Evropská unie prosazuje přenositelnost objektivů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Evropská unie prosazuje přenositelnost objektivů

trendy

1. dubna 2006, 00.00 | Bude možné používat v blízké budoucnosti libovolné objektivy na všech typech DSLR? Podle neoficiálních informací chystá EU v této oblasti revoluční směrnici zásadně liberalizující svět digitální fotografie.

Po nesporném úspěchu zavedení přenositelnosti telefonních čísel v řadě zemí Evropské unie přichází Brusel s novou liberalizační kampaní. Eurokomisař Slr Van Digital z Holanska přichází s návrhem evropské direktivy, která by zajistila spotřebitelům volnou přenositelnost objektivů mezi jednotlivými značkami digitálních zrcadlovek. Materiál je aktuálně ve fázi pracovního návrhu a našemu serveru se podařilo exkluzivně získat informace o tom, jak by přenositelnost měla fungovat a jak může být konkrétně technicky realizované.

Princip přenositelnosti
S tím, jak postupně ubývá výrobců zrcadlovek a roste tak význam postavení zbývajících značek, roste i riziko, že výrobci budou zneužívat závislost uživatelů na jejich bajonetu. Proto EU navrhuje zavést od 31. února 2016 povinnou přenositelnost objektivů mezi všemi typy digitálních i analogových zrcadlovek prodávaných na jednotném evropském trhu. Tato přenositelnost umožní uživateli jednak změnu typu těla s garancí funkčnosti objektivů či naopak výměny všech objektivů při zachování stávajícího těla bez ohledu na výrobce a bajonet těla i objektivů. Výrobci sdružení v konsorciu JEITA namítají, že jde o požadavek velmi technicky i finančně náročný, nicméně připouštějí, že je teoreticky realizovatelné.

Úřad vysokého komisaře pro zrcadla (UVK PZ)
Za účelem koordinace přípravných prací a následného dohledu na dodržování pravidel nové direktivy by měl do měsíce vzniknout nový úřad vysokého evropského komisaře pro zrcadla. Pravděpodobně by toto křeslo měl obsadit zástupce Albánie, která jednak zatím marně čeká na svůj post komisaře, druhak má tu výhodu, že prakticky není zatížena zkušeností s kteroukoli ze stávajících komerčních technologií.

Postup žádání o přenos objektivů
Samotný proces přenosu bude realizován podobným způsobem jako převod mobilních telefonních čísel u nás či v Rakousku. To znamená, že uživatel nejprve požádá u stávajícího výrobce o odstranění jeho bajonetu z jeho objektivů či těla. Následně získá od tohoto výrobce identifikační tiket, který přihlásí u UVK PZ. Ten předá informaci o čekajícím zákazníkovi cílovému výrobci, který do 60 dnů instaluje žádajícímu uživateli nový bajonet.
V návrhu se objevila i varianta, že by převod byl jednokolový a realizoval se prostřednictvím universální redukce, ale tento návrh byl shledán příliš živelným a eurokomisař Van Digital proto navrhuje použít trochu náročnější, ale dobře kontrolovaný dvoukrokový postup.

Kolik za přenos zaplatíme?
Je nepravděpodobné, že by výrobci byli ochotni provádět přenos objektivů bezplatně. Na druhou stranu návrh direktivy počítá s možnosti uzavření rámcové smlouvy zákazníka s cílovým výrobcem na dobu 12 až 120 měsíců, která by zavázala uživatele k pravidelnému nákupu nových objektivů. To by mělo zvýšit ochotu výrobců k realizaci přenositelnosti a evropská komise počítá předběžně pouze s manipulačním poplatkem ve výši 990 - 1990 EUR.

Co může přenositelnost objektivů přinést?
Přenositelnost by měla celou řadu blahodárných efektů. Uživateli dá nespornou možnost poměrně snadno a zejména výhodně kdykoli přejít na aktuálně nejvýhodnější značku objektivů či těl. Evropská komise zároveň získá lepší kontrolu nad procesem digitalizace evropské veřejnosti. Navíc, jak zdůrazňuje komisař Špidla, nový UVK PZ může zaměstnat až 4 500 úředníků v jednotlivých členských pobočkách, což jistě kladně ovlivní jak sociální situaci v regionech, tak i volný obchod v EU.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Přenositelnost?

Autor: Hynek Boháč Muž

Založeno: 01.04.2006, 07:59
Odpovědí: 0

Móóóc hezká zprávička.Dobře jsem se pobavil.

Odpovědět na příspěvek

hehe

Autor: e2ek1el Muž

Založeno: 01.04.2006, 08:19
Odpovědí: 0

no ale jak poznam eu tak by to bylo aj celkem uveritelny :D

Odpovědět na příspěvek

Důležité

Autor: kert Muž

Založeno: 01.04.2006, 08:48
Odpovědí: 0

O takhle důležité a zásadní věci se nežertuje!

Odpovědět na příspěvek

APRIL

Autor: Jindra Muž

Založeno: 01.04.2006, 09:43
Odpovědí: 0

Hezkej APRIL...:-)

Odpovědět na příspěvek

:)

Autor: Jiří Muž

Založeno: 01.04.2006, 10:41
Odpovědí: 0

Super super :)
Jen při tom trošku mrazí, protože se vsadím, že už to nějakého eurokomisaře napadlo. Je to až moc reálné :)

Odpovědět na příspěvek

Konsorcium výrobců

Autor: Hejhulák Muž

Založeno: 01.04.2006, 11:38
Odpovědí: 0

Díky za důležitou a hlavně nadějnou zprávu. Jen máte, myslím, malou chybičku v názvu toho konsorcia výrobců. Správně má byt JE(L)ITA :-)...

Odpovědět na příspěvek

april

Autor: vita Muž

Založeno: 01.04.2006, 13:19
Odpovědí: 0

Je to všechno divný. Už vidím zapřísáhlého Nikonistu jak si nasazuje Canon objektiv když ještě včera tvrdil že neni nic lepšího než Nikon. Tu nevraživost k jiné značce hlavně u zrcadlovkářů vidíme přeci všude kolem sebe a těch "normálních" zase tolik není :-) Ale osobně bych to docela přivítal, ale asi nevyužil. Zdravím všechny.

Odpovědět na příspěvek

A co EVF (Panasonic FZ5 a Konika Minolta Z5)?

Autor: neo Muž

Založeno: 01.04.2006, 16:11
Odpovědí: 0

:-) :-) Já bych se nebál přijít i s přenositelnostní objektivů mezi různými značkami EVF. A to i s výhledem na ještě revolučnější přenositelnost objektivů mezi digi.zrcadlovkama, EVF i digi. kompakty. S tím, že Google oznámil vývoj technologie na přenositelnosti samotných foťáků :-)

Odpovědět na příspěvek

poplatek ???

Autor: Ebola Muž

Založeno: 02.04.2006, 19:57
Odpovědí: 0

nóóó...manipulační poplatek je vskutku lidový. to si bude moct dovolit úplně každý....i bezdomovec

Odpovědět na příspěvek

Fakt se zbláznili...

Autor: sahula Muž

Založeno: 03.04.2006, 00:29
Odpovědí: 1

Já se divil, že Špidlu vzali do funkce, ale to je taková parta úchylů - větší, než jsem čekal - následovat bude přenositelnost manželek, abychom si je nezáviděli...

Odpovědět na příspěvek

RE: Fakt se zbláznili...

Autor: Golem Muž

Založeno: 03.04.2006, 15:25

To byl apríl..

Odpovědět na příspěvek

:-)

Autor: Danoboss Muž

Založeno: 03.04.2006, 16:12
Odpovědí: 0

Je zaujímavé, že sa nájdu ludia čo aj na 1. apríla uveria natoľko do očí bijúcej blbosti. Okrem toho bola sobota a vtedy sa nikdy fotografovaní.cz neaktualizuje. Ale aspon má pán Brezina radosť. Veď nejaký eurokomisár ani nevie čo je DSLR nie to Bajonet. Okrem toho komu by sa nepáčili ceny svojej značky, použil by Sigmu, Tamron, Tokinu.

Odpovědět na příspěvek

Chvíli jem tomu taky věřil

Autor: Ottík Muž

Založeno: 05.04.2006, 07:30
Odpovědí: 0

Otevřel jsem ten článek až dneska, ono Euro - blbci, vymislí cokoliv. Každopádně myšlenka je to zajímavá. ;o)

Odpovědět na příspěvek

SUPER ČLÁNOK

Autor: Albert Muž

Založeno: 24.04.2006, 07:03
Odpovědí: 0

Tak toto sa podarilo. Dúfam, že tomu nikto naozaj neuveril, lebo to by ma fakt prekvapilo. Už len to meno komisára je krásne. Článok hodnotím ako jeden z najlepších aké som v poslednej dobe videl. Aspoň niekto sa nájde kto sa vie pozrieť na vec z nadhľadu. Pán Březina - ďakujem. Život nie je iba o vážnych veciach. Takých článkov by mohlo byť aj viac, len by asi bolo treba v závere podotknúť, že to nie je celkom vážne aby to niekoho naozaj nedoplietlo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: