Nikon D3200 s nejnovějším režimem Průvodce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nikon D3200 s nejnovějším režimem Průvodce

19. dubna 2012, 06.00 | Nikon představil „následovníka“ nejlépe prodávané digitální zrcadlovky v Evropě, D3100. Nová, snadno použitelná amatérská zrcadlovka má snímač s rozlišením 24 Mpx, procesor EXPEED 3 a režim Průvodce nejnovější generace s podporou videa ve Full HD rozlišení. Je vhodná pro začátečníky v oblasti fotografování digitální zrcadlovkou, lze ji používat jako rodinný fotoaparát a poslouží i na cestě, výletu, procházce.

Nikon D3200 je velmi kompaktní, má malé, lehké tělo, je tedy snadno přenosný, díky vhodnému tvarování se dobře drží a ovládací prvky jsou intuitivně rozloženy pro pohodlné, snadné ovládání. Nejčastěji používané funkce, jako režim živého náhledu a snímací režimy, mají samostatná tlačítka. Šikovně „po ruce“ je i tlačítko obrazovky provozních informací.

 

 

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu DX/APS-C s rozlišením 24,2 milionu pixelů a nejnovějším výkonným obrazovým procesorem Nikon EXPEED 3, který se podílí na velmi rychlých provozních časech a na kvalitě snímků včetně reprodukce barev. Základní rozsah citlivosti ISO je 100 až 6400, v rozšířeném režimu až 12 800.

 

Přístroj také nabízí vylepšený záznam videosekvencí ve vysokém rozlišení – maximem je Full HD/1080p. Samozřejmostí je vyhrazené tlačítko pro zahájení a ukončení natáčení videozáznamu, které je nově ještě snadněji dostupné díky umístění vedle spoušti obdobně jako u modelů D800 a D4. Fotoaparát je také vybaven vestavěným mikrofonem, anebo je možno použít mikrofon externí (u D3100 to možno není, nemá zdířku pro připojení kabelu). Videosekvence lze upravovat už v přístroji výběrem počátečního a koncového bodu i uložením vybraných kompozic.

 

 

Začínajícím a nezkušeným uživatelům fotografování zjednodušuje režim Průvodce, který jim pomáhá seznámit se s rozšířenými tvořivými možnostmi a provede je celým postupem po jednotlivých krocích a který je oproti modelům D3000 a D3100 významně vylepšen. Zároveň s tímto režimem je aktivován i režim Assist Images – Pomocné fotografie, který používá vizuální příklady a pomůže uživateli získat přesnou představu o požadovaném snímku. Umožňuje třeba snadno zaznamenat výrazně rozmazané pozadí při portrétech nebo vyfotografovat ostré akční snímky. Do menu Pokročilé operace byly přidány nové položky, které umožňují vylepšit červenou barvu při západech slunce nebo snížit rozmazání.

 

 

A k dispozici je také pohodlný automatický systém rozpoznání scény, který snímanou scénu podrobně analyzuje a vhodně upraví zaostření, expozici a vyvážení bílé barvy tak, aby uživatel získal optimální výsledky. K dispozici je také funkce automatické volby scény v režimech živého náhledu a scény s použitím nejvhodnějšího nastavení. Systém automatického zaostřování má 11 zaostřovacích polí. Při fotografování v podmínkách s vysokým kontrastem, například při scénách s protisvětlem nebo se silným bočním světlem, systém Active D-Lighting automaticky upraví osvětlení a zároveň zachová detaily v tmavých i jasných oblastech – vyváží snímky s vysokým kontrastem. Nově optimalizuje sílu záblesku elektronického blesku tak, aby byly potlačeny nežádoucí výrazné stíny. Souvislé fotografování má rychlost 4 snímky za sekundu. Data lze ukládat i na vysokorychlostní paměťové karty SDXC s velkou kapacitou.

 

 

Velký LCD monitor má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a rozlišení 921 kpx a poslouží i pro různé funkce úprav a digitálních tvůrčích efektů, jako třeba Miniatura, Selektivní barva, Barevná skica, Změkčovací filtr nebo pro jednoduchou montáž – spojení dvou snímků do jednoho. Efekty lze aplikovat pouze na již pořízené snímky. Pomocí funkcí úprav je také možno přímo ve fotoaparátu měnit velikost snímků, vyrovnat je nebo provádět rychlé retuše.

 

 

Díky volitelnému mobilnímu adaptéru WU-1a je možno bezdrátově přenášet fotografie z fotoaparátu do kompatibilního zařízení, tedy sdílet je s rodinou a s přáteli prostřednictvím sociálních sítí, posílat e-mailem nebo je ukládat a zálohovat, i během cest. Bezdrátový mobilní adaptér WU-1a je ideální příslušenství na cesty, protože k přenosu snímků z fotoaparátu do inteligentního zařízení nepotřebujete připojení k síti Wi-Fi. Fotoaparát lze dokonce dálkově ovládat prostřednictvím inteligentního zařízení, takže můžete být součástí skupinových snímků, jako je například rodinný portrét, a před vyfotografováním si můžete zobrazit náhled snímku. Model Nikon D3200 je kompatibilní s inteligentními zařízeními se systémem Android. K dispozici je i dálkový ovladač ML-L3, přičemž přijímač má D3200 na přední i zadní straně.

 

 

Nikon D3200 – další údaje „v kostce“:
Inteligentní automatické zaostřování pro videa: při použití D-Movie pro záznam videa je k dispozici souvislé automatické zaostřování, nepřetržité zaostřování (AF-F) a sledování vybraného objektu. Nechybí ani zaostřování s detekcí tváří v záběru.
Rozšířené možnosti videa: fotoaparát podporuje použití stereofonního externího mikrofonu Nikon ME-1. Funkce úprav ve fotoaparátu vám umožní například nastavit počáteční a koncový bod vaší videosekvence. Výstup mini HDMI dovoluje přehrávání videoklipů ve vysokém rozlišení na HDTV.
Možnosti systému Nikon: modulární systém Nikon nabízí velký výběr výměnných objektivů, externích zábleskových jednotek a dalšího příslušenství.

Nikon D3200 bude stejně jako předešlý model D3100 nabízen v klasickém černém a vínově červeném provedení. Doporučená prodejní cena kitu se základním zoomem AF-S DX 18–55 mm s optickou stabilizací je 16 290 Kč.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Možná úskalí

Autor: Jiří Muž

Založeno: 19.04.2012, 06:17
Odpovědí: 5

Fotografováním se částečně živím, nyní používám již několik let D200 + obj. 16-85, 35/2, 50/1,8, blesk SB600. Šetřím na D800, ale v dohledné době to nevypadá. Napadlo mě, že bych si zatím vypomohl Nikonem D3200. Přece jenom vyšší ISO a rozlišení je již někde jinde, než u 6 let staré D200. Předpokládám, že s 16-85 a SB 600 by měla fungovat.

Je něco, co by mě mohlo překvapit ve srovnání s D200? Myslíte, že je to blbost?

Odpovědět na příspěvek

RE: Možná úskalí

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.04.2012, 07:46

Co by vás mohlo překvapit? Horší držení a méně pohotové ovládání. Pokud fotíte v ateliéru ze stativu, tak by to vadit nemuselo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Možná úskalí

Autor: Jakub Trachtulec Muž

Založeno: 19.04.2012, 11:48

Myslím si, že na D3200 nefunguje automatické ostření se staršími objektivy bez vlastního serva.

Odpovědět na příspěvek

RE: Možná úskalí

Autor: Pavel Muž

Založeno: 19.04.2012, 21:35

Ano, u 35/2 nebude fungovat autofokus a pokud 50/1,8 není poslední typ G, tak to bude také bez autofokusu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Možná úskalí

Autor: Jirka Muž

Založeno: 23.04.2012, 16:45

Pokud se opravdu focením byť částečně živíte a stačila vám dosud D200, vystačíte v současnoti s D7000. D3200 je entry level "bakelitová" zrcadlovka s poměrně omezenými možnostmi individualizace nastavení. D7000 má vlastní ostřicí motor a bude ostřit i se staršími objektivy "D" jako je 35/2 D. Kromě toho k D3200 a hlavně k D800 je potřeba sakra výkonný počítač a úložiště, komprimované snímky raw 14 bit mají kolem 32 MB!!

Odpovědět na příspěvek

Re: Možná úskalí

Autor: basti Muž

Založeno: 31.05.2012, 20:41

Úskalí bude hned několik. Očesané funkce, mizerná ergonomie, očesaný AF, nekvalitní provedení. Měl jsem kovové profi tělo a přešel jsem k Nikonu, právě kvůli financím jsem koupil D5100 než naspořím na lepší. Zcela popravdě byla to vážně rána, zhoršení ergonomie a ovládání se zdá jako maličkost, ale u každodenního focení nehorázně znepříjmeňuje práci. D3200 je navíc podle mě těžký krok vedle, těch 24 Mpix je naprostý úlet, ještě navíc v nejlevnější DSLR. To bych raději koupil tu D5100 nebo D7000, která je v kovu s celkem solidní.

Odpovědět na příspěvek

evoluce digitální techologie

Autor: Karel Fiedler Muž

Založeno: 20.04.2012, 13:30
Odpovědí: 0

Ten Samsung ale také útočí,
když k tomu přičtu to, že mají technologii tabletů a OLED displejů,
tak si dokážu představit, že z toho dokáží sestrojit modulární systém různých bajonetů a senzorů,
který bude mít sdílenou paměť přes vysokorychlostní spojení
a postoupit, tak zas ve fototechnice dále než jsou včechny dnešní i nově uváděné (D800 apod.)
ale technologickým návrhem zastaralé digitální fotoaparáty
(nepoužív
ají IBM, Google apod. sw a hw technologie
pro obrovskoui propustnost, ukládání a distribuci dat)

Odpovědět na příspěvek

ovladanie

Autor: aes Muž

Založeno: 26.04.2012, 10:08
Odpovědí: 0

Tolko tlacitok sa im pomestilo na zadnu stranu, co je chvalihodne, len skoda, ze to niekedy vyzera u tychto entry modelov, akoby narocky to ovladanie spravili uplne nelogicke, neergonomicke a tazko pouzitelne..

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: