Canon EOS 400D nabídne rozlišení 10 MPix a systém pro redukci prachu na snímači - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 400D nabídne rozlišení 10 MPix a systém pro redukci prachu na snímači

25. srpna 2006, 00.00 | Spekulací okolo nové digitální zrcadlovky Canon nebylo málo. Model EOS 400D je logickou reakcí na nedávné novinky Nikonu. Za rozumnou cenu Canon nabídne rozlišení 10 MPix pomocí svého CMOS snímače, který vybavil i originálním protiprachovým řešením, devítibodový autofokus a 2,5" displej na zadní straně, který slouží zároveň jako stavový displej.

Spekulací okolo nové digitální zrcadlovky Canon nebylo málo. Model EOS 400D je logickou reakcí na nedávné novinky Nikonu. Za rozumnou cenu Canon nabídne rozlišení 10 MPix pomocí svého CMOS snímače, který vybavil i originálním protiprachovým řešením, devítibodový autofokus a 2,5" displej na zadní straně, který slouží zároveň jako stavový displej.

Canon EOS 400D
Plastové tělo EOS 400D má rozměry 127 x 94 x 65 mm hmotnost bez baterie a karty je cca 514 g. Nejzajímavější změnou je absence stavového displeje, který u 350D býval na zadní straně nad displejem. Nyní se tam díky velikosti hlavního displeje nevejde a po vzoru Konica Minolta a Sony nyní zobrazuje informace o nastavení fotoaparátu na hlavním displeji. Podle snímků se zdá, že také disponuje senzor přiblížení pro automatické zhasínání displeje.

CMOS snímač s rozměry 22,2 x 14,8 mm má efektivní rozlišení 10,1 MPix. Nově je vybaven antistatickým povrchem, filtrem s možností sklepání prachu (při zapnutí přístroje, tuto funkci lze deaktivovat) a softwarovou detekcí prachu v obraze, resp. jeho softwarovým odstraňováním. Snímky můžeme ukládat v rozlišení až 3 888 x 2 592 bodů ve formátech JPEG i RAW a citlivost lze při fotografování nastavit od ISO 100 do 1600. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC II, který nalezneme snad ve všech digitálních fotoaparátech Canon. Fotografovat můžeme do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB. Snímků můžeme nastavit parametry pro ostrost, kontrast, saturaci, odstín, nebo lze aplikovat černobílý filtr s různým nastavením.

Objektivy můžeme používat jak klasické EF, tak i speciální EF-S, které jsou určeny pro DSLR. Počítat musíme s ořezovým faktorem 1,6 x (pro získání ekvivalentního ohniska u kinofilmu, které poskytne stejný úhel záběru, musíme tímto číslem vynásobit fyzickou ohniskovou vzdálenost použitého objektivu). O zaostřování se stará 9 bodový autofokus, stejný jako u EOS 30D. SLR hledáček je zrcadlového typu, s pokrytím cca 95% a možností dioptrické korekce. Nabízí zvětšení 0,8 x (s nastavením -1 D s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno). Senzory přiblížení automaticky zhasnou displej, když se chceme dívat do hledáčku.
35 zónové TTL měření expozice může pracovat celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově (9% záběru uprostřed, skutečné bodové u profesionálních přístrojů má ještě menší plochu). Závěrka pracuje v rozmezí časů od 1/4000 s do 30 s. Synchronizace s bleskem je do 1/200 s. Samozřejmostí je možnost manuálního nastavení expozice, vyvážení bílé apod. Sériové snímání pracuje rychlostí až 3 sn./s pro až 27 snímků v JPEG, nebo 10 v RAW. Fotoaparát také nabízí možnost předsklopení zrcátka. Směrné číslo vestavěného blesku je 13, opět může sloužit jako přisvícení pro AF. Externí blesk (E-TTL II) lze zasunout do hot-shoe.
Zadní LCD displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů má pozorovací úhel až 160°. Konektivitu zajišťuje USB 2.0 a video výstup. Jako záznamové médium se používá stále Compact Flash karta typi I i II (s podporou FAT16 a FAT32, tzn. není problém s velkými kartami). O napájení se stará Li-Ion akumulátor.

Závěr
Obdivovatelů Nikonu D200 i nejnovějšího D80 je mnoho, ale mnoho lidí se bojí zvýšeného šumu. Canon je již tradičně známý jako producent CMOS snímačů, ze kterých dokáže vyždímat obraz s minimální úrovní šumu. Pokud splní tento standard i u tohoto nového fotoaparátu, může se těšit na spoustu nových zákazníků. Změna z 8 MPix rozlišení na 10 MPix je spíše psychologická, než praktická a je méně znatelná než přechod z 6 MPix na 8 MPix. Proto tedy stávající uživatelé 350D mohou zůstat v klidu.
Zajímavou novinkou a důležitou konkurenční výhodou je systém pro redukci prachu (jak mechanický, tak softwarový), který nabízejí zatím jen Olympus a Sony. Zdá se, že Nikonu v tomto ohledu ujel vlak, protože právě prach na snímači je snad jedno z nejdiskutovanějších témat, když přijde řeč na DSLR.

:: Srovnání fotoaparátů Canon EOS 400D vs 350D

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: