Tutorial: Upravujeme nepovedené snímky západů slunce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Tutorial: Upravujeme nepovedené snímky západů slunce

12. dubna 2006, 00.00 | Ne vždy přeje fotografům počasí, nebo zkrátka chybí čas na čekání na správný moment. Není nijak těžké pořídit snímek bez kontrastu a odpovídající nálady, i když na místě byla lidským okem pozorovatelná. Dnes vám ukážeme, jak upravit nepovedený snímek západu slunce, kterému chybí atmosféra i kontrast.

Ne vždy přeje fotografům počasí, nebo zkrátka chybí čas na čekání na správný moment. Není nijak těžké pořídit snímek bez kontrastu a odpovídající nálady, i když na místě byla lidským okem pozorovatelná. Dnes vám ukážeme, jak upravit nepovedený snímek západu slunce, kterému chybí atmosféra i kontrast.

Jak se vyhnout úpravám
Máme-li v záběru slunce, číhá na nás přímo zástup chyb, které mohou způsobit zkažený snímek. Ostatně jako velmi často, dynamický kontrast je příliš vysoký, aby jej fotoaparát spolehlivě zachytil a výsledkem je v našem případě přeexponovaná oblast okolo slunce a příliš tmavá krajina.
Řešením může být použití filtrů přímo při fotografování krajiny. Nasazením šedého přechodového filtru ztmavíme extrémní jas oblohy, zejména slunce. Atmosféru pak může navodit plošný tabákový filtr, který barvy snímku posune na hnědé až tmavě oranžové odstíny. Použití více filtrů najednou umožňuje například systém filtrů Cokin.
V našem případě byla nastavena expozice tak, aby byla zachována určitá kresba v krajině, ovšem za cenu přepálení oblasti okolo slunce. Jedním ze způsobů, jak pořídit efektnější snímek je použití bodového měření expozice a změření expozice ve světlejších částech snímku. Tím však získáme velmi kontrastní snímek, který bude z větší části tmavý a těžko dostaneme z tmavých oblastí nějaká data (při následných úpravách v PC). My toto při fotografování neprovedli, a tak nás čeká několik kroků v editačním programu Photoshop, které nás povedou k jiné a snad lepší interpretaci našeho záběru.


původní snímek

Upravujeme snímek krajiny
Chybějící kontrast získáme posunutím černého bodu v Úrovních (Levels). Posuneme tak hranici černé, čímž sice ztratíme kresbu v krajině, ale upřímně řečeno… krajina zde stejně za nic nestála. Spokojíme se tedy s obrysem krajiny na horizontu a břehu jezera. V okně Úrovní (anglicky levels, zkratka CTRL+L) posuneme černý jezdec pod histogramem v našem případě na hodnotu 20 a šedý jezdec doprava na hodnotu 0,90. Tím druhým ztmavíme střední tóny.



Poté použijeme nástroj Světla/Stíny (Shadow/Highlight), který nalezneme stejně jaká Úrovně v menu Obraz pod položkou Přizpůsobení (Image -> Adjustment). Ten slouží pro projasnění stínů a ztmavení přeexponovaných míst. Implicitně je nastaveno silné zesvětlení stínů, které stáhneme na nulovou hodnotu. Místo toho posunutím jezdce světel na 25%. Tím ztmavíme oblast okolo slunce, čímž se i zlepší kresba mraků, které slunce téměř překrývají. Vyzkoušejte si sílu těchto úprav posouváním jezdce po celém rozsahu. Pozor si musíme dávat na silnější posterizaci jemných přechodů okolo slunce při příliš silném nastavení tohoto nástroje. Nyní má již snímek znatelně lepší kontrast a úpravy bychom mohli ukončit zesílením saturace, čímž by se zdůraznily barvy. My však půjdeme dále.



Nyní bychom přednastaveným oteplujícím filtrem překryli modrou oblohu jen velmi stěží. Musíme ji proto před úpravou odbarvit. Můžeme odbarvit celý snímek, ale pro procvičení techniky se vydáme o něco složitější cestou, kdy zachováme barvu odrazu slunce ve vodě. Pomocí kouzelné hůlky (s tolerancí nastavenou např. na 40) vybereme vše, co je nad horizontem. Klikneme tedy do oblasti těsně nad horizont. Výběr můžeme rozšiřovat dalším klikáním se současným držením klávesy SHIFT. Poté, co linie výběru kopíruje horizont, můžeme zbytek označit obyčejným obdélníkovým nástrojem výběru se současným držením SHIFTu. Výběr by pak měl kopírovat horizont a okraje horní částí snímku. Poté tuto oblast desaturujeme pomocí stejnojmenné položky v menu nebo zkratkou SHIFT+CTRL+U.

Poté poprvé aplikujeme přednastavený oteplující fotografický filtr ve Photoshopu, který se nachází v menu nad nástrojem Světla/Stíny, jehož efekt bude mít vliv pouze v námi vybrané části snímku. Hustotu nastavíme na 90%. Následně se zbavíme označení části snímku jednoduchým kliknutím obdélníkového výběru na jakékoliv místo. Opět aplikujeme oteplující filtr (Warming filter 85), nyní s hustotou 85%. Saturaci barev (CTRL+U) můžeme pro zesílení efektu posunout na +15. Tím jsme s úpravami hotovi.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

?

Autor: rejpal Muž

Založeno: 12.04.2006, 08:49
Odpovědí: 10

Nevym proc pisete navod na upravu ve photoshopu, ti co si ho koupily asi nebudou amateri a takovy postup zvladaji a ti ostatni budou pouzivat neco lidovejsiho. Nebo ho snad vsichni UKRADLI?

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Libb Muž

Založeno: 12.04.2006, 09:33

přesně to samé jsem chtěl napsat. Návody pište pro Gimp (free) a nebo aspoň s ohledem na omezení v Photoshop Elements ($90, to už je dostupné)

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: blue.sun Muž

Založeno: 12.04.2006, 10:55

Hodně lidí má Photoshop nelegálně. Divíte se?

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 12.04.2006, 14:51

Dobry den,

Adobe Photoshop jiste neni lidovym vozitkem pro kazdeho, ale stejne tak je zcela jiste urcitym etalonem a je hojne pouzivan. To je duvod proc pro nej delame tutorialy stejne jako treba pro Zoner Photo Studio ci pro Corel Paint Shop Pro X. Mate pocit, ze je na tom cokoli spatneho? I uzivatele APS museji nekdy zacit a nekde se praci s programem naucit ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Svoboda Muž

Založeno: 12.04.2006, 18:44

Mám pocit, že to špatně je a docela dost. Váš článek bude číst řada začátečníků, kteří tím získají dojem, že si tedy musí opatřit (tj. většinou ukrást) PhotoShop. Kdyby to byl tutoriál např. pro Gimp + adresa na stažení, tak by šli touto cestou. Já Gimp používám a radši občas bloudím v jeho nabídce než někde nelegálně shánět programy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: P. Makropulos Muž

Založeno: 05.05.2006, 16:19

Nemyslím si že je to špatné. Já osobně mám nelegální verzi. Odzkoušel jsem obě tryout verze (cz i en) a nezbylo mi než si nainstalovat nelegální verzi. a opravdu si nemyslím, že dělám špatnou (morálně) věc protože:
a) tento program využívám jen pro své účely (učím se na něm- úprava fotek je jen pro mne- nepublikuji je)
b) na tuto cenu, kterou za něj chtějí, nemám (prozatím) - studuji
c) když se podíváte na inzeráty, kde hledají grafika, tak je tam z valné většiny uveden APS
d) to nejdůležitější: až dostuduji, věřím, že na legální verzi nebudu mít problém v reálném čase našetřit a to také UDĚLÁM- protože ten program za to vcelku STOJÍ!
Znám spoustu lidí co začli na nelegální verzi různých programů (3dmax, APS, Pinnacle studio aj) a když zjistili, že se jim s ním pracuje skvěle tak si ho pak koupili. To si myslím, že je správný postup.

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jiří Muž

Založeno: 13.04.2006, 23:57

Protože:
1) Mnoho jiných výrobců se svým uživatelským rozhraním snaží blížit PS. Proto to, co se v něm naučíš, platí relativně univerzálně - co se naučíš př. v Gimpu, je ti jinde k ničemu.
2) Legálně nebo nelegálně, kdo jsi bez viny, ty první hoď cédéčkem:)
3) Photoshop je reálně asi nejpoužívanější program vyšší třídy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?RE? SowtHARDware

Autor: burphy Muž

Založeno: 14.04.2006, 09:08

To se zase dostavame k problemum se software ...
To co pochopoli hosi od DVD - ze za dve kila nepremyslim a proste si ten film (naklady na vyrobu v giga Kc) v TESCU jenom hodim do kosiku ... stale jeste nepochopili hosi od SW.
Kuprikladu onen APS - ukradli ho na drobne vyjimky vsichni. Nebo jinak, chtel bych dostat 100 Kc od kazdeho, kdo ma nelegalni APS nainstalovan! Vyse uvedeni panove chteji vic a nemaji nic, jejich cena je totiz nerealna a pocita s profesionalem a jeste ne v nasich ceskych vodach.
Tedy - pokud to cte nekdo od ADOBE - coz tak o verzi starsi SW v zablokovane lokalizaci na CZ pro nevydelecne pouziti hodit na pulty za tri kila?
Zdarec Martin

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?RE? SowtHARDware

Autor: malcor Muž

Založeno: 30.04.2006, 08:33

No hacek to ma tom, ze naklady na film se vetsinou bohate vrati jenom z projekci v kinech. Takze zisk z DVD uz je takovej bombonek navic. Kdezto u softwaru se to proste jinde vzit neda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ?RE? SowtHARDware

Autor: Jakub Muž

Založeno: 09.08.2006, 12:59

A kolik asi stojí vývoj photoshopu, určitě půjde o setiny ceny toho filmu. Já jsem kvůli svý práci v zásadě nucen dělat v něm dělat a protože ho využívám komerčně tak si ho kupuju a jsou to palby. Kdybych byl otrlejší a hlavně trochu sviňák tak na tom budu dělat nelegálně a určitě se mi nic nestane. Bylo lepší kdyby takovýhle softy stály kolem tý desítky. A Adobe by vidělalo určitě i víc protože pak i menší grafický studia by si toho koupily víc a spousta fotografů i z řad amatérů který dávaj tisíce za objektivy by si ho pořídili legálně. Ale to se nezmění pokud budou všichni výrobci softu chtít bohatnout rychle.

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jindra Muž

Založeno: 14.04.2006, 13:11

To je dobrá myšlenka... Nikdy mě to nenapadlo takhle formulovat.... :-) Mně se jako amatérovi nechce "vyhodit" prachy na PS a proto používám GIMP (mám doma všechen SW legálně a tak se snažím vždycky hledat free alternativy).
S touhle myšlenkou by mě zajímalo, jaké je naplnění kurzů IDIFu, zaměřené na fotografické úpravy. Přece, kdo si ukradne PS, tak nezaplatí za školení. Nebo ano? Já osobně bych na kurzy GIMPu asi chodil.
I když samozřejmě nepopírám, že PS je jednička. Také jsem ho před lety používal. A už v nějaké prehistorické verzi to byla špička.

Odpovědět na příspěvek

ne moc povedena ukazka

Autor: ADIF Muž

Založeno: 12.04.2006, 09:28
Odpovědí: 0

Domnivam se, ze vysledek ukazky je silne nerealni.
Klad je popis postupu, ktery si uzivatele mohou vyzkouset a tim se posunou dale v individualnim studiu AP.
Zminil bych, ze podobnych postupu je vice a v tomto pripade bych osobne pouzil techniku vyberu a ( Alfa kanal atd.,) michani kanalu...

Odpovědět na příspěvek

tak mi napadá....

Autor: kobol Muž

Založeno: 12.04.2006, 11:03
Odpovědí: 1

Nejeden moudrý autor říká: "Naučte se exponovat správně. Ušetřený čas u PC věnujte raději fotografování".

A jiný klasik: "To že fotografujete digitálně vás neopravňuje k ignorování šedých přechodových filtrů".

Co ještě dodat.....

Odpovědět na příspěvek

RE: tak mi napadá....

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 12.04.2006, 11:53

Vzdyt ale to same tvrdime v odstavci pred upravami. Na 100% souhlasim s citaty klasika, ale na povedenych fotkach tezko muzeme prezentovat podobne "zachranujici" upravy. Uceny z nebe nespadl a i nepodarena fotka ma sva prava na zachranu, nebo snad ne? :)

V zadnem pripade netvrdim ja, nebo kdokoliv z redakce, ze maji lide fotit cokoliv jakkoliv a spolehat se na upravy v pocitaci.

Odpovědět na příspěvek

výsledné foto

Autor: Ochu Muž

Založeno: 12.04.2006, 12:45
Odpovědí: 1

Takový drobounký dotaz - to su jediný, komu se původní fotka líbí víc ?

Odpovědět na příspěvek

RE: výsledné foto

Autor: tomiik Muž

Založeno: 12.04.2006, 12:51

Jediný nejsi...jen první kdo to řekl

Odpovědět na příspěvek

no nevím

Autor: Golem Muž

Založeno: 12.04.2006, 14:39
Odpovědí: 0

jako technika dobré, ale jednobarevná oranžová obloha je dost divná...

Odpovědět na příspěvek

odkaz na lepsi upravu

Autor: filip Muž

Založeno: 12.04.2006, 18:25
Odpovědí: 2

http://galerie.fotografov
ani.cz/showphoto.php?phot
o=83559&password=&sort=2&
cat=all&page=1

zde je povedena uprava te same fotky...

Odpovědět na příspěvek

RE: odkaz na lepsi upravu

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 13.04.2006, 11:09

Jestli se jedna o lepsi upravu nevim...
Kazdopadne diky, ze jste predvedl druhou moznost uprav, o ktere jsme sice v clanku napsali, ale nevydali jsme se jeji cestou. Mne osobne se zdaji v takovem provedeni barvy presaturovane a vynikne onen tmave modry pruh na obloze v prave horni casti snimku. Ten je jiz v puvodni fotografii a tak jsme radeji zvolili cestu bez puvodnich barev.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: odkaz na lepsi upravu

Autor: Golem Muž

Založeno: 14.04.2006, 20:04

Vidíte jak je to subjektivní. Mě se třeba ta modrá líbí mnohem víc než oranžová. :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: