Fujifilm FinePix F30 s citlivostí až ISO 3200 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm FinePix F30 s citlivostí až ISO 3200 v praxi

28. července 2006, 00.00 | Pokračovatelem úspěšného digitálního kompaktního fotoaparátu Fujifilm FinePix F10 je model F30, který během krátké doby stačil získat například cenu TIPA 2006 pro nejlepší kompakt. Rozlišení nabízí stále rozumných 6,3 MPix, ale dočkali jsme se zvýšení citlivosti až na ISO 3200, zvýšení rozlišení displeje, nebo lepší výdrže baterie. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Pokračovatelem úspěšného digitálního kompaktního fotoaparátu Fujifilm FinePix F10 je model F30, který během krátké doby stačil získat například cenu TIPA 2006 pro nejlepší kompakt. Rozlišení nabízí stále rozumných 6,3 MPix, ale dočkali jsme se zvýšení citlivosti až na ISO 3200, zvýšení rozlišení displeje, nebo lepší výdrže baterie. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?

Konstrukce a design
Ti, kdo znají FinePix F10, na první pohled zjistí, že design se radikálně změnil. Subjektivně hodnotíme, že k lepšímu, protože fotoaparát již nepůsobí příliš hranatě, i když původní minimalistický design měl také něco do sebe. Po sejmutí reklamních samolepek je přední strana příjemně decentní. Objektiv i ve vypnuté stavu decentně přesahuje loubku těla. V jeho okolí nalezneme interní blesk, přisvětlovací diodu (pracuje také jako indikátor samospouště) a mikrofon.

Ani na zbytku těla toho nenalezneme více než u běžného kompaktu. Pravá strana má pouze úchyt pro řemínek a na levé straně jsou konektory napájení a datového přenosu (sdružený A/V a USB). Horní strana také doznala změn. Místo velkého prstence pro změnu expozičních režimů je zde pouze spoušť a volič je vyveden jako samostatný otočný přepínač. Provedením je takřka miniaturní a tlačítko pro zapnutí přístroje je také velmi malé a navíc zapuštěné pod povrch.

Již model F10 byl vybaven 2,5" displejem. Stejnou úhlopříčku má i displej u F30, ale s tím rozdílem, že nabízí takřka dvojnásobné rozlišení, což zlepšuje komfort při fotografování. Stejně jako předchozí modely nemá optický průhledový hledáček. Fotografovat musíme pouze pomocí displeje. Kolébkový ovladač zoomu je, stejně jako dříve, umístěn v pravém horním rohu. Pod ním je skupina čtyř funkčních tlačítek, uprostřed které je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem.

Na spodní straně je umístěn plastový závit pro stativ, reproduktor a plastovou krytkou chráněný prostor baterie a paměťové karty. Tělo fotoaparátu má rozměry 92,7 x 56,7 x 27,8 mm a hmotnost 155 g bez příslušenství. S baterií a paměťovou kartou je to cca 195 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Již šestá generace snímačů SuperCCD HR nabízí netradiční uspořádání snímacích buněk ve tvaru osmiúhelníku, přičemž vzájemně jsou umístěny voštinově (podobně jako medová plástev). Efektivní rozlišení zde máme 6,3 MPix a úhlopříčku 1/1,7". Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 (což je zlepšení oproti F10 a F11, které umožňovaly pouze ISO 1600). Fotografie můžeme ukládat do rozlišení 2 848 x 2 136, 3 024 x 2 016 (3:2), 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů a formátu JPEG. Ozvučená videa lze ukládat v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 10 sn./s ve formátu AVI. Natáčet můžeme až do zaplnění paměťové karty a nelze používat optický zoom. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor Fujifilm Real Image Processor s Real Photo technologií. Pro zpracování snímků můžeme nastavit barevné filtry chrome a černobílý.

Objektiv Fujinon nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 8 do 24,9 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-108 mm). Světelnost je F2,8-5,0. Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je cca 60 cm, v makro režimu zaostříme již od 5 cm. Automatické TTL zaostřování pracuje v jednorázovém nebo kontinuálním režimu a pro horší světelné podmínky má k dispozici přisvětlení pomocí asistenční diody.

Expozice se měří (TTL, tzn. through the lens) na 256 zónách a nastavuje ji automatika nebo uživatel pomocí režimu s prioritou času a prioritou času. Manuální režim k dispozici bohužel není, ale samozřejmě nechybí množství scénických režimů. Čas expozice se může nastavit od 1 / 2 000 s do 3 s. V režimu Noční snímek se čas může prodloužit až na 15 s. Nechybí ani možnost ovlivnění automatické expozice pomocí korekce +- 2 EV p o1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí až 2,2 sn./s pro až 3 snímky, nebo 0,6 sn./s až do zaplnění paměti. Uložit také můžeme poslední 3 snímky pořízené před uvolněním tlačítka spouště. Tato možnost se hodí při fotografování situací, u kterých přesně nevíme, kdy nastanou.

Vyvážení bílé barvy nastavíme na jednu z nastavených předvoleb (slunečno, zataženo, 3 různé typy zářivek a žárovka), změříme ji manuálně, nebo vše necháme na automatice. Vestavěný blesk má udávaný pracovní dosah cca od 0,6 m do 6,4 m. V makro režimu od cca 0,3 m. Vybrat si můžeme z režimů: automatický blesk, předblesk proti červeným očím, trvale zapnutý blesk, synchronizace s dlouhým časem závěrky, nebo kombinace dvou předchozích.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Kromě malé interní 10 MB paměti (novinka oproti F11) můžeme snímky ukládat na xD paměťové karty (do kapacity až 1 GB včetně.). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-95 s udávanou výdrží pro až 580 snímků. Pro přenos snímků máme k dispozici USB 2.0 (podporuje i přímý tisk pomocí PictBridge) a A/V výstup.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Koncepce ovládání zůstala stejná jako u předchozích modelů. Na horní straně fotoaparát zapneme, nastavíme režim expozice (tentokrát však jinak řešeným ovladačem) a fotografujeme pomocí velmi dobře udělané spouště, která má příjemně čitelný chod (i když by mohla být o něco málo hlubší, chod je poměrně krátký). I ostatní tlačítka se velmi dobře používají.

Zbytek ovládání je umístěn na zadní straně, kde můžeme nastavit citlivost, rozlišení a barevný filtr pomocí speciálního tlačítka F, nebo klasicky křížovým ovladačem aktivovat makro režim, samospoušť, režim blesku a zvýšení jas displeje. Kromě tlačítka pro zobrazení pořízených snímků a tlačítka pro ovládání informací na displeji, je zde také korekční tlačítko označené jako +/-, pomocí kterého nastavujeme korekci expozice, nebo čas a clonu v příslušných režimech.

V menu pak nastavíme režim nastavení expozice (nebo scénické režimy), oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, sériové snímání, režim automatického zaostřování a poslední položkou je možnost přechodu do Setupu. Zde si můžeme nastavit dobu zobrazování náhledu snímku po jeho pořízení, zvuky, číslování souborů, jas displeje, digitální zoom, přisvícení AF, prodloužení časů expozice pro režim "Noční snímek", automatické vypínání fotoaparátu, vypínání podsvícení displeje, naformátovat paměťovou kartu, nastavit datum a čas, jazyk (čeština není), barvu pozadí menu, režim USB (tisk snímků, nebo přenos dat do PC), formát videovýstupu a restovat veškerá nastavení. Nutno dodat, že menu se dočkalo nového designu, který je dle našeho názoru o něco více přehlednější.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum, to je hlavní téma okolo minulých modelů, které z nich udělalo tak dobré fotoaparáty. Modely F10 a F11 vynikaly výrazně menší úrovní šumu než konkurence a není tomu jinak ani u F30. Digitální šum zde není prakticky do citlivosti ISO 800. Samozřejmě nic není jen tak, již od ISO 400 pozorujeme postupnou degradaci nejjemnějších detailů snímků vlivem silné softwarové redukce šumu, ale výsledek je nadprůměrný. Detaily jsou na citlivostech ISO 1600 a 3200 velmi silně narušeny, ale zmenšený snímek má stále svou vypovídací hodnotu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi spolehlivě. Selhává pouze pod žárovkovým osvětlením, kde je lepší nastavit odpovídající předvolbu, nebo použít manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Dalším překvapením řady F je velmi nadprůměrná ostrost snímků. U tak malého kompaktu s na první pohled obyčejným objektivem člověk nečeká zázraky, ale při pohledu na běžné snímky i na snímky testovacího terče je jasné, že úroveň detailů je na 6 MPix nadstandardní. Příčinu můžeme hledat i v kvalitním obrazovém procesoru, který snímky doostřuje. Příjemná je poměrně zanedbatelná chromatická aberace. Soudkovité zkreslení je na nejkratším ohnisku přijatelné. Zkreslení postupně mizí s rostoucí ohniskovou vzdáleností, kdy se také bohužel ztrácí i ostrost snímku. Tento jev je u kompaktů běžný a zde není nijak extrémní. Obrazoá kvalita je tedy u F30 velmi dobrá.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (5,56 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,8 s. Od stisknutí nenamáčknuté spouště do pořízení snímků uplyne cca 0,3 s. S namáčknutou spouští je zpoždění v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Dá se říci, že reakce je téměř okamžitá. Z jednoho konce rozsahu objektivu přezoomujeme na druhý konec za cca 0,7 s. Ovládání zoomu nabízí cca 8 kroků. Krokování by mohlo být méně citlivé a jemnější.
Automatické zaostřování pracuje velmi spolehlivě i za horších světelných podmínek. Na automatické měření expozice se lze spolehnout, pouze u nočních snímků je lepší použít prioritu času. Zpoždění displeje je pozorovatelné, ale vše je v rámci standardu ostatních kompaktů. Větší rozlišení displeje pomáhá lépe pozorovat scénu. I na ostrém slunci lze poměrně úspěšně fotografovat, ale výslednou kontrolu snímků bychom měli provádět alespoň v částečném stínu.
Rozdílů oproti F10 a F11 není mnoho. Snímač má stejné rozlišení a zdá se být stejný, jen s tou výjimkou, že by se mělo jednat o novější generaci. Výdrž baterií doznala vylepšení, ale v praxi to bude jen těžko postřehnutelné. Již od model u F10 byla výdrž nadprůměrná. I když je u F30 zcela nový design, rozměry zůstaly víceméně stejné, tu milimetr navíc a tu zase méně: F11 92 x 58,2 x 27,3 mm a F30 92,7 x 56,7 x 27,8 mm.
Největší výhodou je velmi dobrá úroveň digitálního šumu (i když se stále ani nelze bavit o přiblížení k DSLR zrcadlovkám, které mají šum řádově menší) a velmi dobrá kresba snímků. Na rozdíl od původní F10 byl již u F11 režim priority času a clony, což výrazně chybělo. Bohužel jsme se stále nedočkali plně manuálního režimu, ani zobrazení histogramu. Stále však na ovladači expozičních režimů zůstává matoucí označení M, které nesymbolizuje manuální, ale automatický režim.

Závěr
Úspěch Fujifilmu s F10 je značný, a tak se nelze divit, že se snaží přihřívat si svou polívku, dokud to jen jde. Výrazných vylepšení od doby uvedení F10 bylo u F11 a F30 pouze minimum. I přesto, že se jedná o stejný fotoaparát, jen lehce faceliftovaný, je stále konkurenceschopný. Ostatní výrobci také přinášejí již i u obyčejných kompaktů vysoké citlivosti, ovšem často s poměrně nepoužitelným výsledkem. Fujifilm tak dokazuje kvality svoje i SuperCCD snímačů, které by zasloužily masovější použití. Cena Fujifilmu FinePix F30 se v maloobchodech pohybuje okolo 9 000 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Fujifilm FinePix F30

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: