Pro úpravy fotografií dáváte přednost myši před tabletem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ankety

Pro úpravy fotografií dáváte přednost myši před tabletem

anketa12_11_01_12_100px

12. února 2012, 00.00 | To ukázala naše anketa. A vítězství klasické myši bylo drtivé. Svůj hlas jí dala více než polovina respondentů, zatímco ostatní možnosti de facto „paběrkovaly“. Že bude myš z uvedených možností vaší nejčastější volbou, to jsme předpokládali. Co nás ovšem překvapilo, je tak výrazný odstup kombinace myši a tabletu na očekávaném druhém místě.

Anketu jsme zaměřili na jednu ze základních částí našeho standardního vybavení, potřebného pro úpravy digitálních snímků v počítači. Zadání ankety bylo formulováno stručně a jasně: Pro úpravy fotografií používám – a následovaly čtyři možnosti plus jedna "navíc". Hned na prvním místě byla vítězná volba, „klasická myš“, která získala 53 % veškerých vašich hlasů. Následoval „tablet“ jako samostatná volba. Ovšem eventualita, kdy tablet plně nahrazuje myš i polohovací zařízení notebooku, u vás zcela pohořela. Získala jen 8 % vašich hlasů, tedy nejméně ze všech možností.Lépe si vedla kombinace klasické myši a tabletu. Tato možnost má své nadšené zastánce i v naší redakci a ti doufali, že se samostatnou myší svede vyrovnaný zápas o vítězství. Podle předpokladu skončila na druhém místě, ovšem s pouhými 16 procenty vašich hlasů, a tedy s propastným odstupem od vítězné samostatné myši.

Určitým překvapením může být 10% podíl volby „trackpad notebooku“, který bezpochyby mnoho digitálních fotografů jako ideální volbu nebere, spíše jako nouzové řešení na cestách. Navíc stejných 10 % hlasů získala volba, kterou jsme dali na poslední místo a předpokládali jsme, že nezíská ani 5% podíl na celkovém počtu hlasů. Vida, snímky neupravuje stejný počet respondentů jako je těch, kteří pro úpravy snímků používají jen polohovací zařízení notebooku, zatímco moderní a velmi flexibilní tablet je přehlížený a na svou příležitost teprve čeká.

Nechceme z naší ankety dělat žádné drama, nicméně určitou vypovídací hodnotu má, zvláště pak, když se v ní vyslovilo 1110 čtenářů serveru Fotografování.cz. To je krásné číslo, jehož absolutní hodnota je pouze zkreslena prodlouženou dobou, po kterou jste mohli hlasovat. Ovšem to nic nemění na skutečnosti, že bylo realizováno 1110 hlasování. To nás velmi těší a děkujeme vám, že jste naší anketě věnovali svou pozornost.Faktem je, že anketa opět nemohla jednotlivé možnosti nabídnout dostatečně podrobně. To může být příčinou jistého zkreslení. Tak třeba v případě použití polohovacího zařízení, které je součástí notebooků, jsme uvedli „trackpad notebooku“. Ovšem nelze zjistit, zda více z vás dává přednost běžnějšímu řešení, jímž je senzorická destička snímající pohyb prstu („touchpad“) v kombinaci s tlačítky, anebo řešení s „trackpointem“, tedy malým joystickem uprostřed klávesnice. Lze předpokládat, že rozšířenější řešení bude i používanější. Ovšem obě varianty jsou méně přesné, méně citlivé než myš.

Také nemůžeme zjistit, proč stejný počet respondentů, jako používá jen „trackpad notebooku“, snímky vůbec neupravuje. Můžeme se jen domýšlet, že takto hlasovali naši čtenáři, kteří nepoužívají digitální fotoaparáty, neboť dávají přednost filmovým materiálům a „klasickým fotografickým postupům“, dále ti, kdo neuznávají úpravy snímků, "žádný zásah do obrazu skutečnosti", byť by se jednalo jen o drobné retuše, srovnání horizontu a drobný ořez, anebo ti, kdo realizují tyto základní úpravy snímků pouze v samotném fotoaparátu, jímž je pořídí. Ačkoli – formulace v anketě „snímky neupravuji“ by tuto možnost měla zcela vylučovat. Jenže také je třeba zvážit, že eventualita "upravuji snímky přímo ve fotoaparátu" se do ankety nevešla.

A proč se projevil takový rozdíl mezi klasickou myší a kombinací myši a tabletu? Lze předpokládat, že někteří respondenti pod vlivem současného rozšíření tabletů – počítačů mylně předpokládali, že v anketě jde právě o ně? Těžko říci. Zcela vyloučit to nelze. Ale hlavně jde nejspíš o jistý druh konzervativního přístupu či lpění na osvědčeném a rutinně používaném vybavení a podvědomé odmítání řešení, které je sice progresivní, ale nové, nevyzkoušené. Snad i v jistém smyslu nadbytečné, poněvadž tablet a dotykové pero podle určitého způsobu vnímání spíše využijí grafici a výtvarníci než fotografové či „běžní uživatelé“ stolních počítačů a notebooků.

Ať tak, nebo tak, výsledky poslední ankety jsou zajímavé. A možná i díky tomu, jaké otázky vyvolávají. Že nám v určitých ohledech "nasadily brouka do hlavy".

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Ankety  

 » Ostatní  » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Trackpad

Autor: lennyKravic Muž

Založeno: 13.02.2012, 13:29
Odpovědí: 0

U tohoto tématu je asi trošku problém v tom co je Trackpad a co ne. Protože osobně bych také hlasoval pro Trackpad, ale určitě by se nejednalo o hrůzné Touchpady ani Trackpointy PC notebooků. Ale Trackpadem označuje Apple svůj typ notebookového vstupního zařízení a také jeho externí variantu. Zde je to celkem logické, protože se jedná o perfektní vstupní zařízení a já ani žádnou myš nevlastním a vystačím si s Trackpadem.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: