Nikon AF-S DX VR 18-200mm - širokorozsahový objektiv se stabilizací - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nikon AF-S DX VR 18-200mm - širokorozsahový objektiv se stabilizací

21. listopadu 2005, 00.00 | Nikon spolu s novou zrcadlovkou D200 představil také nový objektiv, který potěší majitele digitálních zrcadlovek. Jedná se o objektiv formátu DX (tedy pro snímače velikosti APS), který nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 200 mm a stabilizaci obrazu VR (Vibration Reduction) za poměrně zajímavou cenu.

Nikon spolu s novou zrcadlovkou D200 představil také nový objektiv, který potěší majitele digitálních zrcadlovek. Jedná se o objektiv formátu DX (tedy pro snímače velikosti APS), který nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 200 mm a stabilizaci obrazu VR (Vibration Reduction) za poměrně zajímavou cenu.

AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED
Pod touto hromadou zkratek se nachází novinka, která představuje kompaktní a flexibilní řešení pro fotografy, kteří chtějí mít v jednom objektivu zástupce širokoúhlé i tele fotografie. Nejen ve špatných světelných podmínkách nám pak může pomoci stabilizace obrazu (VR), která nabízí dva režimy stabilizace, "Normal Mode" primárně kompenzuje chvění fotoaparátu a zahrnuje automatickou detekci panorámování plus automatickou detekci použití stativu. Režim stabilizace "Active Mode" kompenzuje vibrace v situacích, kdy jsou tyto vibrace silnější a častější - například při fotografování z jedoucího vozidla.
Vysvětlení poměrně bohaté nabídky zkratek v názvu tohoto produktu vezmeme zkrátka. DX značí, že se jedná o objektiv, který je určen pro digitální jednooké zrcadlovky se snímačem velikosti APS. Pokud by byl nasazen na klasický kinofilmový fotoaparát, byla by na snímcích patrná velmi silná vinětace. Díky použití menšího snímače APS lze docílit i menšího a kompaktnějšího provedení DX objektivů. Díky ořezovému faktoru 1,5x musíme fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobit 1,5x, abychom dostali ohnisko s odpovídajícím úhlem záběru jako u kinofilmu (objektiv tedy nabízí úhle ekvivalentní 27-300mm na kinofilmu).
Zkratka IF označuje systém interního zaostřování, díky kterému se přední člen neotáčí a usnadňuje tak použití polarizačních filtrů. Dva optické členy z ED skel a tři asférické optické členy slouží pro minimalizaci barevné vady, astigmatismu a dalších optických vad. SWM označuje kompaktní ultrazvukový zaostřovací motor (Silent Wave Motor), který ostří rychle a bez hluku.
Cenou za menší rozměry a univerzálnost objektivu je světelnost pouze F3,5-5,6. Maximální clonové číslo je F22, resp. F32 (na nejdelším ohnisku). Objektiv je složen z celkem 16 členů ve 12 skupinách. Minimální vzdálenost pro zaostření je 50 cm. Závit pro filtry na přední straně má průměr 72 mm. Celý objektiv pak má rozměry 77 x 96,5 mm a hmotnost cca 560 g.

Shrnutí
Tato novinka může potěšit zejména příznivce širokorozsahových zoomů. Svou univerzálností může sloužit jako jediný objektiv ve výbavě, případně jako záložní pro situace, kdy není vhodné (nebo není čas) měnit objektivy. To, že nedisponuje lepší světelností, alespoň z části kompenzuje optická stabilizace obrazu. Otázkou bude kvalita obrazu, protože u podobně širokorozsahových zoomů se často setkáváme se silnější aberací, vinětací na širokém ohnisku apod. Objektiv by se měl objevit v polovině prosince. Na českém Nikon Web Shop se již objevil za cenu 22 990 Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: