Leopoldo Pomés/Carlos Saura: Portréty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Leopoldo Pomés/Carlos Saura: Portréty

19. dubna 2013, 11.52 | Institut Cervantes v Praze/Instituto Cervantes de Praga připravil poutavou výstavu fotografií, jejíž vernisáž se uskuteční 30. dubna 2013 za účasti kurátorky výstavy, paní Olivy Maríi Rubio. A na 2. května od 18 hodin je naplánována beseda s Carlosem Saurou, kterou moderuje španělský novinář a spisovatel Jesús Ruiz Mantilla.

 

Výstava Leopoldo Pomés/Carlos Saura: Portréty představuje výběr čtyřiceti fotografií, které oba autoři pořídili v průběhu své profesionální kariéry – od 50. let 20. století dodnes. Jedná se o portréty známých osobností a hvězd, ale i anonymní portréty lidí, se kterými se setkali. Expozice se soustředí na žánr portrétu, ale pojímá ho v širším záběru, neomezuje se pouze na portréty osobností. Najdeme zde snímky neznámých osob a dokonce zvířat, neboť koncept portrétu zahrnuje i je. Tato putovní výstava je projektem Institutu Cervantes a Mezinárodního festivalu fotografie a vizuálního umění PhotoEspaṅa. V roce 2013 se představí postupně v Praze, Moskvě a Paříži.

 

Leopoldo Pomés/Carlos Saura: Portréty

 

„Chtěli jsme společně představit dva autory, kteří patří do stejné generace, dosáhli obrovského uznání a v zásadě se vydali podobnými cestami – oba spojili svou oddanost fotografii s jinými aktivitami, jako například reklamními kampaněmi nebo kinematografií. A i zde dosáhli proslulosti a získali mnoho ocenění,“ říká kurátorka výstavy paní Oliva María Rubio. „Oba umělci měli společné i to, že se nevěnovali jen portrétům, ale nechali svou zvědavost proniknout i do jiných oblastí fotografie. Fotografovali města a jeho obyvatele, vesnice, svou rodinu, společnost a ulici, v nichž žili.“

 

Carlos Saura (*1932) se narodil ve španělské Huesce a vyrůstal v Madridu. V 17 letech zahájil kariéru fotografa a již v roce 1951, ve svých devatenácti, zahájil svou první výstavu v Královské fotografické společnosti v Madridu. Saura, který má za sebou dlouhou filmovou kariéru s desítkami natočených filmů, sklidil řadu národních i mezinárodních ocenění. Portrétoval svou rodinu, své okolí, fotil při natáčeních a vytvářel malované fotografie, které nazval fotosaurios (fotosauři).

 

Katalánský fotograf a publicista Leopoldo Pomés (*Barcelona, 1931) se v roce 1955 představil jako fotograf samouk, a to výstavou v Galerías Layetanas v Barceloně, kde několik jeho portrétů vyvolalo silnou polemiku. Podílel se na kampani na kandidaturu Barcelony na pořádání Olympijských her v roce 1992. V roce 2006 reklamu opouští, aby se věnoval fotografii. Neustále rozšiřuje dlouhou řadu portrétů osobností ze světa kultury, umění, literatury, zachycuje svět koridy, ženy a ulici.

 

Z fotografií Leopolda Pomése vyzařuje intenzita. Autor zachycuje vnitřní psychologii postav a jeho metoda souzní s nejlepší tradicí klasického portrétu. Vidíme, že se fotograf nevzdává, dokud se mu nepodaří zachytit to, co od svého modelu čeká – záblesk v očích, určitý postoj. Vše se přizpůsobuje objektivu umělce: pohled zpředu nebo z profilu, póza, hra světla a stínů. A tak vznikají památné portréty jako Oscar Tusquets (1974), vyfocený z profilu a hledící úkosem, nebo snímek Antoni Tapiés (1957), jehož nesmělost a zamyšlenost jsou zdůrazněny zdí, před níž je vyfocen, a která připomíná jeho vlastní malby.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční 30. 4. 2013 za účasti kurátorky výstavy, paní Olivy Maríi Rubio. Pro veřejnost bude výstava otevřena do 23. června 2013, od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 14 hodin (ve státní svátky zavřeno). A ve čtvrtek 2. května od 18 hodin proběhne beseda s Carlosem Saurou, kterou moderuje Jesús Ruiz Mantilla. Institut Cervantes v Praze/Instituto Cervantes de Praga, Na Rybníčku 536/6, Praha 2, tel. 221 595 212 (kulturní oddělení), web Cervantes.cz. Více o PHOTOESPAṄA2013 – XVI Festival internacional de fotografia y artes visuales na webu PHE.es.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 » Ostatní  » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: