Canon PowerShot S100 IS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon PowerShot S100 IS

canon_s100_100px

16. září 2011, 22.00 | Canon představil další dva nové kompaktní fotoaparáty PowerShot, model SX40 IS s 35mm optickým zoomem a třetí model řady S – kapesní, ale výkonný, všestranně použitelný, s důmyslně řešeným ovládáním a výbornou kvalitou obrazu. A jak se sluší a patří, model třetí generace překonává vysoký standard nastavený modely S90 a S95, a to i díky novému objektivu a vylepšenému HS systému. Nově má zabudovanou také jednotku GPS.

PowerShot S100 bude v prodeji od konce listopadu a bude k dispozici ve dvou barvách – klasické matné černé a titanově stříbřité. Ve srovnání s předchůdcem, S95, je nepatrně vyšší, a to právě kvůli umístění jednotky GPS. Na pravé straně přední stěny přibyla drobná zarážka prstů, aby se přístroj lépe držel. S100 je ale „o chlup“ tenčí, má nově řešenou spoušť – je větší a s lesklým stříbřitým povrchem. Kvůli GPS modulu muselo být funkční tlačítko pro ovládací prstenec na objímce objektivu přesunuto z horní stěny na zadní. Výrobce přišel s elegantním a uživatelsky příjemným řešením, když toto tlačítko umístil vedle typicky označeného tlačítka pro zahájení a ukončení snímání videozáznamu, které přibylo, a vetknul je mezi novou tvarovanou zarážku pro palec pravé ruky a multifunkční volič sestávající z otočného prstence a pětice tlačítek se středovým funkčním a potvrzovacím, pod nímž je dvojice tlačítek pro vstup do menu a prohlížení snímků a klipů. Faktem ovšem je, že jakmile přejdeme od vnějších změn k vnitřním, zjistíme, že PowerShot S100 má změněny všechny základní technické uzly a funkce.PowerShot S100 versus S95 – hlavní rozdíly v kostce:

 • PowerShot S100 má 1/1,7" snímač Canon CMOS s rozlišením 12 Mpx, zatímco S95 má 1/1,7" senzor CCD s rozlišením 10 Mpx.
 • Oba modely umožňují používat poměry stran obrazu 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1, avšak S100 má ještě jeden navíc – 4:5.
 • Nový model má nový, výkonnější obrazový procesor DIGIC 5, S10 má DIGIC 4.
 • Zvětšil se rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, a to z 80–3 200 na 80–6 400.
 • S100 má nový objektiv – 5× optický zoom 24–120 mm 1:2–5,9 a vestavěný filtr s neutrální hustotou, S95 má 3,8× optický zoom 28–105 mm 1:2–4,9 (ohniska jsou přepočtena na 35mm formát).
 • S100 má také nový, vylepšený systém optické stabilizace obrazu s tzv. inteligentním řídícím programem.
 • S95 umožňuje souvislé snímání rychlostí 0,9 obr./s, S100 až 2,3 obr./s (a 9,6 obr./s pro řadu osmi snímků v režimu High-Speed Burst).
 • Novinkový model umí video formátu MOV s kompresí H.264 v rozlišení Full HD/1 920 × 1 080 px á 24 obr./s, kdežto S95 umí jen HD/1 280 × 720 px á 24 obr./s; S100 má navíc samostatné tlačítko pro snímání videa, v režimu videosekvence umožňuje používat optický zoom a nabízí funkci velmi zpomaleného nahrávání videa (640 × 480 px @ 120 obr./s a 320 × 340 px @ 240 obr./s).
 • S95 i S100 mají 3“ TFT LCD s rozlišením 461 kpx, ovšem nový model má displej typu Pure Color II G.
 • Výsuvný elektronický blesk je u nového modelu výkonnější – má efektivní dosah až 7 m, kdežto u S95 „jen“ do 6 m.
 • Úplnou novinkou u S100 je vestavěná jednotka GPS s funkcí záznamu přesné zeměpisné polohy pořízení do exif metadat každého snímku a s funkcemi GPS tagging a GPS Logger.


 • Canon PowerShot S100 podrobněji

  Nový fotoaparát má vysoce citlivý snímač Canon CMOS s úhlopříčkou 1/1,7 palce s efektivním rozlišením 12,1 Mpx a elektronický obvod s obrazovým procesorem DIGIC 5 s technologií iSAPS. Snímač a procesor tvoří Canon HS System, který je optimalizován tak, aby umožňoval pořizovat snímky s nízkou hladinou šumu i za špatných světelných podmínek. V případě S100 kombinuje obrazový procesor DIGIC 5 a vysoce citlivý snímač CMOS, který v principu vychází z vývoje senzorů pro fotoaparáty Canon EOS. Samotný obrazový procesor DIGIC 5 analyzuje čtyřikrát více obrazových informací pro vytvoření každého obrazového bodu a zaznamenává více detailů a barev ze scény než předchozí verze, oproti které má také až šestkrát vyšší rychlost zpracování dat. Míra obrazového šumu je snížena až o 75 %.  Objektiv s pětinásobným optickým zoomem 5,2–26 mm 1:2,0–5,9 odpovídá po přepočtu na 35mm kinofilm rozsahu 28–120 mm. K dispozici je také přibližně čtyřnásobné digitální přiblížení s digitálním telekonvertorem přibližně 1,5× nebo 2× a funkce Safety Zoom – bezpečný zoom. Kombinovaný zoom je přibližně 20×. Ale hlavně – součástí konstrukce objektivu je systém stabilizace obrazu s posunem členů – „čtyřkrokový“ inteligentní systém. Inteligentní stabilizace obrazu při fotografování a natáčení videa automaticky identifikuje scénu a zvolí nejvhodnější ze sedmi režimů stabilizace. Režim Panning IS je vhodný pro zachycení závodních akcí, protože spustí stabilizaci na ose kolmé k zaznamenávanému pohybu, nikoli v jeho směru, Makro IS využívá hybridní stabilizaci obrazu pro snímání zblízka, tedy při krátké předmětové vzdálenosti, režim Powered IS je vhodný pro natáčení vzdálených objektů při maximálním přiblížení a režim Tripod stabilizaci naopak vypne – je určen pro situace, kdy fotografujeme s přístrojem na stativu nebo na stabilní ploše.  Použitý TTL systém automatického zaostřování AiAF je devítibodový, nabízí i bodové ostření a funkci rozpoznávání a sledování obličeje v záběru. Na výběr jsou tyto režimy a funkce: po jednom snímku, souvisle, byť pouze v režimu Smart Auto, Servo AF/AE, Tracking AF – autofokus se sledováním objektu. Výběr AF bodů je ruční s použitím funkce FlexiZone AF/AE aje možno použít normální, nebo malou velikost. Možné je i ruční ostření a posouvání zaostření, nechybí pomocné světlo autofokusu. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 3 cm v režimu makro.

  Měření expozice je poměrové, spojené s rámečkem AF a funkcí rozpoznáním obličeje, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (střed, nebo svázané s AF detekcí obličeje nebo AF rámečkem). K dispozici je funkce kompenzace expozice, zdokonalená funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu a funkce autobracketingu. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 80 až 6 400. Pro vyvážení bílé barvy lze použít plně automatický režim, který funguje i s funkcí detekce obličeje, vybrat jeden ze sedmi přednastavených režimů (denní světlo, zataženo, žárovka, 2× zářivka, blesk, pod vodou), možné je i vyvážení uživatelské a v režimu Smart Auto je k dispozici také korekce bílé pro více oblastí.

  Zabudovaný blesk s výsuvnou hlavicí má automatický režim, možnost ručně zvolit zapnutí/vypnutí, režim pomalé synchronizace, nejvyšší synchronizovaná rychlost závěrky je 1/2 000 s, nechybí redukce efektu červených očí, kompenzace expozice při fotografování s bleskem, režim FE s rozpoznáním expozice a bezpečné FE, ruční nastavení výkonu ve třech úrovních a synchronizaci na druhou lamelu závěrky. Dosah vestavěného blesku je maximálně 7 m (se zoomem v základní poloze). Dokoupit je možno výkonný externí blesk Canon HF-DC2.  Pořizovat je možno obrazové soubory RAW, snímky ve formátu JPEG (se dvěma stupni kompres, jemným a normálním), video je MOV (H.264, zvuk Linear PCM – stereo). Přístroj také pořizuje záznam iFrame a záznam GPS log je NMEA 0183. Video má maximum Full HD/1 920 × 1 080 px á 24 obr./s, kromě snížení rozlišení je možné využít funkci Super Slow Motion Movie (L/640 × 480 px á 120 obr./s a M/320 × 240 px á 240 obr./s), možné je uplatnit efekt miniatury, k dispozici je funkce iFrame Movie. Souvislé fotografování má rychlost přibližně 2,3 obr./s a při použití funkce High-speed Burst HQ přibližně á 9,6 obr./s pro řadu až osmi snímků. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

  Pro fotografování jsou připraveny režimy Smart Auto (s inteligentní detekcí 32 scén), pružná programová automatika, program s prioritou rychlosti závěrky (1/2 000–15 s), program s prioritou clonového čísla, režim s ručním nastavením parametrů expozice, jedna pozice pro uživatelské nastavení, široká nabídka scénických programů, mezi nimiž je například Samospoušť při mrknutí, Samospoušť při nové tváři v záběru, výše zmíněný High-speed Burst HQ, Noční scéna z ruky, Pod vodou, Vysoký dynamický rozsah, Efekt objektivu typu rybí oko, Miniatura, Fotoaparát na hraní, Monochrome, Mimořádně živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznění vybrané barvy a Záměna barvy.

  Pro video je k dispozici v pohodlném automatickém režimu řízeném umělou inteligencí Smart Auto detekce 21 scén a mnoho různých programů pro uživatelský výběr: Standard, Program AE, Portrét, Krajina, Miniatura, Monochrome, Mimořádně živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznění barvy, Záměna barvy, Pláž, Pod vodou, Listí, Sníh, Ohňostroj, iFrame Movie a režim super pomalého videa.

  Samozřejmě nechybí tradiční fotografické efekty – sada Mé barvy: Živé barvy, Neutrální barvy, Sépiově hnědé podání, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší barva pleti, Tmavší barva pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a možnost nastavit barevné podání uživatelsky úpravou jednotlivých barevných kanálů R, G, B.  Napevno umístěný displej typu TFT LCD PureColor II G má úhlopříčku délky 3 palce (7,5 cm), rozlišení přibližně 461 tisíc obrazových bodů, přibližně 100% pokrytí obrazu a jas nastavitelný v pěti úrovních (Quick-bright LCD). Nechybí inteligentní snímač orientace, uživatel má během fotografování i přehrávání k dispozici funkci pro korekci červených očí, funkci tagování snímků Moje kategorie, může si zobrazit živý orientační histogram a zvětšit obraz při přehrávání pomocí funkce „lupa“ – přibližně 2× až 10×.

  Přístroj má rozhraní USB Hi-Speed, A/V výstup a mini HDMI kompatibilní s CEC. Možný je samozřejmě přímý tisk. Využít je možno kompaktní fotografické tiskárny Canon SELPHY a inkoustové tiskárny Canon PIXMA – a další kompatibilní tiskárny s podporou rozhraní PictBridge. Jako zdroj energie slouží Li-ion akumulátor NB-5L, který umožňuje na plné nabití pořídit přibližně 200 snímků. Dokoupit je možno sadu síťového napájecího adaptéru ACK-DC30, měkké pouzdro DCC-1450, pouzdro WP-DC43 vodotěsné do hloubky 40 m, výkonný externí blesk Canon HF-DC2 a samozřejmě také HDMI kabel Canon HTC-100. V balení je sada programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro prohlížení a tisk snímků, PhotoStitch pro tvorbu panoram z dílčích snímků, Map Utility pro zobrazení dat z GPS modulu (funkce Logger GPS ukládá informace o celé cestě, které lze zpětně prohlížet právě pomocí tohoto softwaru Map Utility propojeného s Mapami Google) a Digital Photo Professional pro zpracování souborů RAW a editaci snímků.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: