Fujifilm X-M1 s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Fujifilm X-M1 s Wi-Fi

26. června 2013, 07.41 | Nové tělo systémového kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy nemá hledáček, pouze výklopný LCD panel, pro změny parametrů expozice má dva ovladače s elektronickým řízením, avšak obrazový snímač má stejný 16megapixelový CMOS X-Trans formátu APS-C jako modely X-Pro1 a X-E1. Bude v prodeji s novým kitovým zoomem Fujinon XC 16–50 mm 1:3,6–5,6 OIS.

Fujifilm X-M1 je vybaven snímačem CMOS X-Trans formátu APS-C, který má rozměry 23,6 × 15,6 mm a 16,3 milionu pixelů. Protiprachový systém využívá pro čištění senzoru ultrazvukové chvění. Nejvyšší rozlišení snímku je 4896 × 3264 pixelů. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 16:9 nebo 1:1. U snímků ve formátu JPEG lze vybírat ze dvou stupňů kvality, pořizovat je možno také nekomprimované obrazové soubory RAW formátu RAF a také je možno současně ukládat soubory RAW a JPEG.

 

Fujifilm X-M1 s Wi-Fi

 

Elektronický obvod se systémem EXR Processor II se podílí na kvalitě obrazu i provozních rychlostech. X-M1 má v režimu rychlého startu čas aktivace kolem půl sekundy, zpoždění závěrky po stisku spoušti jen 0,05 s a rychlost souvislého snímání je až 5,6 obr./ s pro řadu maximálně 30 snímků.

 

Video formátu H.264 má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080/30p, použít je možno také nastavení  1280 × 720/30p a k dispozici je i funkce videopoznámka MOV/H.264. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. U videoklipů je možno pracovat s hloubkou ostrosti a využívat různé barevné efekty včetně převodu barevných tónů do šedé škály a využití režimu, který simuluje vybrané filmové materiály. Snímky a videoklipy je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I).

 

Fujifilm X-M1 - zadní stěna

 

Přístroj nemá hledáček, pouze displej typu TFT LCD umístěný na výklopném panelu. Monitor není dotykový, má délku úhlopříčky 3 palce a rozlišení 920 tisíc obrazových bodů.

 

Fujifilm X-M1 - flexibilní LCD

 

Ukázka flexibility výklopného displeje. 

 

Fujifilm X-M1 s Wi-Fi

 

Přípojný systém s bajonetem pro výměnné objektivy je systému Fujifilm X. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm je 1,5×.

 

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, má 49 bodů a umožňuje ostření vícebodové i bodové, po jednotlivých snímcích i souvisle. K dispozici je funkce pro sledování vybraného objektu Tracking AF a detekce tváří v záběru. Nechybí pomocné osvětlení autofokusu. Možno je také ostřit ručně.

 

Pro měření expozice jsou k dispozici tři základní režimy: měření vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 200 do 6400. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±2 EV, použít je možno funkci automatické expoziční řady AE Bracketing. Pro vyvážení bílé barvy je kromě plné automatiky připraveno šest režimů [Slunečno, Zamračeno, 3× Zářivka (Denní světlo, Teplé bílé a chladné bílé světlo), Žárovka], vyvážit barevné podání je možno také ručně.

 

Fujifilm X-M1 - vyklopený blesk

 

Vestavěný výklopný blesk „Super Intelligent Flash“ má směrné číslo 7 (m/200 ISO), pomocí aktivních sáněk lze ale také připojit dedikované TTL externí blesky. Synchronizační čas expozice je 1/180 s.

 

Fujifilm X-M1 shora

 

Fotografovat je možno pohodlně a jednoduše s využitím samočinného režimu Advanced SR Auto, který rozezná příslušnou scénu a vybere vhodné nastavení fotoaparátu. K dispozici je také „normální automatika“ a sada scénických programů, respektive Portrét, Krajina a Sport jsou jako samostatné položky na otočném voliči expozičních režimů, další volby jsou dostupné po nastavení volby scénických režimů v menu (Portrét, Krajina, Sporty, Vylepšený portrét, Noc, Noc s použitím stativu, Ohňostroj, Západ slunce, Sníh, Pláž, Párty, Květiny, Text). Na otočném voliči režimů expozice jsou dále volby SP, Advanced, Uživatelské nastavení, Program AE, S – program s prioritou času expozice (1/4000–30 s), A – program s prioritou clonového čísla a M – režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

 

Fujifilm X-M1 v ruce

 

Vedle otočného voliče režimů expozice je zcela vpravo jeden otočný volič a pod ním na zadní stěně kolmo umístěný druhý volič, které umožňují snadno a pohotově nastavovat clonová čísla, upravovat rychlost závěrky a nastavovat korekce expozice. Na zadní stěně má překvapivě samostatné tlačítko vyváření bílé, nikoli citlivost. Je možno ji prioritně nastavit u tlačítka s možností výběru přiřazené funkce, kde vy výběru 15 položek je kupříkladu i kontrola hloubky ostrosti nebo zvýšení dynamického rozsahu (Auto, 100, 200 a 400 %). Nechybí ani tlačítko „Q“, po jehož stisknutí se zobrazí rychlá nabídka, umožňující přístup k důležitým funkcím a nastavením.

 

Fujifilm X-M1 s Wi-Fi

 

Fotoaparát podporuje tvůrčí fotografii. Uživatel má na výběr použít pro různé motivy digitální obrazové filtry simulující charakteristické vlastnosti filmových materiálů Fujifilm, jako je Velvia, Provia, Astia, také jsou k dispozici volby černobílého a sépiově hnědého podání a osm speciálních efektů: Pop color – zdůrazňuje kontrast a barevnou sytost, Pinhole – vytváří efekt, jako kdyby snímek byl pořízen dírkovou komorou, Miniatura, Dynamická hloubka barev, Částečná barva – lze zvolit, které barvy budou zachovány, zatímco zbytek obrazu je převeden na černobílý snímek, High Key a Low Key nebo filtr Blur, kdy je směrem k okrajům obraz stále více rozmazaný, výrazně rozostřený. A pomocí vícenásobné expozice jsou dva samostatné záběry sloučeny do jednoho obrazu. Po expozici prvního snímku v režimu vícenásobné expozice lze na displeji vidět, jaký bude konečný obraz dříve, než pořídíme druhý snímek.

 

Fujifilm X-M1 s Wi-Fi

 

Pro klasické připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně má fotoaparát rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup Mini HDMI typu C. X-M1 má však také zabudovanou jednotku Wi-Fi (standardně IEEE 802.11b/g/n) pro bezdrátový přenos obrázků a videoklipů na smartphony, tablety nebo počítače, a to snadno, pomocí funkce „bezdrátový přenos snímků“. Jen je třeba stáhnout do telefonu, tabletu nebo počítače aplikaci „Fotoaparát FUJIFILM Application“. Prostřednictvím Wi-Fi jsou dostupné další funkce jako Geotagging, anebo aplikace pro automatické stahování a ukládání snímků na domácí počítač. Dokoupit je možno dálkový ovladač RR-90 a další příslušenství.

 

Jako základní zdroj energie slouží nabíjecí 7,2V lithium-iontová baterie NP-W126 s kapacitou 1260 mAh, což představuje energii 8,7 Wh. Na plné nabití by měla podle norem CIPA umožnit pořízení 350 snímků. Fotoaparát má rozměry 117 × 67 × 39 mm a včetně baterie váží 330 g.

 

Fujifilm X-M1 by měl být v prodeji od srpna 2013 za obvyklou cenu 679 € a na výběr budou tři barevné varianty, celá černá, černá se stříbřitými prvky a hnědá se stříbřitými prvky. V prodeji bude také sada těla X-M1 se základním standardním zoomem Fujinon XF 18–55 mm za 1049 € a také s novým kompaktním standardním zoomem Fujinon XC 16–50 mm za 799 €.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: