Samsung SCH-S250 - první mobilní telefon s integrovaným 5MP fotoaparátem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Samsung SCH-S250 - první mobilní telefon s integrovaným 5MP fotoaparátem

Samsung SCH-S250

25. října 2004, 00.00 | Výrobci mobilních telefonů se ženou za honbou megapixelů a pomyslnou cílovou pásku v kategorii 5MP protrhla jako první společnost Samsung, která oznámila svůj nový model mobilního telefonu s integrovaným 5MP fotoaparátem a interním bleskem. Do konce roku slibuje mobil s 10MP fotoaparátem.

Přibližně rok po uvedení svého prvního mobilního telefonu s 1MP fotoaparátem, společnost Samsung nyní uvádí první mobil na světě, který je vybaven integrovaným 5MP fotoaparátem. Vývoj trhu mobilních telefonů s integrovaným digitálním fotoaparátem je nyní údajně nejrychlejší ze všech dosavadních technologických (r-)evolucí, jako byl nástup rádia, televize, videa, nebo digitálních fotoaparátů. Vděčí tomu však skutečnosti, že čipy používané v takových fotoaparátech jsou již dlouhou dobu na trhu a tak jediný problém byl vhodně ho integrovat do telefonů. Jedná se tedy pouze o průnik dvou technologií. S tím souvisí také důvod proč se nemusí fotografové chytat za hlavu, že je v počtu megapixelů "telefonisté" brzy předběhnou, protože optika v mobilních telefonech velmi silně pokulhává za tou, která se používá v klasických kompaktních digitálech. Kvalitní optika je náročná na prostor a cenu a výrobci mobilních telefonů si nemůžou dovolit vyrábět příliš velké přístroje. Proto integrace fotoaparátů do mobilů čelí stále velmi nízké kvalitě obrazu, kterou se snaží výrobci kompenzovat právě počtem megapixelů. Samsung dokonce uvádí, že do konce roku představí mobilní telefon s integrovaným 10MP fotoaparátem, což je na první pohled zajímavé číslo, ale po všech úpravách (redukce šumu, zaostření, zmenšení) snímku z mobilního telefonu stále nebudou fotografie použitelné více než pro webové účely, nebo tisk 10x15. Navíc u mobilních telefonů s fotoaparátem většinou odpadá možnost zoomování a pokud jej některé přístroje nabízí, pak většinou nejde o více než 3x přiblížení, jako například u Samsungu SPH-S2300. Takové přístroje mohou v blízké době konkurovat kompaktním digitálním fotoaparátům v cenové kategorii do cca 8.000,- ale o ohrožení poloprofesionálních fotoaparátů stále ještě nemůže být řeč.

Samsung SCH-S250
Snímacím prvkem je CCD čip od společnosti Pentax, který má rozlišení 5MP a kromě fotografií (expoziční čas závěrky je až 1/1000s) umí pořizovat i video sekvence s rozlišením 320x240 bodů. Objektiv, který je schopen ostřit v rozmezí od 10cm do nekonečna, je ukryt pod posuvnou krytkou, která ho chrání před poškozením. K dosažení lepších výsledků za špatných světelných podmínek je přístroj vybaven i interním bleskem. Pro ukládání snímků slouží interní paměť o velikosti 92MB kam se vejde až 100 minut videa, nebo dodávaná 32MB paměťová karta typu RS-MMC (menší verze karty MMC určená pro mobilní telefony), kterou lze samozřejmě nahradit dokoupenou kartou stejného typu s větší kapacitou. Počítat můžeme i s přehráváním MP3 souborů, polyfonním zvoněním, bankovními aplikacemi atd. Špatnou zprávou je, že bude dostupný pouze pro korejský trh.

Závěr
Skutečnost, že tento mobilní telefon bude k dostání pouze pro korejský trh a jejich síť CDMA 2000 1x nás odlučuje od možnosti vyzkoušet si jak tento mobil umí fotografovat. Proto tento článek nebyl ani tak představením nového produktu, jako spíše informováním o rychlém vývoji na poli mobilních telefonů s integrovaným digitálním fotoaparátem. Již nyní si výrobci paměťových karet libují v tom, že jim tento segment otevřel nové pole působnosti a také dost možná svým objemem zastíní i produkci paměťových karet pro fotoaparáty. Prozatím se nemusíme obávat konkurence kvalitních snímků z mobilních telefonů, ale jistě musíme počítat s tím, že penetrace digitálních fotoaparátů se tímto bude prudce zvyšovat.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: