Fotografujeme mraky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Fotografujeme mraky

9. listopadu 2010, 00.00 | Fotografování mraků patří mezi vděčná témata. V našem článku tedy přinášíme několik tipů, které vám mohou být nápomocny při zachycování „mrakové poetiky“.

Mraky - ony letící „verše na zabásněné obloze“ - často přinutí člověka nehybně stát s hlavou vzhůru a s nevěřícným pohledem sledovat působivé reje vodních par. Není divu, že tématika mraků nenechává mnoho fotografů v klidu a přinutí je rozpohybovat prst na spoušti v zápalu zachycování oblakového krásna.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Pro ty z vás, kteří dosud nemáte s fotografováním mraků žádné zkušenosti, je určen náš dnešní článek. Pojďme si tedy uvést několik rad, které vám mohou být prospěšné při fotografování mraků na obloze.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Fotografujte mraky ve správný čas
Nejvhodnější dobou pro fotografování mraků je západ slunce (popřípadě východ slunce), kdy mraky nabudou působivé plasticity a hýří zajímavými barvami.

Buďte pohotoví
Ač se to nezdá, je fotografická scéna s mraky na obloze nesmírně dynamickou záležitostí. Kompozice mraků a světelná atmosféra se vám mění před očima doslova během okamžiku a výjev, který jste chtěli před chvilkou zachytit fotoaparátem, může být za pár okamžiků pryč. Je tedy nutné pracovat rychle, abyste stihli vyfotografovat vše, co jste chtěli. Vyplatí se oblohu s mraky neustále sledovat, protože při správné konstelaci podmínek se každým okamžikem může ukázat dech beroucí motiv.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Buďte tak trochu meteorology
Problematika mraků je svým způsobem věda. Jednotlivé mraky jsou podle svých tvarů nazývány specifickými jmény. Rovněž podmínky jejich vzniku se řídí určitými zákonitostmi. Vyplatí se tedy si o mracích přečíst několik informačních zdrojů, které vám pomohou jejich výskyt lépe pochopit (viz např. ZDE či ZDE či ZDE). Každopádně jedny z nejhezčích formací mraků vznikají obvykle v situaci, kdy se teplý vzduch mísí se studenou frontou. Takové podmínky nastávají například před bouřkou. Tehdy jsou často k vidění působivé skrumáže mraků s velmi zajímavými kontrasty (např. bílé mraky versus tmavá mračna) a barvami (např. různé odstíny červené, žluté, oranžové a fialové barvy). Pokud se tedy chystáte fotografovat zajímavé mraky, jistě vám neuškodí sledovat meteorologické předpovědi počasí, které mohou být důležitým vodítkem.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Zkuste používat fotografické filtry
V situacích, kdy chcete například zachytit osvětlené mraky spolu s tmavším pozadím (třeba zem), může při snaze o korektní expozici nastat problém s přepaly. Doporučujeme tedy snímat do RAW formátu a použít přechodový ND filtr, který vám pomůže zkorigovat problém s příliš velkým světelným kontrastem fotografované scény. Pro zvýraznění barev a tonality vám také může být nápomocen polarizační filtr, proto si jej před fotografováním mraků nezapomeňte přibalit do své fotobrašny. Případný výskyt namodralého závoje můžete redukovat použitím Sky filtru.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Kompozice a výběr motivu
Mraky můžete fotografovat jak samotné (tj. bez země), či jejich přítomnost podtrhnout umístěním země do spodní třetiny snímků. V takovém případě respektujeme pravidlo zlatého řezu a oblohu s mraky umístíme do zbývajících dvou třetin obrazu. Ale není třeba z pravidla třetin činit nezbytné dogma. V případě, že nějaký mrak kontrastem vyniká na ostatními, můžeme použít i jinak nedoporučovanou kompozici na střed. Při komponování snímku berte také v potaz rytmické shluky mraků, naznačené linie, barevné a tonální kontrasty. Dejte si pozor, aby vám do oblohy s mraky nevstupovalo rušivé popředí (například větve stromů či nepěkné formace drátů elektrického vedení) a neodvádělo tak nepatřičným způsobem pozornost diváka od mrakových dominant. Do záběru s mraky zkuste také umístit slunce, neboť může vzniknout dramatická atmosféra. Zajímavým motivem mohou být i mraky, jejichž tvar připomíná nějaké předměty či siluety lidí či zvířat. Je dobré si také uvědomit, že mraky nemusíme nutně fotografovat pouze zespoda, ale že je můžeme například zachytit i pod sebou (například při fotografování v horách z nějaké vyšší hory či při snímání z letadla). Při fotografování mraků můžete používat jak teleobjektivy (fotografování polocelků či detailů), tak širokoúhlé objektivy (snímání oblohy s mraky jako celku).

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Používejte stativ
Při fotografování mraků se fotograf často ocitne v situaci, kdy horší světelné podmínky přinášejí riziko vzniku rozmazaného snímku. Nechcete-li tedy fotografovat při vyšší citlivosti ISO, použijte stativ, který vám kromě stabilizace obrazu poskytne i možnost si kompozici připravovaného záběr lépe promyslet.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Používejte manuální ostření
Při snímání mraků se většinou setkáte s tím, že vám může selhávat AF ostření vašeho fotoaparátu (fotoaparát často „neví“, na co „může“ zaostřit). Proto je dobré ostřit v manuálním režimu (zaostřit na „nekonečno“) a problém s AF ostřením vás tak nebude zdržovat.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Expozice a postprocessing
Někteří fotografové mají při fotografování mraků zapnutou kompenzaci expozice do mínusu v rozsahu 0,7 – 1 EV (při celoplošném měření expozice). Pro kreativní účely můžete také experimentovat s bodovým měřením expozice či využívat expozičního bracketingu. Při úpravě pořizovaných fotografií lze mraky zdůraznit přidáním kontrastu (včetně korekce Midtone kontrastu – funkce „Clarity“ u aplikací Camera RAW a Adobe Photoshop Lightroom). Při snímání mraků nemálo fotografů používá techniku „Pseudo HDR“ snímků, které jsou generovány v patřičném softwaru z jednoho RAW snímku. V rámci této techniky, na rozdíl od nativní HDR metody skládající několik rozdílně naexponovaných snímků, nehrozí výskyt nehezkých artefaktů (například šmouhy vzniklé pohybem jednotlivých mraků během expozice), jež klasickou produkci HDR fotografií často doprovázejí.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Závěr
Při fotografování mraků se nebojte experimentovat, protože výše uvedené rady nejsou žádnými neochvějnými dogmaty. Také vám doporučujeme se nechat inspirovat pohledem na níže uvedené zdroje, kde najdete spoustu zajímavých fotografií mraků. Přejeme vám příjemné fotografování, dobré mraky a vnadné světlo!

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Inspirativní zdroje:

Informace:
Brighthub.com
Lightstalking.com
Digital-photography.com
Ehow.com
Inclouds.com
Weatherscapes.com
Fotografie:
Google.com
Free-pictures.com
Bigfoto.com
Science.nationalgeographic.com
Photoble.com
Coltthings.com
Enviromentalgraffiti.com
Flickriver.com
Flickr.com:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

mraky

Autor: mk Muž

Založeno: 09.11.2010, 08:25
Odpovědí: 4

Článek jsem nečetl, takže možná je to uvnitř zmíněno, ale jsem toho názoru, že samotná fotka mraku je k ničemu, vždycky to chce dodat něco k němu - letadlo, sloupy el. vedení, krajinu, strom apod. Samotný mrak fotku nikdy sám "neunese".

Odpovědět na příspěvek

RE: mraky

Autor: bob222 Muž

Založeno: 09.11.2010, 09:10

súhlas. Snáď jedine ako haha fotka zobrazujúca nejaký podivný tvar mraku... :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: mraky

Autor: Zet Muž

Založeno: 09.11.2010, 09:14

Což dokazují i přiložené linky v článku. Ve většině případů je tam mrak jako součást většího celku. Koneckonců, sám jsem si to párkrát i zkusil. Ač byl mrak na obloze zajímavý, samotný na fotce nakonec vůbec nijak nevyzněl...

PS: Proč nelze přidávat komentáře ke článku o shořelé digitální zrcadlovce?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mraky

Autor: mk Muž

Založeno: 09.11.2010, 09:21

ad komentáře: To nikdo neví a redakce vytrvale mlčí :)

Odpovědět na příspěvek

Re: mraky

Autor: Evik Žena

Založeno: 19.08.2013, 02:23

Nahodou samotne mraky jsou super,jasny ze kdyz toho nafotis cele album tak to zacne divaka nudit po prvnich peti fotkach tedy asi normalniho divaka me bavi mraky i po dvacate fotce, ale jako takova velkoformatova mrakova tapeta,hmmmmmmm..........
. Ja je mam rada i bez niceho ;)

Odpovědět na příspěvek

moj nazor

Autor: mirec Muž

Založeno: 09.11.2010, 08:29
Odpovědí: 1

kdesi som cital, ze len tak namierit objektiv na oblohu, to slusny fotograf nerobi, vedie to sice k efektnym zaberom, ale taketo lacne efekty cloveku toho nejak moc nedavaju, snad teoretici umenie by o tom mohli nieco povedat, nepoznam vytvarne dielo, ktore by zobrazovalo mraky, sucast krajiny ano, ale osobne nemam rad ani ked atmosfericke ukazy prilis dominuju nad pozemskymi
snad by som to prirovnal k ezoterickej hudbe - pekna ale nic nedava

Odpovědět na příspěvek

RE: moj nazor

Autor: mk Muž

Založeno: 09.11.2010, 08:54

Vidím, že v tom nejsem sám :)

Odpovědět na příspěvek

není mrak jako mrak

Autor: kaiman Muž

Založeno: 09.11.2010, 20:07
Odpovědí: 0

Přiložené fotky jsou bohužel nic moc. Tedy velmi nudné. Ale fotit se dá zajímavě všechno možné, i mraky. Vzpomeňte si na Martina Martinčeka a jeho Svetlá vo vlnách. Atd. Jen to chce vidět, vědět - a být hodně trpělivý. Já třeba mraky miluju :-)

Odpovědět na příspěvek

Krásné...

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 10.11.2010, 09:33
Odpovědí: 0

Opravdu nádhera. Většina fotek z článku ukazuje přesně to, jak mraky NEfotit - bez kontextu s okolím.

Pane Poláčku, gratuluji k parádní práci.

Odpovědět na příspěvek

miluju

Autor: Michaela Muž

Založeno: 21.12.2011, 11:50
Odpovědí: 0

Wow, fotím také mraky, miluju to. Máte moc hezké fotky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: