Sony Alpha A700 - profesionální DSLR na obzoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Sony Alpha A700 - profesionální DSLR na obzoru

6. září 2007, 00.00 | Konečně se dočkali fanoušci a majitelé zrcadlovek, kteří vlastní DSLR se systémem Konica Minolta, resp Sony. Před rokem a dvěma měsíci byla představena Sony Alpha A100, která byla pokračovatelem koncepce Konica Minolta, ovšem svým zaměřením byla určena spíše pro méně náročné zákazníky. Profesionální zrcadlovka Sony přichází nyní a jmenuje se Alpha A700. Nechybí kovové tělo, 12 MPix snímač se stabilizací obrazu nebo velmi kvalitní displej.

Konečně se dočkali fanoušci a majitelé zrcadlovek, kteří vlastní DSLR se systémem Konica Minolta, resp. Sony. Před rokem a dvěma měsíci byla představena Sony Alpha A100, která byla pokračovatelem koncepce Konica Minolta, ovšem svým zaměřením byla určena spíše pro méně náročné zákazníky. Profesionální zrcadlovka Sony přichází nyní a jmenuje se Alpha A700. Nechybí kovové tělo, 12MPix snímač se stabilizací obrazu nebo velmi kvalitní displej.

Popis fotoaparátu
Srdcem fotoaparátu je CMOS snímač s efektivním rozlišením 12,25 MPix a rozměry 23,5 x 15,6 mm (formát APS-C). Sony přebralo od Konica Minolta systém Anti-Shake, který pomocí speciálního uchycení uměl pohybovat snímačem tak, aby kompenzoval vlivy pohybu fotoaparátu. Stabilizaci pojmenovalo Sony jako Super SteadyShot a použilo jej již v předchozí DSLR. U A700 samozřejmě nemůže chybět. Využívá se i k čištění snímače od prachu. Účinnost stabilizace závisí na mnoha faktorech, ale faktem je, že ve zhoršených světelných podmínkách umí pomoci. Snímač je také vybaven antistatickým povrchem, který redukuje množství usazeného prachu. Při každém vypnutí přístroje se snímač automaticky "oklepe", čímž dále pomáhá redukovat problém s prachem na snímači. A700 umí ukládat snímky v rozlišení až 4288 x 2856 bodů ve formátu JPEG nebo RAW (případně i oba formáty najednou). Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Dostupné jsou také režimy zvýšené citlivosti až na ISO 6400. Vybrat si můžeme mezi zpracováním do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB.

Bajonet pro objektivy Sony Alpha je kompatibilní s bajonetem Minolta A. Používat lze tedy i objektivy vyrobené pro kinofilmové zrcadlovky Minolta. Počítat musíme s ořezovým faktorem 1,5x. Pro získání stejného úhlu záběru jako u kinofilmu musíme ohniskovou vzdálenost objektivu násobit 1,5x. Objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm tedy poskytuje stejný úhel záběru jako 75 mm na kinofilmu či DSLR se snímačem o velikosti kinofilmu. Automatické zaostřování pracuje na principu pasivního měření kontrastu. V horších světelných podmínkách pomůže pomocná přisvětlovací dioda. Zaostřování probíhá celkem na 11 bodech. Nechybí ani kontinuální a prediktivní zaostřování pro pohybující se objekty. Hledáček poskytuje 0,9x zvětšení a nalezneme zde i indikátor přiblížení. Pokud se tedy přiblížíme k hledáčku na určitou vzdálenost (několik cm), automaticky zhasne displej, a pokud máme funkci aktivovanou, tak fotoaparát i sám zaostří. Můžeme si tím urychlit zaostřování.

Měření expozice pracuje na 40 voštinově uspořádaných segmentech. Kromě scénických režimů máme samozřejmě také možnost nastavit expozici manuálně (režim M), nebo použít jeden z poloautomatických režimů priority času (nastavíme čas a fotoaparát dopočítá clonové číslo) a priority clony (nastavíme clonové číslo a čas nastaví fotoaparát). Samozřejmostí je i režim P (automatika nastavuje čas i clonu). Korekce automatické expozice má rozsah +-3 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/8 000 s do 30 s (včetně režimu Bulb). Synchronizace s bleskem je max 1/250 s, resp. 1/200 s se zapnutým Super SteadyShotem. Součástí výbavy fotoaparátu je také funkce Dynamic Range Optimizer (DRO). Ten má za úkol řešit problém s příliš velkým dynamickým rozsahem, tedy rozdílem světel a stínů. Digitální fotoaparáty jsou známé tím, že jejich dynamický rozsah je výrazně menší než například u lidského oka. Veškeré úpravy se dělají ještě před JPEG kompresí se surovými daty. Tyto úpravy jsou poměrně rychlé díky speciálnímu hardwaru. Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 5 snímků za sekundu pro neomezený počet snímků (ve formátu JPEG je omezení pouze kapacitou paměťové karty). V RAWu můžeme pořídit až 18 snímků. Pokud budeme snímat RAW+ JPEG, pak pouze 12 snímků.

Vyvážení bílé barvy je choulostivá záležitost, a tak fotoaparát nabízí velké množství způsobů, jak jej nastavit. Kromě automatického měření máme k dispozici manuální měření, výběr z přednastavených předvoleb pro různá osvětlení a také manuální nastavení teploty v kelvinech (2 500 - 9 900 K). Nechybí ani možnost korekce tohoto nastavení nebo WB bracketing. Vestavěný blesk umístěný nad hledáčkem je nutno zvednout ručně, na těle nenalezneme žádnou pojistku nebo tlačítko pro jeho aktivaci. Směrné číslo má 12. Úhel pokrytí odpovídá ohnisku 24 mm (ekvivalent kinofilmu). Pokud nám nestačí výkon vestavěného blesku, můžeme samozřejmě použít i externí blesk. Zvláštností Minolta byla vždy netradičně řešená patice pro blesky. Nesetkáme se zde s klasickou hot-shoe paticí, ale se speciální "minolťáckou". Na Sony A700 tedy můžeme používat i staré blesky Minolta (a Konica Minolta). Existují však také i konverzní kostičky na klasickou hot-shoe patici.

LCD TFT displej s úhlopříčkou 3" má rozlišení 307 200 bodů (stejně jako u DSLR Nikonu se oficiálně uvádí 920 000 bodů, ale to je počet vynásobený trojicí základních barev - RGB). Stavový displej tu zcela chybí a informace se zobrazují na velkém zadním displeji. Konektivitu zajišťuje USB 2.0, HDMI výstup a video výstup (PAL a NTSC). Jako paměťové médium lze použít karty Compact Flash (CF) typu I i II nebo Memory Stick Duo a Duo Pro. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-FM500H. Rozměry těla jsou: 141,7 x 104,8 x 79,7 mm a hmotnost je cca 690 g bez baterie a 768 g s baterií. Tělo by mělo být vybaveno i těsněním odolným vůči vniknutí prachu a vlhkosti.


díky senzoru orientace se natočí i zobrazení stavového displeje

Závěr
Konečně bude na trhu vážnější konkurence v oblasti DSLR i od Sony. Jejich první model Alpha A100 vůbec nebyl špatný, ale měl své mouchy a navíc nemohl uspokojit náročnější zákazníky. Jeho největší výhoda byla v integrované stabilizaci. Tu však již nabízí i Pentax K10D. Fotoaparát by se měl na trhu objevit v průběhu října.

::Technická specifikace Sony Alpha A700

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: