Přicházejí nové robotické hlavy na tvorbu automatizovaných panorámat - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Přicházejí nové robotické hlavy na tvorbu automatizovaných panorámat

22. března 2010, 08.00 | V rozestupu několika dnů byly představeny nové modely přístrojů, které umožňují automatizované pořizování rozsáhlých panoramatických snímků. Jedná se o nové panoramatické hlavy GigaPan Epic Pro a Seitz Roundshot VR Drive. Více viz náš článek.

Je pravděpodobné, že většina náročnější fotografů již zkoušela pořizovat panoramatickou fotografii, která bývá většinou výsledkem složení několika dílčích snímků při pozdějším postprocesu na počítači. Při zhotovování podkladů pro tvorbu nenáročných panorámat si většinou můžeme vystačit i bez stativu, ovšem v případě, když máme s panoramatickou fotografií vážnější úmysly se bez stativu neobejdeme.

Manuální zhotovování jednotlivých zdrojových snímků vyžaduje přesnost a rovněž trpělivost, pokud vezmeme v potaz fakt, že při tvorbě rozsáhlých panorámat s rozlišením až v řádu stovek Mpix bývá většinou nutné pořídit desítky jednotlivých snímků. Proto nemusí být marné tento zdlouhavý a do jisté míry otravný proces svěřit do rukou automatizovaného robota, který by tuto „panoramatickou agendu“ obstaral za vás.

V tomto kontextu vás tedy může zaujmout zpráva, že se na trhu začíná pomalu rozvíjet nabídka robotických hlav, které něco takového dokáží. Důkazem toho se zdá být fakt, že v rozestupu pár dnů představily dvě společnosti GigaPan a Seitz nové modely svých robotických hlav na zhotovování rozsáhlých panorámat.

GigaPan Epic Pro
Pokud pozorně čtete naše stránky, tak vám pravděpodobně neuniklo, že jsme se robotickým hlavám společnosti GigaPan věnovali již v našem předchozím článku, ve kterém jsme se mimo jiné věnovali modelů robotických hlav Epic a Epic 100. Slabinou těchto hlav byl ovšem fakt, že byly určeny pouze pro kompaktní fotoaparáty, nikoliv pro DSLR. Tento nedostatek však nyní řeší nový model panoramatické hlavy Epic Pro, na který můžete podle tvrzení výrobce nasadit prakticky na jakoukoliv digitální zrcadlovku.

Model automatizované hlavy Epic Pro, který je speciálně určen pro DSLR přístroje, nabízí ve srovnání se staršími modely, několik zajímavých dispozic. Tato robotická hlava například obsahuje konektor pro připojení dálkové spouště, takže je možné zahájit proces pořizování snímků i na dálku. Uvedenou robotickou hlavu je možné připojit na naprostou většinu fotografických stativů (kompatibilita se stativovými závity o průměru 1/4" a 3/8").

Model robotické hlavy na zhotovování panoramatických fotografií Gigapan Epic Pro

Díky upínacím ramenům, které jsou zhotoveny z hořčíkové slitiny, je možné do robotické hlavy upnout digitální zrcadlovku s objektivem v celkové váze až 4,5 kg. Přístroj je vybaven LCD displejem, ve kterém nalezneme menu, kde můžeme například nastavit, kromě obrazového záběru budoucího panorámatu, také časový interval mezi pořízením jednotlivých snímků, rychlost motorového posunu či poměr stran snímku.

Gigapan Epic Pro

Uživatelé, kteří si oblíbili fotografické techniky HDR snímků či vícenásobné expozice, jistě ocení schopnost přístroje pořídit v jedné pozici až 20 snímků. Je ale třeba mít na vědomí, že tento robot pouze svým ramenem mačká spoušť aparátu, tudíž vlastní expoziční proces je nutno svěřit „do rukou“ příslušným funkcím ve fotoaparátu (například expoziční bracketing či vícenásobná expozice).

Gigapan Epic Pro

Přístroj zvládne otáčet fotoaparátem kolem dokola (úhel 360 stupňů), přičemž rovněž umožňuje sklopení/vyklopení fotoaparátu rozsahu úhlů -65 / +90 stupňů. Aparát disponuje rovněž malou vodováhou kruhového tvaru.

O napájení automatizované hlavy Epic Pro se stará Li-ion akumulátor o kapacitě 4 300 mAh, jenž je možné nabít pomocí kabelu i uvnitř robotického přístroje. Váha přístroje je cca 3,3 kg, přičemž rozměry jsou cca 271 x 302 x 150 mm.

Model panoramatické hlavy GigaPan Epic Pro se na trhu objeví v průběhu měsíce dubna 2010, kde se bude prodávat za cenu cca 895 USD (cca 16 600 Kč). Více informací o tomto produktu můžete naleznout na stránkách jeho výrobce.

Seitz Roundshot VR Drive „s“
Druhou robotickou hlavou, která byla nedávno představená, je přístroj společnosti Seitz, který nese označení Roundshot VR Drive „s“. Jedná se opět o automatizovanou panoramatickou hlavu, která se připevňuje na stativ. Také tato hlava je určena pro digitální zrcadlovky.

1

Seitz Roundshot VR Drive „s“

Oproti výše zmiňovanému produktu Epic Pro od společnosti GigaPan, má uvedená hlava Roundshot VR Drive „s“ nespornou výhodu plynoucí z toho, že zvládá i fotografování orientované na výšku. Díky rychlému motorovému pohonu přístroj rovněž umožňuje kvapnou práci při fotografování, neboť podle informací výrobce je schopen pořídit zdrojové snímky pro 360 stupňové panoráma už za 8s (při frekvenci 5 sn./s). Koneckonců rychlost přístroje symbolizuje i přízvisko „s“ v názvu robotické hlavy, které je klíčovým odlišovacím faktorem uvedeného modelu ve srovnání s předchozími typy automatizovaných hlav, jež produkuje daný výrobce.

Seitz Roundshot VR Drive „s“

Rychlost zmiňované robotické hlavy tak jistě ocení také příznivci HDR fotografie, které po skládání svých obrazových kompilátů potřebují pokud možnost co nejvíce statickou scénu (např. problém s pohybem mraků na nebi v krajině či lidí ve městě apod.). Aparát dovoluje pro tento účel v jedné pozici pořídit až 3 snímky (je to tedy méně, než tomu je v případě GigaPanu Epic s dispozicí pořídit až 20 snímků v jedné pozici přístroje).

Celkem Roundshot VR Drive „s“ hlava dokáže iniciovat vznik až 800 jednotlivých snímků, takže i s tímto přístrojem lze pohodlně vytvářet mohutné obrazové soubory s rozlišením v řádu Gigapixelů.

Přístroj sám o sobě váží cca 1,65 kg, přičemž jeho rozměry činí 150 x 190 x 430 mm. Určitou nevýhodou uvedeného produktu může být jeho nemalá cena činící 1 870 EUR (cca 47 700 Kč), která je zhruba trojnásobná ve srovnání s výše uvedeným výrobkem Gigapan Epic Pro. Dodejme, že nová robotická hlava Seitz je již v těchto dnech dostupná trhu. Více informací o tomto produktu můžete naleznout na stránkách výrobce (k dispozic je zde i demonstrační video).

Zdroje: Photographyblog.com a Dpreview.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: