Redakční test na Visatec 400 Solo kit 304 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Redakční test na Visatec 400 Solo kit 304

18. září 2001, 00.00 | Otestovat profesionální atelierový zábleskový systém není jednoduchá práce. Test takového zaměření se na serveru fotografování.cz objevuje poprvé. Doufáme, že vám poskytne informace, které by mohly usnadnit vaše rozhodování při koupi tohoto druhu fotografického zboží.

Předem, než vás seznámíme se zábleskovými generátory Visatec, připomeneme ve stručnosti jejich vývoj výrobního programu. Tyto generátory pochází od známého švýcarského výrobce zábleskových systémů BRONCOLOR a touto firmou byly vytvořeny jako jednodušší a pochopitelně cenově levnější kompaktní zábleskové systémy, které mají splňovat základní i o něco náročnější požadavky pro fotografickou práci v atelieru. Jsou vyráběny pod obchodní značkou VISATEK. Jsme velmi rádi, že jsme dostali možnost zábleskové generátory otestovat zásluhou p. Jiřího Karáska a Jiřího Stupky, kteří nám ve svém obchodě PROFIFOTO umožnili vybrat a zapůjčit ze širokého sortimentu fotografického zboží právě to, co jsme uznali pro náš redakční test nejpříznivější. Za celou redakci upřímně děkujeme.
Sada Visatek SOLO 400
v nabízeném setu 304

Ještě, než začneme testovat, rádi bychom vás upozornili na některé pochybnosti, které přicházejí v reakcích na recenze jako věcné, někdy i bezpředmětné připomínky od našich čtenářů. Je třeba si uvědomit jednu věc. Redakční testy lze provádět z mnoha úhlů pohledu. Některého čtenáře zajímají spíše informace technického charakteru (součástky, elektronika, různé technické parametry)- většinou tato kritika „sviští z kláves“ absolventů ČVUT, jiní zas preferují informace o produktu z hlediska použití ve fotografii. Každý redakční test zkrátka musí již ve svém úvodu jasně říct, co u daného produktu v rámci jeho hodnocení sleduje. Náš server je o fotografování, tudíž se specializuje na čtenáře, kteří chtějí informace o produktu z hlediska jeho použití k fotografickým účelům. Máme ale dobrou zprávu! V případě Visateku a zábleskového zařízení BRONCOLOR či jiných produktů se technické informace časem budou specializovat i do oblastí elektroniky, charakteru výbojek a jejich spektrálního složení v závislosti na délce trvání záblesku apod. Budeme si ale muset chvilku počkat.

Základní preference Visatek
Zábleskové generátory Visatek Solo 400 jsou v podstatě předchůdci vylepšených generátorů Visatek solo 800 s nižším výkonem o jednu polovinu. Zatímco generátory Visatek 800 mají regulovatelnost intenzity záblesku ve třech přepínacích krocích – 1/4, 1/2,1/1, model generátoru Visatek solo 400 je přepínatelný v krocích intenzity záblesku 1/2, 1/1.

Vlastnosti Visateku Solo 400
Je to především lehký kompaktní generátor, určený pro ateliérové použití. Jeho přednostmi jsou také velmi malé rozměry, rozumně řešený design, nevýhodou jsou pouze dvě fáze přepínání mezi intenzitami záblesku. Tlačítka pro přepínání intenzit záblesku jsou velmi citlivé na posun mezi kroky, proto doporučujeme jejich opatrné zacházení. Z vlastní zkušenosti a zkušenosti mnoha fotografů jsou tyto otočné přepínače citlivé na prudké zacházení. A často konči v servisu.

Charakteristika kontrolního panelu a další technické parametry
Intenzita záblesku
-maximálního výkonu generátoru se většinou udává v závislosti na hodnotě clony změřené externím flashmeterem z 1 metru od generátoru při ISO 100. Internetové tabulky webu Profifota udávají clonu 32 +2/3, což je správný a velmi přesný údaj, neboť jsme provedli test měření externím flashmeterem Minolta IV4, který údaj potvrdil. Aby byl test měření výkonu záblesku skutečně pravdivý, pokusili jsme se měřič záblesku co nejoptimálněji nastavit. Ukázal clonu 32,4. - minimální odchylky +/-1/3 clony se pochopitelně tolerují.


Test jasně po změření potvrzuje výkonnost
generátoru Visatek SOLO 400     foto: V. Mikyška

Doba záblesku
-Visatek Solo 400 je T 0.5 – 1/2000s.
Pozor! Tyto parametry délky záblesku fotografové příliš nesledují, ale zcela určitě mají velký vliv na podání barev ve spektru, které se v konečném důsledku projeví na diapozitivu zkresleným nebo odlišným podáním barev. Pánové Jiří Karásek a Jiří Stupka nám tuto informaci potvrdili. Občas se totiž stane, že se fotograf podivuje nad barevností diapozitivu, hledá příčinu v chybném zpracování procesem E6 či fotografickém materiálu a neuvědomuje si, že příčiny mohou být ve funčních parametrech výbojky. Touto problematikou se budeme podrobně zabývat v budoucnu, pokud dostaneme odpovídající kvalitní materiály sledující tyto studie. I absolventi ČVUT se zajisté na našem serveru nabaží.

Nabíjecí čas
Je udáván podle intezity používaného záblesku 0,8 až 2,0 sekundy. Tato doba dobíjení k maximálnímu nabití pro další, intenzitou plně hodnotný záblesk, je v celku příznivá – dobití je poměrně rychlé a je s ním možné bez problému fotografovat sekvence pohybu modelky v krocích po 1 s.

Teplota chromatičnosti
Podle technických informací pana Stupky (Profifoto) je teplota chromatičnosti výbojky 5 500K a pilotní žárovka 3 200 K o výkonu 50W. Pilotní žárovka, jak jistě víte, je většinou svou nízkou intenzitou světla, vysokou clonou na objektivu a délkou času závěrky při expozici eliminována a na fotografickém materiálu se neprojeví. Používá se jen jako orientace fotografa pro kontrolu osvětlení scény. I když! – parametry o teplotě pilotní žárovky neudáváme jen tak. Lze ji totiž použít při delších kombinovaných osvětleních – záblesk a delší čas závěrky. Ale to už zacházíme do oblasti experimentální fotografie.


Výbojka a pilotní žárovka VISATEK SOLO 400   foto: V. Mikyška

Co vám nabídne kontrolní ovládací panel Visateku 400?
Všechny ovládací prvky jsou uloženy v panelu oválného tvaru. Na jedné straně jsou umístěna tlačítka např. „očíčko“, které má funkci vypnutí a zapnutí IR fotobuňky, přebírající odpálený záblesk od jiného generátoru a dávající povel k odpálení generátoru, ve kterém je umístěna. Dalšími prvky je samotná fotobuňka, tlačítko pro manuální odpálení záblesku a kontrolní zeleně blikající dioda, která se zhasne ihned po odpálení blesku. Slouží jako kontrola, zda-li byl generátor správně odpálen. Hned po boku napravo je ovládací část pro nastavení dvou intenzit záblesku (o tlačítkách jsme hovořili na začátku recenze) a hned pod ní je trojfázový otočný ovladač pro celkové vypnutí generátoru, zapnutí záblesku bez pilotního světla a zapnutí záblesku s rozsvětlenou pilotní žárovkou. Ovládání všech funkcí je velmi jednoduché (viz obr). Na zadní straně generátoru je umístěn vstup pro synchronizační kabel. Visatek solo 400 nemá větrák pro chlazení vnitřní elektroniky, takže nedoporučujeme příliš dlouhé a koneckonců zbytečné svícení s pilotní halogenkou!Ovládací panel Visatek SOLO 400


Vstup pro synchronizační kabel a napájení generátoru   foto: V.Mikyška

REDAKČNÍ TEST
Představujeme sadu Visatek Solo 400 kit 304
Sada kit 304 je prodejnou Profifoto prodávána v následujícím složení:

3x Visatek SOLO 400

2X softbox Soloflex 60
Jeden univerzální reflektor
Synchronizační kabel
Velká přenosná taška
Z hlediska použití pro atelierové účely se toto složení v takovéto konfiguraci velmi dobře hodí pro fotografování packshotů, předmětů nebo průmyslových výrobků. Kit je vhodný i pro portrétní fotografii, zvláště díky softboxu Soloflex 60 x 60 cm, akorát je na škodu, že je v sadě zbytečně dvakrát. Mohl ho nahradit Softbox většího obdélníkového tvaru a sada by pak splňovala požadavky i pro fotografování celé postavy –módní fotografie. Toto uvážení už je ale na samotných prodejcích profesionální techniky PROFIFOTO.

Náš redakční typ!
Sadu jsme vyzkoušeli i po praktické stránce s tím, že jsme si poručili o pár softwarů víc, které kit 304 neobsahuje, ale pokud chce fotograf dosáhnout zajímavých výsledků v technice osvětlení scény, měl by je v každém případě přikoupit, nebo se dohodnout u prodejce na jiné sestavě, z hlediska požadovaných potřeb na charakter osvětlení scény.

Náš test jsme zaměřili na práci se třemi voštinovými filtry velikosti 1,2 a 3., a ukázky charakteru osvětlení při použití softboxu Soloflex 60 a přídavného černého deštníku s vnitřní bílou odraznou plochou. Také jsme na ukázku pořídili –packshot- (reklamní fotografii výrobku).
Výsledky posuďte sami na testovacích snímcích!
(Fotografie pro GRAFIKA PUBLISHING s.r.o. - V. Mikyška)

Charakter světla propuštěný voštinovými filtry


   
Voštinový filtr č.1 -nejjemněji soustředí měkké světlo do užšího kruhu
   
Voštinový filtr č. 2 vytváří o něco kontrastnější světlo v širším poli
. Pozadí je možné rovněž dosvětlit dalším světlem.
   
Voštinový filtr č.3 poskytuje celkem velkoplošné kontrastní osvětlení
Dalším generátorem můžete přisvětlit pozadí


S kvadroluxem SOLOFLEX 60 vypadá fotografie takto:
   


Kvadrolux Soloflex 60 vytváří měkké, vyrovnané světlo   foto V.M

A jak se fotografují se sadou Visatek Solo 400 packshoty?
Sada tří reflektorů včetně nabízeného softwaru poskytuje pohodlnou práci v ateliéru. Ostatně - vyzkoušeli jsme ji na sklenici plné lahodného hnědozlatavého moku.


foto: V.Mikyška


Závěr
Jak už jsme se v úvodu zmínili, sada Visatek SOLO kit 304 je v podstatně nejednoduším a základním řešením, jak vybavit malé fotografické studio kvalitním zábleskovým systémem. Výhrady máme k sestavě softwaru, které zbytečně obsahuje dvakrát kvadrolux stejného rozměru. Jako náhrada za jeden Soloflex by bylo lepší přidat do setu sadu voštinových filtrů, deštník, nebo kuželový nástavec. Sada generátorů je vhodná především pro méně náročné fotografy, či čerstvé absolventy fotografických vysokých škol, kteří se připravují na kariéru v oblasti profesionální reklamní fotografie. Za sestavu Visatek SOLO 400 Kit 304 zaplatíte nemalou částku 41. 312 Kč bez DPH, což u profesionálních zábleskových systémů není nikterak neobvyklé. V jistém ohledu je vzhledem k jiným typům zábleskových systémů od jiných výrobců - příznivá!!!!!

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: