Novinky od společnosti Olympus - vize budoucnosti se blíží - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Novinky od společnosti Olympus - vize budoucnosti se blíží

Olympus

27. října 2004, 00.00 | Společnost Olympus na nedávné tiskové konferenci představila několik výrobků chystaných na příští rok. Mezi nimi i koncepci E. I. S. a systém m:robe, o kterých prozradila i několik podrobností. Pojďme se na ně podívat.

Na nedávné tiskové konferenci oznámili představitelé společností Olympus a Leica, že právě společnost Olympus bude distribuovat fotoaparáty společnosti Leica v České republice. Jedná se hlavně o distribuci profesionálních fotoaparátů řady R a řady M a Digital Modulu R, což je digitální stěna k zrcadlovkám řady R. Při této příležitosti objasnil ředitel českého Olympusu pan Petr Hanzlík i další strategické plány společnosti.
Jedním ze strategických plánů je i rozdělení japonského Olympusu na tři zcela nezávislé části v rámci jednoho holdingu, které budou mít samostatnou ekonomiku, vývoj, výzkum i produkci. První částí je "Imaging", který se zaměří na spotřební elektroniku a fotoaparáty. Druhá část je "LifeScience", která se zaměří na mikroskopické a diagnostické přístroje a třetí část "Medical System" bude mít na starosti zařízení určené pro medicínské účely. Pro český Olympus se nic nemění, tudíž k žádnému dělení nedojde, a bude se starat o produkty všech tří produktových řad. Dále společnost Olympus prezentovala novinky, které představila na veletrhu photokina 2004 a pro příznivce značky Olympus připravila stránky www.mjumini.cz a www.mujolympus.cz.
Zmínila se i o připravovaných novinkách, které připravuje na příští rok. Hlavním hitem by měl být systém E. I. S. - Easy Imaging systém - a kombinovaný přístroj m:robe.
Velkou výhodou je uveřejnění softwaru Olympus Master 1.0, která umožňuje do nových digitálních fotoaparátů nahrát české menu a tím usnadnit jejich ovládání pro běžného uživatele.


Picture Express
Jedná se o multifunkční kiosek s okamžitým tiskem fotografií, který bude možno ke konci roku 2004 využívat v některých fotoobchodech jako operativní doplněk pro provozovatele fotografických služeb. V budoucnu by se měl objevit nejen ve fotoobchodech, ale i například na letišti, nádraží, na poště nebo i v některých supermarketech.
Picture Express je kompatibilní se všemi typy paměťových médií (xD-Picture Card, SmartMedia, SD, CF, Memory Stick) a v jeho výbavě je i mechanika CD-ROM, bezdrátové připojení Bluetooth a infračervený port.Nahrávání snímků je vcelku rychlé a vytištění jedné fotografie trvá okolo 11 s. Picture Express dovoluje tisk fotografií ve formátu 10 x 15 cm a dovoluje vytisknout i index náhledů nebo pohlednici. Po vložení paměťové karty do čtečky se automaticky zobrazí na dotykové obrazovce náhledy snímků, které je možno nejen vybírat, ale i ořezávat, zvětšovat nebo upravit jev červených očí a po té vybrané snímky zarchivovat na médium CD-R.
Ovládání je vcelku jednoduché a zvládne ho každý. Menu multifunkčního kiosku je vícejazyčné, takže ho mohou bez problémů využívat i turisté.E. I. S. - Easy Imaging System
E. I. S. je stylový všestranný systém, který umožňuje pořizovat, tisknout a archivovat fotografie bez počítače. Nabízí tak velmi elegantní řešení, které dovoluje zpracování fotografií jak doma, tak na cestách. Jedná se o komplet digitálního fotoaparátu, domácí tiskárny a externího pevného disku s DVD vypalovačkou. Fotoaparát má označení Olympus IR-500 a je osazen 1/2,7" CCD čipem s efektivním rozlišením 4 miliony bodů, který umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2288 x 1712, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG a měnit citlivost v rozsahu 50-400 ISO.
Ozvučené videosekvence je možno pořídit v rozlišení 800 x 600. 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů a ukládají se v obrazovém formátu QuickTime Motion JPEG. Videosekvence umožňuje digitální stabilizaci obrazu a délka záznamu je závislá jen na velikosti paměťové karty xD-Picture Card.
Objektiv disponuje 2,8 násobným optickým zoomem s ohniskovým rozsahem 6,2 - 17,3 mm (ekvivalentní 40-112 mm s 35 mm fotoaparáty) a světelností F2,9 - 4,8. Devět optických členů je uspořádáno v 7 skupinách. K automatickému zaostřování využívá přístroj TTL měření se systémem porovnání kontrastu, který je možno přepnout mezi iESP automatickým nebo bodovým zaostřováním. Ostřící vzdálenost ve standardním režimu je od 0,5 m do nekonečno, v makro režimu od 0,3 m - 0,5 m a v super-makru je schopen ostřit fotoaparát již od 3 cm.
Kromě výběru kreativních režimů je možno využít i pně automatického režimu, které využívají rychlost závěrky 1/2 - 1/1000 s v režimu noční scény až 4 s. Automaticky naměřenou expozici je možno ovlivnit pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2 EV po 1/2 EV krocích. Vyvážení bílé je možno ponechat na plné automatice, která využívá iESP měření nebo použít jeden z předdefinovaných hodnot (slunečno, zamračeno, zářivka, žárovka).
Při zhoršených světelných podmínkách je možno využít vestavěného blesku, který má rozsah záblesku 0,3-2,2 m při nejkratším ohnisku a při nejdelší ohniskové vzdálenosti 0,3-1,3 m. Vestavěný blesk disponuje automatickým režimem, snížení jevu červených očí, měkkým světlem a režimem doplňkového světla. K fotografování a prohlížení snímků lze využít 2,5! LCD displej s barevnou antisluneční obrazovkou otočnou o 360 stupňů. K dalším výhodám tohoto fotoaparátu patří pořizování panoramatických snímků, editace snímků (sepia, černobílá, změna velikosti, otočení) a editace videosekvence.
IR-500ka má rozměry 95 x 71 x 26,7 mm a váží 172 g. Napájena je Li-intovou baterií typu Li-12B nebo je možno ji připojit k externímu napájení. Ke komunikaci s jinými perifériemi využívá USB rozhraní a je vybavena i specifickým konektorem pro připojení ostatním periferií v systému E. I. S.
Pomocí softwaru Olympus Master 1.0 je možno nahrát do IR-500 kromě češtiny i další jazyky, které jsou k dispozici pro tento přístroj na internetových stránkách Olympusu.K systému E. I. S. patří i termosublimační tiskárna Olympus P-S100 s rozlišením 306 dpi a 8 bitovou barevnou hloubkou. Umožňuje tisknout bezokrajové fotografie o velikosti 148 x 100 mm. Doba tisku jedné fotografie se pohybuje okolo 85 s. Tiskárna podporuje tisk pomocí PictBridge protokolu přes USB, takže je jí možno využít i pro tisk z jiných fotoaparátů. Tisk Easy Imaging System umožňuje tisknout na této tiskárně z pevného disku S-HD100 přes volitelný kabel bez použití počítače. Celková velikost tohoto přístroje je 167 x 70 x 145 mm a jeho váha se pohybuje okolo 2,3 kg.S-HD-100 s pevným diskem 40 GB využívá formátu záznamu Fat 32 a je vybaven jak USB rozhraním, tak je ho možno v rámci systému E. I. S. využít k tisku sběrnou kolébku. Toto zařízení s vnitřním diskem má rozměry 125 x 19 x 125 mm a váhu 350 g.


m:robe
Zařízení m:robe patří do druhé vize společnosti Olympus, která se vydává směrem ke spojení audio přehrávače a digitálního fotoaparátu. Pod tímto označením byly předvedeny dva koncepty. První využívá spojení audio přehrávače a digitálního fotoaparátu a druhý je určen pouze k přehrávání hudby. Oba dva mají moderní design založený na kontrastu černé a bílé barvy, který má oslovit hlavně mládež.
Zařízení m:robe MR-500i v sobě kombinuje 20 GB harddisk audiopřehrávače a CMOS čip fotoaparátu, který má velikost 1/4" s efektivním rozlišením 1,22 milionů bodů. Fotoaparát má objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 35 mm po převodu na 35 mm formát s maximální clonou f/2,8. K fotografování je možno využít TFT LCD displej s rozlišením 307.000 bodů a bílým podsvícením. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG s podporou Exif 2.2 a protokolem PictBridge.Audio přehrávač podporuje formáty MP3 (320 kbs) a WMA (192 kbs). Odstup signálu od šumu je 75 dB. Disponuje funkcemi nahodilého přehrávání, opakování jedné nebo všech skladeb, informačním náhledem názvu skladby i ekvalizérem. Ovládat veškeré funkce je možné buď přes dotykový LCD displej nebo dálkového ovladače umístěného na sluchátkách.
K m:robu je dodáván i software, který umožňuje převod audio skladeb do podporovaných formátů nebo i různé remixy skladeb.
Jedná se vcelku malý přístroj, o čemž svědčí jeho malé rozměry 109,4 x 73,4 x 221,2 mm a o váze 210 g. K napájení využívá vestavěnou Li-iontovou baterii (1 126 mAh), která s edobíjí kolem 3 hodin. m:Robe je vybaven i USB rozhraním pro připojení k počítači nebo A/V konektorem pro možnost připojení k AV receiveru.

Závěr
Je vidět, že společnost Olympus vsází na svěží moderní design a koncepci zpracování fotografií bez nutnosti použití počítače. Všechny dnešní průzkumy nasvědčují tomu, že mnozí každodenní uživatelé touží po bezpočítačovém zpracování fotografie. O tom svědčí i nová koncepce systému Easy Imaging System, která by se měla objevit na trhu v prvním čtvrtletí roku 2005.
Společnost Olympus nevyrábí jen digitální fotoaparáty, ale zabývá se i mnohými dalšími odvětvími trhu, mezi které patří i audio technika a zejména osobní přehrávače, do které patří i nový systém m:robe. Tento systém v sobě slučuje nejen osobní přehrávač s velmi zajímavým ovládáním, ale i malý přenosný digitální fotoaparát, který by se měl na trhu objevit v druhé čtvrtletí příštího roku. Uvidíme jaký úspěch může společnost Olympus dosáhnout na dnešním dynamickém trhu osobních audio přehrávačů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fototiskárny  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: