The Martha Cooper Files - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

The Martha Cooper Files

19. dubna 2013, 11.21 | Trafo galerie uspořádala výstavu americké fotografky Marthy Cooper, která bude o své práci také hovořit, a to v rámci plánované veřejné debaty a komentované prohlídky výstavy. Vernisáž se uskuteční 26. dubna a výstavu můžete navštívit od 27. 4. do 17. 5. 2013.

 

 

Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper (*1943), která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy 70. a 80. let v NYC. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků streetartu a odrostla na nich nejedna generace. Ač je to vzhledem k jejímu věku neuvěřitelné, Martha ve své práci neustále s nadšením pokračuje a nyní připravuje další dvě publikace. První se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR, kde se sama nyní často vyskytuje.

 

Výstava představí výběr z prací, kterou bude autorka sama v rámci doprovodných programů provázet a o níž bude v rámci připravované debaty s projekcí hovořit.

 

Výstava Martha Cooper Files vznikla v rámci městských projektů BU2R, za jehož podpory proběhla i loňská výstava evropských writerek Girl Power Forever. Osobní pozvání do Trafačky přijala Martha Cooper od Blanky Čermákové a Sany, která na podzim roku 2013 připravuje premiéru dokumentu o ženách v graffiti s názvem Girl Power.

 

Doprovodný program výstavy

28. 4. v 17 hodin – Marthou Cooper komentovaná prohlídka výstavy pro studenty fotografie a veřejnost

2. 5. v 19 hodin – projekce dokumentu BOMB IT! (2007) od Jona Reisse o graffiti a streetart legendách (Bombit-theMovie.com/)

 

Krátce o autorce

 

Martha Cooper se narodila roku 1943 v marylandském Baltimoru a po studiích angličtiny a etnologie v roce 1984 s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, „bibli graffiti“, jíž se prodalo víc než půl milionu výtisků. Mezi další vydané knihy patří R.I.P.: Memorial Wall Art (1994), Hip Hop Files: Photographs 1979-1984 (2004), We B Girlz (2005) s Nikou Kramer o ženách v graffiti, Street Play, From Here to Fame, (2005), New York State of Mind (2007), Going Postal (2009) a nyní finišuje publikace o graffiti a streetartu v Baltimore a v JAR. A stále „leze po střechách“ a s nadšením a skromností sobě vlastní dokumentuje současné graffiti, streetart a život na ulici.

 

Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9 – Libeň, vchod z ulice Českomoravská, otevřeno od úterý do neděle od 15 do 19 hodin. Více informací Trafačka Aréna, Kurta Konráda 1, 190 00 Praha 9 – Libeň, web Trafačka.

 

The Martha Cooper Files

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: