Co nám nabízí trh paměťových karet? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Co nám nabízí trh paměťových karet?

26. října 2006, 00.00 | Čas běží neúprosně vpřed a s ním vývoj digitální techniky. V oblasti pamětí je to znát poměrně citelně. Nejen pevné diky do počítačů, ale také paměťové karty se nyní objevují s čím dál větší kapacitou a stále menší cenou. Jak je na tom nyní trh s paměťovými kartami si shrneme v dnešním článku.

Čas běží neúprosně vpřed a s ním vývoj digitální techniky. V oblasti pamětí je to znát poměrně citelně. Nejen pevné diky do počítačů, ale také paměťové karty se nyní objevují s čím dál větší kapacitou a stále menší cenou. Jak je na tom nyní trh s paměťovými kartami si shrneme v dnešním článku.

Compact Flash (CF)
Tento standard paměťových karet je tu s námi již nějakou dobu. Své uplatnění v současnosti nalézá nejvíce v digitálních zrcadlovkách. V kompaktech se již téměř vůbec nepoužívá, zejména také díky své velikosti, která je v porovnání s ostatními kartami nezanedbatelná. U DSLR však fyzická velikost paměťové karty až tak neovlivňuje celkové rozměry fotoaparátu. I přesto můžeme pozorovat, že v určitém segmentu DSLR se již také začínají vytrácet, zejména ve prospěch SD karet (Nikon D50, Nikon D80 a všechny Pentaxy).

V současnosti je dostupná největší kapacita 16 GB, kterou nabízí například SanDisk, Pretec, nebo Microdia. Cena takových karet je však poměrně vysoká, přesahující 10 000 Kč. Kvalitní CF kartu s kapacitou 8 GB však není problém pořídit za méně než 8 000 Kč (jeden ze čtenářů nalezl vysokorychlostní Transcend 8GB CF za 5400 Kč). SanDisk Ultra II 2 GB CF vyjde na cca 2 000 Kč. Je zde tedy z čeho vybírat a cena je velmi příznivá.

Secure Digital (SD)
Formát SD se rozšiřuje pravděpodobně nejrychleji a mezi kompakty je nejrozšířenější. Pro další zvyšování kapacity, byla zavedena nová forma tohoto standardu. Paměťové karty SDHC (Secure Digital High Capacity) vycházejí ze standardu SD, ale jsou určeny pro kapacity nad 2 GB. Technická omezení způsobila, že bylo nutno kartu upravit, aby mohla nabídnout větší kapacitu. Díky tomu ji NELZE použít ve standardních SD slotech. Pro SDHC kartu musíme mít SDHC slot, do kterého LZE použít i klasické SD karty. Alespoň zpětná kompatibilita je tedy zajištěna. Do budoucna toto řešení přinese možnost teoretické kapacity až 32 GB. DSLR Pentax mají k dispozici upgrade firmwaru, který umožňuje používat i SDHC karty.

Maximem je v současné nabídce kapacita 8 GB SDHC, což je na tento rozměrově malý formát velmi slušné. 8 GB nabízí Pretec, Microdia a Transcend. SanDisk Ultra II 2GB SD vyjde na méně než 2 000 Kč. Cena je tedy stejná jako u CF. Někteří výrobci nyní přinášejí SD karty se zabudovaným USB konektorem.

Pohasínající hvězdou je MMC formát, který předcházel SD kartám. V mnoha SD slotech lze MMC použít, ale od tohoto standardu se v digitálních fotoaparátech ustupuje. Nyní lze sehnat MMC s kapacitou až 4 GB.

Memory Stick (MS)
Memory Stick si také prošel svým vývojem. Výsledkem je Memory Stick PRO Duo, která je menší než původní karty Memory Stick. Tento standard stále používá pouze Sony a nezdá se, že by se na této situaci mělo něco radikálně měnit. Většina výrobců fotoaparátů sáhla spíše po SD kartách.

V současnosti je maximální nabízená kapacita 4 GB ve zkrácené verzi Duo i nezkrácené klasické MS. Cena nezkrácené MS PRO 4GB je však cca 10 000 Kč, což je poměrně silná káva. MS PRO Duo 2GB vyjde na cca 3 000 Kč. Je zde tedy rozdíl v porovnání s CF a SD kartami. Zpětná kompatibilita zkrácené verze je zajištěna redukcí, do které se zmenšená verze Duo zasune a lze použít ve slotech pro klasické dlouhé Memory Sticky. Tato redukce vyjde na cca 300 Kč.

xD - Picture Card
Nejmenšími kartami používanými v digitálních fotoaparátech jsou xD karty. Ty používají kompakty Olympus a Fujifilm. Výhodou jsou velmi malé rozměry, ale citelnou nevýhodou je absence řadiče, díky čemuž je vývoj o něco pomalejší. Ještě v nedávné době podporovali fotoaparáty max. 512 MB xD karty, protože vestavěné řadiče ve fotoaparátech více neuměly. Zavedení 1 GB xD karty pak dlouhou dobu vázlo na zavedení podpory takto velké kapacity.
Nyní jsou na trhu již 2 GB xD karty v ceně lehce nad 2 000 Kč. Extrémní ceny jsou tedy již minulostí.

Vývoj trhu CF karet
Na photokině 2006 se nám podařilo nalézt zajímavé grafy, které znázorňují vývoj nabídky CF karet. Na první dvojic grafů lze pozorovat jak se začínala zvyšovat rychlost zápisu a nabízená kapacita.

Druhá dvojice je neméně optimistická. Vidíme zde, že rok od roku klesal poměr ceny a kapacity vždy o polovinu.

Závěr
Na rozdíl od ostatních grafů z oblasti digitální fotografie, kde se většinou růst zpomaluje, vývoj paměťových karet neusíná na vavřínech. Důvodem je zejména stále rostoucí rozlišení fotoaparátů. Nejslibnější budoucnost před sebou má standard SD (Secure Digital), který je oblíbený i mimo sféru digitální fotografie (PDA, GPS, mobilní telefony). Na druhou stranu CF karty jsou již nyní výsadou téměř pouze uživatelů DSLR.
Kam až povede zavádění SD karet může naznačit krok Nikonu, který do své nové DSLR D80 zabudoval pouze SD slot. Spolu s D50 je to tak již druhá zrcadlovka z portfolia Nikonu, která používá tyto karty. Spekulovat lze také nad krokem Fujifilmu, který do své nejnovější a dlouho očekávané DSLR S5 Pro neumístil xD slot. Starší verze S3 Pro nabízela xD i CF. Lze si to ale vysvětlit tím, že S5 Pro používá téměř kompletně tělo Nikonu D200, který s xD nepočítal.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: