Canon EOS 600D vévodí novinkám Canon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon EOS 600D vévodí novinkám Canon

8. února 2011, 03.00 | Od začátku roku Canon představil už 34 novinek, spolu s drobným příslušenstvím přes 40. V pondělí 7. února to byly zrcadlovky EOS 600D a 1100D, výměnné objektivy a externí blesky, několik kompaktních fotoaparátů, různé typy videokamer, tiskárny a multifunkční zařízení a další nové produkty. Nejprve se zaměříme na zrcadlovku 600D.

Canon EOS 600D je určen amatérským fotografům, ale svými technickými parametry a možnostmi využití přesahuje do střední, nebo chcete-li poloprofesionální kategorie. Model EOS 600D má řadu styčných bodů s EOS 60D, který byl představen před loňskou výstavou Photokina, má stejný 18megapixelový obrazový snímač CMOS jako EOS 550D a poprvé nabídl TFT displej „Clear View“ umístěný na výklopném a otočném panelu. Ten byl také převzat od 550D, má úhlopříčku 3 palce (7,7 cm), rozlišení 1040 kpx, poměr stran obrazu 3:2, vnější ochrannou fluoridovou vrstvu a tři vrstvy antireflexní. Nové bylo právě ono výklopné a otočné řešení, které nabízí velkou pružnost, a to i v případě, že fotografujeme s přístrojem na stativu. Snímač i takto řešený displej včetně jeho vysokého rozlišení nyní nabízí i EOS 600D.

 

 

 

 

Zástupci společnosti Canon při oficiálním představení uvedli, že model 600D na trhu nenahradí 550D, ten má být v prodeji minimálně ještě celý rok 2011. Pozice EOS 600D je mezi modely 550D a vyšším 60D. Nabízen bude v setu s inovovaným „základním zoomem“ EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II, který byl představen spolu s odlehčenou verzí bez systému stabilizace obrazu. Kit s tímto objektivem má být v prodeji za cenu kolem dvaceti tisíc korun i s daní. Základní technické údaje má stejné jako jeho předchůdce, změny se týkají designu a dílenského zpracování. Druhý prodejní kit má obsahovat tělo fotoaparátu s univerzálněji použitelným zoomem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS.

 

 

 

Canon EOS 600D a 550D – základní rozdíly v kostce

 

 • Displej umístěný na výklopném a otočném panelu.
 • Pro přepínání zobrazení na displeji/v hledáčku je k dispozici oční senzor.
 • Poměry stran obrazu jsou 3:2, 4:3, 16:9, 1:1; nastavení se projeví i při živém náhledu na displeji.
 • Výklopný blesk má vysílač Speedlite a umožňuje ovládat jiný blesk, nebo i více blesků.
 • Automatická optimalizace jasu je nyní nastavitelná ve čtyřech stupních.
 • Nový pohodlný samočinný režim expozice Inteligentní automatická scéna.
 • Nová funkce Automatický styl obrazu pro úpravu obrazu podle motivu.
 • Funkce Basic+/Základní+ umožňuje tvůrčí zásahy u scénických režimů.
 • „Kreativní“ digitální filtry může uživatel aplikovat na snímky v režimu přehrávání.
 • Video nabízí režim Videomomentka; krátké klipy se ukládají do alba a spojují do jednoho filmu.
 • Průvodce funkcemi fotoaparátu, který lze zobrazit na displeji.
 • Hodnocení snímků (0–5 hvězdiček).
 • Fotoaparát má nepatrně větší rozměry a vyšší hmotnost.
 •  

   

   

   

  Canon EOS 600D podrobněji

  Fotoaparát má tělo z polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny a šasi z nerezové oceli. Používat je možno vyměnitelné objektivy Canon EF a EF-S. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na kinofilmový formát slouží součinitel 1,6×. Obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm má rozlišení 18 milionů efektivních pixelů, disponuje protiprachovým systémem, který zahrnuje jak antistatický povlak na povrchu snímače, tak i vysokofrekvenční vibrace nízkoprůchodového filtru před snímačem a také funkci pro následné odstranění i nejmenších nečistot pomocí nástrojů přibaleného software Canon Digital Photo Professional.

   

  Zpracování dat zajišťuje 14bitový procesor DIGIC 4, který má podíl na výborném barevném podání, kvalitní homogenitě barev s příjemně hladkými tonálními přechody. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat je možno data RAW (.CR2/14bitová), snímky ve formátu JPEG se dvěma kompresními poměry, jemným a normálním, a samozřejmě simultánně pořizovat RAW + JPEG. Ozvučené videosekvence formátu QuickTime MOV (komprese H.264, lineární PCM audio) mají maximální rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů (1080p, 16:9) @ 30/25/24 obr./s. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

   

   

   

  Základní rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 100 až 6400 s možností rozšíření na hodnotu 12 800. Funkce souvislého snímání nabízí rychlost 3,7 obrázku za sekundu. Devítibodový systém automatického zaostřování dokáže objekty sledovat pomocí jednotlivých ostřicích bodů v kompozici a využívá vysoce citlivý centrální snímač. Přístroj nemá pomocné světlo autofokusu, použít je třeba přerušované spouštění vestavěného blesku, anebo využít externí zábleskové jednotky emitující infračervený paprsek. K dispozici není ani funkce mikronastavení AF pro určité objektivy.

   

  O správnou expozici i za zhoršených světelných podmínek se stará měřicí systém iFCL, původně vyvinutý pro poloprofesionální model EOS 7D a používající dvouvrstvý měřicí senzor se 63 zónami. Pro zpracování snímků lze využít funkci Priorita tónů ve světlech, automatickou optimalizaci osvětlení se čtyřmi možnostmi nastavení, nechybí funkce pro snížení obrazového šumu při dlouhodobé expozici a při použití vysoké citlivosti, která má 4 nastavení, a také automatická korekce periferního osvětlení objektivu. Rozsah časů závěrky je 1/4000–30 s + čas B. Hledáček je zrcadlového typu (Pentamirror) s přibližně 95% pokrytím obrazu a s pevnou zaostřovací matnicí.

   

   

   

  Pro maximálně pohodlné fotografování je připraven nový plně automatický režim Scene Intelligent Auto – inteligentní automatická scéna a k dispozici je navíc nová automatická funkce Auto Picture Style – automatický styl obrazu, která umožňuje úpravy obrazu podle motivu a scény. Přístroj také nabízí širší možnosti pro kreativitu uživatelů. Snímky lze snadno upravit tak, aby působily uměleckým dojmem pomocí funkce Basic+, která nabízí 8 možností, kupříkladu teplé, studené, anebo intenzivnější barvy, a tak lze doladit podle svých představ různě zaměřené snímky – krajinky, portréty, nebo snímky zblízka pomocí makrorežimu.

   

   

   

  Nechybí ani efektové digitální filtry jako Fish-eye, Miniatura, efekt zrnitého černobílého filmu, anebo měkké ostření. Pro úplné začátečníky je připraven Průvodce funkcemi – stručné vysvětlení důležitých nastavení fotoaparátu a jakých výsledků jimi lze dosáhnout. Uživatel se tak snáze a rychleji seznámí se svým fotoaparátem a současně i s některými obecně platnými základy fotografování.

   

   

   

  Pro natáčení ozvučeného Full HD videa je k dispozici samostatný ovladač, a tak je možno rychle přepínat mezi fotografováním a pořizováním videa. Nová funkce digitálního zoomu videa umožňuje bez ztráty kvality docílit většího přiblížení, neboť funkce ořízne centrální část snímače a obraz zvětší třikrát až desetkrát.

  Nově je k dispozici také režim videomomentka, který snímá záběry dlouhé 2, 4 nebo 8 sekund. Vznikají tak krátké, snadno editovatelné videoklipy o stejné stopáži, jakou mají televizní záběry. Při nahrávání se klipy ukládají do alba videomomentek a spojují do jednoho filmu. Výsledný snímek může uživatel podkreslit hudbou. Klipy lze přehrávat na displeji fotoaparátu, nebo přes vestavěné rozhraní mini HDMI na HD televizoru.

   

   

   

  Integrovaný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a pokryje záběr až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (27 mm u 35mm filmu). Nově disponuje vysílačem Speedlite a při použití řady blesků Canon Speedlite umožňuje vytvářet různě modulované zábleskové osvětlení. K dispozici je funkce Easy Wireless – snadné bezdrátové ovládání, která vše potřebné nastaví a uživatel se může věnovat kompozici a nasvětlení scény.

   

   

   

  Pro připojení k počítači slouží rozhraní Hi-Speed USB, které podporuje rozhraní PictBridge a umožňuje připojit kompatibilní tiskárny a multifunkční zařízení. Ve zdířce USB je také integrovaný videovýstup (PAL/NTSC), k dispozici je také výstup mini HDMI mini kompatibilní s HDMI-CEC a 3,5mm stereo mini jack pro externí mikrofon. Jako zdroj energie slouží 7,4V dobíjecí lithium-iontová baterie LP-E8 s kapacitou 1120 mAh (8,1 Wh), která umožňuje na jedno nabití pořídit asi 440 snímků. Krytka prostoru pro baterii je odnímatelná, aby bylo možno použít bateriový držák s ovládacími prvky pro snímání na výšku. Ten ale na tiskové konferenci ještě k dispozici nebyl. Součástí prodejního balení bude soubor programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro procházení a tisk snímků, Digital Photo Professional pro zpracování snímků a dále Picture Style Editor, PhotoStitch a EOS Utility včetně Remote Capture.

   

  Zde si můžete v novém okně otevřít test a recenzi zrcadlovky Canon EOS 600D. 

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: