsem tenkrát šístko na ambulanci se zapnutými majáky :) Sice foceno jen s EVF, ale vyšlo to celkem hezky...

http://www.fa
cebook.com/photo.php?pid=
3013081&id=197188688852

Odpovědět na příspěvek

Plátno

Autor: Woodcutter Muž

Založeno: 19.05.2010, 18:01
Odpovědí: 0

Zdravím, také je dost efektní a efektivní malovat bodovým zdrojem světla na podložku. I s Lumixem FS7 se to dá urobit, a to tak, že se dá 15 nebo 30 sekund "noční obloha", zavře se v koupelně, postaví na stativ a na protější bílou zeď se kreslí laserovým ukazovátkem. Při dostatečné intenzitě svítícího bodu a/nebo pomalém pohybu bodu po podložce to je dost dobře vidět (rychlý pohyb logicky bude na fotce méně svítit).

Odpovědět na příspěvek

kde sehnat baterie na kreslení?

Autor: Tim Muž

Založeno: 21.08.2010, 13:10
Odpovědí: 1

kolegové fotografové,shaním nějakou baterku na které jde měnít ruzně barevnost kresleného světla.neporadíte kde za kolik a co koupit??
díky

Odpovědět na příspěvek

RE: kde sehnat baterie na kreslení?

Autor: Honza Muž

Založeno: 27.08.2010, 15:11

No nevím jestli je to adekvátně silný světelný zdroj, ale jako kluci jsme si hráli s touto vojenskou baterkou
http://www.army
-shop.cz/index.php?action
=item&id=97&prevaction=ca
tegory&previd=44&prevstar
t=0

Odpovědět na příspěvek

Jaký fotoaparát??

Autor: Lukáš Bednárik Muž

Založeno: 19.09.2010, 13:37
Odpovědí: 1

Dobrý den, zajímalo by mě jaký fotoaparát minimálně potřebuji k Lightpaintingu. Jestli je nutná zrdcadlovka nebo mi tuto možnost nabízí i některý z lepších kompaktů např. Panasonic LX5. Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Jaký fotoaparát??

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 20.09.2010, 13:36

Dobry den,
v podstate muzete pouzit jakykoli fotoaparat, ktery umoznuje (manualne - Tv / S rezim) nastavit "dostatecne dlouhy" expozicni cas (zda-li kompakt ci DSLR je irelevantni). Onen "dostatecne dlouhy" cas je relativni ale v praxi to chce min. 5 sek (delsi je samozrejme lepsi)
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

asistenti

Autor: Gab4a Muž

Založeno: 17.01.2012, 20:30
Odpovědí: 0

V případě že malují asistenti, by meli byt v pozadi nejspis videt, nebo ne ?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: