CMOS snímače v kompaktech jsou otázkou času - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

CMOS snímače v kompaktech jsou otázkou času

trendy

18. července 2007, 00.00 | Dva významní výrobci snímačů oznámili velké investice do továren na snímače. To nejzajímavější je však zmínka o tom, že se jedná mimo jiné o snímače typu CMOS, které budou směřovat do kompaktních fotoaparátů. V současné době je drtivá většina kompaktů vybavena CCD snímačem a CMOS byly využívány spíše v DSLR a fotomobilech. U DSLR si získaly oblibu zejména díky účinnému potlačení šumu a rychlosti.

Dva významní výrobci snímačů oznámili velké investice do továren na snímače. To nejzajímavější je však zmínka o tom, že se jedná mimo jiné o snímače typu CMOS, které budou směřovat do kompaktních fotoaparátů. V současné době je drtivá většina kompaktů vybavena CCD snímačem a CMOS byly využívány spíše v digitálních zrcadlovkách a fotomobilech. U DSLR si získaly oblibu zejména díky účinnému potlačení šumu a rychlosti.
Nejednoho tak určitě napadlo: „Proč nedávají CMOS i do kompaktů?“ Za několik let se to může stát běžným jevem, ale ze začátku půjde spíše o vybrané modely kompaktů, především vyšší kategorie.

Proč vlastně CMOS?
Současný vývoj CCD snímačů, směřující hlavně za rozlišením, se stal pastí pro výrobce. Donekonečna zvedat rozlišení nelze, takže co nabídnout zákazníkům jako přidanou hodnotu, aby si koupili nový fotoaparát? Počty prodaných fotoaparátů již nerostou tak jako v posledních letech a trhy, zejména evropský a severoamerický, začínají být nasyceny. Výrobci zřejmě také přihlédli k hlasům volajícím po kvalitě obrazu, která je ohrožena rostoucím rozlišením. To samo o sobě zatím není problém. I když rozlišení začíná narážet na schopnosti optiky poskytovat dostatečně kvalitní obraz, stále je zjevný efekt zlepšení detailů na snímku. Horší je to však s digitálním šumem, který roste kvůli zvyšování hustoty buněk na snímačích. Buňky jsou stále menší, a proto klesá jejich citlivost. Tím pádem se pak musí signál více zesilovat, což digitální šum zhoršuje.
Nemůžeme se výrobcům divit, že se stále drží osvědčené technologie. Výrobní linky na CCD snímače se musí zaplatit. I když je samotná produkce "obyčejných" CMOS snímačů levnější a jednodušší (proto jsou používány ve fotomobilech nebo bezpečnostních kamerách), vyrobit skutečně kvalitní snímač dá však více práce, což výrobce zpočátku odradilo. Své ovoce však přinesla investice Canonu do CMOS snímačů, které montuje do svých DSLR zrcadlovek. Nízká hladina šumu je jeden z argumentů, proč koupit jejich DSLR.
CMOS snímače kromě příznivé spotřeby disponují také výhodou, která je zajištěna jejich samotným principem a konstrukcí, díky které umí rychle "odečítat" data ze snímače. Zatímco u CCD se čte po řádcích (ze kterých se po jednom odečítají jednotlivé body), CMOS umí odečítat z každé buňky samostatně.

Kdo další vsadí na CMOS?
Širší investici do vývoje CMOS snímačů oznámil právě Canon. Do rozšíření existujících továren na CMOS investuje 55 miliard jenů. Tisková zpráva hovoří o použití CMOS snímačů z této továrny jak v DSLR, tak i v kompaktních fotoaparátech a videokamerách. Pro kompakty používá Canon CCD snímače od Sony. Tímto krokem tak chce rovněž dostat všechny technologie "pod jednu střechu". Podle tiskové zprávy plánuje Canon tento rok výrobu 24 milionů kompaktních fotoaparátů a 3 miliony DSLR.
Již na začátku června oznámilo Sony investici 60 miliard jenů do továrny své polovodičové divize. Sony je velký dodavatel snímačů, které se montují do mnoha známých značek digitálních fotoaparátů – od Canonu přes Nikon atd. Zjevně tak nechce ztratit krok s dobou a využít svůj potenciál na rostoucím trhu se snímači. Využití snímačů bude i v mobilních telefonech a kompaktních fotoaparátech.

Závěr
Zdá se, že se nyní rýsuje budoucí směřování digitálních fotoaparátů. Krok Canonu není příliš překvapivý. Když se odhodlá i Sony, jakožto velký producent snímačů pro několik značek, tak to může zahýbat s celým trhem. Snad se tedy dočkáme odklonu od honby po megapixelech a příklonu ke kvalitě obrazu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: