Objektiv Olympus Zuiko 8mm F3,5 „rybí oko“ a podvodní pouzdro pro E-300 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Objektiv Olympus Zuiko 8mm F3,5 „rybí oko“ a podvodní pouzdro pro E-300

15. července 2005, 00.00 | Mezi další objektivy z dílny Olympusu, které rozšíří standard 4/3, patří ZUIKO DIGITAL ED 8mm F3,5. Jedná se o takzvané rybí oko, což je objektiv, který nabízí využití obrazového úhlu 180°. Jako bonus lze počítat skutečnost, že je prachotěsný a vodovzdorný (odolný vůči povětrnostním vlivům). Plnou vodotěsnost můžeme zajistit s digitální DSLR zrcadlovkou E-300 a speciálním podvodním pouzdrem.

Mezi další objektivy z dílny Olympusu, které rozšíří standard 4/3, patří ZUIKO DIGITAL ED 8mm F3,5. Jedná se o takzvané rybí oko, což je objektiv, který nabízí využití obrazového úhlu 180°. Jako bonus lze počítat skutečnost, že je prachotěsný a vodovzdorný (odolný vůči povětrnostním vlivům). Plnou vodotěsnost můžeme zajistit s digitální DSLR zrcadlovkou E-300 a speciálním podvodním pouzdrem vodotěsným až do hloubky 60 m.

ZUIKO DIGITAL ED 8mm F3,5
Ke stále rostoucí nabídce objektivů pro standard 4/3 se nyní přidá diagonální rybí oko s pevnou ohniskovou vzdáleností 8 mm a světelností F3,5. Kruhová clona je tvořena ze 7 lamel a maximální clonové číslo je F22. Ohnisková vzdálenost ekvivalentní pro stejný obrazový úhel na kinofilmu je 16 mm. Objektiv je složen z 10 členů v 6 skupinách, včetně 1 ED členu (ED členy redukují chromatickou aberaci). Díky úhlu záběru 180° (na úhlopříčce objektivu) a minimální zaostřovací vzdálenosti 2 cm (od přední čočky objektivu) je maximální obrazové zvětšení 0,26x. O makro fotografii tedy nelze mluvit.
Rozměry samotného objektivu jsou 79 x 78 mm. Hmotnost je udávána na 455 g. S objektivem budeme moci použít i telekonvertor EC-14. Sluneční clona je vestavěná. V balení s objektivem nalezneme příslušenství ve formě krytky objektivu (LC-74), zadní krytky objektivu (LR-1), pouzdra (LSC-0814), návodu k použití a záruční karty.

Podvodní pouzdro PT-E01
Pouzdro vyrobené speciálně pro digitální zrcadlovku Olympus E-300 je vyrobeno z odolné polykarbonátové konstrukce a umožní podvodní fotografování v hloubce až 60 m. Kromě ovládacích prvků je také na horní část vyveden konektor pro externí blesk, pro který se taktéž dodává podvodní pouzdro s označením PFL-01 a PFL-E01. Tato pouzdra jsou určena pro externí blesky FL-20 a FL-36. PFL-01 je vodotěsný pouze do 40 m.
K pouzdru jsou dodávány tři nástavce pro objektivy, se kterými lze použít 14-45 mm, 11-22 mm, 14-54 mm a 50 mm Macro objektivy. Pro možnost použití i nového objektivu 8 mm je nutno dokoupit volitelný nástavec PPO-EO4 pro širokoúhlé objektivy. S tímto nástavcem se však obrazový úhel sníží na 153°. Minimální zaostřovací vzdálenost s tímto nástavcem je 0 cm od jeho konce. Rozměry podvodního pouzdra PT-E01 jsou: 182 mm(š) x 155 mm(v) x 122 mm(h).

Shrnutí
Objektivy typu "rybí oko" nabízí fotografování nezvyklých fotografií, díky záměrnému soudkovitému zkreslení. Můžeme tak pořizovat extravagantní snímky, které nejsme schopni vidět pouhým okem, nebo panoramatické záběry krajiny, architektury apod. Výhodou i nevýhodou může být velká hloubka ostrosti. Odolnost vůči prachu a dešti z něj dělá vhodný doplněk pro DSLR zrcadlovku Olympus E-1, která se pyšní stejnými vlastnostmi. V kombinaci s DSLR E-300 a podvodním pouzdrem pak máme nástroj pro pořizování zajímavých podvodních záběrů z hloubky až 60 m. Objektiv se objeví na trhu v lednu 2006, podvodní pouzdro je v prodeji již nyní.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: