Nikon D610 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Nikon D610

8. října 2013, 11.33 | Nová digitální zrcadlovka Nikon má snímač formátu FX velikostí odpovídající políčku kinofilmu šíře 35 mm a s rozlišením 24,3 Mpx. Výrobce ho doporučuje „uživatelům připraveným učinit na své fotografické cestě další krok, umožňuje nadšeným fotografům rozvíjet kreativní schopnosti a definovat vlastní tvůrčí styl pomocí vysoké kvality obrazu na úrovni obrazového pole ve formátu kinofilmu, jakou může nabídnout pouze formát FX“.

 

Fotoaparát má ergonomicky řešené a odolné tělo se šasi z hořčíkové slitiny, které je poměrně kompaktní, včetně baterie váží 850 g a má přibližné rozměry 14 × 11 × 8 cm. Tělo je také řešeno jako voděodolné a prachotěsné. Použitý obrazový snímač CMOS full frame formátu FX s rozměry 35,9 × 24 mm má 24,3 milionu efektivních pixelů. Elektronický obvod využívá výkonný procesor Expeed 3. Výrobce uvádí, že zvýšil frekvenci souvislého snímání na 6 snímků za sekundu – oproti 5,5 obr./s u modelu D600.

 

Nikon D610

 

Snímky mají nejvyšší rozlišení 6016 × 4016 px a poměr stran obrazu je 3:2. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400, v rozšířeném režimu 50–25 600. Pro vyvážení bílé je připraveno 12 různých režimů, možnost vyvážit uživatelsky a také funkce automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé – WB Bracketing. Kromě snímků v grafickém formátu JPEG se třemi kompresními poměry (jemným, normálním a základním) je možno pořizovat i nekomprimované obrazové soubory RAW (NEF, 12 a 14 bit).

 

Nikon D610 - klasický 3/4 pohled

 

Přirozeně lze pořizovat i ozvučené videozáznamy, a to formátu MPEG-4 s kodekem H.264. Maximem je Full HD/1920 × 1080 px s frekvencí 30, 25 nebo 24 obr./s, nastavit je možno i 1280 × 720 px s frekvencemi 60, 50, 30 a 25 obr./s. Integrovaný mikrofon je mono, stejně tak i reproduktor. Připojit je možno externí stereofonní mikrofon ME-1 a fotoaparát je také vybaven zvukovým výstupem pro externí sluchátka.

 

Nikon D610 - 2 sloty na karty

 

Data je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC rychlostní kategorie UHS-I. Fotoaparát má opět dva sloty, tudíž uživatel může na jednu kartu odděleně ukládat snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory RAW, anebo na jednu fotografie a na druhou videozáznamy.

 

Nikon D610 - zepředu + bajonet

 

Pro upevnění objektivů slouží přípojný systém s bajonetem Nikon F.

 

Hybridní systém automatického zaostřování umožňuje pracovat metodou fázové detekce a s využitím senzoru i na principu detekce kontrastu. Systém má celkem 39 bodů AF, využit je modul Multi-CAM 4800 s individuálně nastavitelnými možnostmi pokrytí 9, 21 nebo všech 39 bodů. Na výběr jsou režimy ostření od vícebodového přes středové až po výběr AF bodu, funkce Tracking AF a detekce tváří v záběru, režim ostření při využití živého náhledu na displeji a samozřejmě také autofokus po jednom snímku, při souvislém snímání a AF-A, přičemž k dispozici je nyní také zjednodušená volba režimů autofokusu, aniž by uživatel musel oddálit oko od hledáčku. Samozřejmostí je možnost ostřit ručně, otočným prstencem na objektivu.

 

Nikon D610 zezadu

 

Optický TTL hledáček využívá skleněný optický hranol, zobrazuje 100 % záběru, má zvětšení obrazu 0,7× a samozřejmě dioptrickou korekci okuláru. Obrazovka typu TFT LCD na zadní stěně je pevně uložena, není dotyková, má délku úhlopříčky 3,2 palce (asi 8 cm), rozlišení 921 kpx, široký pozorovací úhel a automatickou regulaci jasu v závislosti na jasu okolního prostředí. Samozřejmě umožňuje režim s živým náhledem, ale zobrazit je možno třeba také dvouosý elektronický virtuální horizont; kontrolovat lze pozici fotoaparátu vzhledem k horizontální rovině a náklon fotoaparátu nahoru a dolů. Virtuální vodováhu zobrazuje také informační panýlek v hledáčku.

 

Systém detekce motivu využívá snímač měření expozice RGB s rozlišením 2016 px. Expozici lze měřit s využitím čtyř různých režimů – měření vícebodové, vyvážené na střed, průměrové a bodové a lze ji kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je i funkce AE Bracketing.

 

Zabudovaný výklopný blesk má stejně jako u D600 směrné číslo 12 (m/ISO 100) a kromě základních režimů také možnost synchronizace „pomalé“ a s druhou lamelou závěrky a samozřejmě možnost kompenzovat zábleskovou expozici. Pro externí zábleskové jednotky a další externí příslušenství, typicky stereomikrofon ME-1 nebo GPS jednotku GP-1A, jsou k dispozici aktivní sáňky.

 

Nikon D610 shora

 

Pro fotografování je připravena pružná programová automatika, sada 19 motivových programů, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Snímat lze po jednotlivých záběrech, souvisle pomalu, nebo rychle (až á 6 obr./s), lze použít režim s předsklopeným zrcadlem, k dispozici je i diskrétní režim s tichým chodem závěrky a funkce časosběrného snímání. To umožňuje aktivovat závěrku v předem nastavených intervalech, uloží obrázky jako videosekvenci s možností přehrát zrychleně pomalou akci, přičemž rychlost přehrávání může být 24 až 36 000× rychlejší než byla akce. Výrobce uvádí, že závěrku testoval na 150 000 pracovních cyklů a zaručuje její vysokou přesnost a odolnost. Mechanizmus závěrky je vybaven inteligentním autodiagnostickým systémem a použitá konstrukce snižuje proudové nároky v době dlouhodobého otevření závěrky při záznamu videosekvencí.

 

Nikon D610

 

Nikon D610 samozřejmě disponuje i dalšími tvůrčími a praktickými nástroji. Je to třeba oblíbený režim HDR (vysoký dynamický rozsah), předvolby Picture Control, umožňující přizpůsobit vzhled snímků a videosekvencí jemným vyvážením parametrů jako je doostření a nastavení sytosti barev nebo barevného odstínu, přičemž k této funkci lze přímo přistupovat pomocí samostatného tlačítka, a pak to jsou vestavěné editační funkce: nabídky obsahují různé užitečné funkce včetně možnosti korekce efektu červených očí a vyvážení barev, funkce D-Lighting, zpracování formátu RAW a možnosti změny velikosti snímků. Filtrové efekty zahrnují možnosti Skylight filtr, Filtr typu hvězda, Efekt miniatury, Omalovánky, Barevná skica a Selektivní barva. Možnosti rychlého vylepšení zahrnují funkce Korekce zkreslení, Korekce perspektivy, Vyrovnání a Rybí oko. Fotoaparát je také vybaven funkcí úpravy videosekvencí, která umožňuje označit počáteční a koncový bod videosekvencí pro jejich efektivnější ukládání.

 

Pro připojení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0 (480 Mbit/s) a miniaturním výstupem HDMI typu C. K dispozici jsou konektory pro externí mikrofon a sluchátka. Pro bezdrátovou komunikace je třeba dokoupit adaptér Wu-1b. Dokoupit je možno také dálkové ovladače, kabelový i bezkabelový. Jako zdroj energie opět slouží dobíjecí lithiová baterie EN-EL15, která umožňuje pořídit až 900 snímků (podle norem CIPA). Dokoupit je možno síťový zdroj EP-5B s adaptérem EH-5b.

 

Nikon D610 - bateriové madlo a síťový adaptér

 

Uživatelé mají na výběr z bohaté nabídky výměnných objektivů a volitelného příslušenství, jako je multifunkční Battery Pack MB-D14, umožňující používat dobíjecí lithium-iontové baterie Nikon EN-EL15, ale také tužkové (AA) napájecí články a akumulátory; madlo má vlastní tlačítko spouště a příkazové voliče pro pohodlnou kompozici při fotografování na výšku, dále je to samozřejmě systém kreativního osvětlení, přičemž fotoaparát umožňuje používat výkonné a všestranné blesky i-TTL, například SB-910 nebo SB-700, ale také třeba software Capture NX 2 a Camera Control Pro 2 pro dálkové ovládání fotoaparátu s řadou vylepšení.

 

Nikon D610 - další příklady volitelného příslušenství

 

Nikon D610 by se měl v prodeji objevit ještě do konce října 2013. Samotné tělo má stanovenu doporučenou prodejní cenu 45 990 Kč s DPH (1799 €) a za takovou je i v prodeji například v Centru FotoŠkoda, kde k němu jako dárek dostanete nejnovější vydání knihy Mistrovství práce s DSLR. Také můžete zakoupit sadu těla D610 se základním zoomem AF-S 24–85 mm 1:3,5–4,5 G VR, a to za 58 tisíc a opět získáte jako bonus knihu "Mistrovství". V nabídce je i kit se zoomem AF-S 24–70 mm 1:2,8 G a ten má stanovenu doporučenou prodejní cenu 85 990 Kč.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: