Rollei dk4010 – ochuzený ultrazoom? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Rollei dk4010 – ochuzený ultrazoom?

Rollei-dk4010

29. listopadu 2004, 00.00 | Společnost Rollei přichází na trh s novým modelem digitálního aparátu, jenž má v sobě 10násobný optický zoom a EVF hledáček. Na druhou stranu disponuje jen automatickým expozičním režimem a 1,5" LCD displejem. Pro koho je určen tento kříženec mezi EVF zrcadlovkou a jednoduchým automatem?

Na českém trhu ne tak známý výrobce digitálních fotoaparátů společnost Rollei, přinesla v poslední době dvě ze svých novinek. Jeden ultrazoom s EVF hledáčkem a druhý patří do kategorie širokoúhlých digitálních kompaktů určený pro pokročilejší fotoamatéry.
Tato společnost má na trhu v současné době ještě jednoho zastánce ultrazoomů a to model Rollei dp3210, jenž je osazen čipem s rozlišením 3,2 miliony bodů o velikosti 1/2,7" s citlivostí 70-400 ISO. Jeho velkou výhodou je přítomnost manuální expozičního režimu kromě klasických A/P/S a ultrazoomový rozsah objektivu 35-350 mm. Ohnisková vzdálenost u novinky dr5100 začíná na 28 mm a končí na 85 mm, což je ukázka velmi pěkného širokoúhlého objektivu, který má k tomu světelnost F2,5-4,3. Snímač má o něco větší než dp3210 a to celých 1/1,8" s efektivním rozlišením 5 milionů bodů a možností nastavení citlivosti 64-1600 ISO. Expoziční režimy ustrnuly mezi automatikou a manuálním nastavením, fotoaparát kromě automatiky umožňuje jen nastavení režimu priority clony. Mezi výhody patří i rychlost, kterou výrobce udává 1,2 s při náběhu a zpoždění spouště 0,12 s. Otázka je cena, jenž je jedna z hlavních faktorů při výběru fotoaparátu, protože by dr5100 měl na trh přijít za cenu 350 EUR. Pro bližší seznámení jsme si vybrali druhou novinku s označením Rollei dk4010, která svojí konstrukcí a EVF hledáčkem nabízí zajímavé řešení.Konstrukce a design
Konstrukce Rollei dk4010 vychází z konceptu modelu dp3210, která se skládá z těla s bateriovými gripem pro snadné uchopení přístroje, ale hlavní změnou prošla konstrukce objektivu. U předchozího modelu byl objektiv konstruován jako kompaktní tubus, jenž se po vypnutí přístroje zasouval do těla. U dk4010 je objektiv konstruován jako klasický objektiv bez možnosti výměny, u kterého je možno využít osazení telekonvektorem nebo širokoúhlou předsádkou.
Celkový design využívá kombinaci stříbrné a černé barvy, která působí velmi elegantním dojmem. I přes poněkud větší rozměry 107,0 x 73,0 x 87,5 mm si ponechává model dk 4010 stejnou hmotnost 310 g bez paměťové karty a baterií.


Technická specifikace
Rollei dk4010 je osazen čipem o velikosti 1/2,7" využívající necelých 4 miliony efektivních bodů s rozsahem citlivosti 100-800 ISO. Snímky je možno pořizovat s rozlišením 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů a ukládat pouze v komprimovaném obrazovém formátu JPEG. Ozvučené videosekvence je možno pořizovat ve formátu 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů. U obou formátů lze využít jak kvalitní záznam 30 snímků za sekundu, tak méně kvalitní 15 sním./s. Ozvučené videosekvence využívají obrazového formátu AVI.
Objektiv má stejné parametry jako u předchozího modelu, tj. ohniskový rozsah 37 - 370 mm po přepočtu na 35mm formát se světelností F2,8 -3,1 konstrukce D-VarioApogon. Tento ohniskový rozsah odpovídá 10násobnému optickému přiblížení, který společně s 6násobným digitálním zoomem, umožňuje až 60násobné přiblížení objektu. Ostřící vzdálenost ve standardním režimu se pohybuje od 60 cm do nekonečna. Při makro režimu je možno ostřit od vzdálenosti 10 cm do 60 cm.K fotografování je možné však bohužel využít jen plně automatický režim a několik scénických režimů (sport, portrét, noční portrét, noční snímek), jenž využívají rychlost závěrky 1-1/2000 s s možností korekce pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Vyvážení bílé disponuje automatikou, ale i přednastavenými hodnotami: denní světlo, pod mrakem, žárovka, zářivka. V komplikovaných světelných podmínkách je možno bílou vyvážit pomocí manuálního nastavení.
Kromě klasického fotografování můžeme využít i sekvenčního snímání, kdy můžeme zvolit větší rychlost snímané scény a to 3,3 sním./s, ale se zamknutým AF ostřením, nebo pomalejší snímání 2 snímky za sekundu s možností ostření každého snímku.
Při zhoršených světelných podmínkách je možné zaktivovat vestavěný blesk, který má kromě klasického automatického režimu i režim redukce červených očí nebo dosvícení scény s redukcí červených očí.
Pro fotografování a prohlížení je k dispozici LCD displej s úhlopříčkou 1,5" s rozlišením 110.000 bodů, což je menší než u starší verze a určitým krokem zpět, protože velikost LCD 1,5" patří dnes spíše ke slabšímu průměru. Pro přesnější fotografování je tedy k dispozici EVF hledáček s rozlišením 300.000 bodů. Pro napájení využívá Rollei dk4010 4 tužkových AA alkalických baterií, ale je možno použít i baterií nabíjecích např. NiMH. Pro ukládání dat využívá tento přístroj paměťové karty typu SD/MMC (Securite Data/Multi Media Card), ze které je možné snímky přenést pomocí USB kabelu do počítače. Přístroj se dá napájet i pomocí externího zdroje.


Závěr
Rollei dk 4010 se svým 10násobným optickým zoomem, vysokou světelností a EVF hledáčkem by s touto výbavou mohl konkurovat leckterým ultrazoomům na trhu, avšak k tomu mu chybí leckteré výhody, které tyto ultrazoomy mají. Přeci jenom nepřítomnost manuálního nastavení expozice nebo priorita clony a času, který měl předchůdce tohoto modelu, společně se snížením velikosti LCD displeje působí jako jakýsi pomyslný krok vzad. Na druhou stranu má dobré vybavení v ohledu videosekvencí a společně s ultrazoomem má šanci oslovit určitou část fotografů. Otázka je cena, za kterou se tento model bude na našem trhu prodávat. Doporučená cena je 399,- EURO, což při dnešním kurzu je 12.369,- Kč.


:: Technické parametry Rollei dk4010

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: