Co nám nabízí trh paměťových karet? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Co nám nabízí trh paměťových karet?

26. října 2006, 00.00 | Čas běží neúprosně vpřed a s ním vývoj digitální techniky. V oblasti pamětí je to znát poměrně citelně. Nejen pevné diky do počítačů, ale také paměťové karty se nyní objevují s čím dál větší kapacitou a stále menší cenou. Jak je na tom nyní trh s paměťovými kartami si shrneme v dnešním článku.

Čas běží neúprosně vpřed a s ním vývoj digitální techniky. V oblasti pamětí je to znát poměrně citelně. Nejen pevné diky do počítačů, ale také paměťové karty se nyní objevují s čím dál větší kapacitou a stále menší cenou. Jak je na tom nyní trh s paměťovými kartami si shrneme v dnešním článku.

Compact Flash (CF)
Tento standard paměťových karet je tu s námi již nějakou dobu. Své uplatnění v současnosti nalézá nejvíce v digitálních zrcadlovkách. V kompaktech se již téměř vůbec nepoužívá, zejména také díky své velikosti, která je v porovnání s ostatními kartami nezanedbatelná. U DSLR však fyzická velikost paměťové karty až tak neovlivňuje celkové rozměry fotoaparátu. I přesto můžeme pozorovat, že v určitém segmentu DSLR se již také začínají vytrácet, zejména ve prospěch SD karet (Nikon D50, Nikon D80 a všechny Pentaxy).

V současnosti je dostupná největší kapacita 16 GB, kterou nabízí například SanDisk, Pretec, nebo Microdia. Cena takových karet je však poměrně vysoká, přesahující 10 000 Kč. Kvalitní CF kartu s kapacitou 8 GB však není problém pořídit za méně než 8 000 Kč (jeden ze čtenářů nalezl vysokorychlostní Transcend 8GB CF za 5400 Kč). SanDisk Ultra II 2 GB CF vyjde na cca 2 000 Kč. Je zde tedy z čeho vybírat a cena je velmi příznivá.

Secure Digital (SD)
Formát SD se rozšiřuje pravděpodobně nejrychleji a mezi kompakty je nejrozšířenější. Pro další zvyšování kapacity, byla zavedena nová forma tohoto standardu. Paměťové karty SDHC (Secure Digital High Capacity) vycházejí ze standardu SD, ale jsou určeny pro kapacity nad 2 GB. Technická omezení způsobila, že bylo nutno kartu upravit, aby mohla nabídnout větší kapacitu. Díky tomu ji NELZE použít ve standardních SD slotech. Pro SDHC kartu musíme mít SDHC slot, do kterého LZE použít i klasické SD karty. Alespoň zpětná kompatibilita je tedy zajištěna. Do budoucna toto řešení přinese možnost teoretické kapacity až 32 GB. DSLR Pentax mají k dispozici upgrade firmwaru, který umožňuje používat i SDHC karty.

Maximem je v současné nabídce kapacita 8 GB SDHC, což je na tento rozměrově malý formát velmi slušné. 8 GB nabízí Pretec, Microdia a Transcend. SanDisk Ultra II 2GB SD vyjde na méně než 2 000 Kč. Cena je tedy stejná jako u CF. Někteří výrobci nyní přinášejí SD karty se zabudovaným USB konektorem.

Pohasínající hvězdou je MMC formát, který předcházel SD kartám. V mnoha SD slotech lze MMC použít, ale od tohoto standardu se v digitálních fotoaparátech ustupuje. Nyní lze sehnat MMC s kapacitou až 4 GB.

Memory Stick (MS)
Memory Stick si také prošel svým vývojem. Výsledkem je Memory Stick PRO Duo, která je menší než původní karty Memory Stick. Tento standard stále používá pouze Sony a nezdá se, že by se na této situaci mělo něco radikálně měnit. Většina výrobců fotoaparátů sáhla spíše po SD kartách.

V současnosti je maximální nabízená kapacita 4 GB ve zkrácené verzi Duo i nezkrácené klasické MS. Cena nezkrácené MS PRO 4GB je však cca 10 000 Kč, což je poměrně silná káva. MS PRO Duo 2GB vyjde na cca 3 000 Kč. Je zde tedy rozdíl v porovnání s CF a SD kartami. Zpětná kompatibilita zkrácené verze je zajištěna redukcí, do které se zmenšená verze Duo zasune a lze použít ve slotech pro klasické dlouhé Memory Sticky. Tato redukce vyjde na cca 300 Kč.

xD - Picture Card
Nejmenšími kartami používanými v digitálních fotoaparátech jsou xD karty. Ty používají kompakty Olympus a Fujifilm. Výhodou jsou velmi malé rozměry, ale citelnou nevýhodou je absence řadiče, díky čemuž je vývoj o něco pomalejší. Ještě v nedávné době podporovali fotoaparáty max. 512 MB xD karty, protože vestavěné řadiče ve fotoaparátech více neuměly. Zavedení 1 GB xD karty pak dlouhou dobu vázlo na zavedení podpory takto velké kapacity.
Nyní jsou na trhu již 2 GB xD karty v ceně lehce nad 2 000 Kč. Extrémní ceny jsou tedy již minulostí.

Vývoj trhu CF karet
Na photokině 2006 se nám podařilo nalézt zajímavé grafy, které znázorňují vývoj nabídky CF karet. Na první dvojic grafů lze pozorovat jak se začínala zvyšovat rychlost zápisu a nabízená kapacita.

Druhá dvojice je neméně optimistická. Vidíme zde, že rok od roku klesal poměr ceny a kapacity vždy o polovinu.

Závěr
Na rozdíl od ostatních grafů z oblasti digitální fotografie, kde se většinou růst zpomaluje, vývoj paměťových karet neusíná na vavřínech. Důvodem je zejména stále rostoucí rozlišení fotoaparátů. Nejslibnější budoucnost před sebou má standard SD (Secure Digital), který je oblíbený i mimo sféru digitální fotografie (PDA, GPS, mobilní telefony). Na druhou stranu CF karty jsou již nyní výsadou téměř pouze uživatelů DSLR.
Kam až povede zavádění SD karet může naznačit krok Nikonu, který do své nové DSLR D80 zabudoval pouze SD slot. Spolu s D50 je to tak již druhá zrcadlovka z portfolia Nikonu, která používá tyto karty. Spekulovat lze také nad krokem Fujifilmu, který do své nejnovější a dlouho očekávané DSLR S5 Pro neumístil xD slot. Starší verze S3 Pro nabízela xD i CF. Lze si to ale vysvětlit tím, že S5 Pro používá téměř kompletně tělo Nikonu D200, který s xD nepočítal.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ještě levnější?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 26.10.2006, 08:26
Odpovědí: 4

V e-shopu www.barbone.cz lze nalézt CF karty firmy Transcend za výrazně nižší ceny - např. 8GB CF karta za přibližně 5400 Kč s daní. A ještě před dvěma měsíci měli tutéž kartu za necelé 4000 Kč. Zřejmě zatím méně známý výrobce, který má zaváděcí ceny??

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě levnější?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 26.10.2006, 11:49

Firma Transcend je jiz pomerne zavedena a znama, ale svou sanci promeskala. SanDisk je zrejme nejrpodavanejsi, ale take temer nejdrazsi. Spolecnosti jako A-Data, nebo prave Transcend nabizeji srovnatelne produkty za vyrazne mensi penize, ale verejnosti jsou vnimany spise jako "mene kvalitni" i kdyz tomu tak byt nemusi.

Vami nalezenou cenu jsme pridali do clanku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ještě levnější?

Autor: Libor Foltynek Muž

Založeno: 27.10.2006, 07:55

aniž bych chtěl dělat reklamu: od té doby, co jedna nejmenovaná firma začala do svých sestav montovat paměti Tarnscend (dříve A-Data, Kongston, kingMax a další), prudce se snížil počet reklamací způsobených pamětmi. Osobně mám s Transcendy jen ty nejlepší zkušenosti, ohledně kvality i kompatibility (nestalo se mi, že by Transcend s něčím nejel). Teď používám CF 2 a 4 GB Transcend a pohoda, měl jsem 512 miniSD Transcend a také pohoda, kamarád používal v monilu 1 GB miniSD Transcend a také pohoda (a ten mobil byl vybíravý). Takže z Transcendu není třeba mít obavy, jen by mě zajímalo, proč to zdražení...?

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě levnější?

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 27.10.2006, 21:20

Od té doby, co se asi před 8 lety objevila na trhu PC pamětí značka Transcend a já je vyzkoušel, nekupuji nic jiného. Běžně jsou k dostání s tzv. doživotní zárukou.
Ve svém DF používám 1GB CF od Transcendu už 2 roky a nemám s ní jediný problém. Vřele doporučuji.
Pokud jde o SD paměti od Transcendu, pak TS1GSDC, tj. 1GB (100x) dá koupit za 550,-Kč a TS2GSDC 2GB varianta za 970,-Kč. Rychlejší verze TS2GSD150 (150x) 2GB za 1450,-Kč a TS4GSD150 4GB za 2650,-. Provedení SDHC SD2.0 4GB Class2 za 2670,-Kč a SDHC SD2.0 8GB Class2 za 4150,-Kč!!! No nekupte to.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě levnější?

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 27.10.2006, 21:59

Od té doby, co se asi před 8 lety objevila na trhu PC pamětí značka Transcend a já je vyzkoušel, nekupuji nic jiného. Běžně jsou k dostání s tzv. doživotní zárukou.
Ve svém DF používám 1GB CF od Transcendu už 2 roky a nemám s ní jediný problém. Vřele doporučuji.
Pokud jde o SD paměti od Transcendu, pak TS1GSDC, tj. 1GB (100x) dá koupit za 550,-Kč a TS2GSDC 2GB varianta za 970,-Kč. Rychlejší verze TS2GSD150 (150x) 2GB za 1450,-Kč a TS4GSD150 4GB za 2650,-. Provedení SDHC SD2.0 4GB Class2 za 2670,-Kč a SDHC SD2.0 8GB Class2 za 4150,-Kč!!! No nekupte to.

Odpovědět na příspěvek

Secure Digital

Autor: Miroslav Muž

Založeno: 26.10.2006, 11:53
Odpovědí: 0

Na trhu jsou k dostání i karty velikosti 4GB označené jako SD, nikoliv SDHC. Nevíte, jak je to s jejich kompatibilitou? Díky, M.

Odpovědět na příspěvek

ceny a zase ceny

Autor: cEmIR Muž

Založeno: 05.11.2006, 20:12
Odpovědí: 0

4GB CF type I, tzn. žádný Microdrive, 120x speed, nová s DPH za 1850,- českejch v Česku

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: