GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření

2. října 2007, 00.00 | Dnešní díl seriálu věnovanému GIMPu začneme, jak říkávali staří Římané "ab ovo". Tedy od vejce neboli od počátku, kterým je v případě GIMPu jistě instalace. Kromě toho se podíváme na zoom, změnu rozlišení obrázku a jeho následné doostření.

::GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií
::GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření
::GIMP - 3. Úrovně, převod barevné fotografie na černobílou
::GIMP - 4. Co přinesla verze 2.4
::GIMP - 5. Klonování a záplaty
::GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti
::GIMP - 7. Rámečky

Instalace GIMPu pod Linuxem a pod Windows
Uživatelé Linuxu jsou v jisté výhodě. GIMP je na Linuxu doma, a proto ho najdete ve všech linuxových distribucích alespoň trochu aspirujících na desktopové použití a též v mnoha „live“ distribucích. Užíváte-li například Ubuntu, Mandrivu, Fedoru, openSUSE, Debian apod. a nenajdete ikonu GIMPu v panelu či na pracovní ploše postačí pro jeho doinstalaci použít standardní konfigurační nástroj distribuce a v něm vybrat balíčky obsahující instalaci GIMPu.

01 Ovládací centrum Mandriva

Uživatelé pracující pod Windows se už také nemusí obávat složité instalace či konfigurace. Pro úspěšnou instalaci verze 2.4 release candidate 3 postačí stáhnout instalační soubor gimp-2.4.0-rc3-i586-setup.exe a následně ho spustit. Nechte se vést instalátorem. Jste-li začátečníky, vyberte na obrazovce "Ready to install" volbu "Install now", při níž bude GIMP nainstalován s přednastavenými hodnotami. Pokročilí uživatelé nejspíš dají přednost volbě "Customize", která jim umožní nastavit adresář, do nějž bude GIMP nainstalován, provést výběr jeho součástí, vybrat asociaci s typy souborů a zvolit název složky v nabídce panelu "Start".

UFRaw

Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete instalovat starší verzi GIMPu 2.2.17, stáhněte si soubor s knihovnou GTK 2.10.13. pro Windows 2000, XP nebo Vista nebo GTK 2.6.10 pro starší verze Windows 98, ME a NT. Vlastní instalaci GIMPu naleznete v souboru gimp-2.2.17-i586-setup.exe. Instalaci souborů spusťte v uvedeném pořadí, tedy nejprve knihovnu GTK a až poté GIMP. K instalaci samotné dodávám pouze to, že pokud nerozumíte dotazům instalátoru, stačí klikat na tlačítko „Pokračovat“. Máte-li zájem o originální nápovědu, stáhněte si ještě soubor, který ji obsahuje, gimp-help-2-0.13-setup.exe a instalujte jej až na závěr. Uživatelům Linuxu a Windows každopádně doporučuji instalovat verzi 2.4. Třebaže je zatím pouze "release candidate"3, je v mnoha ohledech dotaženější, ovladatelnější, zkrátka celkově lepší než předchozí verze 2.2.. Ještě bych rád připomenul, že "gimpovat" mohou také uživatelé BeOS a OS/2. Přidávám alespoň odkazy na instalační soubory GIMP 1.2.5 pro BeOS a GIMP 2.2.8 pro OS/2.

Instalace zásuvných modulů
Jednou z vlastností, která staví GIMP nad "jednoduchá kreslítka" je, jak už jsem uvedl, možnost použití zásuvných modulů. Než přikročíte k jejich dohledávání na Internetu, doporučuji důkladně prozkoumat položku "Rozš. - Prohlížeč zásuvných modulů", kterou najdete v roletovém menu umístěném nad paletou nástrojů. Je jich tam opravdu požehnaně a jejich funkce je bezpečně vyzkoušena s danou verzí GIMPu.

Pokud je k zásuvnému modulu k dispozici dokumentace od jeho autora, řiďte se jejími instrukcemi. Velice záleží na tom, zda získáte zdrojový kód nebo již zkompilovanou spustitelnou verzi. Linuxoví uživatelé použijí standardní "gimptool-2.0 --install název_pluginu.c" (vyžaduje knihovnu libgimp2.0-devel) nebo příkazy "configure", "make" a "make install" pro kompilaci zdrojových kódů u komplexnějších zásuvných modulů. Uživatelé Windows se spíše poohlédnou po již zkompilovaných zásuvných modulech. Velké množství jich je možno získat prostřednictvím seznamu zásuvných modulů - GIMP Plug-In Registry.

Většinu z nich nainstalujete pouhým zkopírováním do adresáře určeného pro zásuvné moduly a následným restartováním GIMPu. Adresáře jsou k dispozici vždy dva. První je součástí instalace GIMPu a zásuvný modul v něm umístěný mohou používat všichni uživatelé. Druhý uživatelský adresář zpřístupní zásuvný modul pouze danému uživateli. Například pod Windows, ve kterých byla provedena standardní instalace GIMPu, najdete první v C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins a druhý v C:\Documents and Settings\aktuálni uživatel\.gimp-2.4\plug-ins.

Zkusme si například přidat zásuvný modul pro odšumování fotografií "DeNoise" do GIMPu pracujícího pod Windows. Stáhneme soubor denoise_bin+doc.zip obsahující zásuvný modul a dokumentaci. Rozbalíme ZIP archiv a soubor denoise.exe zkopírujeme do adresáře C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins. Poté stačí spustit GIMP a už můžeme v jeho menu najít příkaz "Filtry – Vylepšení – DeNoise".

DeNoise

Na radu jednoho ze čtenářů jsem vyzkoušel zásuvný modul BackgroundWindow 2.1, který dokáže pod Windows sdružit okna GIMPu do jednoho hlavního okna. Ačkoli první zkoušky s tímto zásuvným modulem vypadaly slibně, celkově nedopadly dobře. Modul se dle mé zkušenosti chová problémově, například zůstane po ukončení běhu GIMPu "viset" a není možné se ho zbavit jinak než pomocí "Správce úloh".

Zoom
Funkce zoom zvětšuje nebo zmenšuje zobrazení editovaného obrázku, aniž by jakkoli zasahovala do jeho vlastností. Začínající uživatelé objeví velice brzy ikonu "Lupy" symbolizující funkci přiblížení v panelu nástrojů a jeho volby "Přiblížit" a "Oddálit" na kartě "Přiblížení". Mnozí též používají položku "Zobrazení" z roletového menu. Přestože jde o jeden ze základních nástrojů, který je užíván velice často, je překvapivé jak málo uživatelů přejde na efektivnější způsob ovládání pomocí klávesových zkratek. Doporučuji zvládnout alespoň čtyři základní:

  • "1" - zobrazí obrázek 1:1
  • "Shift - Ctrl - E" - Přizpůsobit obrázek rozměrům okna
  • "+" - oddálit
  • "-" - přiblížit

Vyspělejší uživatelé ocení možnost současného použití několika pohledů na tentýž obrázek. Přidání dalšího pohledu naleznou v roletovém menu "Zobrazení – Nový pohled". Stejně tak může pomoci otevření navigačního okna – roletové menu "Zobrazení – Navigační okno". Posouvání obdélníku s výřezem je v mnoha případech šikovnější než "lovení" správného výřezu pomocí posuvníků.

Navigační okno

Změna rozlišení obrázku
Vynechme teorii a zkusme si praktický příklad. Máme k dispozici předzpracovaný obrázek o rozlišení 2968 x 1979 bodů (2,1MB). Pro publikaci v internetové galerii potřebujeme snížit jeho rozlišení tak, aby výška obrázku byla maximálně 700 bodů a datový objem klesl z počátečních zhruba 2MB na povolených 100kB. Nejprve provedeme převzorkování obrázku pomocí výběru funkce z roletového menu "Obrázek – Velikost obrázku". V pomocném okně "Velikost obrázku" nastavíme výšku 700 bodů a v roletce "Interpolace" vybereme volbu "Kubická".

Velikost obrázku

Zastavme se u parametru"Interpolace". Při převzorkování snímku na nižší rozlišení se musí obrazové body přepočítat tak, aby výsledný zmenšený obraz co nejvíce připomínal originál. Způsob, jakým je to provedeno, je definovaný metodou interpolace. GIMP 2.4 nabízí čtyři metody interpolace. Pod volbou "Žádná" se skrývá interpolace pomocí "nejbližšího souseda" - pro běžné fotografie není vhodná. Mezi dalšími třemi – bilineární (volba Lineární), bikubickou (volba Kubická) a Lanczlos, už je výběr obtížnější. Při převzorkování "dolů", tedy na nižší rozlišení, nejsou rozdíly snadno rozpoznatelné. Teorie zde nestačí, vše závisí na tom jak kvalitně jsou jednotlivé metody naprogramovány. Nejlepších výsledků z nich v praxi dosahuje bikubická interpolace nebo poměrně nově implementovaná interpolace Lanczlos. Více o interpolaci najdete např. v článku Schodová interpolace: kvalitní změna velikosti bitmapové grafiky od Richarda Krejčího.

Doostření
Po převzorkování fotografie vždy dojde k jejímu rozostření. GIMP nabízí dva způsoby jak snímek doostřit. Prvním z nich je jednoduché doostření, které spustíme pomocí "Filtry – Vylepšení – Doostřit". Ta má v pomocném okně pouze jednu volbu „Ostrost“. Fotografie z našeho příkladu byla pořízena digitální zrcadlovkou za jasného slunečného dne. Není tedy ovlivněna předchozím doostřováním ve fotoaparátu ani šumem. Proto si můžeme dovolit "Ostrost" nastavit na hodnotu kolem "třiceti".

Doostřit

Jednoduché doostření má několik nevýhod. Zvýrazňuje nejen kresbu obrazu, ale také šum a má při větších nastavených hodnotách parametru "Ostrost" tendenci vymýt mikrodetaily snímku. Lepší výsledky dává doostření pomocí tzv. neostré masky (unsharp mask). Najdete ho v roletovém menu v cestě "Filtry – Vylepšení – Maskovat rozostření".

Funkce "Maskovat rozostření" pracuje na principu zvyšování kontrastu na hranách a v jemných detailech. Její výsledek je závislý na třech parametrech. Poloměr určuje šířku ostřicí kontury v obrazových bodech, "Míra" nastavuje zvýšení kontrastu detailů (hran) a parametr "Práh" udává rozdíl úrovně tonality obrazových bodů, které budou ignorovány. Osobně nemám rád přeostřené snímky, a proto jsem u našeho příkladu nastavil hodnoty "Poloměr" na 0,1, "Míra" na 0,5 a "Práh" na 0. Je-li snímek více zašuměný, nastavte nejprve hodnoty "Poloměr" a "Míra" a až poté zkuste snížit zvýraznění šumu pomocí parametru "Práh", ale ne víc než na hodnotu 14.

Maskovat rozostření

Nastavení jednotlivých parametrů závisí na rozlišení snímku, množství šumu a charakteru scény. Jiné bude nastavení jejich nastavení pro portrét, jiné pro krajinu. Navíc se parametry navzájem ovlivňují. Například čím menší "Poloměr" nastavíte, tím větší "Míru" si můžete dovolit, aniž by došlo ke vzniku rušivých kontur kolem výrazných hran v obrázku. Parametr "Práh" nastavujeme podle zašuměnosti obrázku – zaostření pak bude méně zvýrazňovat šum, ale také se vyhne zvýraznění méně kontrastních detailů. Připomínám, že zdrojový obrázek vznikl na čipu DSLR, pro sken z negativu by byly hodnoty značně odlišné. Důležité je použít funkci "Maskovat rozostření" pouze jednou, a to až na závěr úprav. Jinak dojde ke vzniku nehezkých kontur na výrazných hranách obrázku stejně tak jako při výrazném přeostření.

Měl bych ještě připomenout, že v některých případech se vyplatí postupná změna rozlišení. Jde o zmenšování snímku v několika krocích, přičemž po každém z nich provedeme doostření snímku pomocí funkce "Filtry – Vylepšení – Doostřit".

Na závěr provedeme uložení obrázku do formátu JPG. Připomínám, že maximální datový objem zpracovaného obrázku byl v zadání příkladu definován na 100kB a obrázek je určen pro internetovou galerii. Ukládání zmenšeného a doostřeného obrázku začneme jako v předchozím článku funkcí "Soubor - Uložit" a do kolonky název napíšeme název snímku včetně přípony ".jpg". Poté odklikneme volby "Exportovat soubor - Exportovat" a v okně "Zapsat jako JPEG" vybereme volbu "Pokročilá nastavení".

Zapsat jako JPEG - Pokročilá nastavení

Po rozvinutí okna vybereme volbu "Zobrazit náhled v okně obrázku". Poté inaktivujeme volby "Uložit data XMP", "Uložit EXIF" a "Uložit miniaturu". Aktivní naopak ponecháme volby "Optimalizovat" a "Vnutit základní JPEG". Jezdcem "Kvalita" nastavíme hodnotu, při níž se parametr "Velikost souboru" co nejvíce zespoda přiblíží zadaným 100kB. Stiskem tlačítka "Uložit" provedeme závěrečné uložení.

Výsledný obrázek

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Je uz RC3 i pro MS Win

Autor: t603 Muž

Založeno: 02.10.2007, 08:41
Odpovědí: 1

Jen kdyby sel nekdo do 2.4.0 na MS Win, tak na stejnem miste je uz release candidate 3. V porovnani s RC2 mi ve spojeni s UFRaw min pada. Teda spis nepada.

Odpovědět na příspěvek

RE: Je uz RC3 i pro MS Win

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 02.10.2007, 13:01

Díky z upozornění, článek byl aktualizován.

Odpovědět na příspěvek

Screenshoty z Linuxu

Autor: Miroslav Koucký Muž

Založeno: 02.10.2007, 14:26
Odpovědí: 0

Potěšilo mě, jakožto uživatele Linuxu, že byla uvedena instalace ve Windows i v Linuxu. Rovněž screenshoty byly pořízeny na "domácí" platformě GIMPu.
Na používání GIMPu se chystám už několik měsíců, tak tímto děkuji autorovi za "učební pomůcku". Teď už se k tomu snad konečně dostanu :-)

Odpovědět na příspěvek

Nechci byt kverulant....

Autor: Ilicz Muž

Založeno: 02.10.2007, 18:33
Odpovědí: 1

Hola...
Rozhodne pekny clanek jak s GIMPem zacit "from scratch"... o neco mene se mi ale uz libi pocatecni napad autora predhodit zacatecnikum a neznalcum ne-stable verzi (ukamenujte me tvrzenimi ze RC3 uz je "skoro stablilni", ale ona nemusi byt...). To muze v pripade nepriznivych podminek (HW/SW/kombinace ==> nefungujici GIMP) poskodit mladeho nadsence natolik, ze si radeji "ukradne" Photoshop...

Dobre svetlo vsem
Ilicz

Odpovědět na příspěvek

RE: Nechci byt kverulant....

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 02.10.2007, 20:24

Zdravím...
pro psaní pouze o verzi 2.4 jsem se odhodlal na základě dlouhodobých zkušeností. Na verzi 2.3x (vývojová 2.4) jsem pod Linuxem přešel z verze 2.2 už v roce 2006.

Co se týče SW kombinací (např. Windows VIista), na ně je GIMP poměrně málo citlivý. Je vyjíjen multiplatformě a proto se nemůže příliš opírat o součásti Windows. Zatím jsem nezaznamenal žádné větší problémy.

Na verzi 2.4 je vidět, že vývojový tým odvedl v oblasti uživatelské přívětivosti kus poctivé práce. Starší verze GIMPu 2.2 má sice přízvisko stabilní, ale její ovládání je pro začátečníka místy mnohem méně přijatelné. Myslím, že právě ovladatelnost je v tomto případě zásadní. K tomu odhaduji že verze RC3 by se zanedlouho mohla stát kýženou verzí 2.4. Uvidíme.

Odpovědět na příspěvek

ALTERNATIVA

Autor: MAJKL Muž

Založeno: 02.10.2007, 20:18
Odpovědí: 1

Zajimalo by me zda neni nejaka alternativa na upravu fotek. Chci zacit s nejakym SW a rad bych vedel o vice moznostech.

Odpovědět na příspěvek

RE: ALTERNATIVA

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 03.10.2007, 08:35

Vypsat všechny alternativní produkty a jejich základní vlastnosti je tématem na samostaný článek. Alternativ existuje spoustu. Například Adobe Photoshop, Corel Paint Shop Pro, Pixel32. Potíž je v tom, že ani jeden z jmenovaných produktů není zdarma.

Dále jednoduchou editaci fotek nabízí kvalitnější správci fotografií např. Zoner Photo Studio, XnView, Irfan, ACDSee apod. Některé z nich jsou k dispozici zdarma. Ovšem editační možnosti jsou omezenější než u "plnokrevných" foto editorů.

Třetí možností je použití jednoduchých nebo jednoúčelových kreslítek typu Malování z Windows, ale jejich možnosti jsou hodně omezené.

Pokud chcete podrobnější přehled zkuste např. http://www.grafika.cz/art
/sw/softwarove-novinky-10
-2006-grafika-multimedia.
html?vote=on&value=2

Odpovědět na příspěvek

paráda

Autor: neo Muž

Založeno: 05.10.2007, 09:05
Odpovědí: 0

Dobrý článek. Linux a GIMP používám už cca 4 roky. Dnes jsem díky tomuhle článku oběvil doostřování jiné než "Filty-Vylepšení-Doost
it" :-)
Doposud jsem si na zdejším www prostě přečetl článek o úpravách např. ve Photoshop-u a udělal totéž za pomocí GIMPu, taky to šlo. Jen to chce trochu hledání v menu. :-)

Odpovědět na příspěvek

Opet Background Window

Autor: Rage Muž

Založeno: 10.10.2007, 22:19
Odpovědí: 0

Zkousel jsem ho na dvou pocitacich a s verzi 2.2 fungoval spolehlive. Je mozne, ze s novejsi verzi nespolupracuje tak dobre. Je take nutne v hlavnim okne v Edit->Setup nastavit spravne jmeno spusteneho procesu GIMPu (je tam gimp-2.0.exe misto treba gimp-2.2.exe)

Odpovědět na příspěvek

problémy s instalací pod win XP

Autor: Vláďa Anděl Muž

Založeno: 05.02.2008, 22:40
Odpovědí: 1

Gimp se asi s win XP nemá rád, ale možná je to jen náhoda. Rád bych věděl co s tím. Když jsem měl Gimp 2.2, chtěl jsem spustit Gimp kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek a "otevřít v programu" místo Gimp tam bylo Gimp-win-remote a program se nespustil. Předchozí verze šla dobře. Potom jsem
nainstaloval Gimp 2.4.3 a při spouštění mi to hodí hlášku
"Vstupní bod procedury BZ2_bzRead se nepodařilo v dynamicky propojované knihovně bzip2.dll nalézt". Přeinstaloval jsem to na Gimp2.4.4 a je to stejné. Program sice běží, ale když ho chci spustit kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek a "otevřít v programu", hlásí mi to "failed to launch Gimp" a v modrém proužku nad oknem je gimp-win-remote 3.0.0. Ta verze 3.0.0 mě dost mate, takovou verzi Gimpu jsem nikdy neměl. Dokáže někdo poradit co s tím?
Vláďa

Odpovědět na příspěvek

RE: problémy s instalací pod win XP

Autor: robinek Muž

Založeno: 17.06.2010, 14:56

u mě problem nastal když jsem instaloval UFraw.
Našel jsem na netu jeden způsob . Zalohoval jsem si knihovnu bzip2.dll pak jsem odinstaloval GIMPa a nainstaloval tnovu staženou verzi GIM 2.6.8. Po instalaci jsem přepsal b2zip.dll zálohovaným souborem. Gim a UFRaw fungují v pohodě po této proceduře

Odpovědět na příspěvek

Gimp 2.4.2 písmo po křivce

Autor: Josef Kolářský Muž

Založeno: 16.03.2008, 07:54
Odpovědí: 1

Mám Gimp 2.4.2 a neumím z obrysového písma na křivce , podél cesty, udělat krok \"obrys daný cestou převést na výběr a ten vyplnit barvou, obtáhnout, upravit\". Dík za radu,

Odpovědět na příspěvek

RE: Gimp 2.4.2 písmo po křivce

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 16.03.2008, 23:03

Váš příklad mě zaujal. Jestliže už máte cestu s obrysem písma připravenu, stačí pravým tlačítkem myši kliknout na kartě "Cesty" na její prezentaci a vybrat funkci "Cesta do výběru". Vyplnění barvou pomocí "Plechovky", případně obtažení obrysu pomocí funkce "Vykreslit cestu" by mělo následovat a fungovat bez potíží. K postupu se pravděpodobně vrátím v některém z následujících článků. Byl ověřen na verzi 2.4.0.

Odpovědět na příspěvek

OK, ale bože již někdo

Autor: Dušan Polanský Muž

Založeno: 28.06.2009, 10:25
Odpovědí: 1

napište článek k vrstvám, cesty, alfa kanál, viditelnost apod. Ale jednoduše, bez přeskakovaček, aby si to člověk mohl vyzkoušet. Jsem starší pán, ale tohle nikde hezky není vyloženo pro GIMP. Každý píše článek o tom, jak se má pracovat s obdélníkovým výběrem, křivky apod., ale vrstvy se vykládají jaksi z nadhledu. Jinak píšete opravdu hezky, srozumitelně. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: OK, ale bože již někdo

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 29.06.2009, 11:22

Pane Polanský, zkuste se podívat do článku http://www.fotografovani.
cz/art/fo_upravy/gimp-6-s
imulace-mensi-hloubky-ost
rosti.html.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: