Proč vzniká jev červených očí a jak mu zabránit? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Proč vzniká jev červených očí a jak mu zabránit?

jev-cervenych-oci

7. prosince 2004, 00.00 | Každý fotograf se jistě nejméně jednou setkal s problémem takzvaného jevu červených očí. Pokud jejich výskytu na fotografiích chceme zabránit, musíme znát nejdříve příčiny tohoto jevu. V dnešním článku si rozebereme příčiny vzniku, jak mu předejít a co dělat v případě, že tento neblahý efekt chceme ze snímků dodatečně odstranit.

Každý fotograf se jistě setkal s fotografováním za špatných světelných podmínek, kdy nemůžeme použít pro dosažení správné expozice delších časů a nízké clony, a tak musíme použít blesk pro dosvětlení scény. Problémy většinou nastávají ve chvíli, kdy za těchto podmínek fotografujeme lidi, protože jejich oči pak vypadají nepřirozeně červeně. Po té mluvíme o tzv. "jevu červených očí". Tímto jevem trpí hlavně kompaktní fotoaparáty, které mají díky svým malým rozměrům, umístěný interní blesk příliš blízko ose objektivu.


Proč vzniká efekt červených očí
Tento jev vzniká zcela stejně, jako když vám při noční jízdě autem vběhne do světla reflektorů nějaké zvíře a podívá se směrem k vám. Může klidně stát mimo dosah vašich reflektorů a ze tmy na vás vykouknou dva svítící body - oči, protože světlo reflektorů se promítne na sítnici oka.
Oko má řadu podobných vlastností jako fotografický přístroj, i když je výrazně složitější. Oční bulva je opatřena průhlednou čočkou, chráněnou transparentní rohovkou, která umožňuje zaostřit obraz na zadní stěnu oka - sítnici, stejně jako objektiv fotografického přístroje vytváří obraz v rovině světlocitlivého materiálu - snímače. Pigmentová duhovka umístěná v blízkosti čočky, pomalu zmenšuje nebo zvětšuje svůj průměr podle toho, kolik světla na ní dopadá, stejně jako fotograf mění velikost otvoru clony fotografického objektivu v závislosti na světelných podmínkách.



Příčinou vzniku červených očí je použití tvrdého světla blesku, který v krátkém časovém úseku (řádově setiny sekundy) osvětlí růžovou sítnici oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla. Z toho vyplývá, že tento jev je tím výraznější, čím blíže je výbojka blesku objektivu. A samozřejmě, oko musí být natočeno směrem k objektivu, při pohledu z boku efekt klesá.
Pro zjednodušení si můžeme místo sítnice oka představit část kulového zrcadla, který když postavíme kolmo směrem ke zdroji světla, vrátí nám největší odlesk.
Z těchto všech fyzikálních jevů vyplývají i možnosti, jak se tomuto nepříjemnému jevu vyhnout.


Co na červené oči platí?
Možností, jak tomuto nepříjemnému efektu zabránit, se nabízí hned několik. Lze je rozdělit do dvou skupin. První možností je donutit duhovku oka k jejímu zúžení a tím efekt, co nejvíce zmírnit. Druhou možností je zabránit přímému odrazu tvrdého světla od sítnice směrem k objektivu.
Nejjednodušší je rozzáření malého bodového ostrého světla umístěného přímo na fotoaparátu, které donutí zorničku oka ke zúžení a následující záblesk po té nezpůsobí tak výrazný efekt. K tomu se dnes využívají vysoce svítivé LED diody s vysokou životností a mechanickou odolností, které světlo s výše uvedenými vlastnostmi dokáže vyprodukovat. Více využívanou možností je řada slabších záblesků, které vycházejí z blesku a předcházejí onomu finálnímu, jenž osvětlí scénu pro expozicí. Nevýhodou je, že tento sled předzáblesků, odebírá výkon tomu závěrečnému, a tak se snižuje jeho výkon při používání této funkce.
Výše uvedené možnosti patří do první kategorie možností, a proto je třeba pamatovat, že nedojde k úplnému odstranění tohoto efektu, ale pouze k jeho částečnému potlačení.
Druhou metodou je zabráněním přímého odrazu světla od sítnice směrem k objektivu a to můžeme dosáhnout jen zvětšením úhlu mezi osou zábleskového zařízení a osou objektivu. Z toho vidíme, že tato metoda je těžko uskutečnitelná u fotoaparátů kompaktních, kde máme vestavěný blesk zabudovaný napevno, bez možnosti tento úhel ovlivnit. Některé fotoaparáty tento problém řeší jinou konstrukcí blesku, např. vyskakovacím bleskem, které mají po té větší vzdálenost od osy objektivu, a tím minimalizují výskyt jevu červených očí.
Nejjednodušší a nejefektivnější je využití externích blesků, protože tyto blesky mají zábleskovou hlavici umístěnou dostatečně daleko od osy objektivu, a tím zajišťují zabránění tohoto neblahého jevu. Tyto blesky většinou mají i polohovatelnou zábleskovou hlavu, a tudíž můžeme využít např. stropu nebo stěny jako odrazové desky, čímž jednak zabráníme přímému záblesku na sítnici oka a za druhé nám vznikne měkké modelující světlo, které rovnoměrně osvětlí snímanou scénu. Externí blesky většinou umožňují i jejich vzdálené odpálení, ať již pomocí synchronizačního kabelu, nebo pomocí bezdrátového odpalovače, čímž stejně jako v předchozím případě zamezíme přímému odrazu světla od sítnice přímo do objektivu.


Jak odstranit červené oči z fotografie?
Jestliže i přes všechnu prevenci se stane, že oči jsou na fotografii červené jak maliny, nemáme jinou možnost než využít grafického editoru. V dnešní době již není složité odstranit tento jev a umožňují to nejen složitější grafické editory jako Adobe Photoshop, ale i ty jednodušší jako Zoner Media Explorer či jeho novější verze ZPS. Také existují přímo programy, které jsou určené k tomuto účelu.
A dokonce existují i speciální algoritmy psané pro digitální fotoaparáty, které umožňují přímo ve fotoaparátu tento jev odstranit. Tuto možnost mají např. fotoaparáty od společnosti Hewlett-Packard a tato technologie odstranění tohoto jevu se jmenuje HP In-Camera Red-eye Removal. Tuto možnost mají např. modely HP Photosmart R507, R707 a R945.


 

Závěr
Rozhodně se nemusíme bát fotografovat s bleskem za špatných světelných podmínek, je třeba si jen uvědomit jakým typem fotoaparátu fotíme a jaké máme možnosti předejít tomu, aby lidé na snímcích měli červené oči. Vždyť je mnoho možností jak tomuto jevu zabránit, takže se nebojme fotografovat s bleskem ani když máme jen digitální kompakty, které tímto jevem nejvíce trpí. A když přece jen budou mít lidé na fotografiích červené oči, při používání digitálního fotoaparátu,máme hned možnost daný snímek v klidu domova přehrát do počítače a tento nepříjemný efekt odstranit.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ach ta cestina....

Autor: Michal Muž

Založeno: 07.12.2004, 10:23
Odpovědí: 0

Clanek je po fakticke strance dobry, ale ta interpunkce...

Odpovědět na příspěvek

červené oči

Autor: mk Muž

Založeno: 07.12.2004, 11:13
Odpovědí: 1

Nevýhodou předzáblesku pro redukci červených očí je, že si spousta lidí bude myslet, že to už je hlavní záblesk a po něm se pohnout, nebo v "lepším" případě akorát mrknou a na fotce pak mají zavřené oči.
A externí blesk nasazený na foťáku taky není všelék, i on dokáže udělat pěkně červené oči...

Odpovědět na příspěvek

RE: červené oči

Autor: Lukas Kulhan Muž

Založeno: 03.05.2005, 11:37

To máš naprostou pravdu. Kolikrát lidé po prvním záblesku ucuknou

Odpovědět na příspěvek

Dvě poznámky:

Autor: Jan A. Muž

Založeno: 07.12.2004, 16:30
Odpovědí: 0

Zdravím p. Dolejš.
Nedá mi nezareagovat ale:

1. Podle Vašeho textu:
"Příčinou vzniku červených očí je použití tvrdého světla blesku, který v krátkém časovém úseku (řádově setiny sekundy) osvětlí růžovou sítnici oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla".
Tak PROČ zvířata nemaj červené ale modré, modrozelené oči? Mají modrou krev, sítnici?

2.Nevím, nevím ale snad jste si "nepujcil" fotografii do článku z přiručky fotografa (název neuvádim). Protože, tento snímek je tam k ilustraci, že efekt červených se dá i pozitivne využit vo fotografii!

...a pekný den!

Odpovědět na příspěvek

Dvě poznámky:

Autor: Jan A. Muž

Založeno: 07.12.2004, 16:57
Odpovědí: 0

Zdravím p. Dolejš.
Nedá mi nezareagovat ale:

1. Podle Vašeho textu:
"Příčinou vzniku červených očí je použití tvrdého světla blesku, který v krátkém časovém úseku (řádově setiny sekundy) osvětlí růžovou sítnici oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla".
Tak PROČ zvířata nemaj červené ale modré, modrozelené oči? Mají modrou krev, sítnici?

2.Nevím, nevím ale snad jste si "nepujcil" fotografii do článku z přiručky fotografa (název neuvádim). Protože, tento snímek je tam k ilustraci, že efekt červených se dá i pozitivne využit vo fotografii!

...a pekný den!

Odpovědět na příspěvek

JIné barvy

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 13.12.2004, 11:08
Odpovědí: 0

No jo, červené oči není velký problém v počítači odstranit. Jenže jak už bylo nahozeno výše, zvířata je mají kolikrát bílá, fialová, zelená, a stalo se mi i u lidí, že šli do fialova. To už pak ZME nezvládá... A pak hurá do grafických editorů a z jednoduchých úprav se stává hnusná námaha...

Odpovědět na příspěvek

Jiné barvy očí u zvířat

Autor: Kertesz Muž

Založeno: 14.12.2004, 23:56
Odpovědí: 2

Nevím čím vznikají jiné barvy očí např. u zvířat, ale jdou odstranit programem ZPS a pravděpodobně i jinými.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jiné barvy očí u zvířat

Autor: Hano Muž

Založeno: 16.12.2004, 21:03

Tu snad nejde o to ako a cim sa odstanuju ine farby oci aĺe o to ze p. Dolejs nielen fotografiu ale asi aj clanok "opajcoval" z prirucky fotografa a ani na to nereaguje a ani v problematike nieje znaly, pretoze asi by odpovedal ze preco zvierata maju inu farbu oci ako ludia ked si na nich "bleskneme"?

Co vy na to p. Dolejs??

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jiné barvy očí u zvířat

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 16.12.2004, 22:05

Dobry vecer,

Martin dolejs neni zalezly pod kamenem a nestydi se za neco nemoralniho. Bohuzel ma aktualne trochu jine starosti, protoze bojuje o sve zdravi v nemocnici. Jakmile bude zpet v redakci, jiste odpovi na vsechny dotazy.

V kazdem pripade mohu dat ruku do ohne za to, ze jde o puvodni clanek, protoze jej se mnou jakozto sefredaktorem serveru nekolikrat konzultoval a upravoval...

Odpovědět na příspěvek

Uz Canon G2 mel ochranu..

Autor: Thyronx Muž

Založeno: 17.12.2004, 01:06
Odpovědí: 0

Uz Canon G2 mel jeden mode ktery odstranil cervene oci. Spolehlive a jednoduse. Ted mam G6 a je jeste spolehlivejsi.
Na starych naskenovanych fotkach, odstranuji cervene oci pomoci programu Adobe Photoshop 5 LE.Ale tech programu je asi vic ktere hrave a jednoduse odstrani neprijemne cervene oci.

Odpovědět na příspěvek

Zvířecí oči

Autor: gen Muž

Založeno: 15.12.2006, 19:58
Odpovědí: 0

Zvířata mají tzv. tapetum lucidum = zvláštně uspořádané buňky v části sítnice, které za šera potencují schopnost vidění zpětným odrazem slabších světelných paprsků...
Ale to opravdu nic nemění na principu focení - tam chceme stáhnout pupilu, aby ta sítnice (u člověka) a nebo tapetum lucidum u zvířat "nesvítilo".
Ale tohle už fakt neřešte... :-)

Odpovědět na příspěvek

Efekt červených očí

Autor: Pavel Štědrý Muž

Založeno: 11.09.2009, 09:59
Odpovědí: 0

Chtěl bych sdělit svůj názor k tomuto tématu. Když jsem se na kurzu (není důležité na kterém) zeptal lektora, který tvrdil, že červené oči vznikají po dopadu ostrého bleskového světla na prokrvenou sítnici a červeně obarví část oka, což se všeobecně uvádí, odpověděl na můj dotaz, proč tedy zvířata mají jinou barvu zasaženého oka při použití blesku, odpověděl, že mají tedy patrně jinak zabarvenou sítnici. S tím tedy rozhodně nesouhlasím. Ověřil jsem si to na několika případech a tvrdím, že to více záleží na úhlu a jvzdálenosti fotografovaného oka od objektivu. Důkazem toho mi je několik snímků, které jsem udělal k tomuto účelu před pár dny. Vyfotil jsem svého kocourka. Na jednom snímku má oči červené, na dalším modré a jindy zelené.
Stejné nastavení přístroje, stejné předvolby.
Přesto na jednom snímku, kdy je jedno oko trochu dál od objektivu než druhé je bližší oko zelené a vzdálenější modré. Z toho usuzuji, že záleží víc na úhlu, pod kterým paprsky do objektivu a následně na čip dopadnou a samozřejmě i na intenzitě záblesku a také na tom, který barevný kanál (kterou vrstvu čipu) svazek paprsků zasáhne nejvíc. Snímek můžu někam poslat, aby bylo vidět, že si nevymýšlím, ale neumím pracovat s webem tak, abych byl schopen umisťovat cokoli kromě textu. Možná mi někdo vysvětlíte tento jev exaktněji a rád bych se toho dočkal, protože jsem také lektor a není mi dobře z toho, když neumím přesně vysvětlit dotazy, které na mě frekventanti kurzu nakladou. Děkuji a přeji všem hezký den.

Odpovědět na příspěvek

Automatická oprava červených očí

Autor: Mile Muž

Založeno: 22.05.2011, 08:13
Odpovědí: 0

Na stránkách http://www.perfectphoto.c
z/ je funkce "Opravit červené oči", která udělá vše automaticky sama a výsledek je fantastický.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zdravím p. Dolejš.
Nedá mi nezareagovat ale:

1. Podle Vašeho textu:
"Příčinou vzniku červených očí je použití tvrdého světla blesku, který v krátkém časovém úseku (řádově setiny sekundy) osvětlí růžovou sítnici oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla".
Tak PROČ zvířata nemaj červené ale modré, modrozelené oči? Mají modrou krev, sítnici?

2.Nevím, nevím ale snad jste si "nepujcil" fotografii do článku z přiručky fotografa (název neuvádim). Protože, tento snímek je tam k ilustraci, že efekt červených se dá i pozitivne využit vo fotografii!

...a pekný den!


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: