Olympus SP-720UZ a SP-620UZ – kompaktní fotoaparáty s ultrazoomy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Olympus SP-720UZ a SP-620UZ – kompaktní fotoaparáty s ultrazoomy

olympus_sp720a620uz_100px

27. ledna 2012, 00.00 | Model „720“ je vybaven 14megapixelovým obrazovým snímačem CMOS a 26násobným optickým zoomem s rozsahem 26–676 mm po přepočtu na formát kinofilmu a „620“ má senzor typu CCD s rozlišením 16 milionů pixelů a 21násobný optický zoom s rozsahem, který u přístroje na kinofilm odpovídá 25–525 mm.

Olympus SP-720UZ
je vybaven obrazovým snímačem typu CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce a s efektivním rozlišením 14 Mpx. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu typu „sensor-shift“. Elektronický obvod využívá procesor TruePic III+, který kromě funkcí jako snížení šumu a mapování pixelů umožňuje také třeba kompenzaci stinných oblastí obrazu a kompenzaci distorze obrazu.

Snímky lze pořizovat ve formátu JPEG, soubory RAW nikoli. Maximem je obraz s rozlišením 4288 × 3216 px, ale možné je zvolit také osmimegové soubory 3264 × 2448 px a menší, a to až po VGA/640 × 480 px, a také obraz se širokoúhlým poměrem stran 16:9 buďto s rozlišením 4288 × 2416, nebo 1920 × 1080 pixelů.

Ozvučené video formátu QuickTime Motion JPEG má "plné vysoké" rozlišení 1080p, případně "vysoké" 720p. Video lze souvisle nahrávat maximálně 29 minut. Při snížení rozlišení na kvalitu VGA je čas natáčení závislý už jen na kapacitě použité paměťové karty, ačkoli ještě jedno omezení existuje, a to maximální velikost souboru, která činí 4 GB. Fotoaparát se dá využít i jako záznamník zvuku a pro nahrávání asi čtyřsekundových zvukových poznámek k fotografiím. Formát zvukového záznamu je PCM.

Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, nicméně pro natáčení HD videa 1080p/720p výrobce doporučuje použít karty SDHC nebo SDXC rychlostní třídy 6 nebo vyšší, ale u SDXC není podporována třída UHS. Zajištěna je také kompatibilita s kartami Eye-Fi, které využívají technologii Wi-Fi. K dispozici je také nevelká vnitřní paměť – její kapacita je 59 MB.



Objektiv je 26násobný optický zoom ED 4,7–121,2 mm 1:3,2–5,6 a po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 26–676 mm. Jeho optickou konstrukci tvoří 13 prvků uspořádaných do 10 skupin, 4 členy jsou asférické a 3 z ED skla (Extra low Dispersion, tedy ze skla s mimořádně nízkým rozptylem). Funkce digitálního zoomu má rozsah až 4× (to v kombinaci s optickým zoomem představuje přiblížení 104×).

Stejně jako předešlé modely, ani SP-720 nedisponuje hledáčkem, pouze obrazovkou typu TFT LCD s délkou úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm) a s rozlišením 460 kpx. Displej má ochranný panel, možnost úpravy jasu v rozsahu ± 2 úrovně a mimo jiné zobrazuje histogram, a to v režimu snímání i prohlížení, pomocné rámečky, náhled nejlepšího snímku a menu průvodce. A poslouží nejen pro různé způsoby prohlížení snímků a přehrávání videoklipů, ale i pro jednoduché úpravy snímků, jako je změna velikosti, ořez, úprava sytosti barev, korekce nežádoucího efektu červených očí nebo vyrovnání stinných pasáží snímku.



Systém automatického zaostřování používá metodu TTL iESP s detekcí kontrastu. K dispozici jsou režimy iESP, vyhledání a zaostření obličejů v záběru, bodové ostření nebo režim sledování vybraného objektu AF Tracking. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost asi 30 cm a při použití funkce Supermakro až 5 cm. Autofokus má k dispozici pomocné světlo pro ostření za slabého osvětlení.

Exponometrický systém nabízí dva režimy měření světla, integrální ESP a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV, k dispozici je technologie pokročilého režimu detekce lidských tváří a domácích mazlíčků. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200, k dispozici je funkce Auto AUTO/High AUTO. Pro vyvážení bílé lze použít plně automatický režim, vybrat některý z přednastavených režimů (Slunečno, Zamračeno, Žárovka, Zářivka), nebo realizovat vyvážení bílé ručně s tím, že je možno zaregistrovat dvě uživatelská nastavení. Vestavěný výklopný blesk nabízí režimy AUTO, Redukce jevu červených očí, doplňkový záblesk/vypnutý blesk a při citlivosti 100 ISO má maximální dosah asi 2 m. Souvislé snímání nabízí několik režimů: vysokorychlostní á 30 obr./s, nebo á 12 obr./s (v obou případech pro řadu až 44 snímků při rozlišení obrazu sníženém na 5 Mpx), anebo normální á 7 obr./s pro 8 snímků v plném obrazovém formátu.



Pro výběr expozičních režimů je přístroj vybaven otočným voličem, který je umístěný vpravo nahoře. Nabízí pohodlný režim i-Auto řízený umělou inteligencí, pružnou programovou automatiku, 16 scénických programů s výběrem v menu (Portrét, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sporty, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, 2× Domácí mazlíčci – kočička/pejsek, HDRI – High Dynamic Range Imaging – zobrazování vysokého dynamického rozsahu), sadu Magických filtrů (Pop Art, Camera obscura, Rybí oko, Kresba, Změkčení, Punk, Odlesky, Akvarel, Miniatury, Fragmenty, Dramatické zobrazení), Panorama, Video, 3D fotografie, Beauty & Make-up.

Jako zdroj energie slouží lithium-iontový akumulátor LI-50B, který lze dobíjet i bez vyjmutí z přístroje. Dokoupit je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě. Pro spojení s počítačem, kompatibilní fototiskárnou nebo televizorem slouží kombinovaný výstup A/V a USB 2.0 High Speed a výstup mini HDMI – High-Definition Multimedia Interface typu D. Fotoaparát má zaokrouhlené rozměry 11 × 7,3 × 7,3 cm a včetně baterie a paměťové karty váží 405 g.



Olympus SP-620UZ
je vybaven obrazovým snímačem typu CCD s úhlopříčkou 1/2,3 palce, s rozměry aktivní plochy 6,17 × 4,55 mm a s efektivním rozlišením 16 Mpx. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu typu „sensor-shift“. Elektronický obvod využívá procesor TruePic III+, který kromě funkcí jako snížení šumu a mapování pixelů umožňuje také třeba kompenzaci stinných oblastí a distorze obrazu.

Snímky ve formátu JPEG mají maximální rozlišení 4608 × 3456 px a možné je zvolit také osmimegové soubory 3264 × 2448 px a menší, a to až po VGA/640 × 480 px, a také obraz se širokoúhlým poměrem stran 16:9 buďto s rozlišením 4608 × 2592, nebo 1920 × 1080 pixelů.

Ozvučené video formátu MPEG 4/H.264 má vysoké rozlišení 720 p a lze je souvisle nahrávat maximálně 29 minut. Při snížení rozlišení na kvalitu QVGA je čas natáčení závislý už jen na kapacitě použité paměťové karty, respektive do maximální velikost souboru, což jsou 4 GB. Pro video je k dispozici režim stabilizace obrazu Multi-motion Movie IS. Fotoaparát lze využít i jako záznamník zvuku a pro nahrávání asi čtyřsekundových zvukových poznámek k fotografiím. Formát zvukového záznamu je AAC.

Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, nicméně pro natáčení HD videa 1080 p/720 p výrobce doporučuje použít karty SDHC nebo SDXC rychlostní třídy 6 nebo vyšší, ale třída rychlosti UHS podporována není. Zajištěna je také kompatibilita s kartami Eye-Fi, které využívají technologii Wi-Fi. K dispozici je také asi 59MB vnitřní paměť.



Objektiv je 21násobný optický zoom ED 4,5–94,5 mm 1:3,1–5,8 a po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 25–525 mm. Jeho optickou konstrukci tvoří 12 prvků uspořádaných do 9 skupin, 3 členy jsou asférické. Funkce digitálního zoomu má rozsah až 4× (to v kombinaci s optickým zoomem představuje přiblížení 84×).

Barevná obrazovka typu TFT LCD má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm) a rozlišení 230 kpx. Displej má ochranný panel, možnost úpravy jasu v rozsahu ± 2 úrovně a mimo jiné zobrazuje histogram, a to v režimu snímání i prohlížení, pomocné rámečky, náhled nejlepšího snímku, menu průvodce a návod na použití fotoaparátu. A poslouží nejen pro různé způsoby prohlížení snímků a přehrávání videoklipů, ale i pro jednoduché úpravy snímků, jako je změna velikosti, ořez, úprava sytosti barev, korekce nežádoucího efektu červených očí nebo vyrovnání stinných pasáží snímku.



Systém automatického zaostřování používá metodu TTL iESP s detekcí kontrastu. K dispozici jsou režimy iESP, vyhledání a zaostření obličejů v záběru, bodové ostření nebo režim sledování vybraného objektu AF Tracking. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost asi 20 cm a při použití funkce Supermakro až 1 cm. Autofokus disponuje pomocným světlem pro ostření za slabého osvětlení.

Exponometrický systém nabízí dva režimy měření světla, integrální ESP a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV, k dispozici jsou technologie úpravy stínů a pokročilého režimu detekce lidských tváří a domácích mazlíčků. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100, 200, 400, 800 a 1600, k dispozici je funkce Auto AUTO/High AUTO. Pro vyvážení bílé lze použít plně automatický režim, vybrat některý z přednastavených režimů (Slunečno, Zamračeno, Žárovka, Zářivka), nebo realizovat vyvážení bílé ručně. Vestavěný výklopný blesk nabízí režimy AUTO, Redukce jevu červených očí, doplňkový záblesk/vypnutý blesk. Souvislé snímání nabízí několik režimů: vysokorychlostní á 10 obr./s pro řadu 17 snímků při rozlišení obrazu sníženém na 3 Mpx, á 4,8 obr./s pro řadu 15 snímků při rozlišení obrazu sníženém na 5 Mpx a normální á 0,92 obr./s pro 3 snímků v rozlišení 8 Mpx.



Pro výběr expozičních režimů je třeba použít menu. K dispozici je pohodlný režim i-Auto řízený umělou inteligencí, pružná programová automatika, 16 scénických programů (Portrét, Kráska, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sporty, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, 2× Domácí mazlíčci – kočička/psík), sada Magických filtrů (Pop Art, Camera obscura, Rybí oko, Kresba, Změkčení, Punk, Odlesky, Akvarel, Miniatury, Fragmenty), Panorama, Video a 3D fotografie.

Jako zdroj energie slouží čtyři tužkové napájecí články, a to primární alkalické, nebo NiMH akumulátory. Lithiové články CR-V3 použít nelze. Ale dokoupit adaptér pro napájení z elektrické sítě možné je. Pro připojení k počítači, kompatibilní fototiskárně nebo televizoru slouží kombinovaný výstup A/V a USB 2.0 High Speed. K dispozici je i výstup mini HDMI typu D. Fotoaparát má zaokrouhlené rozměry 11 × 7,4 × 7,4 cm a včetně baterie a paměťové karty váží 435 g.

Doporučená prodejní cena modelu SP-720UZ je sedm a půl tisíce korun a modelu SP-620UZ přibližně 5 700 Kč (obě ceny jsou včetně daně).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: