Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Jak vybrat

Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní

DF Praxe rezimy

17. června 2005, 00.00 | V posledním díle si připomeneme několik posledních, ale nikoliv nedůležitých, součástí fotografické výbavy na dovolenou. I přes drobné problémy s transportem se vyplatí s sebou vzít stativ nebo alespoň monopod a pozornost zaslouží i náš objektiv, který můžeme dovybavit filtry, předsádkami a konvertory.

::Fotografické příslušenství na cesty I
::Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení
::Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy


V posledním díle si připomeneme několik posledních, ale nikoliv nedůležitých, součástí fotografické výbavy na dovolenou. I přes drobné problémy s transportem se vyplatí s sebou vzít stativ nebo alespoň monopod a pozornost zaslouží i náš objektiv, který můžeme dovybavit filtry, předsádkami a konvertory.

Stativy a monopody
Nezanedbatelnou výbavou fotografa by měl být také stativ. Nikdy nevíme, jaké situace se na dovolené přihodí a zda-li ho budeme potřebovat, ovšem lákadlo nočních snímků exotických krajin je velké a je škoda si domů přivézt rozmazané snímky jen proto, že jsme se s sebou nezabalili stativ. Využít můžeme samozřejmě i terénní nerovnosti, okolní architekturu apod., ale flexibilní kvalitní stativ je jen velmi těžko nahraditelný.

Zakoupit můžeme jak jednoduchou trojnožku, tak i univerzální stativy s otočnými hlavami, které lze nastavit do dvou či tří směrů. V provedení se můžou lišit provedením hlavy a trojnožky, která může být vyrobena z plastu, kovu, karbonu apod., což významně pocítíme na hmotnosti. Pro nejnáročnější uživatele jsou také připraveny stativy pro fotografování panoramatických záběrů, kde si můžeme hlavu stativu nastavit tak, aby se fotoaparát otáčel okolo optického středu objektivu (a panorama bylo co nejméně zkreslené).


panoramatická hlava Manfrotto

Nejběžnějším důvodem proč lidé nechávají stativ doma, jsou jeho velké rozměry, případně hmotnost. Proto jsou na trhu dostupné i monopody, což jsou stativy s jednou nohou. Nenahradí sice plnohodnotně stativ, ale znatelně pomůžou redukovat pohyb fotoaparátu. Mohou být také příjemnou pomůckou při fotografování s velmi dlouhým ohniskem a nahradit tak stabilizátor.

Filtry, clony a předsádky
Opomenout nelze ani příslušenství pro náš objektiv a to ať se jedná o zrcadlovku, nebo kompakt. Sluneční clona na objektivu je nenahraditelná při fotografování v ostrých úhlech proti slunci, kdy hrozí odrazy v obraze nebo kompletní ztráta kontrastu. Stejně tak pořídíme na dovolené o něco efektnější snímky s polarizačním filtrem. Pokud nám objektiv nestačí a nechceme kupovat jiný (nebo vlastníme kompakt), pak se hodí zauvažovat nad předsádkami, které umí prodloužit i zkrátit ohniskovou vzdálenost objektivu. Pro zrcadlovky jsou běžné 1,4x a 2x konvertory, které se nasadí mezi tělo fotoaparátu a objektiv a pro kompakty jsou k dostání pro většinu pokročilých modelů předsádky před objektiv.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: