Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Fotografujeme mraky
9. listopadu 2010, 00.00 | Fotografování mraků patří mezi vděčná témata. V našem článku tedy přinášíme několik tipů, které vám mohou být nápomocny při zachycování „mrakové poetiky“.
Mraky - ony letící „verše na zabásněné obloze“ - často přinutí člověka nehybně stát s hlavou vzhůru a s nevěřícným pohledem sledovat působivé reje vodních par. Není divu, že tématika mraků nenechává mnoho fotografů v klidu a přinutí je rozpohybovat prst na spoušti v zápalu zachycování oblakového krásna.
Pro ty z vás, kteří dosud nemáte s fotografováním mraků žádné zkušenosti, je určen náš dnešní článek. Pojďme si tedy uvést několik rad, které vám mohou být prospěšné při fotografování mraků na obloze.
Fotografujte mraky ve správný čas
Nejvhodnější dobou pro fotografování mraků je západ slunce (popřípadě východ slunce), kdy mraky nabudou působivé plasticity a hýří zajímavými barvami.
Buďte pohotoví
Ač se to nezdá, je fotografická scéna s mraky na obloze nesmírně dynamickou záležitostí. Kompozice mraků a světelná atmosféra se vám mění před očima doslova během okamžiku a výjev, který jste chtěli před chvilkou zachytit fotoaparátem, může být za pár okamžiků pryč. Je tedy nutné pracovat rychle, abyste stihli vyfotografovat vše, co jste chtěli. Vyplatí se oblohu s mraky neustále sledovat, protože při správné konstelaci podmínek se každým okamžikem může ukázat dech beroucí motiv.
Buďte tak trochu meteorology
Problematika mraků je svým způsobem věda. Jednotlivé mraky jsou podle svých tvarů nazývány specifickými jmény. Rovněž podmínky jejich vzniku se řídí určitými zákonitostmi. Vyplatí se tedy si o mracích přečíst několik informačních zdrojů, které vám pomohou jejich výskyt lépe pochopit (viz např. ZDE či ZDE či ZDE). Každopádně jedny z nejhezčích formací mraků vznikají obvykle v situaci, kdy se teplý vzduch mísí se studenou frontou. Takové podmínky nastávají například před bouřkou. Tehdy jsou často k vidění působivé skrumáže mraků s velmi zajímavými kontrasty (např. bílé mraky versus tmavá mračna) a barvami (např. různé odstíny červené, žluté, oranžové a fialové barvy). Pokud se tedy chystáte fotografovat zajímavé mraky, jistě vám neuškodí sledovat meteorologické předpovědi počasí, které mohou být důležitým vodítkem.
Zkuste používat fotografické filtry
V situacích, kdy chcete například zachytit osvětlené mraky spolu s tmavším pozadím (třeba zem), může při snaze o korektní expozici nastat problém s přepaly. Doporučujeme tedy snímat do RAW formátu a použít přechodový ND filtr, který vám pomůže zkorigovat problém s příliš velkým světelným kontrastem fotografované scény. Pro zvýraznění barev a tonality vám také může být nápomocen polarizační filtr, proto si jej před fotografováním mraků nezapomeňte přibalit do své fotobrašny. Případný výskyt namodralého závoje můžete redukovat použitím Sky filtru.
Kompozice a výběr motivu
Mraky můžete fotografovat jak samotné (tj. bez země), či jejich přítomnost podtrhnout umístěním země do spodní třetiny snímků. V takovém případě respektujeme pravidlo zlatého řezu a oblohu s mraky umístíme do zbývajících dvou třetin obrazu. Ale není třeba z pravidla třetin činit nezbytné dogma. V případě, že nějaký mrak kontrastem vyniká na ostatními, můžeme použít i jinak nedoporučovanou kompozici na střed. Při komponování snímku berte také v potaz rytmické shluky mraků, naznačené linie, barevné a tonální kontrasty. Dejte si pozor, aby vám do oblohy s mraky nevstupovalo rušivé popředí (například větve stromů či nepěkné formace drátů elektrického vedení) a neodvádělo tak nepatřičným způsobem pozornost diváka od mrakových dominant. Do záběru s mraky zkuste také umístit slunce, neboť může vzniknout dramatická atmosféra. Zajímavým motivem mohou být i mraky, jejichž tvar připomíná nějaké předměty či siluety lidí či zvířat. Je dobré si také uvědomit, že mraky nemusíme nutně fotografovat pouze zespoda, ale že je můžeme například zachytit i pod sebou (například při fotografování v horách z nějaké vyšší hory či při snímání z letadla). Při fotografování mraků můžete používat jak teleobjektivy (fotografování polocelků či detailů), tak širokoúhlé objektivy (snímání oblohy s mraky jako celku).
Používejte stativ
Při fotografování mraků se fotograf často ocitne v situaci, kdy horší světelné podmínky přinášejí riziko vzniku rozmazaného snímku. Nechcete-li tedy fotografovat při vyšší citlivosti ISO, použijte stativ, který vám kromě stabilizace obrazu poskytne i možnost si kompozici připravovaného záběr lépe promyslet.
Používejte manuální ostření
Při snímání mraků se většinou setkáte s tím, že vám může selhávat AF ostření vašeho fotoaparátu (fotoaparát často „neví“, na co „může“ zaostřit). Proto je dobré ostřit v manuálním režimu (zaostřit na „nekonečno“) a problém s AF ostřením vás tak nebude zdržovat.
Expozice a postprocessing
Někteří fotografové mají při fotografování mraků zapnutou kompenzaci expozice do mínusu v rozsahu 0,7 – 1 EV (při celoplošném měření expozice). Pro kreativní účely můžete také experimentovat s bodovým měřením expozice či využívat expozičního bracketingu. Při úpravě pořizovaných fotografií lze mraky zdůraznit přidáním kontrastu (včetně korekce Midtone kontrastu – funkce „Clarity“ u aplikací Camera RAW a Adobe Photoshop Lightroom). Při snímání mraků nemálo fotografů používá techniku „Pseudo HDR“ snímků, které jsou generovány v patřičném softwaru z jednoho RAW snímku. V rámci této techniky, na rozdíl od nativní HDR metody skládající několik rozdílně naexponovaných snímků, nehrozí výskyt nehezkých artefaktů (například šmouhy vzniklé pohybem jednotlivých mraků během expozice), jež klasickou produkci HDR fotografií často doprovázejí.
Závěr
Při fotografování mraků se nebojte experimentovat, protože výše uvedené rady nejsou žádnými neochvějnými dogmaty. Také vám doporučujeme se nechat inspirovat pohledem na níže uvedené zdroje, kde najdete spoustu zajímavých fotografií mraků. Přejeme vám příjemné fotografování, dobré mraky a vnadné světlo!
Inspirativní zdroje:
Informace:
Brighthub.com
Lightstalking.com
Digital-photography.com
Ehow.com
Inclouds.com
Weatherscapes.com
Fotografie:
Google.com
Free-pictures.com
Bigfoto.com
Science.nationalgeographic.com
Photoble.com
Coltthings.com
Enviromentalgraffiti.com
Flickriver.com
Flickr.com:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014