Zpráva o stavu DSLR - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Zpráva o stavu DSLR

10. listopadu 2008, 00.00 | Mnoho fotografů pořídilo, pořizuje či plánuje pořídit digitální zrcadlovku neboli DSLR. Jejich cena totiž klesá již pod 10.000,- Kč, současně se ale na trhu objevuje mnoho modelů a drobných inovací a tak situace je mírně řečeno nepřehledná. Proto může být užitečné malé uspořádání.

Tento článek není diskuze o tom, zda DSLR ano či ne. Je to článek o tom, v čem se jednotlivé DSLR v zásadě liší a jak tedy v nabídce DSLR vybrat tu správnou či případně zda již je čas starší DSLR upgradovat. V článku je nezbytně použita určitá dávka zjednodušení a schematismu výměnou za jeho přehlednost a srozumitelnost.


Velikostní porovnání amatérské a profesionální DSLR. S velikostí jde ale ruku v ruce i váha a cena.

Při hrubém pohledu se DSLR všech výrobců dají seskupit do zhruba třech tříd:

  1. Základní (amatérská) třída
  2. Poloprofesionální třída
  3. Profesionální třída

1. Základní (amatérská) třída
Základní amatérské modely jsou plnohodnotné DSLR, které se kvalitou výsledné fotografie nijak výrazně od svých dražších kolegyň neliší. Možná mají o něco menší rozlišení v MPix (typicky 10 MPix), ale toto není nijak výrazný argument. Jinými slovy - i rozlišení dnešní běžné amatérské DSLR na 99 % aplikací bohatě stačí. Hlavní rozdíl tedy je, že jsou udělány "levně" a s ohledem na méně zkušeného uživatele.

Ovládání DSLR základní třídy je podřízeno jednoduchosti a přehlednosti. Většinou se vše nastavuje přes velký a barevný displej, takže i laik snadno zvládne DSLR ovládat. Většina funkcí se nastavuje přes menu či piktogramy, což je sice jednoduché, ale zdlouhavé. Profesionál tedy tento systém nevyhledává a dává spíše přednost množství specializovaných tlačítek spojených s rozsáhlými možnostmi nastavení. To je sice velmi rychlé a umožňuje to nastavit kde-co, začátečník se ale často zcela ztrácí. Na našich kurzech věnovaných DSLR je běžným jevem, že ovládání DSLR dělá lidem v začátcích problémy a systém přehledného menu velmi boduje. V reálné praxi (např. profesionální reportáž) ale systém přes menu vzhledem k jeho pomalosti příliš praktický není.


Typický zástupce DSLR amatérské třídy - 10 MPix Olympus E420, asi nejmenší a nejlehčí DSLR na trhu.

S orientací na začátečníky souvisí i fakt, že DSLR této třídy mají omezené možnosti nastavování. Ne proto, že by DSLR byla v něčem horší, ale aby ovládání nebylo příliš složité. Například mnoho DSLR této třídy nemá možnost nastavit vyvážení bílé na teplotu v Kelvinech, což laik rozhodně nepotřebuje. Na druhou stranu je kladen větší důraz na automatické fotografování a tomu jsou přizpůsobeny i některé funkce.

Druhou odlišností je robustnost, odolnost a s tím související i rozměr, váha a cena. V amatérských přístrojích je použito více plastů, jsou menší, titěrnější, díky tomu levnější ale i méně odolné. Hodí se tedy na výlety, dovolené, rodinné foto, nehodí se příliš na náročné cesty či reportáž v těžkých podmínkách ani tam, kde snímky přivést prostě musíte. Neznamená to, že by byly méně spolehlivé, jen nejsou konstruovány do náročných a "bojových" podmínek.


Typickým znakem amatérské DSLR je jeden velký barevný displej, přes který se odehrává veškeré nastavování. Na snímku 12 MPix Canon EOS 450D.

Cena je technický parametr, který každého zajímá. U amatérské třídy je ceně podřízeno vše - od konstrukce hledáčku přes konstrukci těla, závěrku, ostření, měření expozice atd. Vše funguje jak má, ale konstrukce je levná, jinými slovy jen taková, jaká být musí. Rozdíly ale nejsou nijak dramatické a například v rychlosti sekvenčního fotografování (typicky 3 snímky za vteřinu) na hranici prakticky pozorovatelného rozdílu.

Typický zástupce této třídy je tedy spíše menší rozměrem těla, je příjemně lehký, má velký displej, málo tlačítek a ovládání uzpůsobené tak, aby bylo co nejjednodušší a nejnázornější. Výrobce se současně snaží ušetřit a tak nutně volí řadu kompromisů:

  • Tělo je více plastové (rozhodně ale ne celé) a tak je sice lehké, ale logicky méně odolné a stabilní.
  • Hledáček je levný se zrcátky či jen malým hranolem a tak je obraz v něm obvykle tmavší a menší.
  • DSLR je vybavena je jedním displejem a tak ovládání je sice příjemné, ale o něco zdlouhavější.
  • DSLR má vždy interní blesk.
  • Výkon elektroniky je naladěn na cenu a proto rychlost ostření, počet ostřících bodů, rychlost sériového snímání, velikost vnitřní vyrovnávací paměti atd. je podřízena láci. I tak ale většinou dostačuje.
  • DSLR disponuje řadou "atraktivních" funkcí, které ale profesionál příliš nevyhledává - živý náhled, detekce obličejů, mnoho scénických režimů, výklopný displej atd.
  • DSLR naopak nedisponuje některými funkcemi, jejichž využití nelze u nezkušeného uživatele předpokládat - například vyvážení bílé na teplotu v Kelvinech, současné ukládání snímků na dvě paměťové karty, RGB histogram atd.

Cena je klíčem úspěchu v amatérské třídě a tak např. 10 MPix DSLR Sony A200 se stabilizátorem v těle a objektivem 18-70 mm se světelností 3.5-5.6 byla v době psaní článku (11/2008) k dispozici pod 10.000,- Kč včetně DPH.

Těla amatérských DSLR jsou často nabízena v setu se základními a velmi levnými objektivy s jediným cílem - konkurovat cenou celé sestavy. Amatér většinou pořizuje DSLR jako běžný fotoaparát a proto potřebuje mít v krabici vše včetně objektivu. Samotné tělo by bylo také špatným dárkem pod stromeček - bez objektivu je logicky k ničemu. Amatérské DSLR lze tedy shrnout slovy - "Za co nejméně peněz co nejvíce muziky".


Olympus a poté Panasonic nabídly alternativní konstrukci hledáčku se zrcadly do stran. Umožní to zmenšit DSLR ale obraz v hledáčku je temnější a menší.

Poloprofesionální třída
Slovo "poloprofesionální" není příliš šťastné, ale ujalo se a znamená "něco mezi". Je to tedy třída, která klade na cenu menší důraz, než třída amatérská, a proto znamená kvalitativní skok. Ne až tak moc (jak již bylo uvedeno) v kvalitě obrazu či rozlišení, ale zejména v robustnosti a výbavě. Slovo "poloprofesionální" by se tedy dalo chápat i tak, že tyto DSLR často pořizují skuteční profesionálové, protože jim prostě stačí. Tuto třídu však pořizují i pokročilí amatéři, kteří mají vyšší nároky na práci, s fotoaparátem např. často cestují a potřebují proto odolnější stroj.


Typický zástupce DSLR střední třídy - 15 MPix Pentax K20D. V době psaní článku bylo možné pořídit tělo za asi 21.000,- Kč včetně DPH.

Střední třída DSLR logicky zvyšuje laťku v parametrech uváděných u amatérské třídy. Ovládání již předpokládá poučeného a znalého uživatele a u DSLR je možné nastavit opravdu kde co. Tělo je větší, odolnější a bohužel i těžší. Přístroje jsou vybaveny většinou i druhým nepodsvíceným a černobílým LCD displejem, který může ukazovat různé stavové informace. Barevný displej totiž vyžaduje podsvícení a má proto velkou spotřebu a je nutné jej stále zhasínat. Naproti tomu černobílý LCD displej může být aktivní velmi dlouho, což je praktické. V této třídě se většinou výrazně zlepšuje i hledáček, jehož obraz je viditelně větší a jasnější.

Základní rysy se dají shrnout takto:

  • Robustnější a více kovové tělo (z hořčíkových slitin), proto ale větší a těžší.
  • Lepší hledáček (jasnější a větší) a často i více informací zobrazených v hledáčku.
  • Barevný displej je doplněn většinou o druhý stavový LCD displej zobrazující trvale (má velmi malou spotřebu) užitečné informace.
  • Rychlost ostření, počet ostřících bodů, rychlost sériového snímání, velikost vnitřní vyrovnávací paměti atd. je znatelně vyšší než u amatérské třídy.
  • Ovládání je více podřízeno rychlé reakci na měnící se podmínky, může být ale proto pro začátečníky složitější a matoucí.
  • DSLR obvykle disponuje pokročilými funkcemi a předpokládá i bohatší vybavení a příslušenství - například možnost definovat význam některých tlačítek, ukládat systémové nastavení, definovat chování DSLR v některých případech atd.


Typickým znakem DSLR střední třídy je užitečný a trvale ukazující druhý displej a větší množství ovládacích prvků - v tomto případě dvě kolečka i joystick. Na snímku 15 MPix Canon EOS 50D.

Vedlejším efektem této třídy je fakt, že většinou vyžaduje dražší příslušenství. Například bezdrátová infračervená dálková spoušť Canon RC-1 za cca 600,- Kč je kompatibilní jen s amatérskými modely EOS 350D, 400D, 450D a 1000D. Pro modely vyšší třídy (EOS 30D, 40D, 50D, 5D, 1D, 1Ds) je nutná již bezdrátová infračervená dálková spoušť Canon LC-5, která však originální stojí kolem 9.000,- Kč a její neznačkový ekvivalent (JJC WR-100A) kolem 2.000,- Kč.


Jednoduchá a levná infračervená dálková spoušť Canon RC-1 je kompatibilní jen s amatérskými modely.


Model Canon LC-5 určený pro střední a vyšší třídu DSLR je sice lepší, ale také výrazně dražší.

I když je možné na toto tělo přirozeně nasadit i levné setové objektivy z amatérské třídy, nemá to obvykle velký význam. Nemá totiž příliš logiku degradovat dražší stroj levným objektivem a tak je třeba počítat i s vyšší pořizovací cenou objektivů. Také objektivy případně nabízené v setu bývají z té lepší skupiny, ale jak jistě tušíte, také dražší. Zkrátka - střední cenová hladina se týká obvykle všeho, částečně je to vyvoláno vyššími potřebami, částečně to může být prostě politika výrobce.

Profesionální třída
Je asi jasné, že u profesionální třídy jde zejména o spolehlivost, odolnost, rychlost, rozsáhlé možnosti nastavení a do pozadí ustupuje cena, jednoduchost, váha i velikost. Ovládání musí být rozsáhlé, rychlé, účelné a klidně i složitější - znalý uživatel se jej jistě snadno naučí. Přístroj prostě musí fotografovat a tak je konstrukce často podřízena spolehlivosti. S tím souvisí i možnost ukládat na dvě (často různé) paměťové karty současně, nekompromisní konstrukce baterií, zrcátka, závěrky i hledáčku. Přístroje mají běžně na těle i tři displeje.


Typický zástupce DSLR profesionální třídy - 12 MPix Nikon D3 se senzorem velikosti kinofilmu. Na snímku je vidět absence interního blesku, tři displeje, řada ovládacích prvků, integrovaný bateriový grip i vertikální spoušť. Nikon D3 sice nevyniká rozlišením, ale rychlost snímání 9 snímků/vteřinu jej předurčuje pro sportovní fotografy, náročnou reportáž atd.

Některé díly (například matnice či optika hledáčku) jsou uživatelsky výměnné, což např. u amatérské třídy nemá velký význam. Důraz se často klade i na speciální aplikace - práce ve studiu, práce na ramenu, bezobslužná a automatická práce v terénu (zvířata), okamžité zasílání snímků přes WiFi do redakce atd. I když rozlišení profesionálních přístrojů bývá nejvyšší (běžně nad 20 MPix), není často paradoxně nutné. Řada snímků sice vzniká za obtížných podmínek, ale rozlišení často stačí i nižší.


Nekorunovanými králi profi DSLR jsou zrcadlovky Canon 1D (sportovní varianta) a 1Ds (studiová varianta), nyní v modifikaci Mark III. Nabízí rozlišení 10 MPix, resp. 21 MPix a rychlost snímání 10, resp. 5 snímků/vteřinu.

Základní rysy přístrojů profesionální třídy:

  • Robustní velké kovové tělo (z hořčíkových slitin), proto jsou i největšími a nejtěžšími fotoaparáty.
  • Často je integrovaný a neodnímatelný bateriový grip a druhá vertikální spoušť.
  • Často chybí interní blesk a je třeba se spoléhat na externí systémový blesk.
  • Vyšší rozlišení (kolem 20 MPix) a často kinofilmová (tzv. full frame 24x36 mm) velikost senzoru.
  • Bezkonkurenční spolehlivost, rychlost ostření i rychlost sekvenčního snímání.
  • Složité ovládání, často i pomocí různých dvojstisků a více displejů.
  • Možnost nastavit, ovládat a většinou i uložit řadu funkcí, parametrů a modelů chování.
  • Rozsáhlé možnosti různého speciálního příslušenství do studia i do terénu.

Typické pro profi třídu je možnost ukládat na dvě karty. Důvod je prostý - o snímky není možné nikdy přijít a to ani při poruše karty.

I když přístroji této třídy jsou vybaveny hlavně profesionální fotoreportéři velkých redakcí či studia, pořizují si je často i pokročilí a nároční amatéři. Prostě z nějakého důvodu chtějí či potřebují tuto třídu, V této souvislosti je však třeba varovat. Ani tyto přístroje nenabízejí nijak významný krok vpřed u problémů jako je automatické stanovení expozice, správné zaostření, dynamický rozsah, ISO šum atd. Jinými slovy - nejsou to lepší automatické fotoaparáty a tak v rukou neznalého uživatele poskytnou mnohdy vzhledem k složitějšímu ovládání spíše horší výsledky.


V hledáčku profi DSLR se zobrazuje mnoho informací a fotograf tak má o řadě parametrů přehled. Laika však podobné množství údajů většinou spíše mate.

I když to není možné vyloučit, tak není typické nabízet tyto přístroje v sadě s objektivy. Jednak profesionál již celou řadu objektivů jistě má a také ne každý objektiv se hodí na tělo za sto tisíc. Investice do profesionálního těla tak obvykle vyvolá odpovídající investici do kvalitních objektivů - jiný postup totiž postrádá logiku.


Nováčkem v profi třídě je Sony A900. Sice někde mírně slevila - například nemá integrovaný bateriový grip a tím ani vertikální spoušť - oboje lze ale snadno dodat jako příslušenství. S rozlišením 25 MPix a plnou velikostí senzoru do profi třídy ale rozhodně patří.

Tabulka dostupných DSLR
Pro základní zařazení současných DSLR na trhu jsme pro vás sestavili uvedenou tabulku platnou na stav v listopadu 2008:

  Základní třída Střední třída Profi třída
Canon EOS 450D
EOS 1000D
EOS 400D
EOS 350D
EOS 300D
EOS 50D
EOS 40D
EOS 30D
EOS 20Da
EOS 20D
EOS 10D
EOS D60
EOS D30
EOS 1Ds Mk III*
EOS 1Ds Mk II*
EOS 1Ds Mk I*

EOS 1D Mk III
EOS 1D Mk II N
EOS 1D Mk II
EOS 1D Mk I

EOS 5D Mk II*
EOS 5D*
Nikon Nikon D60
Nikon D50
Nikon D40x
Nikon D40
Nikon D300
Nikon D200
Nikon D100
Nikon D90
Nikon D80
Nikon D70s
Nikon D70
Nikon D3*
Nikon D700*
Nikon D2Xs
Nikon D2Hs
Nikon D2X
Nikon D2H
Nikon D1X
Nikon D1H
Nikon D1
Sony Sony A200
Sony A100
Minolta 5D
Sony A700
Sony A350
Sony A300
Minolta 7D
Sony A900*
Pentax Pentax K200D
Pentax K100Ds
Pentax K100D
Pentax K110D
Pentax *istDS2
Pentax *istDS
Pentax *istDL2
Pentax *istDL
Pentax K20D
Pentax K10D
Pentax *istD
645D
Olympus Olympus E-420
Olympus E-410
Olympus E-400
Olympus E-330
Olympus E-300
Olympus E-520
Olympus E-510
Olympus E-500
Olympus E-3
Olympus E-1
Panasonic   DMC-L1
DMC- L10
 
Samsung Samsung GX1s
Samsung GX1L
Samsung GX-20
Samsung GX-10
 
Ostatní   Fuji S5 Pro
Sigma SD15
Sigma SD14
Leica M8.2
Leica M8

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
* Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru 24x36 mm (tzv. Full Frame).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Leica M8

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 10.11.2008, 05:54
Odpovědí: 0

je zrcadlovka? Ale jinak dobrý...

Odpovědět na příspěvek

jaký jste zvolil klíč?

Autor: Marek Muž

Založeno: 10.11.2008, 09:22
Odpovědí: 2

Jen jsem se chtěl zeptat, jaký jste zvolil klíč, proč je třeba Nikon D300 střední třída, či "poloprofi" to slovo je opravdu trochu nešťastné, a naopak Sony A900 s Olympusem E3 ve třídě profi? Sám Nikon uvádí D300 jako profi, na rozdíl od Sony má jeho hledáček 100% pokrytí atd. Tak mě jenom zajímá, co u Vás děká tu pomyslnou dělící čáru. Přeci mi nebudet říkat, že je tím integrovaný bateriový grip? Pak by rozhodně nejlepší filmová zdrcadlovka od Niikonu, tedy F6 byla jen oním poloprťavcem:)

Odpovědět na příspěvek

RE: jaký jste zvolil klíč?

Autor: IO Muž

Založeno: 10.11.2008, 10:23

Sony A900 ma vyrazne vacsi, svetlejsi a jemnejsi hladacik ako Nikon D300 a dokonca aj ako D3,...ma aj viac Mpx a aj ked troska viac sumi /od D300/, tak ponuka ovela vyssiu kvalitu obrazu asi do ISO 1600 - pre to je zasluzene profi,...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jaký jste zvolil klíč?

Autor: IO Muž

Založeno: 10.11.2008, 10:24

PS: Sony A900 ma tiez 100% pokrytie,...

Odpovědět na příspěvek

A co dal?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 10.11.2008, 09:34
Odpovědí: 1

Cekal jsem od clanku trosku vic, bude mit pokracovani?
Porovnani jednotlivych modelu v ramci "tridy", plusy a minusy.
Deleni do trid je osidne ale Sony 300/350 ve stejne tride nako Nikon D300???? A Co ta Leica? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A co dal?

Autor: americanmachinist Muž

Založeno: 10.11.2008, 15:46

Hm, to by pan Pihan zkoumal hromadu foťákú a zhodnocoval výsledky dost dlouho. Nevím, či by stíhal testovat novinky. A ještě by se tady musel dohadovat s uraženými majiteli toho kterého typu.
Vždyť výsledky testú jsou na webu. Tŕeba známý DPR.
Myslím, že Piham brilantně, jak už je u něj zvykem, zevrubně zhodnotil situaci v DSRL.

Odpovědět na příspěvek

Sony - zarazeni do kategorii

Autor: uff offline Muž

Založeno: 10.11.2008, 11:50
Odpovědí: 0

Sony A300 a A350 bych klidne zaradil do stejne kategorie jako Sony 200.
Velke rozdily mezi nima nevidim a A700 uz je svoji podstatou opravdu jina trida.

Odpovědět na příspěvek

Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.11.2008, 13:04
Odpovědí: 13

Před koupí zrcadlovky je potřeba si uvědomit, že stiskem spouště obázek teprve začíná. Dnešní rozlišení která jsou u současných modelů určených pro \"širokou fotografickou veřejnost\" (jak se mnohdy uvádí) jsou mnohdy až na obtíž. Sám jsem měl donedávna Nikon D70. Nedávno jsem přešel na D300 a s tím mi nastaly problémy se zpracováním obrázků. S D70 jsem fotil do formátu RAW. Soubory mívaly velikost okolo 6 - 6,5MB. Velikost souborů z D300 ve formátu RAW je ale okolo 18MB !! A jsme u jádra problému. S tím samozřejmě souvisí větší nároky na : velikost karty (to není dnes takový problém), zálohování (ani to není problém) a zpracování což je problém veliký. S velikostí souborů stopají ruku v ruce požadavky na HW Vašeho PC. Jenom pro porovnání. RAW soubory z D70 jsem naprosto v pohodě zpracovával v programu Nikon Capture ver.4.4.2. RAW z D300 už ale tato verze NEUMÍ otevřít. Ano, mám sice program Nikon Capture NX (dokonce už verzi NX2) ale na stejném PC kde jsem byl dříve schopen otevřít najednou třeba 200 souborů (RAW) a v pohodě a bez čekání je upravovat, dnes otevřu jeden a musím stále čekat :( Zkoušel jsem to i na dvoujádrovém PC se 4GB RAM a ani tam se rychlost nedá srovnávat s tím na co jsem byl zvyklý. Zlatých 6,3MPx rozlišení. Bohatě mi to stačilo i na fotky 90x60cm (klidně i mnohem víc), zpracování bylo rychlé atd. atd. Bral bych dnes variantu D300 s rozlišením D70. Ani po dvou měsících jsem ještě nenašel odpovídající variantu jak se dostat na úroveň zpracovaní na jakou jsem býval zvyklý. Určitě možnosti jsou ale po 4 letech jít do něčeho nového není zrovna příjemná představa :(
A s každou novou zrcadlovkou pořizovat nové PC se mi také moc nechce když na všechnu ostatní praáci to naprosto v pohodě stačí.
Nevím kam to až výrobci poženou ale už teď je mi z toho zle. Snad až i Nikon uvede na trh model který bude mít možnost nastavit z několika velikosti rozlišení, tak si ještě udělám naposledy radost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: kenny Muž

Založeno: 10.11.2008, 13:53

Rada je prostá: foť do jpg s nižším rozlišením...;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: PetrXY Muž

Založeno: 10.11.2008, 14:16

ano Rada k nezaplaceni :o)

Me by ale zajimali konfigurace tech pocitacu.
Tedy zavislost konkretni sestavy na case zpracování.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.11.2008, 16:49

A taky bych se zrovna mohl vrátit zpátky do jeskyně, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Tomisek Muž

Založeno: 10.11.2008, 21:48

No kdyz v ni budete moci otevrit 200 RAW souboru najednou, tak se vam tam treba i zalibi, ne? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: americanmachinist Muž

Založeno: 10.11.2008, 15:38

Hm, píšeš z vlastní zkušenosti, ale nejde mi to do hlavy. 3x větší soubor a tytady píšeš o de facto řádovém nárústu nárokú na HW. Řekl bych skoro, že je problém někde jinde.
Nevím v čem to je, ale myslím, že tvúj PC má problém s něčím jiným, ne s velikostí souboru. "Poraď se s někým, kdo se věnuje technice PC pro zpracovávní obrázkú. Je to o rychlosti procesoru a paměti. Grafická karta apod. není to hlavní. Nedávno jsem koupil PC s dvojjádrovým intelem a 20 MB RAW soubor z Canonu mu nedělá problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.11.2008, 18:19

Pokud budu zpracovavat RAWy v PS s pluginem CameraRaw, tak s tím taky nebudu mít problémy ani při současné konfiguraci PC. Ale to je to co jsem psal. Když mám po několika letech zaběhnutý systém je to velice těžké přecházet na jiný. Nejde o to, že by současné PC byla nějaká sr...ka. Jdo o to, že NikonCapture NX2 je tak blbě napsaný program, že si s tím neumí poradit. Je to proste strasne narocne na HW. Uz jsem se zminil, ze stejna konfigurace mi u predchozi verze NC chodila uplne v pohode. Dokonce nebyl problem upravit obrazek, dat ho ulozit a zatim co se ukladal na pozadi uz jsem mohl delat na dalsim. To ted nejde ani nahodou a ani ne tak kvuli konfiguraci ale kvuli tomu, ze to je tak blbe napsany :(
Takze shrnuto a podtrzeno. Nejde o mizerny PC ale o silene narocny software ktera predesle verzi nesha ani po kotniky. Myslim teda vyuzitim pameti. Jinak to samozrejme nabizi spoustu dalsim moznosti upravy obrazku co predchozi verze neumela. Klidne bych to ale ozelel a zustal u te starsi ale tam uz nove RAW soubory ani neotevru :( A rada az fotim do JPG, radsi to nebudu komentovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Radek Muž

Založeno: 10.11.2008, 21:49

Ja vam rozumim tak jak to pisete. Jenom me prosim reknete co fotite a pro koho ze upravujete 200 fotek najednou? 200 fotek upravuji rocne a to fotim desitky hodin mesicne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 11.11.2008, 17:58

Stačí třeba svatba. To kolikrát i 200 je málo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Max Muž

Založeno: 29.11.2008, 16:37

svatba , fotena do RAW ?
naco ???
vacsina ludi aj tak chce fotky 9x13 alebo 10x15.
tie najlepsie chcu 13x18 alebo 15x20 a na zaramovanie som robil najvacsie 40x60 ale vacsinu 30x45.
na fotky zo svatby podla mna uplne v pohode staci JPEG.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 29.11.2008, 17:30

Ono nejde jen o velikost fotek. Z RAWu mam vetsi jistotu, ze pokud neco zanedbam pri foceni, mam mnohem vetsi moznost to v RAWu opravit. Mozna je to castecne i deformace ale proste jsem si zvykl fotit i svatbu do RAWu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: stefan Muž

Založeno: 11.11.2008, 12:18

Nepochybujem, ze 6,3 MPx bolo pohodlne spracovat a na vela ucelov stacilo, staci... Dlho som pracoval s Canonom 10D a bol som spokojny. Su vsak reprodukcie, ktore si vyzaduju mnozstvo detailov aj pri tlacovych (ofsetovych) vystupoch vacsich ako A4. Na taketo reprodukovanie sluzili vacsie formaty filmov. Teraz ich prirodzene nahradzaju digitaly. Neviem si predstavit reprodukciu napr. vytvarneho diela, alebo krajiny s aparatom, ktoreho rozlisenie je nizsie ako 12 MPx.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 11.11.2008, 18:00

Samozřejmě můžu souhlasit. Ale v tomto případě už se potom asi nejedná o "širokou fotografickou veřejnost". To už jsou trochu "speciality" u kterých jsou trochu jiné požadavky než u "amatérského" focení.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení a zpracování.

Autor: Tereza Muž

Založeno: 17.03.2009, 11:15

Já vám naprosto rozumím. Velké rozlišení má jistě své výhody, ale úprava gigantických souborů s sebou nese i dost problémů - přesně těch, které popisujete. Formáty RAW i velké rozlišení mají jistě své opodstatnění (taky mě samozřejmě zajímají při výběru foťáku), ale je to jako se vším ostatním ve všech oblastech - nic se nemá přehánět. Osobně tedy fotografii o velkosti 16MB a více za žádnou výhodu nepovažuji; na to, jak špatně se s tím pracuje, ten výsledek není o tolik lepší, než kdyby měla fotka velkost (myšleno velikost na disku) poloviční, nebo dvoutřetinovou.

Odpovědět na příspěvek

Deleni do trid

Autor: Keryx Muž

Založeno: 10.11.2008, 13:55
Odpovědí: 0

To deleni do trid povazuji trochu za nestastne. Do profi tridy pokud dobre koukam jsou zarazeny DSLR s FF snimacem + E-3 coz je trochu zavadejici. Tam bych nechal napr. EOS 1Ds Mk III, EOS 1D Mk II N
Nikon D3, Nikon D2Hs. Ale uz ne D700, Sony 900, etc. Tyto DSLR jsou cenove pristupne dneska vetsinou uz pro kazdeho normalniho smrtelnika a jenom to ze maji vetsi snimac z nich preci nedela profesionalni DSLR. Sony 900, E-3, D700 jsou napr. v De zarazeny mezi vyssi/lepsi amatersky fotoaparaty.
Zrovna tak E-520 neni zadna stredni trida ale patri do zakladni. Do stredni kdyz uz tak E-30

Odpovědět na příspěvek

Autorovi rozumim

Autor: Honza Muž

Založeno: 10.11.2008, 14:18
Odpovědí: 3

Jeslti jsem to dobre pochopil, autor chtel predevsim naznacit , ze vsechny DSLR jsou v podstate na stejne kvalitattivni urovni vystupu. Hlavńi rozdily jsou predevsim v ovladani a provedeni. Nechapu rozebirani kategorii ostatnimi komentujicimi?! O co jde? Nechapu....

Odpovědět na příspěvek

RE: Autorovi rozumim

Autor: Martin Muž

Založeno: 10.11.2008, 15:24

Já si taky myslím, že je úplně jedno, do jaké kategorie patří ten který foťák.

Pokud se mi líbí D700, koupím si ji, ať je to matérský model, poloprofi nebo profi, je mi to fuk.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Autorovi rozumim

Autor: sage Muž

Založeno: 21.11.2008, 11:12

Konečně rozumnej přístup... Já to dělám stejně, koupil sem si novej foťák a je fakt nebouchanej - tmavě fialovej a eště sem si ho polepil samolepkama! Značku neznám, ale líbí se mi moc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Autorovi rozumim

Autor: Dara Muž

Založeno: 21.10.2009, 14:40

A dobře ty! :-)

Odpovědět na příspěvek

bez rozdílů?

Autor: Luboš Servus Muž

Založeno: 11.11.2008, 13:22
Odpovědí: 2

Pan Pihan napsal:
,,Základní amatérské modely jsou plnohodnotné DSLR, které se kvalitou výsledné fotografie nijak výrazně od svých dražších kolegyň neliší.‘‘
No. Liší se a zcela zásadně. Nevím zda dotyčný někdy vzal kupříkladu EOSy 1000, 40 a 1DIII, nafotil v ateliéru a exteriéru totožné motivy a ve stejném převodníku zpracoval do TIF. Já jsem tento test dělal, používal jsem jako skla pevná eLka 24,35,85, 50 a 135. Výsledky bych hodnotil jako přímo nesrovnatelné. Ono by z hlediska firemního marketinku bylo docela divné, aby srovnatelné byly. Bohužel. Ostrost, přechody v světlých částech, šum a v neposlední řadě míra fractálového přepočtu na vyšší rozlišení, byl tak markantí, že mne výše citovaná věta v podstatě šokuje. Jedinné dva aparáty z rozdílných tříd, které od sebe šlo špatně poznat, byl EOSy 5D a 1DS MarkII. Jejich soubory se lišily se rozlišením, ale pak už skoro ničím.
Přál bych čtenářům relevantnější informace.

Luboš Servus

Odpovědět na příspěvek

RE: bez rozdílů?

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 11.11.2008, 14:34

Dobrý den,

V článku stojí, že "Základní amatérské modely jsou plnohodnotné DSLR, které se kvalitou výsledné fotografie nijak VÝRAZNĚ od svých dražších kolegyň neliší..." (slovíčko "Výrazně" tam má své místo), nikdo netvrdí, že např. EOS 1000D a např. EOS 5D Mark II. je stejný. Rozdíl je samozřejmě v případě výstupu zásadní - jednak je dán velikostí čipu (APS-C vs. FF) a také obrazovým snímač (resp. postprocesingem). První ovlivní samozřejmě ostrost, kresbu, dig. šum (rozlišení vs. hustota světlocitlivých buněk), druhé má vliv na následné zpracování (barvy, kompresi, resampling, částečně ostrost, atd.).

Článek tím jen konstatuje, že "vnitřnosti" zradlovek jsou VÍCEMÉNĚ shodné, liší se "jen" rozměry čipu a algoritmy pro zpracování obrazu - zjednodušeně řečeno. Zavádějící je spíše tvrzení, že rozdíly jsou přímo nesrovnatelné. V případě fotografování oběma aparáty do RAWu a tisku na formát A4 pozná rozdíl pouhým okem málokdo.

S pozdravem
Martin Hájek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: bez rozdílů?

Autor: Luboš Servus Muž

Založeno: 11.11.2008, 18:50

Ano.
Pokud se správně stanoví parametry testu, pak je plně srovnatelné opravdu lecos...
Samozřejmě by stálo k vaší poslední větě dodat, že ještě záleží na objektivu skrz který by srovnání prošlo. Rovněž záleží na tiskárně , její kalibraci a typu papíru.
K formátu A4.
Kdysi bylo zvykem, že pokud se chtěl člověk vydávat za fotografa, tak menší fotky než 30x40 vůbec nevytahoval a dobrým standardem bylo 50x60cm.
A4 je amatérký formát a zvýhodňuje amatérký přístroj. Ale pokud srovnáváte Profi s nejlevnější amatérským tělem, pak by měl dostat šanci i druhý úhel pohledu a a zd je třeba konstatovat, že profík u A4 rozhodně neskončí. A zkuste si soubory se EOS450 a z EOS1DSMIII napočítat fractalem na delší stranu 60cm. A pak mi zopakujte větu: ,, Zavádějící je spíše tvrzení, že rozdíly jsou přímo nesrovnatelné.‘‘‘


Fotografií se živím 30 let, digitální stěny na velký a středoformát používám 12 let.
Pár DSLR také občas nasazuji. V současné době tisknu na plotru HP Z3200PS.
Docela rád se bavím testama a to rozhodně od dost tvrdšíma, než tisk A4.
Ozývám se proto, že nemám rád, když se podprůměr vydává za kvalitu.
Ale je možné, že jsem již tak slepý, že panem Pihanem avizované srovnatelné výsledky DSLR za 10.000 Kč a profi třídy, prostě nedokážu správně a plnohodnotně zavnímat.

S pozdravem

Luboš Servus

Odpovědět na příspěvek

Jaky si vybrat?

Autor: romikcz Muž

Založeno: 11.11.2008, 15:26
Odpovědí: 2

Clanek doby, ale vystupem pro me je chaoz. Jako laik jsem ocekaval, ze zde bude trosku navod, pro a proti co si koupit - hledam v cenach kolem 10t. Poradi mi nekdo pro a proti v jednotlivych modelech? Nerozebirat kraviny, ale zasadni veci, ktere delaji ze zrcadlovky zrcadlovku. Napr proc Canon a ne Sony nebo Nikon a pod...nazretel brat take pokles ceny, likviditu.
Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jaky si vybrat?

Autor: AIi Muž

Založeno: 17.11.2008, 02:53

Srovnani v jednotlivych cenovych relacich by bylo urcite zajimave, zvlaste od majitelu techto fotaku, ale rady co koupit a co ne? Vzdyt kdyby existovala takova, a zaroven solidni, rada, myslite, ze by bylo vic vyrobcu fotoaparatu v jednotlivych kategoriich? A pokles ceny, likvidita, to uz snad jsou veci, ktere si kazdy muze zjistit sam, pokud neni liny a obetuje tomu chvili casu. Tyhle parametry myslim nejsou predmetem tohoto webu, nehlede na to ze se neustale meni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jaky si vybrat?

Autor: pk Muž

Založeno: 23.05.2009, 21:30

Pane Romiku,

který konkrétní model je pro Vás nejlepší Vám nikdo objektivně poradit nemůže. Řekl bych, že nejvíce záleží na tom, co chcete fotit, kolik toho s sebou tahat a jak velké máte ruce (nebo šikovné prsty).

S pozdravem P.K.

Odpovědět na příspěvek

3 urovne DSLR

Autor: Jakub Urbanec Muž

Založeno: 11.11.2008, 20:49
Odpovědí: 2

Ahoj,

podnetna diskuse. Vzdycky, kdyz vidim v diskusi prispevatele, kteri tvrdi, ze mezi soucasnou entry-level DSLR a hi-end DSLR (C1000 vs C1Ds) jsou v kvalite obrazu propastne rozdily, tak se mi vraci LL:
http://www.luminous-
landscape.com/reviews/kid
ding.shtml

O co jde. Pri urcite fotce (tady treba kus lesa) poznate prdlajs, jestli to nekdo fotil kompaktem, nebo digitalnim stredoformatem. Divne? Prectete si clanek pozorne. Nedoslo? Tak jeste jednou.

Nerikam, ze produktovou fotografii nafotim na mobil, ale LL ukazala jasne, ze i lide, kteri se zivi focenim na stredoformat (tj. zadny amateri), nepoznali jednoznacne, jestli fotka je z Hasselblad H2 + P45+ nebo z kompaktu Canon G10. To dulezite je: na tomto konkretnim snimku se to da poznat jen na zaklade DoF, ne vsak podle typickych charakteristik superkvalitniho fotaku.
(nechytejte me za slovo, ale prectete si to)

Sam jsem fotil na malinkatou Minoltu F200 (4MPx), pak na kompakt, pak na Canon 10D a ted jsem nesmirne spokojenym vlastnikem 40d, ale ze bych si troufl rict, ze v pohode poznam, jestli fotka je z DSLR nebo z kompaktu - to jiste ne ;-)

Na fotografickych webech me tyden co tyden prekvapuji nadherne fotografie z komaptiku. Na tech samych webech vidavam shit z DSLR (vcetne mych shitu).

Nezapomente: Ne fotak, ale ten clovek za nim dela fotografii! :-)

Mir v dusi a dobre svetlo!

Odpovědět na příspěvek

RE: 3 urovne DSLR

Autor: Luboš Servus Muž

Založeno: 12.11.2008, 10:20

No to je právě to.
Je to na webu. Parametry tohoto média, opravdu mohou v pohodě smazat rozdíly, typické pro skutečnou fotografii. Zkuste si vytisknout tyto na monitoru krásně vypadající kompaktové záležitosti (samozřejmě myslím z plných dat) a nejpozději na 40x50cm, pokud máte srovnání s profi, tak diskuse končí. A to u většiny motivů.
Je to samozřejmě můj subjektivní názor, který mne dokonce vede k absenci mých stránek. Mám oblíbený formát je metr na metr a větší. To na monitoru, většinou nevyzní. Fotka prostě od začátku počítá s velkým výstupním formátem.
Tož tolik ke skutečně krásným fotkám z kompaktu, které i já obdivuji na webech.
Ovšem to už se bavíme spíše o invenci a původní téma bylo srovnání výstupu nejlevnějších zrcadlovek a profi třídy.
Je to opravdu divné, ale pokud připustíme, že jsou i jiné formy presentace, než web (kupříkladu kvaltní print výstavního formátu) potom prostě rozdíly jsou a veliké.
Pokud by pan Pihan uvedl, že srovnává tyto třídy za účelem webové presentace, ani bych nepíp.

Hezký den

Luboš Servus

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 3 urovne DSLR

Autor: V. H. Muž

Založeno: 13.11.2008, 00:21

Zrovna v tom odkazovaném článku skupinka profesionálů nebyla schopná poznat na výtiscích podobné velikosti (13x19 palců, na naše cca 33x48) kvalitní kompakt od špičkového středoformátového přístroje...

Metr na metr je samozřejmě jiná třída, ale ruku na srdce, kolik čtenářů zdejšího webu něco takového potřebuje? A lidé, pro které jsou fotografie větší než A3 běžné, si nejspíš poradí i bez Romana Pihana.

Odpovědět na příspěvek

Olympus 520 a Canon 450D

Autor: Massaraks Muž

Založeno: 11.11.2008, 22:47
Odpovědí: 3

Canon 450 D je v zakladni a Olympus 520 v poloprofi? To snad ne! Canon 450 D je presne ten fotak, ktery dava s dobrymi skly fotky srovnatelne s nejvyssi tridou. Obligatni www.imaging-resource.com umoznuje dobre srovnani testovacich fotek v plnem rozliseni. No Canon 1Ds Mark III a Nikon D700 maji fotky krapanek lepsi, ale D40, D50, 5D , Nikoni jsou o dost horsi (korme D3 a D700)... nic moc rozdil. Podivejte se sami. Jo a ten Olympus 520 ten je teda na urovni lepsiho kompaktu. Urcite ne poloprofi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus 520 a Canon 450D

Autor: Massaraks Muž

Založeno: 11.11.2008, 22:51

Vypadli mi text - chtel jsem rici ze Canoni 40D, 50D a i D5 jsou kvalitou podobni... Nikoni o poznani horsi. Ale fakt je za navytistene fotce to nikodo nepozna. Na obrazovce clovek kouka na pixel po pixlu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Olympus 520 a Canon 450D

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.12.2008, 11:48

Ale ono to není jen o té kvalitě fotek.

Kdybys pořádně četl a jen nepospíchal honem napsat, že je Olympus na úrovni kompaktu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Olympus 520 a Canon 450D

Autor: pk Muž

Založeno: 23.05.2009, 21:15

přečti si článek ještě jednou (nebo spíš porpvé)

Odpovědět na příspěvek

Entry DSLR vs. Pro

Autor: Melky Muž

Založeno: 23.11.2008, 01:15
Odpovědí: 0

Po skumani vela recenzii pocas vyberu DSLR som dospel k zaveru, ze obrazovava kvalita sa az tak moc nelisi. Nerozhoduje ani tak rozlisenie ale skor velkost snimaca. Naco Vam je velke rozlisenie ked Vam vdaka vyssiemu sumu a jeho redukcii ponukne rovnake detaily len na vacsom formate a objeme dat. Jediny vyrazny skok v kvalite je pri zmene snimaca. Kompakt, DX-DSLR a FF-DSLR. Tam ziskate lepsiu kresbu a vyssiu odolnost voci sumu. Zakladny model bude vzdy porovnatelny s profi pri nizkom ISO, dostatkom svetla a kvalitnom spracovani RAW suboru. Hlavne rozdiely v triedy su spracovanie tela(plast, magnesium, hlinik), odolnost na prach vodu, AF(rychlost a presnost), WB samotne spracovanie obrazu(da sa obist pomocou RAW) a vydrz aparatu (zivotnost zrkadloveho mechanizmu moze byt troj az stvornasobna). Ja som stastny majitel Nikonu D300 ale taka D90 alebo D80 o niekolko tisic lacnejsia je plne kvalitou fotiek porovnatelna. To iste mal Canon s 30D a 350D cena niekde inde a vysledok ten isty. Vela vyrobcou pouzije jeden snimac do viac tried a len celkove prevedenie sa lisi. Je to ako dat rovnaky motor do aut roznych tried. Maximalka bude mozno rovnaka ale jazdne vlastnosti akceleracia a ine parametre niekde inde.Zaruka dobrych fotiek je dobre sklo, snimac a vela skusenosti.

Odpovědět na příspěvek

Tak jinak.

Autor: Tereza Muž

Založeno: 17.03.2009, 11:30
Odpovědí: 1

Já jsem fotograf amatér, o focení už něco málo vím, takže se "mám o co zajímat dál", ale zase vím natolik málo, že se zajímat musím.
Tenhle článek splnil svůj účel - přiblížil amatérovi základní rozdělení do tříd, čím se tyto třídy liší. Já jsem to doopravdy nevěděla. Myslela jsem si, že s každou třídou jsou foťáky lepší a lepší - ale samozřejmě pro podmínky a využití, ke kterým jsou určené - a díky tomuto článku přibližně vím, v jaké kategorii tedy "lovit", protože mým potřebám - obecně - vyhovuje nejlépe.
Jen pro pořádek - tohle nebyl článek pro profesionály (ti jistě takovéto články číst nepotřebují, neboť to všechno dávno vědí, nebo je sami píšou a čtou články a periodika na jaksi vyšších "levelech"), ale pro AMATÉRY, či pokročilé amatéry, jak chcete, ale ne pro lidi, kteří se fotografií primárně živí. Ti mají na věc jistě jiný názor, z jejich hlediska jsou rozdíly mezi třídami obrovské - z hlediska amtéra jsou ale zanedbatelné. Vážně jsou, věřte mi to. Amatér zde načerpá informaci, že základní třída mu opravdu stačí (teď je takový trend, že musí mít všichni nejlepší foťáky, jaké se dělají, ale leckdy je to jen zbytečný přepych, který pak ani nevyužijí), maximálně, pokud hodlá hodně cestovat a svůj foťák vláčet kdejakými podmínkami, je lepší střední třída - z důvodů odolnosti. A to je přesně to, kvůli čemu amatér tento článek vůbec začne číst.

Takže prosím ostatní diskutující, aby se vždykcy napřed zamysleli nad účely a plnění těch účelů, ne svých představ, které s nimi nesouvisí, než začnou komentovat.

Vytýkat amatérským zrcadlovkám to, co jim zde někteří profesionální komentující vytýkají, to je jako spílat Fiatu Punto za to, že neumí jezdit jako formule jedna.
howgh.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak jinak.

Autor: Robert Muž

Založeno: 15.10.2009, 08:51

Pravdu díš. Jako fotograf pokročilý amatér jsem se na článek podíval ze svého "obojakého" úhlu pohledu. Musím říci, že mne diskuze pobavila. Hlavně příspěvky těch "profesionálů", kteří hodnotí článek pro běžné lidi-fotografy-amatéry optikou plakátových tištěných výstupů. Tito profesionálové možná tisknou velké zajisté velmi kvalitní fotografie, ale chodí si na web nechat poradit od pana Pihana, jak vybrat pro své potřeby správnou DSLR? Jsou to profesionálové? Že by hlodal červíček pochybnosti, jestli si tenkrát při stopadesáti lety vybrali správně? Prostě nepochopili, komu je článek určen a že pro tyto účely stačí a je velmi dobře napsaný. Ale je to zábavné, přečíst si takové výkřiky do tmy :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

je zrcadlovka? Ale jinak dobrý...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: