Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX v praxi

21. března 2007, 00.00 | Na trhu se objevil zcela nový objektiv firmy Tokina určený pro digitální zrcadlovky s menším senzorem. Jedná se o univerzální střední teleobjektiv s vynikající světelností f/2.8. Přinášíme vám jako jedni z prvních jeho praktický test.

Většina fotografů vám potvrdí, že léty osvědčený zoom rozsah se pohybuje v rozmezí hodnot 28-200 mm. Ne, že by nebylo potřeba kratších či delších ohnisek. Ale jejich použití nebývá již tak masové a většinou jsou určeny jen pro specifické použití. Kratší ohniska například na architekturu či interiéry, delší zejména na záznam zvěře ve volné přírodě, sport či paparazzi styl.


Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX na DSLR Canon.

Této léty prověřené a praktické potřebě se přizpůsobili i výrobci objektivů a v rozsahu 28-200 mm je jimi nabízeno obrovské množství modelů. Většinou je rozsah rozdělen na dvě půlky, a to typicky 28 (24)-70 mm či 28-105 mm jako základní objektiv a 70-200 (300) mm jako teleobjektiv. Na trhu je i dostatek objektivů, které kombinují celý rozsah do jednoho těla, většinou však na úkor světelnosti.

To celé však platí jen pro kinofilmové přístroje či DSLR s velikostí senzoru stejnou, jako je film. Většina DSLR má však menší senzor, a tak se všechny objektivy jeví cca 1,5x delší. Kýženého rozsahu 28-200 mm je tedy třeba dosáhnout objektivem s ohniskovým rozsahem 18-135 mm. Spodní rozsah kolem 18-50 mm odpovídající po přepočtu 28-75 mm je již poměrně dobře na trhu obsazen a obvykle se v tomto rozsahu nabízejí i základní a levné setové objektivy. Delší rozsah 50-135 mm odpovídající 75-200 mm je ale zatím poměrně chudý. A tak je pro všechny majitele DSLR s menším senzorem velmi dobrá zpráva, že se objevila i nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX.


Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX.

První dojmy
Nová Tokina je příjemně malá, kompaktní a lehká. Její zoom rozsah 50-135 mm odpovídá po přepočtu rozsahu 75-200 mm, což je velmi praktický rozsah v tele oblasti. Světelnost f/2.8 je na podobném rozsahu vynikající a velmi příjemné je i to, že objektiv zachovává tuto světelnost v celém rozsahu ohnisek. Pokud bychom ji porovnali s objektivem 70-200 mm f/2.8 určeném ale pro plnou velikost filmového políčka, tak je výrazně menší a lehčí. Objektiv působí celkově solidním dojmem, ostřící i zoom  kroužek jde příjemně a sametově ztuha a bez vůlí.

Základní vlastnosti
Objektiv ani při zoomování, ani při ostření nemění svojí délku a ani se nic neotáčí, ani nevysouvá. To je mj. důležité pro jeho odolnost na prach. Přední člen se při ostření neotáčí, a tak není problém používat přechodové filtry, polarizační filtr atp. Přední závit má průměr 67 mm.

Objektiv má ve svém názvu dvě důležité zkratky. Jedna z nich je DX, která u Tokiny značí použitelnost objektivu výhradně na DSLR s menšími senzory formátu APS-C. Objektiv tedy nelze použít na full frame DSLR, ani na kinofilmových SLR. Díky tomuto omezení však dosahuje objektiv velmi příjemných rozměrů, váhy a i ceny. Druhá zkratka PRO značí objektiv celkově vyšší třídy, a to jak svým provedením a optickou kvalitou, tak i mechanickou odolností.


Pokud tuto Tokinu nasadíte na full frame DSLR nebo kinofilmovou SLR, získáte silně vinětující obraz. Objektiv a jeho sluneční clona prostě nejsou určeny na tak velký senzor (zde Canon EOS 5D a ohnisko 50 mm).

Objektiv je dodáván s přední i zadní krytkou a se sluneční clonou, která je klasicky vykrajovaná a poměrně dlouhá, takže poskytuje dobrou ochranu na boční protisvětlo. Přední krytka se nasazuje a sundává stiskem středních úchytek, takže její nasazování a sundávání ani při nasazené sluneční cloně není problém. Sluneční clona je klasicky na bajonet.


Krytka se uvolňuje stiskem středních úchytek, což je praktické zejména pod sluneční clonou.

Objektiv je vybaven i vlastním držákem na stativ, což je u podobných delších objektivů užitečné, protože tento držák umožňuje uchytit stativ v těžišti soustavy tělo-objektiv. Objektivem lze v držáku i otáčet a pomocí šroubu lze držák ve vybrané poloze pevně aretovat. Držák usnadňuje i držení objektivu v ruce, někdy je dobré ho ale pootočit o 45°. Držák však nelze z objektivu nijak sejmout, a tak je třeba si na něj zvyknout i s tím, že vždy o něco zvýší hmotnost objektivu.

Výrobce ve svých materiálech dále tvrdí, že přední optický člen má speciální potah, který usnadňuje čištění otisků prstů a stop zanechaných vlhkostí.

Technické parametry Tokiny 50-135 mm f/2.8 PRO DX

Model AT-X 535 PRO DX
Rozsah zoomu 50-135 mm
Zoom na DSLR (1,5x) 75-203 mm
Světelnost f/2.8 v celém rozsahu
Zorný úhel 31° 3' - 11° 8'
Konstrukce 18 členů ve 14 skupinách
Minimální zaostřovací vzdálenost 1 m
Makro měřítko 1:5,89
Průměr pro filtr 67 mm, přední člen se neotáčí
Délka 135 mm
Průměr 78 mm
Váha 845 g
Počet lamel clony 9
Minimální clona f/32
Obsah balení Vykrajovaná clona, krytky objektivu, držák na stativ
Sluneční clona BH-671 (je v balení)
Bajonet Canon, Nikon
Doporučená cena vč. DPH (2/2007) 18 000,- Kč

Ostření
Objektiv je vybaven klasickými ostřícími motory – Tokina ani rychlou ultrazvukovou variantu nedělá. Ostření bylo v praxi poměrně přesné bez překmitů a zbytečného cukání, avšak poměrně pomalé. Přeostření z nekonečna na nejkratší možnou vzdálenost či naopak trvá cca 2 sec, což je poměrně dlouho. Rychlost ostření bude tedy limitovat práci všude tam, kde na rychlém a přesném zaostření záleží – typicky reportáž, sport atp.

Přepínač manuální/automatické ostření je řešen posunem ostřícího kroužku. Je-li vpředu, jedná se o automatické ostření (AF) a ostřící kroužek je z ostřícího systému vycvaknut, a tedy se nijak při ostření neotáčí – je zcela volný. Posunem asi o 5 mm směrem k tělu DSLR se vypne automatické ostření (AF) a kroužek se zacvakne do ostřícího systému. Nyní je tedy možné ostřit ručně. Je to praktické a rychlé, je ale obtížně možné zaostřit automaticky a poté doostřit ručně. Kdo je na tuto techniku zvyklý např. z FT-M USM ostření Canonu, bude mít u tohoto objektivu problém. Pravdou také je, že tento systém je u celé řady objektivu běžný a je i velmi oblíbený.


Posunem ostřícího kroužku směrem k tělu se zapne ruční ostření. Posunem pryč od těla DSLR se zapne autofocus a současně uvolní ostřící kroužek.

Optická kvalita
Objektiv je vybaven jedním členem typu SD, což u Tokiny znamená speciální optický člen korigující barevnou vadu (chromatickou aberaci), v každém případě to ale značí optiku poněkud vyšší třídy. Ostrost objektivu je poměrně dobrá, na 135 mm je obraz lehce měkčí a je patrná ne zcela dokonale kompenzovaná barevná vada a nižší přenos kontrastu. Při zaclonění se tyto vady zlepšují. Na 50 mm a při zaclonění je ostrost obrazu přímo vynikající. Na 135 mm má objektiv opravdu jen mírné a skoro nepostřehnutelné poduškovité zkreslení (viz testovací terč na 135 mm) téměř nezávislé na cloně.

  50 mm 135 mm
f/2.8
f/8
 

Výřez z levého horního rohu.

Vinětace
Vinětace je nepříjemné ztmavení rohů obrazu. Na ohnisku 135 mm je o něco větší než na ohnisku 50 mm a nejmarkantnější je logicky při plně otevřené cloně f/2.8. Při zaclonění vinětace téměř mizí. Není ale nijak výrazná a v reálném obrázku ji téměř nenajdete.

  50 mm 135 mm
f/2.8
f/8
 

Klikněte pro větší obrázek.

Odolnost na protisvětlo
U teleobjektivů není kvůli malému zornému úhlu typické snímat v protisvětle tak často jako u širokoúhlých objektivů. Z principu věci také u teleobjektivů poskytuje sluneční clona mnohem lepší ochranu. Přesto se občas stane, že v záběru nebo těsně mimo něj je silný zdroj světla (typicky slunce).

Odolnost na protisvětlo je proto nejhorší na ohnisku 50 mm, a zatímco při otevřené cloně f/2.8 má objektiv tendenci lehce "zmléčnět", při zaclonění sice zachová plný kontrast, ale objeví se v něm více a větších odlesků. Test je ale zcela extrémní, kdy slunce bylo přímo ve zlatém řezu záběru. Odolnost na protisvětlo je v reálném prostředí zcela dostatečná a nepředstavuje sebemenší problém.

  50 mm
f/2.8
f/10

Závěr
Objektiv Tokina 50-135mm f/2.8 PRO DX je dobrý objektiv. Kombinuje vynikající zoom rozsah středního teleobjektivu s vynikající světelností f/2.8, dobrou kresbou i perfektní mechanickou konstrukcí. Plusem také je, že balení objektivu je zcela kompletní, tedy včetně sluneční clony, krytek i držáku na stativ. Limitem pro některé druhy akčního snímání je pomalejší ostření, které je dáno použitím klasických ostřících motorů. Trh je tak obohacen o další vynikající objektiv určený nadšeným amatérům s vysokou užitnou hodnotu. Pro profesionální použití bude však limitem již zmíněná malá rychlost ostření.

Živé obrázky


Praktická ukázka dobře rozostřeného pozadí (bokeh), což při cloně f/2.8 jde skoro samo.
 

Teleobjektivy jsou skvělé na fotografie zvířat, i když se nemusí vždy jednat jen o divokou přírodu.
 

Opět ukázka skvělého bokehu a současně velmi malé hloubky ostrosti, která při dlouhých ohniscích komplikuje prokreslení členitých předmětů.
 

Zde můžete v praktickém snímku prostudovat ostrost na ohnisku 50 mm a při cloně f/5.
 

Totéž na ohnisku 130 mm.
 

Polygon na test a prohlédnutí barevné vady při 50 mm a f/2.8. Téměř žádná tam ale není.
 

Totéž, tedy polygon na test a prohlédnutí barevné vady při 135 mm a f/2.8.
 

A opět jeden běžný obrázek, který pracuje s hloubkou ostrosti, tentokrát na 50 mm – ostřeno na přední kládu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: