Soutěž: Květnové výsledky a téma na červen - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Soutěž: Květnové výsledky a téma na červen

fotosoutez_06_11_100px

3. června 2011, 22.00 | Zaujalo vás květnové téma "Světlo v hlavní roli"? Přihlásili jste své fotografie do prvního kola naší soutěže? Pak už jistě netrpělivě očekáváte, jaké snímky nejvíce zaujaly odbornou porotu IDIF. Nebudeme vás déle napínat, květnové kolo je uzavřeno a výsledky vám dnes předkládáme. A nechybí vyhlášení druhého, tedy červnového soutěžního kola.

Vyhodnocení 1. kola soutěže na téma "Světlo v hlavní roli"

První soutěžní úkol byl zaměřený na tvůrčí práci se světlem. Nebylo určeno, zda s daným, anebo s různými světelnými konstrukcemi. Zadání tedy bylo nesmírně široké a směřovalo k samé podstatě fotografické tvorby a fotografie jako takové, tedy „kreslení světlem“. Díky tomu vznikla opravdu velmi pestrá galerie vašich prací, která mimo jiné svědčí o vaší velké tvůrčí nápaditosti a výborném fotografickém vidění.

Tato „mince“ má ale také druhou stranu. V tomto případě to je práce odborné jury. A ta měla svůj úkol opravdu nelehký. Mnohem lehčí by bylo, kdyby téma bylo striktně úzce vymezeno, přirozeně. Takto se vzájemně umocnily dva faktory: rozdílné pohledy jednotlivých členů a členek poroty a ohromný rozptyl motivů vaší tvorby. Nakonec ale byly tři nejlepší práce vybrány, připojujeme ještě další dvě na elitní výběr „TOP 5“.

Nejvíce "hlasů" od poroty získal černobílý obrázek květiny "Luční usínání". Stojí a padá se světlem, které vytváří jeho poetičnost i symboliku, od prostého "jarního probuzení květiny – života" až po přesahy ve smyslu "směřování" vzhůru, za světlem, vstříc budoucnosti. Snímek je také dobře zvládnut z hlediska skladby fotografického obrazu i po stránce technické.Na druhém místě je – pro někoho jistě překvapivě – "Zorro", kůň s vtipně vytvořenou škraboškou z pruhu stínu. O jeho úspěchu u poroty rozhodl právě onen „humor ve fotografii“, kterého není nikdy dost a ve fotografii zvlášť.

U třetího místa byla obrovská „tlačenice“. Nakonec zvítězilo "Industriální svítání". I když z něj může na některé dříve narozené dýchnout socialistický industriální realismus, má své kouzlo a je zřejmé, že autor má citlivé „fotografické oko“.Na čtvrtém a pátém místě se ctí skončily fotografie "Pod tou starou břízou" (krteczech) a "I bez květu jsem krásná" (nightkolka). První ze jmenovaných prací dýchá celkově velmi příjemnou atmosférou, je nabitá pozitivní energií, zatímco druhý snímek, to je temný obraz, který může u citlivých osob účinně navodit melancholické rozpoložení.

Tři nejlepší + věcné ceny:

 • 1. Luční usínání – dlapi: tisk jedné fotografie formátu 50 × 70 cm
 • 2. Zorro – karkulin: dárkový certifikát IDIF na kurzy v hodnotě 1 000 Kč
 • 3. Industriální svítání – jihra: set čisticích prostředků na optiku od firmy HAMA
 • Autorům nejúspěšnějších prací srdečně gratulujeme! A prosíme, napište nám e-mail, abychom se mohli domluvit na předání věcných cen.

  Děkujeme všem, kteří jste své fotografie do 1. kola naší soutěže poslali. Věříme, že vás tvorba bavila, že třeba i trochu přispěla ke zrodu dalších vašich tvůrčích nápadů a myšlenek a těšíme se na vaše nové fotografie v dalším kole soutěže. Zde si můžete otevřít stránku s titulní stranou Galerie.  Červen: Zadání druhé praktické úlohy

  "Lidé kolem nás – živý portrét, momentka"

  Téma červnového praktického úkolu, tedy 2. kola soutěže, jsme zvolili opět velmi široké a v návaznosti na převládající zaměření praktické série "100 + 3 rady". Navíc "lidé na fotografii", to je snad nejrozšířenější téma vůbec. Věříme tedy, že se vám červnové téma bude zamlouvat. Přejeme vám mnoho působivých tvůrčích nápadů a zdar při jejich realizaci!

  Pro autory/autorky tří nejlepších fotografií jsou opět připraveny tyto ceny:

 • 1. místo: dárkový certifikát na eLearningový kurz IDIFu dle vlastního výběru
 • 2. místo: tisk na plátno 50 × 50 cm včetně natažení na rám
 • 3. místo: balíček knih R. Pihana (Mistrovství práce s DSLR a Mistrovství práce se světlem)
 • Opakujeme, že důležité podrobnosti najdete také v závěru vybraných dílů praktické série „100 + 3 rady“. Cílem této nové „soutěžní praxe“ je umožnit všem zájemcům zábavnou formou procvičovat důležité tvůrčí postupy. Věříme, že některé účastníky může jako určitý první stupeň edukativního programu IDIF nasměrovat na eLearning IDIF, různě zaměřené kurzy a také expedice, jejichž nabídka je velmi bohatá a stále aktualizovaná a rozšiřovaná.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » Aktuality  

   » Praxe  

   » Praxe  » Vzdělání  

   » Praxe  » Tipy & triky  

   » Praxe  » Základní postupy  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: