Samsung NX200 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Samsung NX200

nx200_100px

12. září 2011, 01.00 | Samsung na veletrhu IFA představil druhý model elegantního kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy "stovkové řady" NXx00, tedy té kompaktnější, bez elektronického hledáčku. Má šasi z hořčíkové slitiny a nově tvarované tělo, obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozlišením 20,3 Mpx, umožňuje souvisle fotografovat rychlostí až 7 snímků za sekundu a natáčet video v plném vysokém rozlišení – 1080p á 30 snímků za sekundu.

Samsung NX200 má stejně jako předešlý model NX100 obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,7 mm, avšak s mnohem vyšším rozlišením – 20,3 milionu efektivních pixelů oproti „pouhým“ 14,6. Segment snímače je chráněn ultrazvukovým protiprachovým systémem. Základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na 16:9 nebo 1:1.Snímky je možno ukládat jako soubory RAW (SRW), anebo ve formátu JPEG (s možností volby jednoho ze tří kvalitativních režimů – normálního, jemného a velmi jemného), samozřejmě je možné také simultánní ukládání RAW + JPEG (Normal, Fine, Super Fine). Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

Stereofonní video je formátu MP4 (H.264; zvuk AAC). Jeho maximální rozlišení je 1 920 × 1 080 obrazových bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu. I v tomto ohledu nabízí NX200 více než model NX100, který má maximum nikoli Full HD, ale jen HD/720p. Navíc pro natáčení videa je nyní možné používat nejen automatický program a program s prioritou clonového čísla, ale také program s prioritou času a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. A k dispozici je nahrávací funkce Multi-motion (×0,25/×0,5/×5/×10/×20).Samsung NX200 má také oproti NX100 výrazně rozšířený rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, a to ze 100 – 6 400 až na 12 800. Nový model má také výrazně rychlejší souvislé snímání – až 7 snímků za sekundu pro řadu až 11 snímků ve formátu JPEG (nebo 8 RAW), zatímco NX100 má rychlost á 3 obr./s pro 10 snímků JPEG. V nabídce jsou také programy s velmi rychlým souvislým snímáním á 10/15/30 obr./s až pro řadu 30 snímků, avšak při rozlišení obrazu sníženém na 1,4 Mpx.

Uživatel má také širší výběr digitálních „tvůrčích“ filtrů: zatímco NX100 nabízí sedm „chytrých filtrů“, NX200 jich má deset (Vinětace, Miniatura, Rybí oko, Skica, Potlačení mlhy, Polotóny, Měkké ostření, dva efekty starého filmu a Negativ) a k tomu ještě třináct „kouzelných rámečků“.Fotoaparát má bajonet a systém připojení výměnných objektivů Samsung NX. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,5×. Používat je možno rozrůstající se nabídku výměnných objektivů včetně nových s i-Function 2.0. V současné době má Samsung devět různých objektivů řady i-Function, které umožňují nezkušeným uživatelům snadněji ovládat důležité parametry přímo pomocí objektivu bez nutnosti odvrátit oko od hledáčku, nastavovat rychlost závěrky, clonová čísla, korekci expozice, vyvážení barevnosti a ekvivalent citlivosti ISO. A samozřejmě – pomocí adaptéru je možno připojit i výměnné objektivy Pentax, Samsung a Schneider-Kreuznach s bajonety K.Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu. V normálním režimu pracuje s patnácti zaostřovacími body, u záběrů zblízka v makrorežimu se 35, možné je i bodové ostření s možností volného výběru bodu. Zaostřování je realizováno po snímku, nebo souvisle, k dispozici je funkce detekce tváří v záběru (až deseti) a také pomocné osvětlení autofokusu. Možné je i ruční zaostřování.Exponometrický systém nabízí tři režimy měření, vícebodové, zaměřené na střed a bodové. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV, k dispozici je funkce bracketingu, a to pro expozici i vyvážení bílé. Funkce vyvážení bílé barvy nabízí plnou automatiku, sedm přednastavených režimů (Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka W/N/D, Žárovka, Blesk) s tím, že je možné jemné doladění v sedmi krocích (modrá/jantarová, purpurová/zelená), také je možno nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, anebo realizovat vyvážení uživatelsky.Pro fotografování je připraven pohodlný automatický režim řízený umělou inteligencí Smart Auto, dále automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (/4 000–30 s + čas B až do 4 minut), režim s ručním nastavením parametrů expozice, speciální režim s prioritou objektivu a tedy s využitím i-funkce, bohatý výběr scénických programů, mezi nimiž je i 3D pro realizaci snímků s prostorovým efektem, a speciální programy Magic a Panorama.Fotoaparát nemá interní elektronický blesk, má standardní aktivní sáňky a v balení by měl být standardně malý kompaktní blesk SEF 8A s automatickým TTL řízením, anebo ručním nastavením, se směrným číslem 8 (m/ISO 100) a pokrytím záběru při použití objektivu do ohniskové vzdálenosti 28 mm. Synchronizační čas je 1/180 s, výkon blesku je možno upravovat a k dispozici je několik režimů činnosti včetně Smart Flash a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Samozřejmě je možno dokoupit i výkonnější externí zábleskové jednotky, jako Samsung SEF42A, SEF20A nebo SEF15A.

Uživatel má možnost upravit a nastavit některé základní obrazové parametry: ostrost, kontrast, sytost barev a barevné podání, a to včetně uživatelské úpravy s možností uložit až tři nastavení do paměti, anebo využít přednastavené barevné režimy: Standardní, Živé, Portrét, Krajina, Les, Retro, Chladný, Klidný, Klasický. Samospoušť umožňuje nastavit zpoždění v rozmezí od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě.Fotoaparát nemá hledáček. Použitý displej je typu OLED s aktivní maticí, poměrem stran obrazu 4:3, délkou úhlopříčky 3 palce, rozlišením 614 tisíc obrazových bodů a se širokým pozorovacím úhlem. Zobrazuje přibližně 100% snímané scény. Fotoaparát má orientační senzor. Snímky je možno přímo ve fotoaparátu také upravovat. Pro připojení k počítači (nebo kompatibilní fototiskárně via PictBridge) má rozhraní USB 2.0 High Speed, pro připojení k televizoru AV výstup (PAL/NTSC) a mini HDMI. Jako zdroj energie slouží lithio-iontový akumulátor BP1030 s kapacitou 1 030 mAh, možné je dokoupit také síťový adaptér.

Sada fotoaparátu Samsung NX200 se základním zoomobjektivem 18–55 mm O.I.S./i-Function má stanovenu doporučenou prodejní cenu 14 990 Kč s DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kompaktní ???

Autor: Jaryn Muž

Založeno: 12.09.2011, 07:42
Odpovědí: 11

Tak je kompaktní nebo je s výměnnými objektivy ?
http://www.slovnik-ciz
ich-slov.net/kompaktni/

Kompaktní = celistvý !
S velikostí nemá nemá nic společného, neboť i některé velké automobily se označují jako kompaktní.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kompaktní ???

Autor: pipo Muž

Založeno: 12.09.2011, 12:10

Ano, když je automobil v rámci své třídy malý.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kompaktní ???

Autor: Jaryn Muž

Založeno: 12.09.2011, 12:48

No, nevím, zda tělo bezzrcadlovky s teleobjektivem bude kompakt a tomu ještě malý , ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: pipo Muž

Založeno: 12.09.2011, 23:08

To je fakt, Renault Clio s 15m přívěsem také nebude malý. Neděláte ve sněmovně?:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: Jaryn. Muž

Založeno: 13.09.2011, 09:31

Ve sněmobně někdo něco dělá ?
JInak Renalt Clio bez přívěsu pojede, tělo DF bez objektivu fotit nebude. Z kompaktu objektiv neodšroubuji, byť bude ten kompakt sebevětší. Sebemenší tělo DF není kompakt, bez objektivu je nepoužitelné. Kompaktní zářivka je také neoddělitelný celek, který v sobě zahrnuje trubici, měnič a příslušnou patici. Oddělit to jde, ale násilím. A kompaktní je, ať je ta zářivka malá či velká. S velikostí to nemá nic společného ! Malého vrabce také nikdo neoznačuje za kompaktního :-) Je součást kompaktního celku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: R. Muž

Založeno: 13.09.2011, 09:50

Takze Olympus E-20 je kompakt?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: Jaryn. Muž

Založeno: 14.09.2011, 09:02

Je to kompakt. I můj starý kinofilmový Olypus IS3000 je kompakt, byť velký a pěkně těžký. Objektiv se měnit nedá, je to pevný celek, tedy je kompaktní.
http://slovnik-cizich-s
lov.abz.cz/web.php/slovo/
kompaktni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: pipo Muž

Založeno: 13.09.2011, 12:57

Aha, takže kompaktní SUV znamená, že se nedá rozebrat. No radši dost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.09.2011, 08:02

Nechte toho, prosím. Ve fotografické technice má slovo kompakt léty zažitý přesný význam, bez ohledu na to, jak ho przní slangy jiných oborů. Fotografický kompakt je prostě přístroj, který má tělo i objektiv (a obvykle i blesk) v jednom kuse. Takže "kompakt s výměnnými objektivy" je něco jako ztrhané struny tón, zborcené harfy zvuk - čili protimluv.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: pipo Muž

Založeno: 15.09.2011, 11:59

Takže zdejší odborník Karel nám vysvětlil, že ten Olympus E-10, E-20 je kompakt. Děkujeme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: pipo Muž

Založeno: 15.09.2011, 12:01

Aha, on už to vysvětlil Jaryn (jak trefné jméno:))
Mami, kup mi nějaký kompakt. Tu máš Olympus E-10.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kompaktní ???

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 14.09.2011, 21:01

Takže v opravdu kompaktním kompaktu nejdou vyměnit ani baterie.

Odpovědět na příspěvek

Jojo,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.09.2011, 10:34
Odpovědí: 0

naprostý souhlas. Zdejší pokusy obejít dnes už většinou zažitý název (i když taky pitomý) bezzrcadlovka jsou velice osvěživé...

Odpovědět na příspěvek

20MPix na APS-C = masakr

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 13.09.2011, 12:40
Odpovědí: 0

Tak tohle je fakt maso. Honba za megapixely se pomalu a jistě přesouvá z přístrojů s pidisnímači, přes 4/3 až do APS-C.
Ono by to nevadilo, kdyby výrobci vyráběli řadu pro toho, kdo chce kvalitu, tj. přístoje, které budou mít rozumnou míru hustoty pixelů.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: