Proč vzniká jev červených očí a jak mu zabránit? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Proč vzniká jev červených očí a jak mu zabránit?

jev-cervenych-oci

7. prosince 2004, 00.00 | Každý fotograf se jistě nejméně jednou setkal s problémem takzvaného jevu červených očí. Pokud jejich výskytu na fotografiích chceme zabránit, musíme znát nejdříve příčiny tohoto jevu. V dnešním článku si rozebereme příčiny vzniku, jak mu předejít a co dělat v případě, že tento neblahý efekt chceme ze snímků dodatečně odstranit.

Každý fotograf se jistě setkal s fotografováním za špatných světelných podmínek, kdy nemůžeme použít pro dosažení správné expozice delších časů a nízké clony, a tak musíme použít blesk pro dosvětlení scény. Problémy většinou nastávají ve chvíli, kdy za těchto podmínek fotografujeme lidi, protože jejich oči pak vypadají nepřirozeně červeně. Po té mluvíme o tzv. "jevu červených očí". Tímto jevem trpí hlavně kompaktní fotoaparáty, které mají díky svým malým rozměrům, umístěný interní blesk příliš blízko ose objektivu.


Proč vzniká efekt červených očí
Tento jev vzniká zcela stejně, jako když vám při noční jízdě autem vběhne do světla reflektorů nějaké zvíře a podívá se směrem k vám. Může klidně stát mimo dosah vašich reflektorů a ze tmy na vás vykouknou dva svítící body - oči, protože světlo reflektorů se promítne na sítnici oka.
Oko má řadu podobných vlastností jako fotografický přístroj, i když je výrazně složitější. Oční bulva je opatřena průhlednou čočkou, chráněnou transparentní rohovkou, která umožňuje zaostřit obraz na zadní stěnu oka - sítnici, stejně jako objektiv fotografického přístroje vytváří obraz v rovině světlocitlivého materiálu - snímače. Pigmentová duhovka umístěná v blízkosti čočky, pomalu zmenšuje nebo zvětšuje svůj průměr podle toho, kolik světla na ní dopadá, stejně jako fotograf mění velikost otvoru clony fotografického objektivu v závislosti na světelných podmínkách.Příčinou vzniku červených očí je použití tvrdého světla blesku, který v krátkém časovém úseku (řádově setiny sekundy) osvětlí růžovou sítnici oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla. Z toho vyplývá, že tento jev je tím výraznější, čím blíže je výbojka blesku objektivu. A samozřejmě, oko musí být natočeno směrem k objektivu, při pohledu z boku efekt klesá.
Pro zjednodušení si můžeme místo sítnice oka představit část kulového zrcadla, který když postavíme kolmo směrem ke zdroji světla, vrátí nám největší odlesk.
Z těchto všech fyzikálních jevů vyplývají i možnosti, jak se tomuto nepříjemnému jevu vyhnout.


Co na červené oči platí?
Možností, jak tomuto nepříjemnému efektu zabránit, se nabízí hned několik. Lze je rozdělit do dvou skupin. První možností je donutit duhovku oka k jejímu zúžení a tím efekt, co nejvíce zmírnit. Druhou možností je zabránit přímému odrazu tvrdého světla od sítnice směrem k objektivu.
Nejjednodušší je rozzáření malého bodového ostrého světla umístěného přímo na fotoaparátu, které donutí zorničku oka ke zúžení a následující záblesk po té nezpůsobí tak výrazný efekt. K tomu se dnes využívají vysoce svítivé LED diody s vysokou životností a mechanickou odolností, které světlo s výše uvedenými vlastnostmi dokáže vyprodukovat. Více využívanou možností je řada slabších záblesků, které vycházejí z blesku a předcházejí onomu finálnímu, jenž osvětlí scénu pro expozicí. Nevýhodou je, že tento sled předzáblesků, odebírá výkon tomu závěrečnému, a tak se snižuje jeho výkon při používání této funkce.
Výše uvedené možnosti patří do první kategorie možností, a proto je třeba pamatovat, že nedojde k úplnému odstranění tohoto efektu, ale pouze k jeho částečnému potlačení.
Druhou metodou je zabráněním přímého odrazu světla od sítnice směrem k objektivu a to můžeme dosáhnout jen zvětšením úhlu mezi osou zábleskového zařízení a osou objektivu. Z toho vidíme, že tato metoda je těžko uskutečnitelná u fotoaparátů kompaktních, kde máme vestavěný blesk zabudovaný napevno, bez možnosti tento úhel ovlivnit. Některé fotoaparáty tento problém řeší jinou konstrukcí blesku, např. vyskakovacím bleskem, které mají po té větší vzdálenost od osy objektivu, a tím minimalizují výskyt jevu červených očí.
Nejjednodušší a nejefektivnější je využití externích blesků, protože tyto blesky mají zábleskovou hlavici umístěnou dostatečně daleko od osy objektivu, a tím zajišťují zabránění tohoto neblahého jevu. Tyto blesky většinou mají i polohovatelnou zábleskovou hlavu, a tudíž můžeme využít např. stropu nebo stěny jako odrazové desky, čímž jednak zabráníme přímému záblesku na sítnici oka a za druhé nám vznikne měkké modelující světlo, které rovnoměrně osvětlí snímanou scénu. Externí blesky většinou umožňují i jejich vzdálené odpálení, ať již pomocí synchronizačního kabelu, nebo pomocí bezdrátového odpalovače, čímž stejně jako v předchozím případě zamezíme přímému odrazu světla od sítnice přímo do objektivu.


Jak odstranit červené oči z fotografie?
Jestliže i přes všechnu prevenci se stane, že oči jsou na fotografii červené jak maliny, nemáme jinou možnost než využít grafického editoru. V dnešní době již není složité odstranit tento jev a umožňují to nejen složitější grafické editory jako Adobe Photoshop, ale i ty jednodušší jako Zoner Media Explorer či jeho novější verze ZPS. Také existují přímo programy, které jsou určené k tomuto účelu.
A dokonce existují i speciální algoritmy psané pro digitální fotoaparáty, které umožňují přímo ve fotoaparátu tento jev odstranit. Tuto možnost mají např. fotoaparáty od společnosti Hewlett-Packard a tato technologie odstranění tohoto jevu se jmenuje HP In-Camera Red-eye Removal. Tuto možnost mají např. modely HP Photosmart R507, R707 a R945.


 

Závěr
Rozhodně se nemusíme bát fotografovat s bleskem za špatných světelných podmínek, je třeba si jen uvědomit jakým typem fotoaparátu fotíme a jaké máme možnosti předejít tomu, aby lidé na snímcích měli červené oči. Vždyť je mnoho možností jak tomuto jevu zabránit, takže se nebojme fotografovat s bleskem ani když máme jen digitální kompakty, které tímto jevem nejvíce trpí. A když přece jen budou mít lidé na fotografiích červené oči, při používání digitálního fotoaparátu,máme hned možnost daný snímek v klidu domova přehrát do počítače a tento nepříjemný efekt odstranit.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: