CES 2005: Pentax Optio WP bez problémů fotografuje pod vodou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:CES

CES 2005: Pentax Optio WP bez problémů fotografuje pod vodou

Pentax Optio WP

7. ledna 2005, 00.00 | Pentax u příležitosti veletrhu CES 2005 představil nový model Optio WP, který nabízí vodotěsnost do hloubky 1,5 metru bez použití speciálního ochranného pouzdra. Na dovolenou u moře zajímavé řešení.

Pentax u příležitosti veletrhu CES 2005 uvolnil informace o novém fotoaparátu s označením Optio WP. Jak zkratka WP naznačuje, jde o vodotěsný model odpovídající normě JIS Class 8. Je možné jej tedy ponořit do hloubky 1,5 metru na dobu až 30 minut. Nejde tedy o fotoaparát určený vysloveně pro potápěče, spíš by měl oslovit širokou veřejnost, které nabízí možnost bezpečného fotografování při koupání bez nutnosti dokoupit drahé a většinou poměrně velké ochranné pouzdro. Navíc i přes vodotěsné provedení se Pentax rozhodl modelu WP vdechnout klasický elegantní design na rozdíl od většiny outdoorových modelů ve sportovním stylu.

Konstrukce a design
Jak již bylo řečeno, WP není ztřeštěný sportovní fotoaparát pro mladé, ale jde o poměrně příjemně a seriózně vypadající malý kompakt. S rozměry 102 x 51x 22 mm se bez problémů vejde do kapsy u kalhot či třeba do kabelky. Tělo je vyrobeno z hliníkové slitiny se stříbrno-šedou povrchovou úpravou a váží 120 gramů bez akumulátoru. Objektiv je zapouzdřený a na fotoaparátu je minimum výstupků, takže je příjemně plochý. Zcela postrádá optický průhledový hledáček, jenž nahrazuje LCD displej, který dominuje zadní straně.

Co všechno umí?
Optio WP je postaveno na 1/2,5" CD snímači s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů. Jeho citlivost je možno manuálně nastavit v rozsahu 50 - 400 ISO a snímky ve formátu JPEG se ukládají buď do 10 MB interní paměti či na SD kartu. Přenos do počítače zajišťuje klasické USB rozhraní.

Velice chytrým tahem je použití zapouzdřeného zoom objektivu, který umožňuje vodotěsné provedení. Jde o 3x optický zoom s rozsahem 38 - 114 mm při světelnosti f3,3 - f4,0. Optická soustava složená z 11 čoček v 9 skupinách se může pochlubit trojicí asférických členů a v makro režimu dokáže zaostřit od 10 cm. Autofokus pracuje s devítibodovým systémem měření, který je možno nahradit jednobodovým centrálním systémem.

Po expoziční stránce je Optio WP plný automat, který spoléhá na bohatou škálu scénických režimů. K dispozici je celkem 18 přednastavení, plus automatika a digitální efekty. K tomu je možno použít dále kompenzaci expozice, ruční nastavení balance bílé barvy vč. naměření či nastavit režim blesku.

Optio WP umí zaznamenávat i ozvučené video sekvence s rozlišením 320x240 bodů s rychlostí až 30 snímků za sekundu bez omezení délky záznamu. Video je možné přímo ve fotoaparátu základním způsobem stříhat a zpětně spojovat. Mikrofon může být použit i pro záznam zvukových poznámek ve formátu WAV. Perličkou je pak režim, ve kterém by měl vypnutý fotoaparát nahradit hodinky. Umí totiž v tomto speciálním stavu zobrazovat aktuální čas při zachování minimální spotřeby energie.

Optický průhledový hledáček zcela nahrazuje 2" LCD displej s rozlišením bohužel pouze 85.000 bodů. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor.

První dojmy
Pentax Optio WP je fotoaparát stavěný pro milovníky jednoduchého a bezproblémového fotografování. Celé ovládání je postaveno do značné míry na ikonkách podobně jako u mobilních telefonů. Navíc některé funkce jako je třeba průběžné doostřování se sledováním objektu jsou schovány pod speciální scénické režimy. To uživateli laikovi jistě život zjednoduší, zkušenějšího uživatele spíš zamrzí. Navíc jde o fotoaparát velmi svižný.
V každém případě jde o první elegantní a rozumně výkonný kompakt s možností fotografování pod vodní hladinou. V tomto ohledu se Pentaxu rozhodně nedá upřít prvenství a dobrý nápad. Velkou otázkou je, kdy a za jakých podmínek přijde na český trh. Pentax obecně slibuje dostupnost v dubnu, ale to rozhodně nemusí platit pro náš trh.

Další informace z velerthu CES 2005 můžete najít na stránce report.grafika.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » CES  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: