Kdo bude konkurovat EOSu 350D? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Kdo bude konkurovat EOSu 350D?

Nikon D50

4. dubna 2005, 00.00 | Na český trh dorazily první kusy nové digitální zrcadlovky Canon EOS 350D. Jeden z prvních kusů je v naší redakci na podrobném testu a výsledků se dočkáte cca do týdne. Nicméně jeho konkurence je zřejmě na spadnutí. Jaká bude?

EOS 350D navazuje na veleúspěšný model EOS 300D, který spustil lavinu masového zájmu o digitální zrcadlovky. Šlo o první takzvaně "dostupný" model na trhu, který svou zaváděcí cenou 40.000,- Kč zpřístupnil DSLR technologii širší uživatelské veřejnosti. Díky tomu zaznamenal obrovský obchodní úspěch a skoro půl roku neměl vážné konkurence. Nicméně postupně se na trhu objevilo několik konkurentů, se kterými byla 300D srovnávána buď cenově nebo parametrově. Jaká konkurence čeká EOS 350D?

Nikon
Tradičním a největším rivalem Canonu je Nikon, který má svou obrovskou tradici ve výrobě zrcadlovek a stále má asi největší potenciál Canonu situaci na trhu ztížit. Z aktuální nabídky je nejžhavějším konkurentem 350D model D70, který konkuroval již jeho předchůdci a ani za 350D technicky zásadně nezaostává. Navíc se dá očekávat, že Nikon dokáže sníží jeho cenu minimálně dokud se nezmění jeho nabídka. Jedinou nevýhodou D70 je, že nepůsobí tolik lákavě jako žhavá novinka od Canonu. Je na trhu již poměrně dlouho, nabízí nižší rozlišení a v podstatě v žádném z parametrů svého konkurenta dramaticky nepřevyšuje.
Nicméně tyto skutečnosti si jistě uvědomují i stratégové Nikonu, kteří sice umožnili Canonu vyniknout s modelem 350D na veletrhu PMA 2005, nicméně jistě nebudou váhat extrémně dlouho. Podle řady zahraničních i tuzemských zdrojů je již doslova na spadnutí novinka D50. Ten by se měl stát ještě levnější alternativou D70 a posunout cenovou laťku ještě níž. Pokud se to Nikonu podaří a hlavně pokud to přijde před letní sezónou, jistě se dočkáme i snížení ceny 350D a na trhu bude opravdu horko. Nicméně je potřeba trochu varovat před předčasnými závěry. Nikon je ohledně uvádění novinek zcela nevyzpytatelný. Je nepochybné, že nová DLSR od Nikonu je na spadnutí, ale to byla již před několika měsíci. Navíc na trhu citelně chybí nástupce modelu D100.
Neoficiální fotografie Nikonu D50

Olympus
Dalším, kdo se bude minimálně na našem trhu snažit Canonu prodeje 350D znepříjemnit, bude Olympus. Ten dnes nabízí dva modely E-1 a E-300, které oba v podstatě nabízí v ceně blízké novince od Canonu. E-1čka sice má rozlišení pouze 5MPix a je na trhu poměrně dlouho, ale řada českých uživatelů slyší na lákavou slevu a některé unikátní vlastnosti. Ne náhodou se jich už prodala skoro tisícovka. Model E-300 je novější, má vyšší rozlišení, ale zatím se na trhu příliš neujal. Přesto může být černým koněm.
Mimochodem nám naše věštění Olympus trochu zjednodušil tím, že oficiálně vyhlásil, že další digitální zrcadlovku připravuje až na PMA 2006. Spolupracuje na ní s Panasonicem, ale i tak se jej zřejmě letos nedočkáme.

Pentax
Dalším, kdo má dnes na trhu digitální zrcadlovku s cenou cca 30.000Kč vč. DPH, je Pentax. Jeho *ist DS se zatím na českém trhu příliš masově neprodává, ale to je spíš důsledek slabé marketingové podpory. Jinak jde o fotoaparát poměrně zdařilý a Pentax je značka, která jistě mnoho tradičních fotografů může oslovit. Bohužel v dnešní době nemá Pentax prostředky a sílu na to, aby efektivně konkuroval takovému gigantovi jako je Canon.

Konica Minolta
Dynax 7D, jediná DSLR této značky, není konkurentem 350D v pravém slova smyslu. Je velice nepravděpodobné, že by Konica Minolta tak drasticky snížila cenu, aby se přiblížila ceně 350D. Mnohem pravděpodobněji bude s tímto modelem bojovat o movitější zákazníky a konkurovat EOSu 20D s tím, že pro nižší segment připraví nižší model. Kdy? To je otázka, na kterou jen těžko odpovíme. Nicméně vzhledem k tomu, že 7D byla po dlouhé době první DSLR v nabídce firmy a přišla na trh až na konci loňského roku, nečekáme další novinku dříve než na podzim, spíše také až na PMA 2006.

Ostatní
U ostatních společností, vyrábějící dnes DSLR jako jsou Fujifilm, Kodak či Sigma, to nevypadá, že by aktivně pracovali na dostupné zrcadlovce. Je to sice lákavý, ale velmi citlivý a nebezpečný segment, ve kterém se lze snadno spálit. Výrobce potřebuje dostatečnou zkušenost s technologií, musí být silný a mít k dispozici dobrý prodejní kanál. Navíc je potřeba mít i vyšší modely, na které mohou uživatelé následně upgradovat a výrobce na nich opět vydělat. Bez všech těchto podmínek nemá projekt levné DSLR smysl.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: