Marian Matta - putování po horách - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoReport

Marian Matta - putování po horách

24. února 2006, 04.00 | Dnešním článkem startujeme seriál, ve kterém si budeme představovat autory snímků, které se objevují v naší fotogalerii. Samozřejmě budeme vybírat podle kvality snímků a následující text by vám měl autory více přiblížit. Můžeme doufat, že prozradí něco ze svých technik, popíší nám způsob své práce apod. Dnes začneme s autorem, který u nás publikuje své snímky pod přezdívkou "matta". V galerii si můžete prohlédnout několik jeho fascinujících fotografií hor a krajiny.

Dnešním článkem startujeme seriál, ve kterém si budeme představovat autory snímků, které se objevují v naší fotogalerii. Samozřejmě budeme vybírat podle kvality snímků a následující text by vám měl autory více přiblížit. Můžeme doufat, že prozradí něco ze svých technik, popíší nám způsob své práce apod. Dnes začneme s autorem, který u nás publikuje své snímky pod přezdívkou "matta". V galerii si můžete prohlédnout několik jeho fascinujících fotografií hor a krajiny.

"matta" alias Marian Matta - galerie snímkůŽivíte se fotografováním, nebo je to pro vás alespoň zdroj přivýdělku?
Neživím se fotografováním, i když by to bylo moc příjemné. Nedokážu ale posoudit, zda bych to dokázal... uživit "sebe i rodinu". Spíše se na to dívám realisticky. Domnívám se, že by to vytvářelo jistý tlak, který by mařil to hlavní... radost! Udělat snímek pro komerci, tím by se vytratila lehkost a nápaditost.

Máte nějaké fotografické vzdělání? Jak jste se k fotoaparátu dostal?
Nemám žádné fotografické vzdělání. K fotografování jsem měl blízko od útlého dětství, když tatínek fotil na Flexaret. Po letech jsem si fotil jenom do rodinného alba na film. Vždy jsem cítil, že mám vztah k fotografii, zejména k vysokohorské fotografii - panoramatu. :-) V minulosti jsem neměl ani "prostředky" ani "možnosti" či "čas" se věnovat fotografování.
Až teď ve svých 44 letech se dostávám k tomu, co ve mne asi 25 let dřímalo. Více jsem začal fotit až v loňském roce. S Canonem Pro 1 !!


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Z vašich snímků je více než patrné, že rád provozujete vysokohorskou turistiku. Je to jen způsob jak pořídit lepší záběry, nebo to pro vás znamená něco víc?
Ano, fotím jenom a výhradně hory a krajinu. Samozřejmě si udělám kde jaký výcvak pro potřeby dokumentace či reportáže, ale nejvíce mám vztah k monumentům. HORY a ŠTÍTY.
Až s podivem sám žasnu, že když se ohlédnu, vidím všude panoramaticky. Nejdříve se dívám dost dlouho a pak vyhodnocuji záběr. Pak už to jde samo. Jsem velmi spokojený ve vysoké nadmořské výšce... cítím se tam doma!

Fotografování krajin je otázkou čekání na správné světlo. Čekat ale v zimě na vrcholku hory nebude zřejmě nejpříjemnější. Chodíte sám, s jinými fotografy, nebo vás rodina popohání, že zdržujete výpravu?
Ano, fotografie hor je o světle. Výhradně o světle a atraktivním počasí. Sleduji satelity a družice, které mi pomáhají určit kde jaké počasí bude. V zimě je to pro mne velmi dobrodružné, jelikož jsem byl vychováván v tvrdých podmínkách. Mrazy a silný vítr, či mraky a inverze je to, co mne přitahuje. Chce-li někdo vyfotit východ slunce, musí zákonitě vystartovat v nočních hodinách na vrchol. Podle toho, jak dlouho se šlape. Pokud je to západ tak musí počítat také s tmou apod. Jinak se nedá nafotit nic pěkného. Fotím jen brzy ráno, nebo pozdě odpoledne. Stíny. Chodím většinou sám, ale vítám jakéhokoliv kolegu, který vydrží vše. Mám stabilního excelentního kolegu a příjemného přítele. Mnohokrát jsem absolvoval výstupy na hory i s elitní jednotkou. Nebráním se tomu.


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Jaký fotoaparát a příslušenství používáte?
Používám Canon PowerShot Pro 1. Mnozí mi nechtějí věřit, že s ním dělám takové obrázky, ale je to tak. Na lepší mašinku nemám. Nevlastním žádnou zrcadlovku ani objektivy.

Do jaké míry upravujete snímky v počítači? Prozradíte nějaké triky?
Zásadně fotím do formátu RAW. Na ten mne upozornil p. Čelustka! Je to excelentní možnost, jak doma začít fotit od znova. Chce to ovšem trpělivost a trénink. Nic nepřijde za noc... za týden. ...učil jsem se sám systémem pokus omyl. Používám PS8 a Zoner Prof 8. Upravuji vše, co se upravit dá. Platí ale zásada, že dobře vyfocené hory jsou základem pro vynikající fotku.
Žádný software nezachrání něco špatně udělané. Základem je dobře vyfotit ve správný čas. To je tak trochu i o citu.


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Prozradíte našim čtenářům a vašim kolegům z galerie nějaké rady a know-how jak pořídit co nejlepší snímky hor?
Poradit? Na to se necítím. Spíše jsem takový bača z hor. Trpělivost, nezlomnou vůli neustále zdolávat vrcholy a 100% kondici se zdravím. Nemusíte mít nej nej vybavení. Musíte chtít a najít způsob jak na to. Tisíce kilometrů nahoru a dolů. Být skromný a nehrát si na "herr Photographer". A mít úctu k tomu, kdo stvořil "ORIGINÁLY" hor a štítů. KNOW - HOW nemám!

Popište nám "příběh" jedné své fotografie
Moje největší panorama, jaké jsem kdy udělal. Originál: 18 599 x 3 280 bodů. Motivoval mne k tomuto panoramatu americký lezec a fotograf Jack Brauer. Když jsem viděl jeho panorama ze stejného místa, tehdy jsem si jako "velký sen" přál nafotit tento panoramaticky "kousek" z Monte Paterna 2 746 m.n.m. Pohledem máte na dlani téměř celé sextenské Dolomity - úhel: 270°! Panorama je složeno ze 16 fotek. Příznivci Dolomit asi poznají z leva do prava: Cadini, Tre Cime, vzadu Cristallo, v popředí naproti Monte Piana, Groda Rossa a napravo nádherně nasvícená Cima de Bulla. Pak jsem stihl ještě stín na dvě věže: "Torre Tobblin", za ním Dei Baranci a za křížem celkem vpravo se schovává "Scarperi" (3151 m.n.m). Reinhold Messner: "Dolomity jsou osmým divem světa." Marian Matta: "Skutečnost daleko předčí očekávaní. Byl jsem tam 4x! DEO VOLENTE - come back!".


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

parada

Autor: mato saar Muž

Založeno: 24.02.2006, 08:21
Odpovědí: 0

serial ste zacali s vybornym fotografom a rozhodne s vybornym clovekom, drzim palce Marian.

Odpovědět na příspěvek

ty Bačo!...:)

Autor: mahony Muž

Založeno: 24.02.2006, 09:01
Odpovědí: 0

Marián začínal pozvolna a nenechal se.a vypracoval se k dokonalým esteticky propracovaným panoramatům.Jsem rád že mě kdysi neposlal do p...e,když se mi nelíbilo jak fotí,vzal to jako pravej horal,zakousnul se do toho a dneska už fotí jinou ligu!
Třeba ti Mário jednou ten stativ ponesu :)

Odpovědět na příspěvek

.

Autor: emerican Muž

Založeno: 25.02.2006, 00:05
Odpovědí: 0

Yeah Marian, Tvoje fotky znám dobře z fa, hory mám rád. jseš fakt pan fotograf

Odpovědět na příspěvek

Co na to korektor?

Autor: Martin Muž

Založeno: 25.02.2006, 17:06
Odpovědí: 11

Nemile mě překvapila úroveň zpracování článku. Autor by si měl zopakovat rok základní školy, kde by ho naučili, že před "nebo" se čárka nedělá.

Ale i další perly zůstaly neopraveny:
- Tatínek s velkým T
- "Po letech jsem si fotil jenom do rodinného alba na film." - Nedává smysl.
- "... ale nejvíce mám vztah k monumentům." - Slovo nejvíce nelze použít jako stupňování slova vztah.
- "Až s podivem sám žasnu, že když se ohlédnu, vidím všude panoramaticky." - Nečeské spojování slov s následnou ztrátou významu věty.
- "Jsem velmi spokojený v nadmořské výšce... cítím se tam doma!" - V jaké nadmořské výšce? 0? 10? 1000m?
- "V zimě je to pro mne velmi dobrodružné, jelikož jsem byl vychováván v tvrdých podmínkách." - Co tím chtěl fotograf říct?
- "herr Photographer" - Nemícháte tu němčinu s angličtinou?

Hezky to i končí - deo volente - oblast v Namíbii autor asi nemyslel, takže je to spíš latinské "bude-li tak chtít Bůh" nebo volněji "s pomocí Boží", navíc dohromady s anglickým "vrať se". Nějak to nedává smysl. Nechtěl spíš autor říci, že se s pomocí boží vrátí?

A to už nemluvím o chybějících čárkách ve větách. Celkově se to nedá hodnitit jinak, než jako velká ostuda Grafiky on-line a koukám, že i Fotografovani.cz.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: keefinka Muž

Založeno: 25.02.2006, 19:13

To: Martin
Ty ignorante, smej ze sebe tu aroganci. Tady v tom případě hlavně vůbec nejde o jazyk, ale o to focení. Možná by ses sám měl zamyslet nad svýma hodnotama a přestat lidi soudit jen podle toho, co kde jak napíše, každej nemusí mít takovej "jazykovej cit" jako ty, náfuko. Možná má v hlavě naopak víc, než ty, chudáku. A taky asi větší cítění než ty. Říká ti něco slovo tolerance??? Sám by ses měl vrátit do základky, mno nebo říct rodičům, proč tě nenaučili empatickému chování a toleranci. Fuck U.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co na to korektor?

Autor: klidek Muž

Založeno: 26.02.2006, 13:45

Článek je sice o focení, ale redaktor, který je za něj odpovědný, má jako svou náplň práce psaní a bere za to peníze. Takže z hlediska obsahu dobrý, ale z hlediska gramatiky a stylistiky je to fakt hrůza!
Když si půjdeš koupit boty, taky ti nebude stačit, že se hned nerozpadnou, taky budeš chtít, aby se ti líbily. Tohle je přece v principu stejný problém.
Jojo, holt čeští novináři, zvláště ti internetoví, mají v mateřském jazyce těžké nedostatky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: Roman Muž

Založeno: 25.02.2006, 20:27

Chudacku zavistiva, to nastve kdyz nekdo dela lepsi fotky nez ty ... a to mas urcite tu nelepsi DSLR on Canonu, ze? :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: Miro Sabo Muž

Založeno: 26.02.2006, 21:52

S úžasom som si prečítal tvoj komentár k článku. Myslím si, že základnú školu a nielen ju, ale i základy slušného správania by si si mal zopakovať ty sám. Vyjadrovať sa s aroganciou k človeku, ktorému nesiahaš ani po päty to už chce poriadnu dávku bohorovnosti. Odporúčal by som Ti namiesto sledovania zabudnutých čiarok v článku viac si všímať to ako sa správaš k svojmu okoliu Ty sám.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: Rene Dubec Muž

Založeno: 27.02.2006, 23:27

Kdo je Martin?
Doufam Sir Martine ze tady nemate svoji galerku.Nerad bych ................!Hey Martine koukni se do moji galerie a muzes me perovat nahoru a dolu za moji Cestinu.Nechej Mario napokoji!
Sincerely Rene.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: Martin Muž

Založeno: 28.02.2006, 10:19

Především bych diskutujícím rád poděkoval za to, jak se hezky dokážou držet tématu a nesklouzávají k osobním invektivám. :-)

Kdo si nevšiml, příspěvek kritizoval práci redaktora Davida Filipi, případně práci korektora (ale spíš si myslím, že tento server žádného korektora nemá, protože taková zvěrstva by mu nemohla pod rukama proklouznout). Nekomentoval jsem ani Marianovy fotografie, ani jeho neobratný způsob vyjadřování, který navíc tak často okoření nějakým tím výkřikem v cizím jazyce, který evidentně neovládá.

Miro Sabovi, který se odvolává na zásady slušného chování, bych rád připoměl, že opravdu slušný člověk nekrade nápady druhých ani v případě rámečků. A že jenom skutečně nevycválaný hulvát si z toho ještě dělá legraci a autora nápadu provokuje vzkazy pod fotkou. Takže si napřed zameť před vlastním prahem - já nápady nekradu!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co na to korektor?

Autor: Miro Sabo Muž

Založeno: 28.02.2006, 13:50

Pozri Martin, Ty vôbec nie si Martin (myslím že poznám Tvoje meno...). Prečo sa schovávaš za pseudonym keď sa odvolávaš na slušnosť. ja sa pod svoje vety nebojím podpísať menom a priezviskom. Hádzať po niekom spoza rohu zapáchajúce paradajky - to nerobia ani slušní malí chlapci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co na to korektor?

Autor: Rene Dubec Muž

Založeno: 28.02.2006, 14:40

Martine !Fakt ti rozumim, ale myslim si ze uz to staci.
Tady nam dekujes za nesklouznuti...bla,bla, bla, a sam si zacal s prvnim prispevkem uplne o necem jinem. Co sis sam myslel ? A jeste se tomu usmivas!!
Neznam te!Ale trochu citim shallow clovicka.Jestly pak tu mas galerku tak my posli message.Rad bych poznal tvuj art !
Rene.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co na to korektor?

Autor: Miro Sabo Muž

Založeno: 28.02.2006, 14:50

Vieš, on "Martin" robí celkom pekné fotky a akosi nemôže prežrieť úspech iného a možno to, že prvý článok bol o Marianovi a nie o ňom.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: Honzik Muž

Založeno: 02.03.2006, 11:22

Znal jsem takového jako jsi Ty.Byl to pomatený samolibý učitel ,který házel lidem do oken kameny a po sídlišti honil děti. Pak ho zavřeli-byl už lidem nebezpečný.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to korektor?

Autor: fotoMan Muž

Založeno: 26.01.2007, 14:58

Toto je web hlavne o fotografiich a technice jejich vytvareni. Tak laskave trapne nebuzerujte dobre lidi co se s nami chteji podelit o sve zkusenosti.

Odpovědět na příspěvek

Ahoj Mariane

Autor: J.Hora Muž

Založeno: 28.02.2006, 08:47
Odpovědí: 0

Sleduji tvoje fotografie na několika serverech, klobouk dolu. Na to s čím fotíš, je to úžasný, stejně jako odvaha a síla chodit po těch kopcích a hlavně za tmy. Kdo to zkusil, ví o čem mluvíš...
Ještě hodně takových snímků a elánu :)
J.H.

Odpovědět na příspěvek

To najlepšie na začiatok...

Autor: Ľubomír Homola Muž

Založeno: 06.03.2006, 11:02
Odpovědí: 0

Článok sa mi páči taký,ako je spracovaný.Aj s chybami.Hlboko sa skláňam pred pracovitosťou Mariana.Vážim si ho ako človeka a nemenej ako fotografa.Bravó Marian!

Odpovědět na příspěvek

co na to korektor

Autor: Hanka Muž

Založeno: 08.03.2006, 22:27
Odpovědí: 0

Docela mě rozesmálo, jak tady Martin kritizuje češtinu a sám má ve svém příspěvku hrubku.
Nebo jsou nová pravidla a připomněl se píše me s háčkem?

Odpovědět na příspěvek

Nepochopim

Autor: FotoMan Muž

Založeno: 26.01.2007, 15:00
Odpovědí: 1

Pro pana ucitele "Martin":
Toto je web hlavne o fotografiich a technice jejich vytvareni. Tak laskave trapne nebuzerujte dobre lidi co se s nami chteji podelit o sve zkusenosti.
:(:(:(

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepochopim

Autor: off Muž

Založeno: 08.03.2007, 15:57

Ten clovek si viditelne riesi nejake svoje komplexy...

Odpovědět na příspěvek

nemam slov

Autor: felis Muž

Založeno: 17.04.2009, 17:53
Odpovědí: 0

jsi naduty a pyšny frajirek zničil jsi tolik rodin tve foto by se vyjimalo mezi osly,jsi svedek jehovuv mel bys přehodnotit svuj život

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: