Pentax O-GPS1 – externí GPS jednotka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Pentax O-GPS1 – externí GPS jednotka

pentax_gps_unit_100px

6. června 2011, 00.00 | Firma Pentax, respektive Hoya Corporation Pentax Imaging Systems Division, představila externí GPS jednotku pro digitální zrcadlovky 645D, K-5 a K-r, která nabízí také pokročilé vlastnosti pro snadný tracking při fotografování nebeských těles. Do prodeje by měla být uvedena koncem července letošního roku.

Externí GPS jednotka Pentax O-GPS1 se jednoduše nasazuje do aktivních sáněk pro externí blesky a další příslušenství. Jednotka nepřijímá jen základní údaje o zeměpisné poloze, ale má i další originální vlastnosti pro snadné sledování nebeských těles. Uživatel může ke snímkům zaznamenávat zeměpisnou šířku a délku, ale také nadmořskou výšku, univerzální čas koordinovaný s UTC. Soubory snímků, u kterých jsou data GPS, lze použít pro sledování fotografických míst a prohlížet snímky na počítači s určením geografické polohy. Data poloh GPS, uložená v těchto souborech, usnadňují třídění a archivaci zaznamenaných snímků.Spojením dat GPS se systémem fotoaparátu SR – Shake Reduction pro stabilizaci obrazu – nabízí jednotka řadu unikátních a pokročilých aplikací, včetně ASTROTRACER, jednoduché navigace a elektronického kompasu. V současné době jsou kompatibilní modely K-5, K-r a 645D s tím, že u středoformátové zrcadlovky 645D nejsou některé funkce O-GPS1 k dispozici. Pro správnou funkci O-GPS1 s těmito kompatibilními zrcadlovkami Pentax musí být jejich firmware aktualizován na poslední, nejnovější verzi.Pentax O-GPS1 – základní funkce a vlastnosti přehledně

Externí jednotka GPS umožňuje snadný záznam údajů o zeměpisné poloze exponovaných snímků. Nasazuje se na kompatibilní fotoaparát do sáněk pro blesky a zaznamenává zeměpisnou délku, šířku a výšku, čas koordinovaný s (UTC) a směr při fotografování k exponovaným snímkům. Při použití mapovacího softwaru jako je Google Earth si uživatel může snadno obnovit fotografická místa a směry na mapě. Tato funkce je užitečná i pro třídění a archivaci zaznamenaných snímků. Pozor, je-li O-GPS1 použita na místech, kde není příjem signálu ze satelitů GPS, může být záznam dat polohy chybný nebo zcela nedostupný.

ASTROTRACER pro astrofotografii: Při nasazení jednotky na tělo PENTAX K-5 nebo K-r je k dispozici pokročilá funkce ASTROTRACER. Je dostupná jen pro zrcadlovky Pentax, které mají elektromagneticky ovládaný systém stabilizace obrazu (SR – Shake Reduction); jednotka je propojena se systémem SR fotoaparátu pro snadné sledování a fotografování nebeských těles.

Jednotka vypočítá pohyb hvězd, planet a dalších těles s použitím zeměpisné šířky získané z GPS dat a z dat pro vyrovnání sklonu (horizontálně a vertikální inklinace a postavení planet), která jsou získána z magnetických a gravitačních senzorů, potom pohybuje obrazovým senzorem fotoaparátu v synchronizaci s pohybem objektů. Výsledek: hvězdy a další tělesa jsou zachyceny jako pevné body a ne jako rozmazané pruhy, a to i při poměrně dlouhých expozičních časech. To vše usnadňuje tvorbu astronomických snímků, potřebujete jen stativ a není nutné dodatečné příslušenství, jako je rovníkový teleskop.Jednoduchá navigace pro indikaci polohových dat cílového místa: O-GPS1 má funkci Simple Navigation, která vypočítá z aktuální polohy směr a vzdálenost do cíle. Uživatel může vyhledávat cíle s využitím uložených dat ke snímkům či je registrovat a/nebo přiřadit nahráním polohových dat vytvořených na počítači. Jednotka O-GPS1 má v předvolbách destinací devět mezinárodních servisních center Pentax.

Jednotka O-GPS1 je vybavena funkcí Elektronický kompas, která zobrazí s velkou přesností směr fotoaparátu na LCD monitoru. S využitím magnetického pole Země, které je detekováno magnetickým senzorem, a pomocí polohových dat GPS určí jednotka směr v relaci k opravdovému severu. Uživatel může též zaznamenat ke snímkům data o směru. A další vlastnosti? Jednotka má jednoduchou, ale odolnou konstrukci, lze ji používat při drobném dešti i za obecně horších klimatických podmínek. Má nezávislý zdroj energie, jímž je jeden napájecí článek typu mikrotužky – AAA.

Externí GPS jednotka Pentax O-GPS1 má být v prodeji koncem července 2011 za doporučenou cenu 4 790 Kč s DPH.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: