Vy a záznam videa digitální zrcadlovkou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ankety

Vy a záznam videa digitální zrcadlovkou

video_dslrs100px

6. června 2011, 00.00 | Naše květnová anketa se na vás obracela s otázkou: „Jaký máte názor na záznam videa digitální zrcadlovkou?“. Na vaše odpovědi jsme se velmi těšili, poněvadž svého času bylo toto téma jedním z těch, která „čeřila hladinu“ v široké oblasti digitálních zrcadlovek. Ale nyní už je základní profilace zřejmá a nás zajímalo, jaké jsou převládající postoje vás, čtenářů serveru Fotografovani.cz. A věříme, že zvědaví jste byli i vy.

Naše květnová anketa měla jasný cíl: zjistit, jaký máte názor na záznam videa digitální zrcadlovkou?“. Na výsledky jsme byli upřímně velice zvědavi, neboť možnost záznamu videa stále platí za relativně novou ale především „kontroverzní“ téma. A jaké tedy převládající postoje vás, čtenářů serveru Fotografovani.cz?
V naší anketě (na www.fotografování.cz) hlasovalo celkem 705 čtenářů. To je podle nás krásný počet a my vám děkujeme, že jste svůj čas anketě věnovali a vyjádřili tak svůj názor. A doufáme, že jste mezi uvedenými variantami odpovědí našli tu, která je blízká vašemu názoru.

Od doby, kdy byla představena první digitální zrcadlovka s možností záznamu videa, Nikon D90, a vzápětí Canon EOS 5D Mark II jako první se záznamem videa v plném HD rozlišení, je funkční rozšíření zrcadlovek o možnost pořizovat video široce rozšířenou a respektovanou záležitostí. Dokonce ji pro některé své projekty využívají v současnosti i profesionální filmaři.
Například na tiskové konferenci Nikon těsně před zahájením výstavy Photokina 2010 bylo hlavním a de facto jediným bodem programu promítání krátkého, svižného filmu, který byl celý natočen digitální zrcadlovkou Nikon D7000, tehdy žhavou novinkou. A dokonce závěrečná část seriálu Dr. House byla natočena pomocí zrcadlovky Canon EOS 5D Mark II. Funkce natáčení videa už k digitálním zrcadlovkám prostě patří, ale ne každý je ochoten tento fakt akceptovat. A jak se na tento vývoj díváte vy?
:: Výsledky ankety ::


 • S 34% podílem hlasů jednoznačně vyhrála volba:
  „Nepoužívám! Ale chápu, že někomu může vyhovovat“.
  Převládá tedy skupina ryze fotografů, kteří své digitální zrcadlovky používají jako fotoaparáty - tedy k tomu, pro co jsou primárně určeny. Pozitivní zprávou je, že se však ani nepřiklání k ortodoxnímu názoru a ponechávají na svobodné volbě každého, zda-li svou zrcadlovku využije též pro natáčení videoklipů (aneb jak vyjádřil Mark Twain: „Nebylo by zrovna nejlepší, kdybychom mysleli jeden jako druhý; koně běhají o závod právě proto, že mají různé názory.“).

 • S názorem:
  „Docela se mi líbí, občas tuto funkci využiji“
  se ztotožňuje 23 % čtenářů/fotografů. Je naprosto v pořádku, že vedle těch „konzervativněji“ zaměřených, existuje i početná, byť menší, „liberálněji“ smýšlející skupina, která se nebrání novým technologiím a funkcím, které rozšiřují tradiční možnosti přístrojů, a dokáže je ve své praxi využít.

 • S 19% podílem, tedy na pomyslné 3. příčce, skončila volba:
  „Velmi tomu fandím a často tuto možnost využívám“
  To už je vyjádření uživatelů funkce nahrávání videa u digitálních zrcadlovek, kteří o ni mají silný zájem, nadšeně ji vítají a evidentně též často využívají.

 • Na čtvrtém místě s celkovým podílem 13 % hlasů skončila volba:
  „Nesmysl! Jsem zásadně proti této funkci v DSLR“,
  video v zrcadlovkách striktně odsuzující. Téměř každý osmý čtenář serveru fotografovani.cz má tento vyhraněný názor vůči dané funkci v digitálních zrcadlovkách.

 • Na posledním místě s celkovým ziskem 8 % hlasů skončila volba:
  „Dobrá věc, ale zatím s nepříliš kvalitním výstupem“.
  Ta by pravděpodobně ještě před rokem „získala“ o poznání více hlasů, ale je zřejmé, že uživatelé vhodně reflektují neustálé zlepšování kvality.

Závěr

Výsledky nejsou nijak zvlášť překvapivé a v podstatě jsme podobné resumé očekávali. To, že se technologie neustále zlepšují, je prostý fakt a pro konečného zákazníka to je jen dobře! Vyhraněné názory se daly také čekat a nezbývá k tomu než dodat, že proti gustu... Nejvíce uživatelů se však vcelku logicky ztotožňuje s názorem, že ať už funkci videa nepoužívají vůbec, anebo jen sporadicky, vůbec jim nevadí. Naopak její smysl chápou jako zajímavou „přidanou hodnotu“. A s tímto názorem se ztotožňujeme i my u nás v redakci. Proč by mělo být špatně, mít k dispozici dva přístroje v jednom? Jasně, má to své mouchy, viz například nefunkční AF, ale stejně tak můžete těžit i z jednoznačných plusů v podobě možnosti výměny objektivů, relativně malých rozměrů aparátů a množství manuálních funkcí. Zda-li to využijete, či nikoli, už je přeci jen a pouze na vás!

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Ankety  

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: