Nikon 1 AW1 – první vodotěsný kompakt s výměnnými objektivy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Nikon 1 AW1 – první vodotěsný kompakt s výměnnými objektivy

18. září 2013, 22.58 | Nikon dnes představil světově první odolný, vodotěsný a nárazuvzdorný systémový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Kompakt na trh doprovodí dva nové vodotěsné, nárazuvzdorné a mrazuvzdorné objektivy 1 Nikkor AW. Stylové provedení novinek podtrhují tři nabízené verze fotoaparátu, klasická černá, bílá a elegantní stříbřitá.

 

Nikon 1 AW je vodotěsný do hloubky 15 m a také prachotěsný, nárazuvzdorný při pádu z výšky až 2 m a mrazuvzdorný do teploty -10 °C. Firemní testy potvrdily odolnost proti vodě podle standardu JIS/IEC třídy 8 (IPX8) a prachotěsnost podle standardu JIS/IEC třídy 6 (IP6X) v obou případech při nasazení vodotěsného a prachotěsného objektivu 1 Nikkor a fotoaparát splnil firemní testy podle standardu MIL-STD-810F, metoda 516.5: Odolnost proti nárazům, a to opět s nasazeným vodotěsným objektivem 1 Nikkor. Nárazuvzdornost nelze zaručit, je-li vyklopen vestavěný blesk. Nicméně výklopný blesk je vodotěsný do stejné hloubky jako fotoaparát, tudíž použitelný i při fotografování pod vodní hladinou.

 

Odolné provedení výrobce zkombinoval s jednoduchým, čistým stylovým designem. Pevný přední panel z ušlechtilé oceli má působivou povrchovou úpravu. Fotoaparát je vyráběn v černém, bílém a stříbřitém provedení a je tedy vhodný nejen „do každého počasí“, na horské túry, dovolené na divoké vodě, u moře a jezera s poznáváním dění pod vodou, „na cesty i necesty“, ale také na noční zahradní slavnost, na firemní večírek, nebo romantický víkend.

 

Nikon 1 AW1 černý

 

Fotoaparát využívá obrazový snímač CMOS formátu CX s rozlišením 14,2 milionu efektivních pixelů, který nabízí rozsah citlivosti ISO až do hodnoty 6400, zdvojený obvod pro zpracování obrazu Nikon Expeed 3A a rychlý a přesný pokročilý hybridní systém automatického zaostřování, výhodný i pro snímání videosekvencí. Umožňuje souvislé snímání rychlostí až 60 obr./s pro řadu 20 snímků, pokud je použit zaostřovací režim AF-S a zaostření a expozice jsou fixovány na hodnotách platných pro první snímek, anebo á 15 obr./s pro řadu 22 snímků při použití režimu AF se sledováním objektu.

 

Videosekvence s maximem Full HD/1080p lze samozřejmě pořizovat i pod vodou nebo při teplotách pod bodem mrazu. Automatické zaostřování s fázovou detekcí a plynulé a tiché přechody automatického zaostřování zaručují přirozený vzhled videosekvencí a kvalitní zvuk. Během natáčení je možno pořizovat snímky s plnou velikostí obrazu a v režimu pokročilých videosekvencí je možno ručně upravovat expozici změnou nastavení času závěrky a clonového čísla, anebo filmovat s menší velikostí obrazu a dosáhnout dramatických efektů extrémním zpomalením pohybu.

 

Nikon vyzdvihuje akční ovládání, které zjednodušuje ovládání fotoaparátu i při použití rukavic. Stačí stisknout tlačítko akčního ovládání a naklonit fotoaparát směrem doleva nebo doprava pro výběr provozního režimu, úpravu nastavení, kontrolu snímků a videosekvencí nebo zapnutí/vypnutí režimu venkovního zobrazení. Je-li tento režim aktivní, je menu fotoaparátu zřetelnější a snáze čitelné, což je výhodné hlavně při fotografování na jasném slunečním světle nebo v šeru pod vodou.

 

Nikon 1 AW1 shora

 

Výrobce také představil inovace systému Nikon 1. Režim Zachycení nejlepšího okamžiku nabízí dvě vhodná řešení, která eliminují špatné načasování expozice, a tím i zmeškané příležitosti ke snímku: Zpomalené zobrazení pořídí až 20 snímků a současně je zpomaleně zobrazuje na monitoru LCD, takže lze vybrat nejlepší okamžik. Inteligentní výběr snímku pořídí až 20 snímků ve vysokém rozlišení, ze kterých doporučí až pět nejlepších. A režim Pohyblivé momentky zobrazí více z každého okamžiku.

 

Kreativní režim umožňuje použít různé digitální filtry a efekty na snímky ještě před zahájením fotografování, nebo přistupovat k expozičním režimům P/S/A/M pro plnou kontrolu nad parametry snímků. Volitelné možnosti zahrnují nastavení pro fotografování pod vodou se zohledněním vhodné reprodukce barev pod vodní hladinou. Funkce Živé nastavení umožňuje instinktivní úpravy nastavení pro zmrazení akce, úpravu expozice nebo maximální rozostření pozadí. Stačí jen upravovat nastavení ovládacích sloupců zobrazovaných vedle obrazu aktuálního záběru objektivu na monitoru pro požadovaný vzhled snímku.

 

Podpora systémů GPS a GLONASS umožňuje ukládat přesné informace o zeměpisné poloze do EXIF metadat snímků. Kombinovaná indikace nadmořské výšky/hloubky sleduje aktuální nadmořskou výšku nebo hloubku pod vodou a zaznamenává získané údaje v krocích po 1 m. Elektronický kompas kontroluje orientaci fotoaparátu a umožňuje zaznamenávat azimut fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku. Také informace o azimutu jsou zaznamenávány do EXIFu, ale jen při použití nových objektivů 1 Nikkor AW 11–27,5 mm 1:3,5–5,6 a 1 Nikkor AW 10 mm 1:2,8. Kompas poskytuje jen přibližné údaje a nelze ho používat pro přesnou navigaci.

 

1 Nikkor AW 11-27,5

 

Nové objektivy 1 Nikkor AW

 

Výše uvedené speciální objektivy, zoom 1 Nikkor AW 11–27,5 mm 1:3,5–5,6 a širokoúhlý 1 Nikkor AW 10 mm 1:2,8, Nikon představil spolu s fotoaparátem Nikon 1 AW1, ke kterému primárně patří, neboť jsou jako on vodotěsné a prachotěsné, nárazuvzdorné a mrazuvzdorné, ale i stylové. Ochranu před vniknutím vody a prachu zajišťují gumová těsnění na kritických místech fotoaparátu a „O“ kroužek na upevňovacím bajonetu. Zdvojená aretace krytky prostoru pro baterii a krytky konektorů USB/HDMI snižuje pravděpodobnost jejich náhodného, tudíž nechtěného otevření. Protiskluzový grip zaručuje pevné držení. Kromě dvojice nových objektivů 1 Nikkor AW jsou s fotoaparátem Nikon 1 AW1 samozřejmě kompatibilní i všechny objektivy standardní řady 1 Nikkor a v kombinaci s adaptérem bajonetu FT1 lze používat i objektivy Nikkor pro zrcadlovky.

 

1 Nikkor AW 10

 

Příslušenství

 

Využít je možno také mobilní Wi-Fi adaptér Nikon WU-1b pro bezdrátovou komunikaci, který umožňuje rychle a snadno odesílat snímky z fotoaparátu do smartphonu nebo tabletu pro snadné sdílení nebo zobrazení snímků na větší obrazovce. Adaptér lze využít i pro dálkové ovládání fotoaparátu pomocí chytrého zařízení. Kompatibilní je s tablety a smartphony s operačními systémy Android i iOS. Před použitím je třeba nainstalovat software Wireless Mobile Adapter Utility, který je k dispozici zdarma ke stažení na serverech Google Play a iTunes.

 

K dispozici je také vodotěsné příslušenství, třeba voděvzdorný popruh AN-N3000, poutka AH-N6000 nebo voděvzdorné měkké pouzdro CF-N7000 pro tělo fotoaparátu a jednoho objektivu 1 Nikkor AW. Madlo GR-N6000 nabízí spolehlivé, komfortní držení i při fotografování v extrémním prostředí a k dispozici je i ochranný silikonový obal CF-N6000 pro ochranu rohů přístroje před poškrábáním. A k dispozici je také pouzdro WP-N2 pro fotoaparáty Nikon 1 vodotěsné až do hloubky 40 m, kompatibilní s fotoaparáty Nikon 1 S1 a J3 v kombinaci s objektivem.

 

V balení Nikon 1 AW1 bude dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL20 + nabíječka MH-27, kabel USB, popruh pro použití na souši, krytka těla BF-N2000, ochranný kryt pro „O“ kroužek PA-N1000, silikonové mazivo WP-G1000 a software ViewNX 2 + Short Movie Creator.

 

A jaké jsou doporučené prodejní ceny nových produktů? Set Nikon 1 AW1 s objektivem 1 Nikkor 11–27,5 mm = 19 390 Kč, set Nikon 1 AW1 s objektivy 1 Nikkor 11–27,5 mm + 1 Nikkor 10 mm = 24 490 Kč a  samotný objektiv 1 Nikkor 10 mm = 7790 Kč. Nikon, s.r.o., předpokládá, že prodej bude zahájen zhruba v polovině října 2013.

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: