PMA 2007: První doteky Canonu EOS 1D Mark III - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - profi technika

PMA 2007: První doteky Canonu EOS 1D Mark III

Canon EOS 1D Mark II

9. března 2007, 00.00 | Další novinkou, se kterou jsme měli možnost si v Las Vegas pohrát, je zbrusu nový profesionální reportážní model Canonu. Kromě ohromující rychlosti sekvenčního snímání se Canon trochu v tichosti rozhodl k zásadnímu přepracování ergonomie, která toho má s původním EOS 1V/1D/1Ds méně společného, než bychom čekali.

Když jsme před dvěma týdny publikovali informaci o oznámení nového reportážního Marka III, srdce nejednoho reportážního fotografa zaplesalo. 10 snímků za sekundu při rozlišení 10MPix a při 110 JPEG fotografiích v jedné sérii nemá dnes konkurenci. Kromě toho Mark III přinesl řadu dalších technických novinek, o kterých jste si mohli přečíst zde. Nicméně v dnešním článku se zaměříme na jiný aspekt. Zatímco klasický analogový EOS 1V a digitální EOSy 1D, 1Ds, 1D Mark II, 1D Mark IIN a 1Ds Mark II měly v podstatě stejné ovládání, Mark III přináší celou řadu změn.

Ergonomie těla
Základní tvar těla zůstal u Marka III stejný jako u předchůdců. To znamená, že úchop je co do polohy a tvarování totožný. Nicméně, protože Canon použil menší a hlavně výrazně lehčí akumulátorový blok, došlo k lehkému posunutí těžiště. Fotograf, který vlastnil některého z předchůdců a opravdu pravidelně s ním fotografoval, tento rozdíl zaznamená. Z pohledu nového uživatele zásadní změnu neznamená.

Pohled zezadu
Zadní stěna fotoaparátu byla v podstatě celá přepracovaná zejména proto, aby vznikl dostatek prostoru pro obrovský 3“ displej. Zcela zrušena byla pětice tlačítek vlevo od displeje, pro kterou prostě a jednoduše nezbylo místo. Menu a info se poměrně logicky přesunuly nad displej, kde jsou velmi dobře přístupné. Zbytek tlačítek byl nahrazen změnami, které popíšeme níže. Uprostřed zadního rolleru se objevilo tlačítko set, kterým se nejen potvrzují příkazy v menu, ale zároveň slouží k aktivaci živého náhledu při fotografování přes LCD displej. Trojice tlačítek pod malým stavovým displejem zůstala na svém místě, ale jejich význam se změnil. Nyní pod displejem najdeme koš, func. a tlačítko pro volbu stylu křížené s mikrofonem. Navíc se těsně vedle objevilo tlačítko zobrazení zaznamenaného snímku. Mimochodem i uspořádání na zadním stavovém displeji je trochu jiné a dle mého osobního názoru přehlednější.

Nad zadním rollerem se objevil miniaturní jojstick, který známe z nižších řad Canonů. Tím lze ovládat pohyb v menu, stejně jako procházet zvětšeným snímkem. Naštěstí Canon zachoval i možnost používání obou rolleru jak v menu, tak k posunu, takže pokud vám jojstick nesedí, můžete jej ignorovat. Dále byl lehce přepracován hledáček a o několik milimetrů se posunulo tlačítko zaostřování, nyní označené jako AF-ON a již bohužel nenabízející korekci WB.

Všechny popsané změny lze hodnotit v podstatě pozitivně. Přestože s Canonem EOS 1D Mark II resp. Mark IIN fotografuji přes rok a půl, přechod na nové uspořádán mi nedělal nejmenší problémy. Navíc ubylo ovládacích prvků na zadní stěně, což snižuje riziko nechtěného zmáčknutí čehokoli, co zrovna nehledáte. Jen je trochu škoda, že zmizelo tlačítko pro přímé nastavení balance bílé barvy.

Přepracované menu
Druhá zcela zásadní změna proběhla v menu. To se již neovládá pomocí zároveň stisknutého tlačítka a rolleru, ale po aktivaci tlačítkem menu buď jojstickem neb přímo rollery. Přední roller listuje záložkami, zadní položkami a tlačítkem set se potvrzuje výběr. Zmizela tak sice pojistka v podobě nutnosti trvale držet stisknuté alespoň jedno tlačítko, ale zjednodušení a zrychlení posunu v menu je značné. Navíc Canon využil velkého displeje k předělání menu, které má nyní celkem devět záložek, z nichž jednu je možné si zcela personalizovat. Není divu, Mark III má přes padesát takzvaných custom functions, což by bylo u starého uspořádání menu zcela vražedné.

Uspořádání menu je logické, použité písmo obrovské, takže čitelnost vynikající. Jen trochu paradoxně ikonky záložek vypadaly trochu graficky nedotaženě. Nicméně mohlo jít o vlastnost předprodukčního vzorku.

Horní pohled – co se to proboha stalo?
A teď ta nejhorší zpráva pro stávající majitele starších generací, uvažující o přechodu. Canon – když už byl v tom předělávání ovládání – se rozhodl přepracovat logiku i u horních ovládacích prvků. Konstrukční důvod k tomu evidentně nebyl, ale vývojáři se rozhodli odbourat tradiční dvouhmaty, takže vše je jinak. Vlevo od hledáčku jsou tlačítka pro expoziční režim, AF/Drive a systém měření/kompenzaci intenzity záblesku. Vpravo nad stavovým displejem pak najdeme podsvícení displeje, kompenzaci expozice a ISO.

A co z toho plyne? Pro bracketing kupodivu dvouhmat zůstal, Drive se přesunul k volně zaostření a ISO odcestovalo vpravo. To bohužel znamenalo i posunutí tlačítka kompenzace expozice mírně vlevo, takže poslepu jej budete hledat marně.

Pokud nemáte zkušenost s předchozí generací, asi vás umístění ovládacích prvků nezaskočí a logika je poměrně dobrá. Všechna tlačítka jsou dobře přístupná palcem levé či pravé ruky. Nicméně pokud jste zvyklí na předchozí generace, jste uvedení v nekomfortní chaos. Tlačítka jsou v podstatě na podobných místech, ale logika je posunuta či změněna. Inu daň za pokrok se někde projevit musela.

Fotografický zážitek
Fotografování s Canonem EOS 1D Mark III je opravdu silný zážitek. S dobrým USM objektivem ostří prakticky okamžitě a přepracované ovládání volby AF bodu rozhodně prospělo k zrychlení práce. Nově jasnější hledáček ještě zlepšuje již tak dobrý pocit. A když na fotoaparát nasadíte objektiv EF 85mm 1.2 či jiný ultrasvětelný objektiv, máte pocit, jako kdybyste seděli v kině.

Sekvence 10 snímků za sekundu již není takový rozdíl oproti původním 8,5, zato prodloužení sekvence až na 110 snímků je opravdovým luxusem. V té souvislosti potěší uvedení 8GB SDHC karet SanDisk, díky kterým můžete mít ve fotoaparátu klidně 16GB úložného prostoru (8GB CF + 8GB SD).

Živý náhled v praxi
Pokud si v menu aktivujete tuto funkci v menu, stačí pak už jen stisknout tlačítko SET. Následně se zvedne zrcadlo, nastaví navolená clona a rozsvítí se zadní LCD displej. Na něm můžete sledovat obraz z čipu fotoaparátu zpracovávaný s nastaveným expozičním časem. Oba rollery jsou funkční, takže čas a clonu je možno měnit. Naopak deaktivován je logicky zaostřovací systém (AF) a nelze nastavovat nic z ostatních funkcí, jako je ISO, drive, atd. Na jednu stranu je obraz na 3“ LCD okouzlující, na stranu druhou funkcionalita limitovaná.

Celkový dojem
Technologický i ergonomický posun mezi EOS 1D Mark IIN a Mark III je větší, než bychom čekali. O upgradu se profesionálním reportážním fotografům opravdu vyplatí uvažovat, a pokud chcete koupit svůj první reportážní profi stroj, není moc, co řešit. Navíc díky 10MPix rozlišení při 14bitovém vzorkování lze s klidným srdcem Mark III použít i na jiný typ zakázek, než jen reportáž, což se na tak malém trhu, jako je ten český, jistě hodí. Mark III se opravdu povedl. Bude zajímavé sledovat, kdy se Canon odhodlá k podobné generační obměně u EOS 1Ds.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

V praxi?

Autor: Jiřík Muž

Založeno: 09.03.2007, 01:48
Odpovědí: 12

Ten aparátek je asi fajn, ale člověk by podle titulku čekal, že se dozví i něco jiného, než jen rozšířenou technickou specifikaci. Když si prohlížím auto na dvoře autobazaru, také mohu těžko mluvit o praxi v jeho řízení a tady je to podobné. Navíc, těch překlepů je přece jen moc.

Odpovědět na příspěvek

RE: V praxi?

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 09.03.2007, 07:59

Opravdu me mrzi, ze Vas clanek zklamal, ale snazil jsem se podelit o zkusenosti, ktere ma jen nekolik malo cesky mluvicich jedincu.
Myslim, ze presnejsi prirovnani nez ten autobazar by bylo rict, ze jste mel moznost si precist zkusenost z ukazove 30 minutove jizdy modelem, ktery teprve za mesic prijde do prodeje od zkuseneho uzivatele predchoziho modelu. Pokud to pro vas neni hodnotne, tak to samozrejme respektuji, ale ja byt na miste ctenare, ktery se rozhoduje utratit neco malo pres 100.000Kc za Mark II nebo cekat, tak bych byl asi docela vdecny ... Aspon v to doufam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: V praxi?

Autor: PV Muž

Založeno: 09.03.2007, 08:35

souhlasim ze nazev "v praxi" je zavadejici. Spis se to melo jmenovat "prvni dojmy", pak by byl myslim nazev clanku k obsahu odpovidajici, taky jsem cekal recenzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: V praxi?

Autor: Radek Muž

Založeno: 09.03.2007, 08:46

Prvni dojmy - to by asi sedlo lip, ale v posledni dobe dost cekam na nastupce E-1 a broucim po ceskym webu a hledam novinky a musim teda bohuzel rici tento server, byt je do ergonomicky trochu chaos je jedinej kterej funguje = prinasi nejaky informace. Jeste chodim na www.fotoaparat.cz - tam uplne ignoruji co se deje, a uverejnuji testy tiskaren a drzaku podchytaku pridrzovaku, uplne zcela realitu, skoro to vypada ze by to mohli nahrnout do redakcniho systemu v lednu na cely rok. www.paladix.cz je dobry server, jsou tam vytecne 4 clanky/rok, jinak je zcela mimo casovou osu. CPRES taky neco ma - digiarena?, ale to jsou tiskovky nebo student dostane pujceny D40 a foti pritelkyni na Petrove.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: V praxi?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.03.2007, 11:59

Recenze na Digiareně se IMHO v poslední době zlepšily, je ovšem nutno rozlišovat články typu "První foto" od recenzí. A na rozdíl od Fotografovani, Digineffu a Fotoaparatu tam jde požadovanou recenzi docela dobře najít - pokud tam samozřejmě je. Hledat rok starou recenzi tady je za trest. Jinak recenze na tomto serveru mi vyhovují.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: V praxi?

Autor: Vladimír Muž

Založeno: 15.03.2007, 10:24

Vážený pane Březino, víte tohle je ta naše typicky česká povaha. Kritizovat jako např. pan Jiří. Sám hodnocení nenapíše. Nejenom, že se nedostane k foťáku Mark III, ale navíc to zřejmě ani neumí. A teď jeden dotaz. Velmi mě zajímá systém čištění čipu. Nemůžete napsat, nebo poradit kde sehnat informace? Velmi děkuji a dobré světlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: V praxi?

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 15.03.2007, 11:20

Jde o stejny system jako je treba u 400D. Po mechanicke strance je pred snimacem kryci sklicko, ktere je ultrazvukove rozechveno aby prach opadal. Take je pouzit antistaticky naboj, nove mareialy a lze pouzit i prachovou mapu pro softwarove odstraneni v DPP

Odpovědět na příspěvek

RE: V praxi?

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 09.03.2007, 08:49

Navrch huj, uvnitr fuj a redakcni clanky tykajici se fotografovani plne preklepu, pravopisnych a stylistickych chyb, to uz je takova zdejsi ochranna znamka...

Vyjimku tvori pouze clanky p. Pihana.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: V praxi?

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.03.2007, 09:31

Děláš čest zatuchlému českému internetovému rybníčku.
Tvůj příspěvek nemá žádnou souvislost c článkem, vypadá to, že si tady akorát řešíš svoje mindráky.
Je to škoda, že lidem, kteří se tady akorát chtějí trochu potěšit technikou, pro ně třeba naprosto nedostupnou, tak nějak malinko kazíš radost...
Ale to je asi tvojím záměrem, a když už jsem vzpomínal ten zatuchlý rybníček plný anonymních útoků na cokoli a kohokoli, tohle je u nás zřejmě národním sportem těch slabších jedinců:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: V praxi?

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 09.03.2007, 09:44

Prispevek, ktery odkazuje na zjevny nesoulad mezi nazvem clanku a jeho obsahem, coz je navic zdejsim 'oblibenym' nesvarem, podle mne s clankem souvislost ma.
Stejne tak upozorneni, bohuzel opakovana, na vic nez nahodny vyskyt pravopisnych chyb - spravne psani i/y nebo s/z by pro lidi, kteri se zivi psanim clanku, melo byt samozrejmosti a ne nejakym zvlastnim a cenenym umem.

Pokud tyto me vytky povazujes za 'anonymni utok slabsiho jedince', co naplat, je to tvuj nazor.

BTW, jak se ke clanku vaze tvuj prispevek...?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: V praxi?

Autor: Láďa Lála Muž

Založeno: 09.03.2007, 22:49

Lidi, buďte rádi za zpravodajství z první ruky, které Vás vůbec NIC nestojí. Já si ten článek přečetl rád a vzhledem k okolnostem mi ty chyby zas tak moc nevadily. Je velmi české a jednoduché kritizovat. Sám jsem napsal tisíce článků a díky tomu vím, že pokud člověk pracuje pod tlakem a navíc na akci typu výstava, tak se soustředí spíše na obsah než formu. Druhou věcí je, že redakce mohla provést korekci (tak jsem to měl například dohodnuto během letošní Rallye Dakar). Přesto, nebo právě proto, zkusme být trochu tolerantní. Už se na tento aparát těším. Prosím autora, jestli by nemohl zjistit ještě něco o systému čištění čipu. Ze svého 1D mk IIN jsem byl nešťastný zejména proto, jak moc se bez ohledu na slušné zacházení špinil čip... A když mi autorizovaný servis při čištění za sympatických skoro 800 Kč čip zničil a pak mi tvrdil, že je to výrobní vada a že to tam bylo od začátku (přitom ho čistili v minulosti vícekrát a foťák nafotil x tisíc fotek), tak jsem se rozhodl pro upgrade. Ještě jednou díky autorovi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: V praxi?

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 09.03.2007, 11:23

Dobry den,
vyskytuji-li se v clanku pravopisne chyby a preklepy, je to samozrejme spatne! Na druhou stranu neexistuje autor, ktery by psal 100% bez chyb, i kdyz to po sobe zkontroluje, mnoho chyb proste nevidi (kazdy kdo pise, dobre vi, o cem mluvim). Od toho jsou korektori. U reportazi z veletrhu nam jde predevsim o to, byt maximalne aktualni, clanky vznikaji ve velkem casovem presu, za pochodu, vylozene na koleni (a "na stojaka v bufetech" na vystavach), navic pripoctete-li si k tomu vyrazny casovy posun, v mnoha techto pripadech proto neni korektura bohuzel vubec mozna.

Tim netvrdim, ze chyby jsou v poradku - vubec ne, jen chci rici, ze trocha shovivavosti a tolerance by zde nebylo na skodu. Jsme take jen lide! A propo kde jinde na ceskych webech jste nasel podobne a takto vycerpavajici informace ohledne horkych novinek z PMA? A co se tyce stylisticke stranky a pravopisu na webech grafiky a fotografovani, naopak si troufam tvrdit, ze jsme se v posledni dobe hodne zlepsili...

S pratelskym pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: V praxi?

Autor: pedroso Muž

Založeno: 09.03.2007, 21:54

a co je na tomhle článku proboh aaktuálního, když mark III byl k držení a ozkoušení už 27.2. v Praze na tiskovce Canonu?????

Odpovědět na příspěvek

Mk III

Autor: mk Muž

Založeno: 09.03.2007, 09:05
Odpovědí: 1

Mně se článek líbil, díky za něj. O nových funkcích jsem si přečetl dřív, ale o předělané horní straně foťáku až tady.
Volba ISO na pravé straně mi přijde nešťastná, aspoň teda já nejsem schopen tam palec zlomit. Doufám tedy aspoň, že při změně ISO není potřeba tlačítko stále držet jako dřív, protože jinak si nedovedu představit, jak budu palcem držet ISO a ukazováčkem točit rollerem.
A vůbec se mi změna ovládání moc nepozdává. Původní ovládání bylo vymyšlené skvěle a po hodině zkoušení s ním nebyl žádný problém. Aspoň že joystick je možné nepoužívat - u 20D/30D mi přišel jako nejslabší článek ovládání.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mk III

Autor: thr Muž

Založeno: 19.03.2007, 09:00

No, osobně to vidím podobně. Ovládání 1DIIN je totiž naprosto geniální (snad jen rychlejší volba ISO by byla kladem) - člověk tak 14 dní nadává a skřípe zuby, ale pak si navykne a už nechce jinak. Mám na mysli hlavně pojetí zadní stěny s dvojhmaty, ty tlačítka nahoře asi nejsou tak kritická.
Uvykání na mark III bude u lidí, kteří užívají současné 1D(s) dost problém a holé neštěstí pak bude současné užívání mark II a mark III (a tohle bude jistě požadovaný stav!).
No, stalo se, ale musím říct, že zrovna za toto bych Canon moc nechválil :-(

Odpovědět na příspěvek

Zaměňte slůvko "v praxi"

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 09.03.2007, 09:37
Odpovědí: 0

na "v ruce" a vše bude O.K. :-)

Odpovědět na příspěvek

WB

Autor: wind Muž

Založeno: 09.03.2007, 11:32
Odpovědí: 1

pan Březina: "Jen je trochu škoda, že zmizelo tlačítko pro přímé nastavení balance bílé barvy."
Profi přístroj a pro změnu WB, se chodí do menu? To mně pobavilo. Ale nějak se mi to nezdá. To to tlačítko tam vážně není? Ani jako "druhá" funkce tlačítka?
Vylepšení Mark III má hodně a D3 od Nikonu bude mít co dělat, aby držela krok.

Odpovědět na příspěvek

RE: WB

Autor: mk Muž

Založeno: 09.03.2007, 14:15

Ono to tak opravdu vypadá, že tlačítko na WB prostě není... viz předposlední fotka, kde je v menu jako první položka výběr nastavení WB. Zajímavý přístup a jestli tomu tak opravdu je, tak nepříliš šťastný...

Odpovědět na příspěvek

Opravy

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 09.03.2007, 19:44
Odpovědí: 3

Takze jsem na vase prani prejmenoval clanek a verim, ze stavajici nadpis jiz nebude nikomu prichazet zavadejici. Stejne tak clanek prosel standardni jazykovou korekturou, takze je oprosten chyb a preklepu.

Inu casovy posun -9 hodin a snaha o predani vsech tech dojmu, zkusenosti a postrehu nekdy predchazi chybam a prehmatum.

PS: Prime tlacitko pro WB opravdu MarkIII postrada.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opravy

Autor: Radek Muž

Založeno: 10.03.2007, 09:56

A neni to treba tim, ze se predpoklada ze se bude fotti do RAW a cim dal tim min lidi se nastavovanim bile zaobira? A rozhodne to ztraci dulezitost primeho tlacitka?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Opravy

Autor: mk Muž

Založeno: 10.03.2007, 15:24

Není to tím. V reportážní praxi, kam je tento foťák primárně určen, prostě není čas fotit do RAWu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opravy

Autor: Roman Muž

Založeno: 14.03.2007, 11:31

Omlouvám se, že si trochu rýpnu, ale koho se to ten Canon dotýkal? Název "První doteky Canonu EOS 1D Mark III" totiž přisuzuje foťáku aktivní roli, že se někoho dotýká. "Canon EOS 1D Mark III na první dotek" je mnohem lepší varianta.
(Ale už bych ten název znovu neměnil, důležitější je obsah článku, který je zajímavý.)

Odpovědět na příspěvek

suhlas s autorom

Autor: Raydowe Muž

Založeno: 09.03.2007, 20:09
Odpovědí: 0

kritizovat hlupsti je to najlahsie vsak. Ja som za clanok vdacny, aj ked na toto asi v zivote mat nebudem.:)

dufam ze utorovi to nezobere chut pisat dalsie aktualne clanky, lebo ja sa na ne velmi tesim. :)

p.s. ta masina vyzera naozaj bravurne.. chcelo by to zacvakat si, len par zaberuuuuuu...... sakra proc jaaaa :)

Odpovědět na příspěvek

suhlas s autorom

Autor: Raydowe Muž

Založeno: 09.03.2007, 20:12
Odpovědí: 0

kritizovat hluposti je to najlahsie vsak?
ja som za clanok vdacny, aj ked stojim v rade snilkov o tomto skvoste.:)

dufam ze to autorovi nezobere chut pisat dalsie aktualne clanky.. pretoze ja sa na ne tesim

P.S. masicnka vyzera priam bravurne.. chcelo by to zacvakat si... len par zaberuuuu... sakra proc ja

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: