Evropská unie prosazuje přenositelnost objektivů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Evropská unie prosazuje přenositelnost objektivů

trendy

1. dubna 2006, 00.00 | Bude možné používat v blízké budoucnosti libovolné objektivy na všech typech DSLR? Podle neoficiálních informací chystá EU v této oblasti revoluční směrnici zásadně liberalizující svět digitální fotografie.

Po nesporném úspěchu zavedení přenositelnosti telefonních čísel v řadě zemí Evropské unie přichází Brusel s novou liberalizační kampaní. Eurokomisař Slr Van Digital z Holanska přichází s návrhem evropské direktivy, která by zajistila spotřebitelům volnou přenositelnost objektivů mezi jednotlivými značkami digitálních zrcadlovek. Materiál je aktuálně ve fázi pracovního návrhu a našemu serveru se podařilo exkluzivně získat informace o tom, jak by přenositelnost měla fungovat a jak může být konkrétně technicky realizované.

Princip přenositelnosti
S tím, jak postupně ubývá výrobců zrcadlovek a roste tak význam postavení zbývajících značek, roste i riziko, že výrobci budou zneužívat závislost uživatelů na jejich bajonetu. Proto EU navrhuje zavést od 31. února 2016 povinnou přenositelnost objektivů mezi všemi typy digitálních i analogových zrcadlovek prodávaných na jednotném evropském trhu. Tato přenositelnost umožní uživateli jednak změnu typu těla s garancí funkčnosti objektivů či naopak výměny všech objektivů při zachování stávajícího těla bez ohledu na výrobce a bajonet těla i objektivů. Výrobci sdružení v konsorciu JEITA namítají, že jde o požadavek velmi technicky i finančně náročný, nicméně připouštějí, že je teoreticky realizovatelné.

Úřad vysokého komisaře pro zrcadla (UVK PZ)
Za účelem koordinace přípravných prací a následného dohledu na dodržování pravidel nové direktivy by měl do měsíce vzniknout nový úřad vysokého evropského komisaře pro zrcadla. Pravděpodobně by toto křeslo měl obsadit zástupce Albánie, která jednak zatím marně čeká na svůj post komisaře, druhak má tu výhodu, že prakticky není zatížena zkušeností s kteroukoli ze stávajících komerčních technologií.

Postup žádání o přenos objektivů
Samotný proces přenosu bude realizován podobným způsobem jako převod mobilních telefonních čísel u nás či v Rakousku. To znamená, že uživatel nejprve požádá u stávajícího výrobce o odstranění jeho bajonetu z jeho objektivů či těla. Následně získá od tohoto výrobce identifikační tiket, který přihlásí u UVK PZ. Ten předá informaci o čekajícím zákazníkovi cílovému výrobci, který do 60 dnů instaluje žádajícímu uživateli nový bajonet.
V návrhu se objevila i varianta, že by převod byl jednokolový a realizoval se prostřednictvím universální redukce, ale tento návrh byl shledán příliš živelným a eurokomisař Van Digital proto navrhuje použít trochu náročnější, ale dobře kontrolovaný dvoukrokový postup.

Kolik za přenos zaplatíme?
Je nepravděpodobné, že by výrobci byli ochotni provádět přenos objektivů bezplatně. Na druhou stranu návrh direktivy počítá s možnosti uzavření rámcové smlouvy zákazníka s cílovým výrobcem na dobu 12 až 120 měsíců, která by zavázala uživatele k pravidelnému nákupu nových objektivů. To by mělo zvýšit ochotu výrobců k realizaci přenositelnosti a evropská komise počítá předběžně pouze s manipulačním poplatkem ve výši 990 - 1990 EUR.

Co může přenositelnost objektivů přinést?
Přenositelnost by měla celou řadu blahodárných efektů. Uživateli dá nespornou možnost poměrně snadno a zejména výhodně kdykoli přejít na aktuálně nejvýhodnější značku objektivů či těl. Evropská komise zároveň získá lepší kontrolu nad procesem digitalizace evropské veřejnosti. Navíc, jak zdůrazňuje komisař Špidla, nový UVK PZ může zaměstnat až 4 500 úředníků v jednotlivých členských pobočkách, což jistě kladně ovlivní jak sociální situaci v regionech, tak i volný obchod v EU.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: