Ceny TIPA 2006 - Výběr toho nejzajímavějšího na fotografickém trhu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Ceny TIPA 2006 - Výběr toho nejzajímavějšího na fotografickém trhu

17. října 2006, 00.00 | Každoročně se vyhlašují ceny TIPA (Technical Image Press Association), které představují výsledek hlasování evropského odborného tisku. Voleny jsou produkty v nejrůznějších kategoriích souvisejících převážně s fotografií. Jaké jsou podle TIPA nejlepší DSLR, kompakty, nebo tiskárny? Letošní výsledky byly vyhlášeny na veletrhu photokina 2006.

Každoročně se vyhlašují ceny TIPA (Technical Image Press Association), které představují výsledek hlasování evropského odborného tisku. Voleny jsou produkty v nejrůznějších kategoriích souvisejících převážně s fotografií. Jaké jsou podle TIPA nejlepší DSLR, kompakty, nebo tiskárny? Letošní výsledky byly vyhlášeny na veletrhu photokina 2006.
Kategorie jsou rok od roku jiné, v závislosti na vývoji trhu. Letos již žádný fotoaparát nebyl oceněn jako nejlepší kinofilmová SLR jednoduše proto, že žádnou zajímavou nikdo nevyrobil.

"Entry Level" DSLR - Nikon D50
Velmi nízká cena Nikonu D50 se podepsala pod volbou nejlepší vstupní DSLR. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

"Expert" DSLR - Nikon D200
Při volbě Nikonu D200 zřejmě také hrála svou roli cena, díky které má dobrý poměr cena/výkon. Naše recenze je zde.

"Professional" DSLR - Canon 5D
První DSLR s full-size snímačem (velkým jako kinofilmové políčko) s cenou pod 100 tisíc nabízí vysoké rozlišení zatížené minimálním digitálním šumem. Naši recenzi naleznete zde.

Digitální středoformátový systém - Hasselblad H2D 39
Jméno Hasselblad má svou váhu a nelze pochybovat, že digitální stěna vyvinutá společně s Imaconem a vynikající optika je vhodnou komplexní volbou pro profesionály. Rozlišení 39 MPix generuje 16 bitové soubory TIFF o velikosti až 224 MB.

"Best Hi-end Professional Camera System"
Svou kategorii dostal systém Sinar m. Tento modulární (stavebnicový) systém lze používat více způsoby. Je přizpůsoben pro práci se digitální zadní stěnou, tedy jako klasický středoformátový přístroj, kde použijeme objektivy Sinaron, nebo Hasselblad. Můžeme ale připojit modul se zrcátkem, pro připojení objektivů Nikon. Sinar m lze také použít s optickou lavicí Sinar p3. Sinar m tedy slouží jako víceúčelová závěrka a ovládací modul pro technické fotoaparáty Sinar, nebo jako samostatný fotoaparát s moderními objektivy pro automatické nebo ruční ostření.

Ultrakompaktní digitální fotoaparát - Canon Digital Ixus 65
Naše recenze je zde.

Kompaktní digitální fotoaparát - Fujifilm F30
První kompakt umožňující použití citlivosti ISO 3200. I přes pokrokový snímač je tato citlivost stále nekvalitní, ale ocenit se musí zejména snaha. Naše recenze je k dispozici zde.

Ultrazoomový digitální fotoaparát - Panasonic Lumix TZ1
Již minulý rok tuto kategorii ovládl Panasonic a jinak tomu není ani letos. Lumix TZ1 díky speciální konstrukci objektivu dosáhl velmi kompaktních rozměrů, které dosud ultrazoomům chyběly. Nabízí 10x optický zoom se stabilizací. Přečíst si naši recenzi můžete zde.

Multimediální digitální fotoaparát - Samsung Digimax i6 PMP
Kombinace stylového designu, štíhlého těla a schopnosti přehrávat MP3 soubory vynesla Samsung přiřazení této kategorie. Obrazové výsledky jsou odpovídající ultrakompaktům, ale zde se cení také flexibilita. Náš test je zde.

Objektiv - Sigma 10-20mm F4-5,6 EX DC
Tento objektiv je určený pouze pro DSLR se snímačem o velikosti APS-C, tzn. menším než kinofilmové políčko. Svým extrémně širokoúhlým rozsahem kompenzuje ořezový faktor digitálních zrcadlovek s menším snímačem. O objektivu jsme informovali zde.

Profesionální objektiv - AF-S VR Micro Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED
Makro objektivů s optickou stabilizací není mnoho. Kombinace dobré světelnosti, stabilizace obrazu a poměru zvětšení 1:1 řadí tento objektiv do popředí zájmu.

Prestižní kompaktní digitální fotoaparát - Ricoh GR Digital
V dnešní "ultrazoomové době" je svou originalitou Ricoh GR poměrně těžko přehlédnutelný. Ricoh s ním navazuje na tradici dob minulých. Pevné širokoúhlé ohnisko, velmi malé tělo a stylové doplňky nadchnou fajnšmekry, ale zájmu fotografických mas zřejmě tento fotoaparát unikne. Naše recenze je zde.

Digitální zadní stěna - Leaf Aptus 75
I když v podobných kategoriích zvítězil Hasselblad a Sinar, zde vyhrál Leaf. Rozlišení 6726 x 5040 bodů, 16 bitů, 6 x 7 cm dotykový displej apod.

Plochý skener - Epson Perfection V750 Pro
O skeneru jsme informovali zde.

Maloformátová tiskárna - Panasonic KX-PX1/PX10
Panasonic se netají svým nadšením pro formát 16:9 a tak kromě televizorů vyrábí také digitální fotoaparát se snímačem 16:9. Logickým krokem je tedy i tiskárna uzpůsobená přímo pro tisk fotografií 16:9.

Multifunkční zařízení pro formát A4 - Espon Stylus Photo RX640
Volba nejlepší fototiskárny/scanneru padla na Epson. Informovali jsme o ní zde.

>

Fototiskárna formátu A3 - HP Photosmart Pro B9180
O tiskárně jsme informovali zde.

Velkoformátová tiskárna - Canon imagePROGRAPH iPF5000
O tiskárně jsme informovali zde.

Fotopapír pro inkoustové tiskárny - Innova Art FibaPrint Gloss
Velmi dobré výsledky dosáhl tento papír při tisku s matným pigmentovými inkousty, kdy dosáhl denzity 2.7 Ideální volba pro černobílé digitální fotografie.

Tisková technologie - Epson UltraChrome K3™
Osmibarevný pigmentový inkoustový tisk podává dobré výsledky při tisku barevných i černobílých fotografií a potěší i vysokou mechanickou odolností v porovnání s ostatními pigmentovými inkousty.

Projektor - Panasonic PT-P1SD

Paměťové karty - Lexar LockTight System
S tímto systémem si již každý nebude moci prohlédnout snímky z vaší paměťové karty. Prozatím však tyto funkce podporuje málo fotoaparátů (Nikon D200 a D2x). O Lock Tight jsme psali zde.

Zálohovací zařízení - Jobo Giga Vu Pro evolution
Kapacita 120 GB, čtečka CF karet, velký barevný displej a možnost prohližení RAW souborů.

Fotografický software - DxO Optics Pro 3.5
Představení tohoto produktu věnujeme v blízké době samostatný článek.

Color management system - ColorVision PrintFIX Pro Suite

Periferie (příslušenství) - Pantone huey
Tato takřka miniaturní kalibrační sonda od společnosti Pantone díky své cenové dostupnosti umožňuje téměř každému provést základní kalibraci monitoru a brát color management na větší váhu.

Inovace - Olympus E-330 Live View
I když se nejedná o příliš velkou technologickou revoluci, Olympus byl prvním kdo tuto možnost plnohodnotně nabídnul. Mluvíme o "živém" náhledu na DSLR. Fotografování pomocí displeje bylo s digitálními zrcadlovkami nemožné. Některé to umožňovali pouze na krátkou dobu a v omezené míře. Olympus však nabídl jako první možnost fotografování pomocí displeje, včetně zaostřování apod. Obraz je snímán hlavním snímačem, kdy je zrcátko sklopeno, nebo pomocným snímačem v hledáčku. Recenzi fotoaparátu naleznete zde.

Film - Fujichrome T64 Professional
Negativní film společnosti Fujifilm si odbyl svou premiéru na únorovém PMA 2006, kde se představitel Fujifilmu nechal slyšet, že klasický film nebude nikdy poražen. Ve stínu urputné snahy Fujifilmu o uchycení v digitálním trhu to zní zajímavě, ale T64 je důkazem, že vývoj klasického filmu pokračuje.

Videokamera - JVC Everio G GZ-MG505

Fotomobil - Nokia N80

Design - KATA batohy

Digitální minilab - Fujifilm Frontier 500

Samoobslužný fotokiosk - Mitsubishi DPS Kiosk 7000

Monitor - NEC spectraview 2180 LED reference

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: