Střípky z photokiny 2006 - 2. díl - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Střípky z photokiny 2006 - 2. díl

11. října 2006, 00.00 | Ve druhém a posledním díle souhrnu zajímavostí z photokiny se podíváme na kruhový blesk z české produkce, lepící stativ, který lze použít vícekrát a nezanechává za sebou stopy, flash disk, který ukazuje zbývající kapacitu a nový difuzér pro vestavěný blesk.

Ve druhém a posledním díle souhrnu zajímavostí z photokiny se podíváme na kruhový blesk z české produkce, lepící stativ, který lze použít vícekrát a nezanechává za sebou stopy, flash disk, který ukazuje zbývající kapacitu a nový difuzér pro vestavěný blesk.

Kruhový blesk - Ring Flash
Česká společnost Short Images představila na photokině svůj nový výrobek "Ringflash". Jak jsme se na stánku dozvěděli, společnost byla založena právě pro produkci tohoto výrobku. A o co se jedná? Proč kupovat drahé kruhové blesky a řešit k nim další napájení, když tu máme zajímavý světlovodivý adaptér na externí blesk?

Ringlash se jednoduše nasadí na externí blesk a emitované světlo pomocí světlovou "přemístí" do reflektoru okolo objektivu. Díky tomuto řešení lze pohodlně fotografovat například portréty bez stínu a přiblížíme se tak technice, kterou používal i světoznámý Helmut Newton. Ten také používal pro portréty kruhový blesk. Na stánku byl k vyzkoušení adaptér pro blesk Canon Speedlite 580EX, ale vyráběn bude adaptér i pro Nikon SB-800. Cena by se měla pohybovat okolo 3 000 Kč. Společnost mluví o vysoké efektivitě přenosu světla, nad 90%.

Při použití klasického externího blesku se při fotografování dočkáme nepříjemně ostrého stínu na jedné straně objektu. Pokud je externí blesk nad objektivem, stín bude dole. Pokud fotografujeme portrét na výšku, například u stěny, bude stín na jedné ze stran, v závislosti na tom, kam nakloníme blesk. Kruhový blesk toto pomůže řešit. Samozřejmě můžeme také použít odraz od stropu, což umožňuje většina externích záblesků, ale ne vždy je to možné. Praktický je také blesk při fotografování makro snímků, kdy nabídne lepší pokrytí na krátké vzdálenosti. Vyhrát se dá také s kruhovým odrazem blesku v očích modelek.

Lepící stativ - Monster Pod
Poměrně extravagantní řešení nabízela skupinka Američanů, kteří teleshopingovým způsobem prezentovali svůj produkt. Majitel, novátor a přednášející v jedné osobě, předváděl, jak lze Monster Pod připevnit k čemukoliv. Na začátku roku jsme v rámci reportáže z PMA představil zajímavý Gorilla Pod, který měl kloubové nohy, které šlo poměrně libovolně formovat a stativ se tak dal upevnit i na větev, okolo které se nohy obtočili apod. Toto je poněkud jiné řešení. Pomocí "viskoelastického polymeru" můžeme ministativ připevnit téměř k čemukoliv. Samo jsme na výstavě vyzkoušeli upevnění ke kusu skály, sklu a ke kůře stromu. Zajímavé je, že přilnavá hmota, kterou je stativ vyplněn, nelepí. Na povrchu zůstane pouze výjimečně kousek hmoty. Na dotek nelepí. Poté, co se tlakem připevní na libovolný povrch, drží jako přibitý. Můžeme tahat za šroub stativu jak chceme, ale nic se neděje. Monster Pod se sundává jednoduchým nadzvednutím okraje, jako když chceme strhnout samolepku.

Co se týče odolnosti vůči teplotám, sám výrobce přiznává, že velmi dobře se mu daří v chladnu a v normálních teplotách. I při zvýšených teplotách je prý bez problému, ale neradí nechávat jej dlouho na slunci, popřípadě v zaparkovaném autě na palubní desce, na kterou svítí slunce. Tento produkt hodnotíme jako vtipné a elegantní řešení pro upevnění takřka čehokoliv.

Lexar JumpDrive Mercury
I když tento výrobek není horkou novinkou, všimli jsme si jej až na letošní photokině. USB flash disky zná zřejmě každý. Jedná se o zařízení sloužící pro jednoduché přenášení většího množství dat. Základ je stejný jako u paměťových karet, jen se liší přidaným USB konektorem a jiným fyzický provedením těla.
Na trhu je již mnoho takových produktů a jejich kapacita stále stoupá. Stále se ale většina výrobců drží určitých standardů a vývoj jde spíše směrem zvyšování kapacity. Lexar nabízí flash disk JumpDrive Mercury, který ukazuje kolik procent kapacity zbývá. Využívá k tomu speciální EPD displej (Electronic Paper Display), takzvaný elektronický papír. Displej má minimální spotřebu a dodává jej společnost E Ink Corporation. Informace na displeji zůstává i po odpojení disku od počítače. Pokud tedy máme flash disků více, nemusíme si pamatovat který je zaplněný, ani není nutné dělat popisky.

LumiQuest Soft Screen
Společnost LumiQuest je známá svou produkcí odrazných desek pro externí blesky, resp nasazovacích minisoftboxů apod. Jedná se o nástavce, které slouží k rozptýlení světla. Stíny za fotografovaným objektem pak nemají tak tvrdé obrysy. Výrobků mají mnoho, ale dosud se specializovali pouze na externí blesky. Nyní přišli s novinkou.

Nový Soft Screen má za úkol změkčovat světlo vestavěného blesku. Difuzér se jednoduše nasadí do patice hot-shoe. Výhody větší plochy zdroje světla si tak mohou užít i fotografové, kteří s sebou nenosí externí blesk.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: