Panasonic Lumix FZ18 - univerzální kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Panasonic Lumix FZ18 - univerzální kompakt v praxi

16. listopadu 2007, 00.00 | Prázdninová novinka Panasonic Lumix FZ18 navazuje na model FZ8. Hlavní změnou je objektiv, který prodloužil svůj zoom z 12x na 18x. Dohnalo se tak prvenství Olympusu, který s modelem SP-550 UZ nabídl takto velký rozsah jako první. Dále můžeme od FZ18 očekávat rozlišení 8 MPix, stabilizaci obrazu, vysokou citlivost a velký 2,5“ displej. Vše odpovídá posledním trendům. Jaké jsou výsledky?

{Popis a konstrukce}

Prázdninová novinka Panasonic Lumix FZ18 navazuje na model FZ8. Hlavní změnou je objektiv, který prodloužil svůj zoom z 12x na 18x. Dohnalo se tak prvenství Olympusu, který s modelem SP-550 UZ nabídl takto velký rozsah jako první. Dále můžeme od FZ18 očekávat rozlišení 8 MPix, stabilizaci obrazu, vysokou citlivost a velký 2,5" displej. Vše odpovídá posledním trendům. Jaké jsou výsledky?

Konstrukce a design
Konstrukce fotoaparátu zůstala koncepčně velmi podobná jako u FZ8. není překvapením, že se trochu zvětšil tubus objektivu, kam se musela "poskládat" složitější optika. Na první pohled bychom však fotoaparáty od sebe jen velmi těžko rozeznávali. Kromě výrazného tubusu objektivu k řadě FZ patří také příjemně velký bateriový grip, díky čemuž fotoaparát pevně sedí v ruce. Tělo je velmi dobře konstruováno a pocit "plastovosti" napravuje příjemné zpracování povrchu gripu. Jinak ale vnější plášť fotoaparátu z plastu vyroben je, což je v této kategorii standardem.

Rozmístění tlačítek je střízlivé. Uživatel se nemusí děsit těla fotoaparátu obsypaného různými přepínači a tlačítky. Není to ale na úkor ovladatelnosti. Kromě křížového ovladače je na zadní straně i joystick, který slouží pro pohodlnější ovládání. Na bocích, ani na tubusu objektivu ovládací prvky nejsou. Na levém boku jsou pouze plastová dvířka skrývající kontakty pro USB a napájení.

Zadní strana má klasické uspořádání, na které jsme zvyklí i od jiných kompaktů. Displej, který svou velikostí zabírá velkou plochu zadní strany, nad ním elektronický hledáček s možností dioptrické korekce, pojistka vestavěného blesku, několik funkčních tlačítek, joystick a křížový ovladač, který se skládá ze skupiny pěti tlačítek. Ještě si na zadní straně můžeme všimnout chytrého pogumovaného výstupku v levém horním rohu, který usnadňuje držení fotoaparátu. Zajišťuje lépe polohu palce pravé ruky. Překvapení nás nečeká ani na horní straně, kde je kruhový volič expozičních režimů, přepínač pro zapnutí fotoaparátu, dvě funkční tlačítka a prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště.

Prostor pro baterii a paměťovou kartu se nachází na spodní straně pod plastovou krytkou. Je zde také kovový závit pro stativ, ovšem není umístěn v ose objektivu. Šířka těla je 117,6 mm, výška 75,3 mm, hloubka 88,2 mm a hmotnost 360 g bez výbavy.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Největší změnou oproti FZ8 je kromě objektivu také snímač, který nabízí efektivní rozlišení 8,1 MPix. Úhlopříčka snímače zůstala stejná: 1/2,5". Snímky mohou mít maximální rozlišení až 3264 x 2448 bodů ve formátu JPEG a RAW. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600. V režimu vysoké citlivosti můžeme fotografovat až na ISO 6400, ale bohužel ne v plném rozlišení. Ozvučené video sekvence lze pořizovat v rozlišení až 848 x 480 bodů (16:9) nebo 640 x 480 bodů (4:3) s frekvencí 30 sn./s ve formátu QuickTime Motion JPEG. Délka je omezena pouze kapacitou použité paměťové karty a vybrat si můžeme i nižší rozlišení s pomalejší frekvencí.

Objektiv Leica DC Vario-Elmarit nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 4,6 do 82,8 mm (ekvivalent kinofilmu je 28-504 mm). Světelnost je F2,8-4,2 a maximální clonové číslo nastavíme F8. V normálním režimu zaostříme na nejkratším ohnisku od 30 cm a na nejdelším od 200 cm. Makro režimy pak umožňují tyto vzdálenosti zkrátit na 1 cm na nejkratším ohnisku, resp. 100 cm na nejdelším ohnisku. Automatické zaostřování pracuje i v kontinuálním režimu. V případě potřeby můžeme pohodlně manuálně zaostřit pomocí joysticku na zadní straně přístroje. AF je vybaven i přisvětlovací diodou. Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S., která kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu pomocí plovoucí čočky.

K dispozici je kromě automatických režimů i možnost plně manuálního nastavení expozice, případně využití jednoho z poloautomatických režimů. Kompenzace automatické expozice pracuje v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. V automatických a poloautomatických režimech se čas závěrky pohybuje od 1/2 000 s do 1 s, resp. 8 s, v režimu Starry Sky 15, 30 a 60 s a v manuálním režimu můžeme nastavit čas od 1/2 000 s do 60 s. Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 3 sn./s pro až 7 snímků ve standardní kvalitě.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, přednastavené hodnoty s možností korekce a samozřejmě také manuální měření. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0,3 m do 6 m.

Elektronický EVF hledáček má displej s úhlopříčkou 0,44" a rozlišením 188 000 bodů. Na zadní straně přístroje nalezneme 2,5" LCD TFT displej s rozlišením 207 000 bodů. Pro záznam dat se používá paměťová karta SD, SDHC nebo MMC. V případě nouze lze použít i vestavěnou paměť s kapacitou 27 MB. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Koncepce ovládání se od modelu FZ7, kdy se objevil na těle i joystick, již příliš nemění. lehce změněna díky novému joysticku a jinému křížovému ovladači. Ovládání je poměrně jednoduché. Uživatelé jiných fotoaparátů od Panasonic budou jako doma a noví uživatelé se také neztratí. Tlačítka se dobře používají. S výjimkou dvojice funkčních tlačítek na horní straně. Tato dvojice tlačítek je o něco více zapuštěná a nemá tak čitelný chod, což znamená, že musíme kontrolovat na displeji, zda-li jsme je opravdu správně domáčkli. Spoušť má sice krátký chod, ale je čitelná a snadno se na ní zvyká.

Joystickem nastavujeme hodnoty expozice a ovládáme manuální zaostřování. Při jeho delším stisknutí se nám zobrazí menu s rychlým nastavením vyvážení bílé, citlivosti, rozlišení a komprese snímků. Nemusíme tak pro nastavení těchto hodnot chodit do menu, ale máme je takto šikovně "po ruce". Pod joystickem je tlačítko ovládající zobrazování na displeji, kde si můžeme nechat zobrazovat informace o nastavení fotoaparátu, pomocnou mřížku rozdělující scénu na třetiny, nebo živý histogram. Informace si můžeme nechat také zobrazit v simulaci pohledu do hledáčku DSLR, kdy jsou nastavené hodnoty v dolním stavovém řádku a pravém sloupci. Delším stisknutím získáme silnější podsvícení displeje, nebo speciální podsvícení, které pomáhá lépe pozorovat displej při fotografování nad hlavou.

Křížovým ovladačem, který je řešen seskupením pětice tlačítek, můžeme nastavovat samospoušť, režim vestavěného blesku, zobrazovat poslední pořízený snímek a horním tlačítkem postupně nastavit korekci expozice, bracketingu, vyvážení bílé a intenzitu blesku. Sériové snímání se nyní aktivuje tlačítkem pro mazání snímků, které je umístěno v dolní části zadní strany. Střední tlačítkem aktivujeme menu.

 

 

Zde se pohybujeme klasicky pomocí křížového ovladače. Jednotlivé parametry nastavujeme tlačítkem uprostřed. Zde můžeme nastavit vyvážení bílé, citlivost, poměr stran snímku, rozlišení a kompresi snímků, audio komentáře, režimy měření expozice, režimy zaostřování, stabilizaci obrazu, kontinuální ostření, pomocnou diodu AF, digitální zoom, barevné efekty, parametry snímku (kontrast, ostrost, saturace, redukce šumu), animaci ze statických snímků, použití předsádek a hodiny. V setupu, což je druhá záložka menu, nastavíme čas, jas displeje, zobrazování pořízených snímků, šetření energie, zvuky, režim USB, zobrazení přepalů, jednotky (m/ft), jazyk menu (k dispozici i čeština) a můžeme zde i resetovat nastavení a číslování souborů.

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je na úrovni, kterou lze očekávat od malého snímače s vysokým rozlišením. I na nejnižší citlivosti ISO 100 lze rozpoznat stopy po šumu, ovšem pouze v tmavších partiích snímků a pouze při maximálním zvětšení. Snímky jsou však plně použitelné a těchto vad si všimneme pouze v případě, že je budeme cíleně hledat. Ani na výtiscích formátu A4 by nic nemělo být vidět. Pro ISO 200 platí to samé, i když jsou stopy šumu o něco citelnější. Na citlivosti ISO 400 jsou již jednobarevné tmavší plochy šumem postiženy citelněji. Šum pak lze pozorovat například na obloze. Vyšší citlivosti trpí ještě silnějším šumem a navíc ztrácí detaily díky agresivnějším algoritmům zpracování obrazu. Celkově lze označit snímky za velmi dobré a použitelné. Od kompaktního fotoaparátu se snímačem 1/2,5" nelze čekat výsledky srovnatelné se zrcadlovkou.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje ve standardních podmínkách spolehlivě. V žárovkovém osvětlení automatika produkuje teplejší odstíny barev. Není ale problém vše napravit pomocí zvolení jedné z předvoleb, nebo pomocí manuálního měření (na bílou, nebo středně šedou plochu).

 
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo výsledek automatického měření, vpravo manuální měření)

Kvalita obrazu z hlediska kvality objektivu je lepší než bychom čekali u objektivu s takto velkým rozsahem. Na nejkratším ohnisku jsou ostrost i rozlišení detailů velmi dobré. Soudkovité zkreslení je přijatelně malé a obraz netrpí chromatickou aberací. Ve srovnání s Olympusem SP-550UZ je zde obraz lepší. Pokud se přesuneme na nejdelší ohnisko, ostrost poklesne, což je ale u všech kompaktů běžné. Objeví se také chromatická aberace.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 504 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 504 mm), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače na polohu ON, do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,1 s. Tento čas je poměrně dobrý, některé konkurenční fotoaparáty překračují i 3 s. V zapnutém stavu, po stisknutí nenamáčknuté spouště pořídí snímek po cca 0,2 s. To je opět velmi dobrá hodnota. Fotoaparát je tedy velmi pohotový. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Při zobrazování scény na displeji i v hledáčku je pouze minimální zpoždění. Z nejkratšího ohniska na nejdelší přezoomujeme za cca 2 s. Přesun je to poměrně rychlý. Prstencový ovladač zoomu má více poloh. Pokud jej posuneme málo, zoomování je pomalé a plynulé. Pokud jej posuneme "na doraz", zoomování je velmi rychlé. Celý rozsah zoomu je rozdělen na několik desítek kroků, cca 70. Krokování je tedy velmi jemné.

Řada FZ má u Panasonic dlouhou tradici a konstrukčně se toho již od modelu FZ7 příliš nezměnilo a ovládání je velmi dobře vyřešené. Největší změnou byl tedy u FZ18 objektiv, který dal modelu i název. 18x zoom se poprvé u digitálního kompaktu objevil u Olympusu SP-550 UZ. V současnosti kromě této dvojice nabízí 18x zoom také Fujifilm S8000fd.

Kromě prodloužení maximálního ohniska, kde se změna projevila zcela minimálně (v úhlu záběru 432 mm a 504 mm není tak velký rozdíl), zato citelný posun je u nejkratšího ohniska. U FZ8 byl ekvivalent 36 mm, kdežto u FZ18 máme ekvivalent 28 mm. To se pomalu stává standardem u digitálních kompaktů.

Po zapnutí se objektiv z fotoaparátu již příliš nevysunuje. Je to způsobeno také díky velkoryse velkému tubusu objektivu, který je sám o sobě poměrně velký, díky čemuž fotoaparát rozhodně není předurčen pro přenášení v kapse. Dokonce ani při samotném zoomování se délka objektivu o tolik neprodlouží, jak by se dalo čekat.

Stabilizace MEGA O.I.S. je již u kompaktů Panasonic standardem. Optická stabilizace obrazu nám pomáhá exponovat snímky i s delšími časy expozice, aniž by hrozilo jejich rozmazání. Její výsledky záleží na více parametrech, stejně jako na tom, jak "pevné" máme ruce. Kromě toho umí fotoaparát pracovat také s SDHC kartami a v nabídce menu lze zvolit o češtinu.

Závěr
Panasonic Lumix FZ18 je povedenou evolucí modelu FZ8. Trend vývoje donutil výrobce použít objektiv s počátečním ohniskem 28 mm (ekv. kinofilmu) a 18x zoomem. Z hlediska univerzálnosti se jedná o správný krok. Kvalita obrazu tyto kroky ustála a je stále dobře použitelná. Pro ty, kdo s sebou nechtějí nosit zrcadlovku s několika objektivy, aby pokryli stejný rozsah ohnisek, a spokojí se s kompromisy kompaktního přístroje, je tento model vhodný. Oficiální doporučená koncová cena je stanovena na 12 495 Kč včetně DPH. Cena v maloobchodech se může pohybovat okolo 11 000 Kč včetně DPH.

::Technická specifikace Panasonic Lumix FZ18

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

AF/AE lock tlačítko

Autor: Honza Muž

Založeno: 16.11.2007, 08:22
Odpovědí: 5

Pokud se nemýlím, přibylo nám na zadní straně nové tlačítko AF/AE lock (z obrázku jasně patrné). V recenzi však o něm není ani zmínka, což je škoda, protože by mě, jakožto potenciálního zájemce o toto cvakátko, zajímalo. Nejsem profesionál, tak jen tuším, že je to něco s "uložením" hodnot expozice nebo ostření. Spíš by mě ale zajímalo praktické využití tlačítka.

Odpovědět na příspěvek

RE: AF/AE lock tlačítko

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 16.11.2007, 09:41

Tlačítko je fajn, pokud potřebuješ vyfotit několik snímků stejnou expozicí a zaostřením. To platí například při focení panoramat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AF/AE lock tlačítko

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 16.11.2007, 09:58

Castejsi a praktictejsi vyuziti AE lock je pri fotografovani metodou point-recompose-shoot, kdy by po rekompozici automatika nastavila nevhodne expozicni hodnoty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: AF/AE lock tlačítko

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 16.11.2007, 10:40

Ano, to také. Přepnout ostření na 1 zónové nebo bodové a používat techniku rekompozice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AF/AE lock tlačítko-panorama

Autor: Zábranský Muž

Založeno: 17.05.2008, 17:25

Prosím o radu jak se na F 18 dělají panoramatické fotky. V manuálu ani v menu jsem nic nenašel. Děkuji za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: AF/AE lock tlačítko-panorama

Autor: Zdeněk Baloun Muž

Založeno: 03.09.2008, 10:43

Na přiloženém CD je program "panorama maker". Osobně užívám Zonera a panoramatické fotky jsou paráda.

Odpovědět na příspěvek

test rozmazání trávy u radnice

Autor: IGGY Muž

Založeno: 17.11.2007, 09:43
Odpovědí: 2

NEPROŠEL ani na nejmenší ISO 100 - to není tráva to je mazenice vodovkama...

ISO 200 a víš jsou už jen parodie na fotky.

Hlavně, že má 8Mpix.....

FUJ!

Odpovědět na příspěvek

RE: test rozmazání trávy u radnice

Autor: Em Muž

Založeno: 17.11.2007, 14:55

A co říkáš u toho tvého "testu" třeba na tyhle snímky, když zde takto plácáš a plodíš tyhle své "moudrosti":
- Canon A710 http://www.fotografovani.
cz//images3/Canon_PS_a700
is_obr27A_vez_iso80.jpg

- Konica Minolta Z3 http://www.fotografovani.
cz/images/kmz3_23_r.jpg

- Nikon P5000 http://www.fotografovani.
cz/images3/Nikon-P5000_27
.jpg
- Olympus C750 http://www.fotografovani.
cz/images/ol_750_03_r.jpg

Vše kompakty, různého stáří, různě velké snímače, počet Mpx málo i hodně, vše ISO 100 a proč je asi ta tráva rozmazaná? Jestli chceš fotit takto detaily trávy, tak se na to musí jít jinak. Že by pomohla DSLR? Třeba Olympus E-500, s tím se dá přece práskat i ve špatném světle. Nebo ne? Asi ne, ta tráva je zase nějaká rozpatlaná - http://www.fotografovani.
cz/images2/olympus-e-500_
28_r.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: test rozmazání trávy u radnice

Autor: Carlos Muž

Založeno: 19.11.2007, 16:35

Ja som bol celkom prekvapený kvalitou fotiek v recenzii, omnoho lepšia ako Sony H9.

Odpovědět na příspěvek

350D nebo Fz18????

Autor: Jarda Muž

Založeno: 17.11.2007, 17:46
Odpovědí: 9

Všechny tady zdravím. Byl bych rád kdyby jste mi pomohli. V první řadě bych rád poděkoval za super recenze na tomto portálu. Jsem začátečník a rád bych zainvestoval do nějakého kvalitního fotoaparátu. Mám vyhlídlý už delší dobu Cannon Eos 350D, ale co přišla na trh Fz 18, vážně o ní uvažuji. Fotím asi dva roky a bojím se, že bych 350D nezvládl. Fotím portréty krajinu, města ve tmě a hodně makro. Můžete prosím poradit. Nerad bych zainvestoval do něčeho s čím bych neuměl popřípadě do něčeho co by nesplňovalo moje očekávání. Všem za odpověď předem moc děkuju. Jarda

Odpovědět na příspěvek

RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.11.2007, 09:14

Nevím, proč byste neměl zvládnout zrcadlovku. Jediné, čím se focení s ní liší od kompaktu natolik, že je potřeba si zvyknout, je menší hloubka ostrosti a tedy nutnost přesnějšího ostření a práce s clonou. Ale zrcadlovky zase mají lépe vymakaný autofokus.
Na nic z toho, co jste jmenoval, se šumící a patlající kompakt s velkou hloubkou ostrosti příliš nehodí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 350D nebo Fz18????

Autor: massaraks Muž

Založeno: 18.11.2007, 20:50

Souhlasim s tim, ze na portrety a vecerni mesta je zrcadlovka o hodne lepsi reseni. Ale hodne kompaktu umi fantasticke makro, mozna lip nez DSLR. A jsou o hodne lehci, mensi, takze prace pri makrofotografii je jednodussi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.11.2007, 08:30

To fantastické makro obvykle odpovídá tak 1:2 na DSLR a fotí se na nejkratší ohnisko, takže s velkým soudkovitým zkreslením.
Pravdou je, že na dobré makro se zrcadlovkou je třeba koupit makroobjektiv, do začátku ale stačí makropředsádka za necelých 1000 Kč.

Odpovědět na příspěvek

RE: 350D nebo Fz18????

Autor: xcrider Muž

Založeno: 18.11.2007, 14:36

Tu nie je ocom sa rozhodovat vezmi 350D , ja mam fuji s6500fd co je tiez UZ a najviac mi vadi velka hlbka ostrosti a maly dynamicky rozsah a este kvalita snimok zrkadloviek je niekde uplne inde ako pri hocakom evf , mam ho len par mesiacov ale uz uvazujem nad nejakou pouzivanou 400D :)

Odpovědět na příspěvek

RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Bofh Muž

Založeno: 18.11.2007, 18:22

Z těchto dvou přístrojů bych se určitě přikláněl k tomu Canonu 350D. Celkovou rychlostí provozu, ergonomií ovládání i kvalitou výstupu se mu patlající FZ-18 ani zdaleka nepřibližuje. Taky je ale potřeba říct, že setový objektiv 18 - 55 mm f/3.5-5.6 (28 - 100 mm ekv. kinofilmu) k 350D není žádný zázrak. Optická kvalita je, myslím, celkem slušná, ale se světelností a mechanickým provedením je to už bohužel horší, takže skoro počítat s tím, že bude potřeba pořídit nějaké lepší sklo (Já pošilhávám po Tamronu 17 - 50 mm f/2.8 ale zatim na něj nezbývá). Pokud oželíš třeba kabelovou spoušť, externí blesk nebo rychlé sekvence v RAWu, tak ještě doporučil se mrknout na Fuji S6500fd. Objektiv 28 - 300 mm ekv. f/2.8 - 4.9 s mechanickým zoomováním, makro od 1 cm, RAW, manuální režimy, závit na filtry a v kategorii EVF přístrojů až překvapivě kvalitní výstupy s nízkou hladinou šumu (do ISO 400 paráda, ISO 800 ještě použitelné ISO 1600 už opravdu nouzovka).
Pokud plánuješ se fotografování věnovat vážněji, a jsi ochoten do toho čas od času zainvestovat (sklo, blesk, apod.), tak zrcadlovka je jasná volba. V opračném případě bych doporučil nějaký vyspělejší univerzální EVF stroj. (Fuji S6500, Canon S5 IS)

Odpovědět na příspěvek

RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.11.2007, 11:14

Ještě něco - kdybyste se nakonec s 350D rozmyslel a chtěl zůstat u kompaktu, dejte prosím radši přednost Fuji S6500fd a ne tomuto pokusu o foťák.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Jarda Muž

Založeno: 19.11.2007, 18:40

Všem Vám moc děkuji za rady. Moc jste mi pomohli. Rozhodl jsem se pro 350D a nebo 400D. Postupem času si budu dokupovat další příslušenství. Přece jen nechci dát peníze do něčeho co bych za rok prodával pod cenou. Přeji všem dobré světlo a spousty dobrých fotek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 350D nebo Fz18????

Autor: Bofh Muž

Založeno: 20.11.2007, 21:31

To je dobrý rozhodnutí. Já jsem začínal s Fuji S5600, pak jsem pořídil Fuji S6500fd jako takovou mezistanici k DSLR, ale byly to z mojí strany trošku unáhlený, protože jsem si za cca půl roku stejně koupil Canona 350D. Teďkon používám tu S6500 spíš jako kameru, která je schopná generovat fotky ve velice slušné kvalitě. Taky jí supluju teleleobjektiv, protože 70 - 200 mm f/4L je zatím silně mimo moje finanční možnosti :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 350D nebo Fz18????

Autor: M.P Muž

Založeno: 23.12.2007, 07:37

Tak Fuji rozhodně ne,sice nižší šum,ale kvalita fota o dost horší nežli u FZ 8 či 18.

Odpovědět na příspěvek

zase nedodělaná recenze-fuj

Autor: arago Muž

Založeno: 18.11.2007, 19:55
Odpovědí: 1

A jak bývá zvykem..zase se zapomnělo na detaily, nejenom pro mě důležité.
1-srovnán
s podobnými fotáky ve stejné kategorii
2-inf. o možnosti zomování při natáčení videa?
mám pokračovat..?

Odpovědět na příspěvek

RE: zase nedodělaná recenze-fuj

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 18.11.2007, 23:23

Poslete mi prosim dalsi pokracovani pripominek do emailu. Kritice jsme otevreni a navrhy od ctenaru bereme v uvahu.

Odpovědět na příspěvek

Kudy dál

Autor: Pavel Skala Muž

Založeno: 19.11.2007, 16:57
Odpovědí: 2

Mám Kyoceru M410R
a uvažuji nějaký posun výše, fotím jako amater přírodu, krajinu a makro. Velký zoom používám. Jsou dnešní EVF výrazně lepší ? (rozlišení nepočítám) A pokud ano. Co dopuručujete?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kudy dál

Autor: IPs Muž

Založeno: 20.11.2007, 10:15

Měl jsem taky Kyoceru M410R, v červnu jsem si pořídil FZ8 a můžu potvrdit, že změna je to obrovská. Kromě zvykání si na pomalejší reakce displeje a brutální šok, z pomalosti ukládání fotek ve srovnání s Kyocerou je FZ8 výrazně lepší prakticky ve všech směrech co se týče samotných fotografií - zaostření ve tmě : Kyocera - nic, FZ8 perfektně, blesk Kyocera poměrně slabý, FZ8-velmi dobrý i na větší vzdálennosti, šum se skoro nedá srovnat, i když v přírodě v obvykle dobrých podmínkách to až tak nevadí, prokreslení barev je ale u FZ8 úplně jiné a mnohem lepší, což je ale můj subjektivní pocit. Kdyby jste chtěl tak můžu vyfotit dvě stejné fotky s oběma foťáky a poslat Vám je mailem, uvidíte rozdíly sám, stačí když dáte mail a já si na tuhle diskuzi ještě vzpomenu :-) každopádně kdybych neměl FZ8 tak bych si tenhle FZ18 koupil.Uživatel Kyocery, který fotí i oslavy v místnostech nemůže této koupě litovat v žádném případě a pokud se zaobíráte pouze přírodou, tak tam ten odstup nemusí být až tak výrazný, Kyocera na takové fotky není vůbec špatná, ve své době neměla konkurenci, jenže ta doba je už stará asi 4 roky a všechno pokročilo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kudy dál

Autor: Pavel Skala Muž

Založeno: 21.11.2007, 16:36

Vyděl jsem fotky z FZ7 a pocit jsem měl podobný jako Vy s FZ8. Na FZ18 je navíc to široké ohnisko. Obecně je tvrzeno, že optika s tak širokým rozsahem bude k ničemu. Lze porovnat FZ18 a Fuji 9600 ?
Měl jsem v ruce Fuji 9500 a pomalost tohoto stroje byla strašná, zvlášt v porovnání s Kyocerou. Porovnával jsem fotky z recenze FZ8 a FZ18. Neřekl bych, že je tam zas tak výrazný rozdíl.
Díky

Odpovědět na příspěvek

FZ 18 nebo canon IS5

Autor: digi Muž

Založeno: 21.11.2007, 07:46
Odpovědí: 0

Díky za názory a postřehy

Odpovědět na příspěvek

FZ18 verzus Fuji s8000fd

Autor: validus Muž

Založeno: 22.11.2007, 13:53
Odpovědí: 0

Dobry den nemate niekto skusenosti s fuji s8000fd
nevie kto porovnať kvalitu fotiek medzi tymito dvoma fotakmi ? lebo prave medzi nimi dvoma sa rozhodujem Nikde na zahraničnom servery som čital že v tom suboji vyhrala FZ18 ma vraj ostrejšu kresbu proste kvalitnejšie fotky Nevie mi niekto poradiť?

Odpovědět na příspěvek

ultrazoom

Autor: chinno Muž

Založeno: 23.11.2007, 14:05
Odpovědí: 0

chcel by som poradit pri vybere noveho fotaku z triedy ultrazom - panasonic- sony alebo olympus dakujem velmi pekne

Odpovědět na příspěvek

Moje hodnocení

Autor: Aminux Muž

Založeno: 25.12.2007, 22:40
Odpovědí: 8

Vlastním tento foťák asi týden. Docela jsem se na něj těšil, ale zatím z něj moc nadšený nejsem. Vadí mi především poměrně vysoká hladina šumu
i při nastavení nižší citlivosti ISO 100-200.
Zejména při focení v interiéru, ať už s bleskem
nebo bez blesku. Při focení venku za dobrých
světelných podmínek je kvalita snímků dobrá.
Dále mi vadí nemožnost zoomování a ostření
při natáčení videa, které má mimochodem
otřesnou zvukovou kvalitu. Zvuk je trochu
zkreslený, chraplavý a je v něm neustále
slyšet dost silný šum. Asi jako ze starého telefonního sluchátka. Prostě hrůza. Hlavně,
že umí natáčet širokoúhlé video. Ale abych
jen nehaněl. Má dobře zpracované menu,
kompletně v češtině, intuitivní ovládání, takže
se obejdete i bez manuálu. 18x zoom nemá
chybu, inteligentní automatika pracuje takřka
bezchybně. Před rokem jsem vlastnil Canon
PowerShot A700 se 6 MPx snímačem. Mohu
konstatovat, že hladina šumu byla podstatně
nižší. I to video mělo lepší zvuk. Panasonic
je "šumák" obrazově i zvukově. Ale to jsou asi všechny fotoaparáty
s 8 MPx snímačem. Příště půjdu asi zase do
Canonu. Ten má alespoň lepší možnosti
při natáčení videa (zoomování, ostření, lepší
zvuk). Kdyby měl někdo zájem, mohu poslat
srovnávací foto, video třeba na email.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: DUFO Muž

Založeno: 17.01.2008, 14:56

ked mozes tak mi plis posli nejake foto na moj mail(dusan.madar@gmail.co
m), mam zaujem FZ 18 tak aby som to pozrel, hlavne fotky z interieru ale aj z exterieru.
DIKu DIK

Odpovědět na příspěvek

Prosba

Autor: Nico Muž

Založeno: 20.02.2008, 17:34

AHoj, moh by jsi také poslat nějaké foto z Interíéru atak. Mám také zájem si ho pořídit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosba

Autor: Aminux Muž

Založeno: 17.03.2008, 23:10

Přikládám ještě jeden link.
http://www.uloz.to
/168621/panasonic-fz-18.z
ip

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: Tereza Muž

Založeno: 12.02.2008, 14:54

Mohu poprosit o ty srovnávací fotografie? Tento foťák bych si chtěla pořídit a tak mě to zajímá :) Kontaktujte mě na mejlíka...děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: tomas Muž

Založeno: 23.04.2008, 12:35

Ja nevim proc vsichni nadavate na video. Kupujete fotak nebo kameru? Kdyz budu chtit kvalitni video koupim si kameru. To je to stejne jako mobily s fotakem. Lidi si je koupi v dobre vire ze s 2,1MPix fotakem budou ty fotky stejne jako z 2,1MPIx fotaku. Tohle fakt nechapu

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: CZBOB Muž

Založeno: 12.08.2008, 19:56

No,myslím a asi nejsem sám,že se musíš s tím foťákem nejdříve naučit fotit.Bez urážky,to bych nerad ale je to tak.Tvé fota vypadají jak z laciného mobilu a to není možné.Zkus si začít s tím panákem hrát,zkoušet,nastavení tam je spousta.jak mají vypadat fotografie z tohoto fotoaprátu můžeš vidět tady: http://www.dpreview.com/g
allery/panasonicfz18_samp
les/

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: azorb Muž

Založeno: 17.08.2008, 22:59

Bez urážky : nechápu,proč za prvé haníš fotoaparát který používáš jako kameru ??
A za druhé srovnáváš Canon A 700,tedy úplně jiný typ fotoaparátu.
Pokud ti vadí 8 mega,přepni si na 7 mega eventualně na 5 či 3 mega.A čti návody!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje hodnocení

Autor: japonec nakonec Muž

Založeno: 24.04.2009, 22:49

K foceni.... mam jej delsi dobu uz a zkousim vse co se da....

Vrele doporucuji fotit na standart 4:3 a ne na jine formaty 3:2 ci 16:9.... nejak jsem vypozoroval, ze ackoliv muzete ostrit jak chcete presto nezaostrite dostatecne.... jsem sice amater, ale doslo mi to ze on to fotne ulozi a pak oreze na dany rozmer a opet asi ulozi... pac kvalita je pak desna...
Pri 4:3 je dobra ostrost....
Pri zoomech jsou i misty hluche mista, ale to se dalo cekat... co me prekvapilo ze za velmi dobrych podminek svedete nastavit clonu na 2.8 a uzaverku az na 1600 nebo 1300 ... ale vetsinou se dopracujete ke cone 3.2 a uzaverce na 1000....
Ale jak jsem psal jsem amater, a mohu podotknout je to supa fotak pro nas... co nechteji moc utracet za zrcadlovky aj....
stabik je supa vec - hlavne pro me.

Vyhoda blesku je poposunuti jeho casu a tim ovlivnit danou scenu, nevyhoda - nemoznost pripojeni externiho blesku.
Co se tyce vyse zminovaneho zrna u fotek, tak ti nevim, asi davas spatny cas... pac ja fotil i nocni sceny na 20sec s isem 100 a jsem velmi spokojen....
clovek musi uvazit co by chtel za 6.500kc s takym paparazzim... Nekdo si to spletl se zrcadlovkou a s pevnym sklem... ale to jsme ale nekde jinde s ostrosti a kvalitou.....

ja to vrele doporucuji a hlavne zkousejte vvse mozne s tim fotit at vite co je dobre a co ne... ale osobne doporucuji na 4:3 a pak to si orezejte treba v APhotoshopu na pc jak chcete....

Odpovědět na příspěvek

FZ18, Fuji6500 nebo cekat...

Autor: WiKi Muž

Založeno: 21.01.2008, 19:09
Odpovědí: 0

Můžete někdo poradit - mám Minoltu Z2 a přemýšlím o novém foťáčku. Do zrdcadlovky nechci, ale kompakt taky ne - takze UZ. Rozhoduji se mezi FZ18 a Fuji6500, u FZ mi vadí šum, u Fuji velikost a hlavně (ne)stabilizátor. Máte někdo zkušenosti, jaký je rozdíl v šumu mezi Minoltou Z2 a FZ18? U minolty na 200ISO je na obličejích postav již dost znatelný šum (monitoru i bez zvětšení). Bude to podobné i u FZ18??

Odpovědět na příspěvek

Taky potřebuji radu

Autor: Petr Muž

Založeno: 27.01.2008, 08:08
Odpovědí: 0

Fakt tedy nevím co koupit. Ležím v recenzích a vesměs čtu jen negativní názory na EVF s tím, že se nedají srovnat se zrcadlovkou. Jo to je asi fakt. Neberu to nikomu, ale co mám dělat já jako totální amatér, kterému nestačí standardní digitál typu krabičky na mýdlo a chtěl by něco co mu přiblíží objekty na slušnou vzdálenost a přitom to udělalo pěkné fotky pro prohlížení an PC nebo o max. velikosti 18x13 cm. Potřebuji to spíš pro zábavu a pro uchování mommentů, které nelze vyfotit z blízka (na cestách po Indii). Přemýšlím o Sony H9 nebo Panasonic FZ 18. Pokud mi potvrdíte, že ty fotky jsou fakt tak strašný, budu dumat o D40. DÍKY, DÍKY.

Odpovědět na příspěvek

Foto

Autor: Aminux Muž

Založeno: 28.01.2008, 00:04
Odpovědí: 0

Pro případné zájemce sem dávám link
na pár fotek pořízených tímto fotoaparátem.
Je to několik fotek interiéru s bleskem
i bez blesku a exteriéru (bez blesku).
http://www.uloz
.cz/show/file/46081-Panas
onic_FZ-18.zip

Odpovědět na příspěvek

FZ18,SI5

Autor: PETER Muž

Založeno: 01.02.2008, 05:49
Odpovědí: 4

Preco necitate odborne,NEZAUJATE,recenzi
e.Nemam ich
pri sebe ale bobry vyhladavac a mozte surfovat.2,5 snimac-8mega? sum otazka nastavenia a vyvazenia,fotoap.je na foto.video je kamera,skus sa opyt.prof.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ18,SI5

Autor: Adam Muž

Založeno: 29.02.2008, 14:56

Čítal som rôzne príspevky o fz 18, odborné recenzie skôr chvália, fotoamatéri skôr kritizujú. Zdáš sa mi /z týchto ľudí/ ako triezvo uvažujúci človek a zdá sa, aj človek, ktorý sa tomu trochu rozumie. Aký je tvoj názor - kúpiť alebo nekúpiť? Som fotoamatér, ktorý sa do fotografovania tiež trochu rozumie a mám aj nejaké skúsenosti. Neplánujem robiť fotky formátu A1, ale na druhej strane si potrpím na kvalitu, slušný zoom... Mám doma nedigitálnu zrkadlovku aj digitál s 10x zoomom. Viem čo je to vláčiť zrkadlovku a nemám ani zbytočných 20 000,-, ale chcem slušný digitál s dobrým zoomom, a tak bude asi východiskom ultrazoom. Fz 18 má spomedzi ultrazoomov najlepšie odborné recenzie. Kúpiť alebo nie? Poraď a poraďte aj ostatní, ale budťe objektívny a operujte s faktami. Dík

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ18,SI5

Autor: Dodo Muž

Založeno: 02.03.2008, 08:55

Mam podobny problem. FZ18 optika dobra, az bezkonkurencni. Panasonic po pokaslal s Venus Engine III. Zehlenie sumu je na skodu ostrosti a detailov foto, co ho degraduje na 3Mpix fotak. V FZ20 sa objavilo "odsumenie" a FZ10 bolo takmer nulove, no fotky boli super ostre. VE3 je aj v FZ50-ke co je naproste fiasko Panaku. Asi by som Kupis z duhej ruky FZ30ku alebo FZ10 za babku. Pri ISO 50 su fotky ako so zrkadlovky (4Mpix)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FZ18,SI5

Autor: Adam Muž

Založeno: 02.03.2008, 17:19

...ale vraj sa dá nastaviť vyhladzovanie šumu od +2 do - 2 a okrem toho dá použiť formát RAW. Vysvetlite mi niekto prečo sú recenzie také dobré, keď je to nanič foťák. Neverím, že sú všetci podplatení. Videl som fotky a hoci nie som odborník, nezdalo sa mi to až také strašné. Bez urážky - nie je to skôr to tak, že mnohí čo ho kritizujú sú babráci, lebo fotia "z brucha" bez nastavenia; to potom hold naozaj vyzerajú fotky na prd. Pošlite teda niekto fotky /aj s popisom podmienok za akých bola fotka urobená a s údajmi- použitá clona, čas, iso, vyváženie bielej atď.../, ktoré dokazujú že kritika je oprávnená.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ18,SI5; obsiahla recenzia

Autor: michal Muž

Založeno: 03.03.2008, 16:29

http://www.digimanie.cz/a
rt_doc-8D0402BBAD4C3944C1
2573E40044EA24.html

Odpovědět na příspěvek

menu v češtině

Autor: Jarda Hybner Muž

Založeno: 26.02.2008, 16:29
Odpovědí: 2

Koupil jsem FZ 18 bez českého menu. Pomůže mi někdo? Moc děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: menu v češtině

Autor: vrba Muž

Založeno: 26.06.2008, 17:02

Mám rovnaký problém... pomohol ti niekto... poraď kde nabrať české menu?

Odpovědět na příspěvek

RE: menu v češtině

Autor: Honza Muž

Založeno: 20.11.2008, 22:27

http://forum.grafika.cz/r
ead.php?140,2529563,25795
54#msg-2579554

Odpovědět na příspěvek

Foťák používám 4 měsíce

Autor: Pája Muž

Založeno: 02.03.2008, 22:20
Odpovědí: 2

Zdar, má FZ18ku 4 měsíce - fotím všechno. Ve dne, v noci, makrofotografii i s předsádkou, rychlé snímky s "bracketingem", dlouhý i hodně dlouhý časy s i bez stativu. Nemám absolutně co bych tomuhle stroji vytknul. Hnidopichy, co srovnávaj deset podobných přístrojů chápu - odlišit je nějak musí, ale garantuju každýmu fotografovi, co neprodává snímky pro velkoformátový tisk do předních časopisů, že s tímhle foťákem bude spokojenej. Navíc za ty peníze...

Odpovědět na příspěvek

RE: Foťák používám 4 měsíce

Autor: Adam Muž

Založeno: 03.03.2008, 16:09

...díky moc. Už som fakt myslel, že na ňom nikto nič dobrého nenajde. Myslím, že je to slušný foťák, malý, praktický za dobrú cenu s kopou funkcií a možností s fantastickým rozsahom zoomu.Fajn, že si pripomenul veľkosť fotiek. Myslím, že len málo ľudí pôjde do takej veľkosti fotky a iso, aby sa na fotku kvôli šumu nedalo pozerať. A dám na to krk, že laik si pri bežných veľkostiach fotky /povedzme 13x 18/ nič nevšimne. Trochu sa foteniu venujem a málokedy potrebujem ísť na iso vyššie 800 a robiť fotky väčšie ako 13x 18. Ak sa niekomu zdá, že na 8 mega je na tento stroj priveľké sústo, je tu možnosť znížiť rozlišenie na 5 mega a ešte stále môžete robiť slušné fotky formát A 4. Tak čo...??? Apropo dobrý fotograf urobí super fotku aj so starým nedigitálnym kompaktom....

Odpovědět na příspěvek

RE: Foťák používám 4 měsíce

Autor: japonec nakonec Muž

Založeno: 24.04.2009, 23:06

souhlasim....
pro normalni lidi bohate staci i dalo by se na nej fotit profesionalne dle meho....v moznostech toho fotaku....

Pokud chce nekdo fakt kvalitu tak to musi sahnout hluboko do kapsy na zrcadlovku a pevna skla....

pouze u FZ18 doporucuji fotit pouze 4:3 a ne na jine rozmery, pac tam ostrost je v....... hold clovek pak dodatecne si tech 4:3 svede orezat v treba v AP na pc....
Fotak ma sve mouchy, ale pokud clovek s tim zkousi casto tak bude vedet co si muze dovolit.
Nekde tu nekdo psal ze trava je maznuta.... no nevim na jake nastaveni to fotil, ale ja s tim fotim bez problemu a ostre a to bez problemu fotim i labut bez prepalu ci sceny s bleskem kde blesk neni ani videt.... clovek si to hold musi omakat a zkouset.... asi dotycny zapomnel nastavit si rucne parametry o proti automatu.....

Odpovědět na příspěvek

super foťák

Autor: Karlos Muž

Založeno: 08.03.2008, 16:26
Odpovědí: 0

Já jsem taky velmi spokojený po 3 měsících užívání, vysoké ISO nepotřebuji,takže šum je v poho, a redukci šumu jsem si nastavil do mínusu,takže to fotky tolik nežehlí

Odpovědět na příspěvek

Video

Autor: Honza Balák Muž

Založeno: 09.03.2008, 23:33
Odpovědí: 0

Zdravím,
v jiné recenzi je psáno, že zvládá pouze 15 minutové video, tady se píše, že je to limitováno pouze médiem.
Kde je tedy pravda? :-)
Dá se u nahrávaného videa vypnout záznam zvuku?
Objevují se tu docela pozitivní i dost negativní reakce... což mi výběr moc neusnadňuje, ale asi se pro tento kousek rozhodnu...

Odpovědět na příspěvek

Problém se stabilizátorem

Autor: Kebule Muž

Založeno: 19.03.2008, 10:14
Odpovědí: 1

Při zapnutém stabilizátoru v módu 1 je vše, jak má být, ale v módu 2 nepozoruji žádnou změnu oproti snímkům pořízeným bez stabilizace. Mód 2 údajně stabilizuje pouze při samotném focení a nikoliv kontinuálně jako mód 1, zato by ale měl být výsledný efekt stejný, ne-li lepší. Máte stejný „problém“, nebo jde o poruchu? Děkuji za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Problém se stabilizátorem

Autor: japonec nakonec Muž

Založeno: 24.04.2009, 22:55

ano je problem se stabikem
My jej dali k pacientu a toho to nestabilizovalo ani mod 1 ci 2.... asi nekde na taiwanu udelali chybu :(((

Odpovědět na příspěvek

manuál FZ-18

Autor: Petr Muž

Založeno: 29.03.2008, 10:51
Odpovědí: 2

Ahoj příznivci FZ-18-ky
nějaký poberta mně v autě odpomohl od CD s hlavním nanuálem. Mám fotoaparát teprve krátkou dobu a manuál je ještě zapotřebí. Zatím jsem s přístrojem maximálně spokojený. Proto prosím spřízněnou duši o zaslání hlavního manuálu v pdf souboru mailem. Předem děkuji za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: manuál FZ-18

Autor: vrba Muž

Založeno: 26.06.2008, 17:06

Ahoj, mám podobný problém ako ty. len mne manuál neukradli ale mi ho intrenetový predajca nedodal a nemieni tak urobiť. Ak ti niekto pomohol a poslal mailom manuál v čestine v pdf môžeš mi ho preposlať? Budem ti veľmi vďačný.

Odpovědět na příspěvek

RE: manuál FZ-18

Autor: vrba Muž

Založeno: 26.06.2008, 17:15

moja adresa je vrba@centrum.sk

Odpovědět na příspěvek

FZ 18

Autor: Pavel Muž

Založeno: 04.04.2008, 05:31
Odpovědí: 0

Ahoj všichni majtelé FZ 18-ctky, teď po delším focení jsem si všimnul že fotky z plně automatického režimu (IA) jsou někdy v levém a pravém spodním rohu rozmázlé , máte někdo tuto zkušenost dělá to ten stabilizátor nebo můj pohyb při focení ??? Jinak jsem stím to DF celkem spokojený , nemá chybu až teda na ten větší šum .

Odpovědět na příspěvek

prosba o pomoc

Autor: Marie Muž

Založeno: 24.04.2008, 18:06
Odpovědí: 3

Dobrý den,
kamarádka má fotoaparát panasonics lumix a odjela na dovolenou..
nyní mi volá co má dělat že jí to hlásí paměťová karta je zablokovaná!
prosím o radu-pro ni co má dělat aby jí foťák mohl sloužit na očekávané dovolené...
D Ě K U J I MOC!
Marie

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o pomoc

Autor: vlado Muž

Založeno: 24.04.2008, 21:16

Pravdepodobne ma na karte zamok, ktory nedopatrenim presunula do polohy LOCK. Staci kartu vybrat z fotaku a presunut prepinac do polohy UNLOCK. Je to taky malicky asi 1x1mm zvycajne farebne odliseny prepinacik.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prosba o pomoc

Autor: Marie Muž

Založeno: 25.04.2008, 13:07

Pane Vlado,
jste zlaťučký-už jdou na tůru a foťák má s sebou!
tak snad to půjde fotit... děkuji Vám mnohokrát a wiki-která sem taky píše Vám také z celého srdíčka děkuje!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prosba o pomoc

Autor: vlado Muž

Založeno: 30.04.2008, 02:13

Ahoj Marie, z Tvojho príspevku je cítiť, že musíš byť zlatučká tiež. Škoda, že sme v úplne inom fóre. Tak sa maj a foť...

Odpovědět na příspěvek

FZ18

Autor: esino Muž

Založeno: 24.05.2008, 15:36
Odpovědí: 0

Pre tých ktorý sa rozhodujú pre tento fotoaparát, musím povedať že je vynikajúci. Vlastním ho už 7 mesiacov a nemám veľa čo by som mu vytkol. Jedine ak nemožnosť zoomovania pri videu. Samozrejme nerobí fotky ako zrkadlovka , ale pre bežné použivanie je naozaj super, robí vynikajúce makro. A zoom nemá chybu, kto hľadá univerzálny fotoaparat so schopnosťou nahrávať slušné video nemá nad čím rozmýšlať.

Odpovědět na příspěvek

Prosím radu ke zvuku

Autor: Jana Muž

Založeno: 26.05.2008, 10:28
Odpovědí: 0

Nevíte někdo čím to je, že se spožďuje zvuk u videosekvencí a nyní se dokonce po necelé minutě vypne. Místa na kartě mám dostatek. Jedná se o FZ-18 a koupen je po vánocích.Děkuji

Odpovědět na příspěvek

prosba o radu a pomoc

Autor: vrba Muž

Založeno: 26.06.2008, 17:00
Odpovědí: 8

Prosím pomôžte alebo poraďte. Kúpils som foťáčik FZ 18 ale internetový predajca mi ho dodal bez českého alebo slovenského menu a tiež chýba český alebo slovenský manuál... Dá sa s tým niečo robiť? Nedá sa nejako vložiť české menu? Alebo mi aspoň pošle niekto kompletný český manuál v pdf na mail - vrba@centrum.sk? Skrátenú verziu (asi 30 str.) som si stiahol z netu, ale to zďaleka nestačí... z angliny neviem ani slovo a foťáčik má kopu funkcíí. Prosím pomôžte čím skôr. Rozmýšľam aj nad vrátením výrobku, ale bojím sa či mi spoločnosť pixmania vráti peniaze...Nemáte niekto s touto firmou skúsenosť? ´Vďaka

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o radu a pomoc

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.06.2008, 12:22

Pixmania je obchodnik, ktery postavil svuj uspech na dodavani zbozi z trhu, kde je zrovna nejlevnejsi. Zcela jasne a zretelne informuje o tom, ze zbozi dodava bez ceskeho manualu a ceske podpory, takze jste musel vedet co kupujete ... Rozhodne vam nevezmou fotoaparat zpet, protoze jste ignoroval tuto informaci a nedivim se nikomu, ze se nehrne vam skenovat a posilat manual ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prosba o radu a pomoc

Autor: MARS Muž

Založeno: 03.07.2008, 11:46

Vazeny pane, nikdo nemusi nic scanovat český manuál by měl být na přiloženém CD ve formátu PDF - k fotoaparátu zakoupeném s češtinou. Tak jestli nekdo máte tak mu to pošlete :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prosba o radu a pomoc

Autor: vrba Muž

Založeno: 03.07.2008, 15:09

...mal by byť, ale žiaľ nie je. Spoločnosť pixmania sa totiž neunúva dodať manuál v štátnom jazyku ako to prikazuje zákon v SR, rieši to len odporúčaním stiahnuť si poriadne skrátenú verziu návodu v češtine z netu. Takže mám foťák o pár stovák lacnejšie, ale bez českého alebo slovenského menu, s manuálom v angličtine a káblom na nabíjačku s americkou koncovkou ktorá nejde pripojiť do našej elektrickej siete. Vivááát.... Áno niekde v technickom popise je napísané, že foťák má menu v angličtine, nemčine, francúštine, taliančine, španielčine a japončine, ale ma ani vo sne nenapadlo to kontrolovať, veď som predtým prečítal desiatky recenzíí a všade bola uvádzaná čestina v menu ako samozrejmosť. Podľa mňa seriózny predajca sa takto nespráva. Ešte raz sa teda obraciam na nejakého dobráka o zaslanie kompletného manuálu v pdf. Prípadné náklady po dohode uhradím. vrba@centrum.sk

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: prosba o radu a pomoc

Autor: celestyn Muž

Založeno: 07.07.2008, 10:59

Manual (i ten dlouhy) lze sosnout na strankach panasonicu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: prosba o radu a pomoc

Autor: jamming Muž

Založeno: 16.09.2008, 12:08

jses proste jouda. netahej sem zadny zakon. pixmania je francouzsky obchod a nema povinost ti davat cz/sk manual nebo menu. nehlede na to, ze cz navod si muzes stahnout z webu. ach jo.

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o radu a pomoc

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 27.06.2008, 12:31

Pokud jste to koupil i prodejce se sidlem v CR, tak vam musi dodat cesky manual. Pokud jste to koupil ze zahranicniho obchodu, tak mate lidove receno smulu. Muzete zkusit kontaktovat Panasonic, zda-li vam manual neprodaji. Vim ze nektere firmy tento problem resi prodejem ceskych prekladu, ale nektere nedelaji ani to.

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o radu a pomoc

Autor: Zz. Muž

Založeno: 11.07.2008, 15:18

Ahoj, obracím se na Vás se stejnou prosbou o pomoc. Taktéž jsem zakoupila FZ18 přes pixmania a byl mi doručen bez návodu či manualu v češtině. Což mě ani nenapadlo, když ho všude jinde dodávají :( Mě přišel pro jistotu nakopírovaný ve FR, takže ani ne v AJ.
Vím, že se u jiných prodejců dodáva manuál v češtine na CD, proto prosím dobrou duši o pomoc a zaslaní. Předem moc děkuji!!!!!
O:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o radu a pomoc

Autor: Tomas Muž

Založeno: 28.07.2008, 00:59

http://www.panasonic.cz/s
ervis_dmanualy.aspx

Odpovědět na příspěvek

pomoc

Autor: vrba Muž

Založeno: 27.06.2008, 11:59
Odpovědí: 0

...to mi nikto neporadí, nepomôže, priatelia?

Odpovědět na příspěvek

FZ18 - Olympus SP 560 - Canon S 5 - SONY H50

Autor: Marcela Muž

Založeno: 04.07.2008, 21:53
Odpovědí: 2

Dobrý den,
poradí mi někdo, který z těchto aparátů vybrat? Jedná se mi prozatím o amaterské focení. Kro občas krajiny a lidiček,dovolené,moře.
..hlavně kočky na výstavě v hale, malá koťátka a jejich hry. Zrcadlovku si dovolit nemohu. Díky všem za čas i ochotu. M.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ18 - Olympus SP 560 - Canon S 5 - SONY H50

Autor: ales Muž

Založeno: 07.07.2008, 22:42

Zítra si jedu pro FZ 18. Měsíc jsem se rozhodoval a vybíral. Akorát jsem výběr stáhl na 2 kusy (FZ 18 a SP 560),jinak bych se z toho mohl zbláznit. Uvidíme jestli to byla správná volba. Zkusím ti dát vědět,ale to už budeš podle mě rozhodnutá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ18 - Olympus SP 560 - Canon S 5 - SONY H50

Autor: Radek Muž

Založeno: 08.07.2008, 22:11

Rozhodoval jsem se mezi Canon S5 , FZ18 a Olympusem SP-550. Olympus jsem držel v ruce a zkoušel fotit ale nepřesvědčil mně pro koupi. Pak jsem fotil s S2 a když jsem zjistil že S5 má stejné rozlišení hledáčku jako S2 (mimochodem něco strašného) tak volba padla na FZ18.Přišel mi včera a už teď nelituji.Fotky moc pěkné, ostré no prostě jedna radost pro pokročilého amatéra.Leica prostě umí.Optický zoom skvělý,dokonce i s použitým digitálem, stabilizací a pevnou rukou,fotky slušné.Spousta lidí si stěžovala na špatné video,ale já jsem spokojen.Mohu jen doporučit. A má to spoustu nastavení pro koumáky.
PS: Do Sp-560 jsem nešel z jediného důvodu a to krátkého videa - 9sekund mi přijde ubohé

Odpovědět na příspěvek

Fotky

Autor: Milos Muž

Založeno: 10.07.2008, 23:27
Odpovědí: 1

Tady najdete ukazky obrazku z FZ18. (pro "neanglicany" - po kliknuti na "more" vpravo nad fotkama se zobrazi dalsi nahodne vybrane fotky ;-) Ja jsem ho objednal z USA a pristi tyden bych ho mel mit. Uz se moc tesim!! :-)
http://www.pbase.com
/cameras/panasonic/lumix_
dmc_fz18

Odpovědět na příspěvek

RE: Fotky

Autor: CZBOB Muž

Založeno: 12.08.2008, 19:14

No ty "ukázkové"fotky s pbase.com jsou děsné:-((
Absolutně neostré a nekvalitní.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: