Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Fujifilm QS-70: Domácí tisk fotografií snadno a levně?
8. září 2008, 00.00 | Našim redakčním testem prošla termo-sublimační fototiskárna QS-70, která nabízí tisk fotografií 10x15cm bez použití počítače s náklady pod sedm korun padesát haléřů na kus. Navíc tiskárna samotná stojí necelé tři tisíce. Vyplatí se tato investice?
Když se řekne domácí tisk fotografií, většině amatérských fotografů se vybaví běžná stolní inkoustová tiskárna formátu A4, na které jde s větším či menším úspěchem tisknout kromě dopisů i fotografie. Příkladem zcela odlišného přístupu je námi testovaná tiskárna Fujifilm QS-70, která je určena výhradně pro tisk fotografií. Pracuje na principu termo-sublimačního tisku, a to pouze ve formátu 9x13 či 10x15cm. Tuto tiskárnu můžete dnes zakoupit za cca 3.000Kč (srpen 2008) a fotografie tisknou s náklady lehce pod sedm korun a padesát haléřů. Zaujalo vás to? Tak se podívejme QS-70ce podrobněji na zoubek.
Co umí a co neumí?
Tiskárna Fujifilm QS-70 je postavena k jedinému účelu: co nejjednodušeji vytisknout digitální fotografii ve formátu 9x13 či 10x15cm. Proto je vybavena sloty pro paměťové karty CompactFlash (pouze typ I), SD (s podporou SDHC), xD, MS (podporuje všechny verze vč. M2). Z paměťových karet je možné tisknout bez připojení tiskárny k počítači. Dále je možné tisknout z PC přes USB (kabel není standardně dodáván), případně po dokoupení Bluetooth adaptéru i bezdrátově třeba z mobilního telefonu. Tiskárna je vybavena miniaturním LCD displejem s úhlopříčkou 57mm, na kterém zobrazuje náhledy (JPEG/TIFF) fotografií a umožňuje tak vybrat co a v kolika kopiích bude tištěno.
Výsledná fotografie je vždy laminována, a tudíž je lesklá. Subjektivně je použitý papír velmi podobný klasickému fotopapíru používanému v minilabech s tím, že na zadní straně najdete označení FUJIFILM Thermal Photo Paper. Fotografie jsou po vytištění lehce podélně prohnuté, ale není problém je zatížením narovnat.
Jak se tiskne bez počítače?
Po vložení paměťové karty do příslušného slotu si tiskárna prohledá všechny složky a zobrazí náhledy prvních devíti fotografií, které umí přečíst. Tisk fotografií v RAWu možný není, takže tisknout můžete pouze JPEG či TIFF. Bohužel zde nastává první zádrhel. Pokud bude karta obsahovat větší množství fotografií (stovky či tisíce), trvá načtení, zobrazení a procházení náhledů až několik minut. Ani listování mezi jednotlivými náhledy není z nejrychlejších, takže je potřeba se obrnit notnou dávkou trpělivostí. Na druhou stranu je nutné přiznat, že ovládání zvládne opravdu každý, byť by neměl jakoukoli zkušenost s počítači.
Naopak tisk samotný je příjemně rychlý. První fotografie je vytištěna po 100 sekundách, všechny další pak dokonce po 90 sekundách každá. Protože tiskárna používá speciální papíry a tiskovou folii, vždy víte kolik snímků vytisknete. Standardně je dodáváno balení obsahující 40 či 60 papírů spolu s příslušnou folii. Na výběr je formát 9x13 a 10x15cm.
Tiskárna tiskne vždy ten formát papíru, který je založený. Tudíž pokud se pokusíte vytisknout na papír 10x15cm fotografii s poměrem stran 4:3 či třeba čtvercovou, snímek je třeba vždy roztáhnout a oříznout tak, aby vyplnil celou plochu papíru. Na atypické formáty fotografií tedy můžete zapomenout. Navíc pokud si zakládáte na své kompozici a využití formátu fotografie, je nutno upozornit, že i u fotografií s poměrem stran 3:2 dochází k ořezu cca 3mm na každé straně z technologických důvodů. U papíru se totiž "olamují" perforované kraje, které slouží k vedení papíru v průběhu tisku.
Samotný tisk stejně jako u všech ostatních termo-sublimačních tiskáren probíhá ve čtyřech průchodech. Papír se tedy 3x vrací automaticky do tiskárny tak, aby se postupně vytiskla žlutá, purpurová a azurová barva. Ve čtvrtém průchodu dochází k automatické laminaci. Při jednotlivých průchodech papír vylézá zezadu z tiskárny, takže je potřeba za tiskárnou nechat volný prostor odpovídající velikosti předního podavače a není možné ji například přirazit ke zdi.
Tiskárnu můžeme jednoznačně pochválit za kvalitu tisku. Fotografie jsou ostré bez jakéhokoli viditelného rastru. Barvy plné a přitom nejsou zbytečně přesaturované. Tiskárna respektuje vložený barevný profil, pokud jej ve fotografii najde, takže je viditelný rozdíl mezi AdobeRGB a sRGB daty. Barevný gamut tiskárny však nedosahuje plné plochy AdobeRGB barevného prostoru.
Jedinou chybičkou na kráse jsou občas drobné vady či chloupky na médiu či folii, které není možné s ohledem na laminaci eliminovat. Ze zkušebních 60 tisků se objevili na cca 15% snímků.
Tisk z počítače
Při instalaci pod operačním systémem Windows XP jsme nezaznamenali žádné problémy. Ovladač tiskárny je jednoduchý a nabízí oproti přímému tisku i možnost korekce barev. Nicméně kvalita tisku z PC i paměťové karty, stejně jako rychlost tisku jsou shodné.
Celkové hodnocení
Fototiskárna Fujifilm QS-70 je bezesporu dobrou volbou pro ty fotografy, kteří hledají snadné, lehko ovladatelné a spolehlivé tiskové řešení. Tisk přímo z paměťových karet sice zdržuje vybírání snímků, ale je snadný, nevyžaduje žádná nastavení a kvalita tisku, jeho barevnost i cena jsou stále stejné. Navíc díky laminaci jsou výsledné fotografie i odolné a subjektivně velmi blízké fotografiím z minilabu. Je řada drobností, které by Fujifilm mohl vylepšit (viz výše), ale i přesto lze tuto tiskárnu doporučit pro běžné amatérské použití. Rozhodně se vyplatí víc než jednodušší model QS-7, kterému chybí barevný displej.