Sony: poprvé v ruce Alfa 7 a 7R plus Cyber-shot RX10 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Sony: poprvé v ruce Alfa 7 a 7R plus Cyber-shot RX10

21. listopadu 2013, 15.50 | Na tiskové konferenci v zázemí prodejny Megapixel.cz nám společnost Sony podrobněji představila vybrané nové produkty, zejména kompaktní full-frame DSLM přístroje Alfa 7 a 7R a Cyber-shot RX10 s ultrazoomem, které jsme také mohli krátce vyzkoušet. Známe také doporučené prodejní ceny.

 

Všechny novinky jsme si už samozřejmě představili. Chcete-li, můžete si jednotlivé články otevřít v nových oknech: Alfa 7R a 7, nové objektivy plus tipy na vybrané příslušenství a špičkový "ultrazoom" Cyber-shot RX10. Dlužíme vám doporučené prodejní ceny. Zde jsou:

 

Sony Alfa 7 pouze tělo (ILCE7B) = 38 999 Kč (1499 €)

Sony Alfa 7 + standardní zoom FE 28–70 mm 1:3,5–5,6 OSS (ILCE7KB) = 46 599 Kč (1799 €)

Sony Alfa 7R pouze tělo (ILCE7RB) = 53 999 Kč (2099 €)

objektiv Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 35 mm 1:2,8 ZA (SEL35F28Z) = 20 599 Kč (799 €)

telezoom Sony 70–200 mm 1:2,8 G SSM II (SAL70200G2) = 77 699 Kč (2999 €)

univerzální kompakt s ultrazoomem Cyber-shot RX10 (DSCRX10) = 29 999 Kč (1199 €)

 

Cyber-shot RX10 + příslušenství

 

Dozvěděli jsme se také aktuální ceny výkonné kompaktní bezzrcadlovky Sony Alfa NEX-7:

Alfa NEX-7 tělo (NEX7B.CEE4) = 24 990 Kč

Alfa NEX-7 kit se standardním zoomem E 18–55 mm (NEX7KB.CEE4) = 29 990 Kč

Navíc v prodejnách Centrum FotoŠkoda a Megapixel momentálně běží speciální promoakce: pokud zákazník zakoupí sadu s objektivem NEX-7 + E 18–55 mm, dostane navíc zdarma "power-zoom" E 18–55 mm (SELP1650) a pouzdro LCS-EL7.

 

v akci na akci

 

Na akci Sony jsme měli možnost vzít nové produkty do rukou, blíže se s nimi seznámit a krátce si je vyzkoušet, ale také jsme se samozřejmě dozvěděli některé podrobnosti, a to zejména o plnoformátových DSLM foto-videoaparátech Alfa 7R a 7.

 

Alfa 7 zepředu a zezadu

 

Sony Alfa 7 se zoomem Carl Zeiss Vario-Tessar T* FE 24–70 mm 1:4 ZA OSS.

 

Sony Alfa 7 a 7R – vybrané informace uveřejněné na akci Sony:

 

na koho jsou Alfy 7/7R cíleny?

 

Kromě prodejních cen nás přirozeně velmi zajímalo, na jaké uživatele Sony plnoformátové kompaktní DSLM přístroje Alfa 7 a 7R cílí. Komu jsou podle výrobce určeny, názorně ukazuje ilustrace. Sony těmito přístroji hodlá změnit trh full-frame fotoaparátů. Chce postupně rozšířit portfolio kompaktních plnoformátových foto-videoaparátů s velkou přidanou hodnotou a rozšířit trh s výměnnými objektivy pro full-frame formát a také chce uvést cenově dostupný full-frame model v cenovém segmentu pokročilých přístrojů formátu APS-C.   

 

A7/7R - odolnost

 

Prezentace samozřejmě zdůraznila odolnost přístrojů Alfa 7 a 7R. Těla obou modelů jsou vhodná i pro každodenní náročné nasazení, mají šasi z hořčíkové slitiny a prachotěsnou a vlhkotěsnou konstrukci. Protipracový systém chrání i obrazový snímač.  

 

A7/7R - obrazové snímače

 

Obrazové snímače obou modelů využívají nový design mikročoček. Nemají "rámečky", které by oddělovaly jednotlivé mikročočky nad jednou každou světlocitlivou "buňkou", ale přímo na sebe navazují. To spolu s optimalizací průchodu světelných paprsků příznivě ovlivňuje efektivitu "sběru světla" a dalším kladem je lépe vyrovnaná obrazová kvalita včetně ostrosti kresby obrazu po celé ploše snímačů.

 

A7/7R - obrazový procesor

 

Nový obrazový procesor BIONZ X nabízí nejen přibližně třikrát vyšší rychlost zpracování dat, využívá nové algoritmy zpracování, které více zohledňují kvalitu obrazu, a to včetně nové oblasti specifického snížení digitálního šumu.

 

ergonomie a koncepce ovládání

 

Výrobce si dal záležet i na ergonomii fotoaparátů a na koncepci ovládání. Uživatelé mají k dispozici přímé ovládací prvky, z nichž řada umožňuje nastavit funkce podle individuální volby či zaměření tvorby. K pružnosti použití přístrojů přispívá i barevná obrazovka TFT LCD Xtra Fine s úhlopříčkou 3 palce (7,6 cm) a rozlišením 921 600 obrazových bodů, která je umístěna na výklopném panelu (nahoru až o cca 90 úhlových stupňů, dolů o cca 45 stupňů). Pravda, někdo může být zklamán, že není dotyková, čímž by byla intuitivita ovládání ještě více posílena, zejména při použití v kombinaci s tabletem či chytrým mobilním telefonem spojeným pomocí bezdrátové Wi-Fi komunikace.

 

A7/7R - digitální hledáček

 

Předností je elektronický hledáček typu Tru-Finders s XGA OLED panýlkem formátu 0,5 palce (1,3 cm) s rozlišením 2 359 296 obrazových bodů, se 100% pokrytím pole záběru a se zvětšením obrazu 0,71× (s 50mm objektivem při zaostření na nekonečno). Okulár samozřejmě umožňuje dioptrickou korekci.

 

A7/7R - video

 

DSLM přístroje Alfa 7 a 7R nabízejí také zajímavé možnosti pro snímání ozvučeného videa. Kromě jiného mají transfokaci Clear Image Zoom speciálně vylepšenu pro snímání videozáznamů s jemnými detaily, nebo funkce jako možnost nastavit úroveň zvuku a podobně. Samozřejmostí je výstup HDMI umožňující sledovat videozáznamy na externím monitoru a přehrávat videoklipy na HDTV.

 

Sony Alfa 7R

 

Sony Alfa 7R s objektivem Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm 1:2,8 ZA.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Cyber-shot RX10

 

Jednou z předností fotoaparátu Cyber-shot RX10 je bezpochyby objektiv, 8,3násobný optický zoom Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 8,8–73,3 mm 1:2,8. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 24–200 mm, díky čemuž je fotoaparát univerzálně použitelný. Příjemné je, že nabízí otočný prstenec pro ruční nastavení clonového čísla a jemný posun ohniskové vzdálenosti. Nechybí ani systém optické stabilizace obrazu, přirozeně.

 

Cyber-shot RX10 - detailní pohled na pravou stranu

 

Cyber-shot RX10 – detailní pohled na horní část pravé strany s gripem, stavovým displejem, který mívají semiprofesionální a profipřístroje, otočným voličem korekce expozice, funkčním tlačítkem, páčkou pro zapnutí/vypnutí přístroje, zoomovací páčkou a spouští. Ta je opatřena závitem pro připevnění drátěné spoušti.

 

modelka 

 

A na závěr alespoň jeden snímek pořízený přístrojem Cyber-shot RX10. Čas expozice 1/6 s, clonové číslo 4,5 a citlivost 200 ISO.

 

 

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: