Autogramiáda a křest nové knihy o DSLR - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Autogramiáda a křest nové knihy o DSLR

9. ledna 2007, 00.00 | Zbrusu nová odborná publikace Institutu digitální fotografie "Mistrovství práce s DSLR" odhaluje taje a specifika při práci a fotografování s digitální zrcadlovkou. Autorem je Roman Pihan, který se problematice práce s DSLR věnuje soustavně již přes pět let. Tato bezpochyby velice zajímavá kniha bude již brzy oficiálně představena veřejnosti - včetně autogramiády.

Pro všechny fanoušky digitální fotografie a zejména velkého fenoménu současnosti zvaného DSLR již určitě není žádným tajemstvím, že Institut digitální fotografie vydal na sklonku roku 2006 dlouho očekávanou publikaci na toto téma. Kniha Mistrovství práce s DSLR se zaobírá nejen principem digitální zrcadlovky a všemi specifiky práce a fotografování s tímto aparátem, ale rovněž poodhaluje různá úskalí a zároveň nabízí tipy a užitečné triky, které je nezbytné zvládnout pro efektivní fotografování. Autorem textu není nikdo jiný než Roman Pihan (mj. též fotograf a odborný redaktor), který se problematice práce s DSLR věnuje soustavně již přes pět let. Jak bývá zvykem, každá zajímavá událost v jakémkoli oboru bývá v takovýchto případech korunována křtem (a případnou autogramiádou) a nejinak tomu bude i v případě nové knihy o digitální zrcadlovce.

Proč právě kniha o DSLR?

Fotografie zažila v posledních deseti letech radikální přerod a digitální zrcadlovky se staly jednoznačně fenoménem dnešní doby. Každý řemesla alespoň trochu znalý fotograf mi dá jistě za pravdu, že fotografování s DSLR přinese řadě začínajících uživatelů značné rozčarování z relativně zhoršené kvality jejich fotografií ve srovnání s kompaktními přístroji. Důvod je prostý. Amatérské fotoaparáty (kompakty, případně elektronické zrcadlovky) používají silné softwarové finální úpravy, a výrobce tedy logicky směřuje jejich uplatnění do řad úplných laiků, kterým jde v zásadě o to mačkat spoušť ─ a to bez jakéhokoliv širšího povědomí o expozici. Výsledkem pak jsou líbivé, maximálně doostřené, projasněné a vysoce saturované snímky. Naproti tomu DSLR představují kreativní nástroj, který sice neprodukuje na první pohled "krásné" snímky, ale dává fotografovi výrazně bohatší prostor pro tvůrčí přístup. Ruku v ruce s tím však stoupá náročnost na odbornou způsobilost uživatele, jeho fotografický um, znalosti a zkušenosti. Na rozdíl od amatérských digitálních přístrojů (kompaktů a EVF) nechává DSLR většinu rozhodnutí na fotografovi (i když i zde se nabízí plně automatické funkce). Podtitulek nové publikace IDIFu zní Vše, co jste chtěli vědět o digitální zrcadlovce a nikdo vám to neuměl vysvětlit a tento slogan naprosto vystihuje podstatu knihy. Vše je zde čtivou a srozumitelnou formou vysvětleno a každý, kdo chce, ale zatím neví, jak na to, nalezne v této příručce každého fotografa zdatného a stálého pomocníka.

Co můžete očekávat?

Na tuto otázku jsme si již částečně odpověděli v předešlém odstavci. Nyní se podívejme, co nám kniha fyzicky nabízí. Jako první publikace na našem trhu přináší Mistrovství práce s DSLR opravdu vyčerpávající odpovědi na všechny vaše otázky týkající se práce s digitální zrcadlovkou. Jde o původní českou publikaci, na které tým lektorů IDIFu pracoval téměř celý rok. Kniha je vázána v pevné vazbě, formát je čtvercový 295 x 295 mm. Uvnitř naleznete 220 stran textu s konkrétním popisem všech funkcí DSLR, dále praktický návod, jak otestovat svojí DSLR, více než 400 ilustračních fotografií, přes 100 kreseb, grafů a několik desítek tabulek pro pohodlné nalezení informací a nechybí ani podrobný průvodce nákupem objektivů, blesků a dalšího příslušenství. Kromě autora Romana Pihana se na knize podílel též Ondřej Neff a celý projekt zaštítil svým jménem Jan Březina jako producent.

Autogramiáda a oficiální křest

Jelikož každá podobná událost by měla být korunována oficiálním křtem spojeným s autogramiádou, ani Mistrovství práce s DSLR nebude výjimkou. Dne 24. 1. 2007 v 17:30 proběhne v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí 820/41 (Praha 1 - Nové Město) slavnostní křest knihy, na který bude od 18:00 navazovat autogramiáda. Kmotry zde budou: Sára Saudková, Marek Vašut a Ondřej Neff. Vydavatele - Institut digitální fotografie - zde zastoupí jednatel společnosti Jan Březina a back office manažerka Miriam Hlavinková. Během celé autogramiády bude probíhat komentované promítání o vzniku knihy.

Popis publikace

Kniha v celkovém rozsahu 250 stran formátu 295 x 295 mm (plnobarevný tisk na křídovém papíru v knižní vazbě). Maloobchodní cena je 590 Kč včetně DPH.

Tiráž:
Název: Mistrovství práce s DSLR
Podtitul: Vše, co jste chtěli vědět o digitální zrcadlovce a nikdo vám to neuměl vysvětlit
Autor: Roman Pihan
Spoluautor textů (kapitol 2, 3 a 6): Ondřej Neff
Produkce: Jan Březina
Jazyková korektura: Petr Horák
Obálka, vazba a grafické zpracování: Jaromír Páv
Předtisková příprava (DTP): ’MACK’

Vydal: © Institut digitální fotografie s. r. o., 2006

ISBN: 80-903210-8-9
Standardní koncová cena: 590 Kč

Ukázky z publikace (obrázek v plném rozlišení jsou uloženy ve formátu PDF, jeden soubor má cca 100 Kb):


Obsah

Ukázkové kapitoly

::. V případě zájmu si můžete Objednat knihu ZDE

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Zpracování  

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Vzdělání  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vynikající

Autor: Kkozi Muž

Založeno: 09.01.2007, 05:19
Odpovědí: 0

Jelikož v oblasti DSLR začínám, tak jsem si tuto knihu předobjednal. Je to skvělá kniha, opravdu vynikající práce. Dozvídám se tam všechno, co jsem kdy chtěl vědět a těším se, co se ještě dozvím. Každému, kdo začíná s DSLR vřele doporučuji!!!

Odpovědět na příspěvek

vyborne cteni

Autor: apr Muž

Založeno: 09.01.2007, 07:08
Odpovědí: 0

Knihu jsem dostal pod stromecek a uz ji mam skoro prectenou
Text je velmi ctivy
Graficky dobre provedeno na velkem formatu
Vsem doporucuji

Odpovědět na příspěvek

a zase ten hranol

Autor: n/ Muž

Založeno: 09.01.2007, 08:10
Odpovědí: 7

člověk je upozorňuje několikrát tady, že v té ilustraci vnitřností DSLR mají ten hranol úplně špatně znázorněný, a oni to pak takhle plácnou i do knížky :-(

Odpovědět na příspěvek

Kolik dalších chybiček??

Autor: thr Muž

Založeno: 09.01.2007, 13:06

Tuto knihu jsem pokládal za docela slibnou, ale pak na jediné stránce vidím jednu nepřesnost (ten hranol je fakt nakreslen tak schématicky, až je to spíš blbě) a jednu naprostou kravinu - Kiev je sice kopie Contaxu, ale žádný hranol v něm není z toho prostého důvodu, že to není zrcadlovka, protože je to stejně jako Leica hledáčkový přístroj s dálkoměrem.
Podotýká
m, že toho Kieva mám doma, tak si odpusťte případné komentáře toto zpochybňující, opravdu není o čem diskutovat...
Člověk si pak nutně musí klást otázku, zda to je jen náhoda anebo zda jde zas o další knihu sice v principu dobrou, ale s odfláklou redakční oponenturou a korekturami...
Ostatně hned o stránku dál je další historická chyba - ta "změna koncepce" u Olympusu a Panasonicu s více zrcadly je ve skutečnosti dílo Minolty, která toto vymyslela u Vectisu pro APS filmy, debatovat by se dalo i o pozadí názvu "elektronická zrcadlovka", asi toho bude více...

Přijde mi to jak obrovská škoda - kdyby vydavatelé dali tu knihu přečíst pár recenzentům ještě před vydáním, tak se dá spousta věcí vychytat a výsledkem bude kniha naprosto skvělá, bohužel se ale vesměs preferuje úspora a rychlost a to, že je pak kniha jen "velmi dobrá" už nikoho netrápí :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Kolik dalších chybiček??

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 09.01.2007, 15:05

Verte nebo ne, ale opravdu jsme se snazili udelat pro kvalitu knihy maximum. Jde o puvodni texty, ktere vznikaly skoro rok. Vetsina z nich byla prezentovana zde na serveru Fotografovani.cz, takze by se dalo rict, ze vyjadrit se meli moznost desitky tisic ctenaru. Vsechny poznamky, ktere prisli "vcas" jsme se snazili v knize zohlednit.

Zaroven kniha prosla pripominkami celkem ctyr lidi, kteri cetli vysazeny hotovy text. Bohuzel jsme jen lide a 100% bezchybnost textu asi nedokaze zajistit dnes nikdo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kolik dalších chybiček??

Autor: martt Muž

Založeno: 10.01.2007, 12:39

obalka, ktora je tu otisknuta obsahuje text "nikto vam to nechteT vysvetlit". Skutocne je to aj na papierovej obalke?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kolik dalších chybiček??

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 10.01.2007, 13:19

Zdravim,
chyba na kterou upozornujete je u ostre - prodejni verze knihy samozrejme jiz odstranena! V pripade inkriminovaneho obrazku (ukazky obalky) v tomto clanku se jednalo teprve o jednu z nekolika pracovnich verzi...
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: a zase ten hranol

Autor: friggo Muž

Založeno: 15.01.2007, 15:01

A hlavně je škoda té spousty gramatických chyb, tahle skvělá knížka by si opravdu zasloužila lepšího korektora.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a zase ten hranol

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 15.01.2007, 15:37

Muzete byt konkretni? Texty prosly celkem tremi jazykovymi korekturami dvou ruznych korektoru, takze by rozhodne nemely obsahovat "spoustu" gramatickych chyb. Pri vice jak 3/4 mil. znaku je asi skoro nejde garantovat, ze nejaka chybka neproklouzne, ale nemame pocit, ze by jazykova korektura jakkoli selhala.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: a zase ten hranol

Autor: friggo Muž

Založeno: 15.01.2007, 17:41

Bohužel jsem si je při čtení pochopitelně nevypisoval, ale namátkou: str. 55 - rybí oka, které (místo která); str. 35 i jinde - Které tvrzení jsou správná (místo která); str. 45 - v řadě testů se barevná vada rozsáhle diskutuje (diskutuje se o něčem, ne něco) atd. Podotýkám, že se nejedná o překlepy, ty se můžou přihodit každému. Dále mi vadí rozkolísanost anglické terminologie typu "focus" a "fokus" a rovněž psaní velkých a malých písmen (Focal plane, Auto Focus). Jestliže korektor neví, jaký je správný tvar zájmene pro třetí osobu množného čísla středního rodu, pak bych na vašem místě zvážil, jestli s takovým člověkem dál spolupracovat. Ale jinak chci ještě jednou zdůraznit, že obsahově je ta knížka skvělá, moc užitečná a svým způsobem ojedinělá. Díky za ni!

Odpovědět na příspěvek

Povedena cetba

Autor: Zurici_byk Muž

Založeno: 09.01.2007, 10:25
Odpovědí: 0

Nezbyva nez souhlasit s nazory vyse, koupil jsme si ji nedavno a jen po prvnim prolistovani byl nadsen. Jen mi trosku chybely vicero obsahu o Nikon a dalsich objektivech, prevlada Canon :( i kdyz chapu, ze se nikdy clovek nezavdeci ;)
Ale jinak 1 s *

Odpovědět na příspěvek

Tak určite si to pozriem

Autor: bob222 Muž

Založeno: 09.01.2007, 13:09
Odpovědí: 0

fotoroman je super stránka pre začínajúceho, predpokladám, že v knižke je to spracované v papierovej podobe a dopracované.
Určite pozrieme.

Odpovědět na příspěvek

Poděkování - SUPER

Autor: CZAK Muž

Založeno: 09.01.2007, 19:26
Odpovědí: 1

Stránky a různé články pana Pihana jsem hltal už na netu. Knihu jsem si objednal hned po Vánocích a minulý týden jsem ji dostal. Zpracování je naprosto SUPER. Ještě jednou děkuji a knize přeji mnoho dalších vydání.

Odpovědět na příspěvek

Format knihy

Autor: Stanislav Muž

Založeno: 10.01.2007, 21:37

Tiez mi ju kamarat priniesol z ciech pod stromcek, kedze na Slovensku sa kupit nedala. Trosku (dost) ma zarazil format.. Osobne si myslim ze to je dost nestastne riesenie.. Zbytocne vela nevyuziteho miesta, pri zachovani velkosti obrazkov ci textu mohla byt v pohode o 20% mensia. Inak nema chybu :) Thx

Odpovědět na příspěvek

Kniha je super

Autor: Jarda Muž

Založeno: 11.01.2007, 13:09
Odpovědí: 0

Také já už od Vánoc patřím mezi šťastné majitele této krásné knihy. S DSLR začínám a zde nacházím spoustu informací pohromadě (některé jsem již pročítal na webu). Je psána čtivě, bez zbytečných kudrlinek, s přiměřeným množstvím odborných výrazů, kterým fotoamatér porozumí a super je bohatá fotodokumentace.

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: pajosh Muž

Založeno: 11.01.2007, 15:50
Odpovědí: 0

v alfacompu ji maji za 531,- koupil jsem, stastny sem :)

Odpovědět na příspěvek

taky spokojenost...

Autor: cikorsky Muž

Založeno: 11.01.2007, 18:49
Odpovědí: 0

taky jsem si letos nadelil prvni zrcadlo a k nemu tuhle knihu, abych se to naučil trochu ovladat a pochopil veci. Kniha je prijdme, dobre se čte a hlavne - je v ni opravdu všechno, co jsem si predstavoval, pekne vysvetleno.. Diky.

Odpovědět na příspěvek

Kniha

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.01.2007, 14:34
Odpovědí: 0

Mám ji a je skvělá.

Odpovědět na příspěvek

skvělá kniha

Autor: Pavel Muž

Založeno: 27.01.2007, 20:57
Odpovědí: 0

Kromě poněkud neskladného formátu se téhle knize nedá vytknout vůbec nic. Určitě dává rady a doporučení pro 95% záludností které mohou fotografa potkat. Žádné typické omáčky , každá kapitola směřuje k jádru věci. Rozhodně nejkomplexnější publikace pro ty co to myslí s fotografií aspoň trochu vážně co kdy v ČR vyšla. Ani trochu nelituju její koupě a posílám obrovský dík autorům.

Odpovědět na příspěvek

Formát

Autor: VR Muž

Založeno: 27.01.2007, 22:44
Odpovědí: 0

Knížka je skvělá, jen bych poprosil, jestli by časem nešla vydat v nějaké kompaktnějším formátu. Rád bych jí vozil sebou a to při téhle velikosti a kvalitě je trochu škoda

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: