Sony SLT Alfa 35 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Sony SLT Alfa 35

sony_slt_a35_100px

14. června 2011, 00.00 | Společnost Sony představila několik nových produktů – od různého příslušenství přes kompaktní fotoaparát řady Alfa NEX až po třetí model v řadě fotoaparátů SLT – Single Lens Translucent, respektive Transflex. A právě tento fotoaparát, který je postavený na technologii nesklopného polopropustného zrcadla a nabízí režim autofokusu s trvalým průběžným ostřením, si představíme jako první.

Nový model α35 v nabídce Sony nahrazuje α33, představený spolu s α33 před výstavou Photokina 2010. Fotoaparát α35 je vybaven novým obrazovým snímačem Exmor CMOS APS HD. Je opět formátu APS-C, má rozměry 23,5 × 15,6 mm a efektivní rozlišení 16,2 milionu pixelů. Výrobce uvádí, že senzor přepracoval tak, aby snížil spotřebu energie a zlepšil tepelné vlastnosti. Snímač chrání protiprachový systém, který tvoří protiprachová vrstva na nízkoprůchodovém filtru a pohyb segmentu snímače. Posuvný mechanismus snímače je také součástí systému stabilizace obrazu SteadyShot INSIDE. Obrazový procesor je typu Bionz.



Pořizovat je možno soubory RAW a JPEG (na výběr jsou dva kompresní poměry, jemný a standardní) a také souběžně RAW + JPEG. U videa je maximem formát AVCHD s tím, že nejvyšší rozlišení je 1 920 × 1 080 px (50i, výstup ze snímače 25 obr./s, průměrný datový tok 17 Mb/s), ale k dispozici je i formát MP4 s maximem 1 440 × 1 080 px (25 obr./s, průměrný datový tok 12 Mb/s).



Fotoaparát má elektronický hledáček typu Tru-Finder s panelem Xtra Fine s rozlišením 1,15 milionu efektivních obrazových bodů, 100% pokrytím obrazu a s režimem zobrazení fotografických informací, který umožňuje zobrazit i mřížku pomocných čar pro přesnou kompozici snímků architektury nebo krajiny. Širokoúhlý monitor je typu TFT Xtra Fine LCD s technologií TruBlack. Má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a rozlišení 921 tisíc obrazových bodů. Na displeji je možno zobrazit také Průvodce, který nezkušeným poskytuje vysvětlení zvolených funkcí a jejich použití.

Samozřejmostí je možnost základní volby způsobu ostření AF/MF – automatické, nebo ruční ostření. Systém automatického zaostřování TTL pracuje metodou fázové detekce a je patnáctibodový se třemi křížovými senzory. K dispozici jsou režimy AF pro jednotlivé snímky, Automatický AF, AF pro sériové snímání a při použití živého náhledu Quick AF Live View.



Technologie nesklopného polopropustného zrcadla umožňuje vysokorychlostní snímání s citlivým a přesným průběžným automatickým ostřením při fotografování i natáčení videa. Pokročilá funkce Quick AF Live View průběžně zobrazuje reálný obraz z obrazového snímače při fotografování i natáčení videa. Světlo, částečně směřované z polopropustného zrcadla na AF senzor, umožňuje neustálou přesnou TTL fázovou detekci autofokusu. K dispozici je také režim souvislého snímání rychlostí 5,5 obr./s v plném rozlišení a s průběžným automatickým ostřením.



Měření expozice je realizováno systémem s 1 200 zónami a na výběr jsou tři základní volby: měření vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. K dispozici je i funkce automatické řady s posunem expozice – autobracketing. Systém pořídí 3 snímky s odstupem v krocích po 0,3 nebo 0,7 EV. Ekvivalent citlivosti ISO má v automatickém režimu rozsah 100–1 600 a základní rozsah pro uživatelskou volbu je ISO 100–12 800 s možností rozšíření až na hodnotu ISO 25 600. Pro vyvážení bílé barvy, potažmo barevného vyvážení jako takové je možno využít plně automatický režim, jeden ze šesti režimů přednastavených, možné je nastavit i barevnou teplotu v Kelvinech, realizovat vyvážení uživatelsky a také je možno použít barevný filtr.



Nabídka režimů expozice je bohatá: Zahrnuje AUTO, AUTO Advanced (AUTO+), pružnou programovou automatiku, programy s prioritou clony a času (1/4 000–30 s + „Bulb“), režim s ručním nastavením parametrů expozice, výběr scénických programů, mezi kterými jsou i volby Noc a Za soumraku z ruky, ale také speciální programy Sweep Panorama (2D/3D) a Priorita AE pro sériové snímání s teleobjektivem. Nová funkce vysokorychlostního snímání s teleobjektivem zvětšuje střední část zobrazené oblasti a při snímání rychlostí až 7 snímků za sekundu nabízí zvětšení přibližně 1,4×.



Fotoaparát nabízí novou funkci Picture Effect. Umožňuje dodat fotografiím nebo videoklipům osobitý styl už při jejich pořizování. Projevy efektů je možno zkontrolovat na displeji. Nabídka zahrnuje 7 typů efektů s 11 variantami: PopArt barvy, Retro foto, High-key, Vysoký kontrast – jednobarevně, Dětský fotoaparát, Posterizace (barevně i černobíle) a Zvýrazněná barva (červená, modrá, zelená a žlutá). K dispozici je také funkce Partial Colour, umožňující zvýraznit jednu barvu s tím, že ostatní oblasti snímku jsou zobrazeny monochromaticky. Nechybí ani funkce Auto HDR pro zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem. Na horním panelu je umístěno uživatelsky nastavitelné tlačítko pro rychlou volbu některé ze 14 nejpoužívanějších funkcí.

Výrobce uvádí, že se mu u nového fotoaparátu podařilo optimalizovat spotřebu energie. Plně nabitá baterie nyní umožňuje pořídit až 440 statických snímků při použití displeje, což představuje 30% nárůst oproti předchozímu modelu.



Fotoaparát je kompatibilní s výměnnými objektivy Sony a Carl Zeiss s přípojným systémem a bajonetem typu A a také objektivy Minolta AF a Konica Minolta AF. Objektivů Sony a Carl Zeiss je v současné době nabízeno 32, z nichž šest nese značku Carl Zeiss.



Ačkoli je termínem představení fotoaparát Sony α35 ještě jarní novinkou, zahájení jeho prodeje má výrobce naplánováno až na září 2011.

Sony α33 a α55 – připraven je nový firmware

Pokud vlastníte původní modely α33/α55, můžete si od 20. června aktualizovat firmware na verzi 2.00, která doplní některé kreativní možnosti a vylepší ovládání. K dispozici je podpora nové funkce Picture Effect a v případě modelu α55 také podpora vysokorychlostní synchronizace při bezdrátovém propojení s kompatibilním externím bleskem. Upraveny jsou nabídky uživatelského rozhraní, k dispozici bude nový režim, umožňující vypnout zobrazení nastavených parametrů a komponovat na celé ploše displeje bez rušení, a digitální vodováha může být zobrazena i při použití volitelného externího displeje CLM-V55. Pro rychlý přístup bez použití menu lze často používané funkce uživatelsky přiřadit tlačítku D-Range.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak aktualizovat?

Autor: Nik Muž

Založeno: 14.06.2011, 12:48
Odpovědí: 1

Prosím vás, jak aktualizovat? Když mám Alpha33?

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak aktualizovat?

Autor: mk Muž

Založeno: 14.06.2011, 13:44

Až od 20. června

Odpovědět na příspěvek

upgrade

Autor: Hank Muž

Založeno: 15.06.2011, 11:58
Odpovědí: 0

Podla navodu na stranke SONY, zjednodusene povedane, nahrat firmware na SD kartu tu vlozit do pritroja na spustit upgrade.

Odpovědět na příspěvek

Displej

Autor: Richard Mrázek Muž

Založeno: 16.06.2011, 16:24
Odpovědí: 0

Pane Pěnkava, to že v Sony provedli naprosto nesmysnou věc a sice to, že výklopný displej (A33) nahradili pevným (A35) a nahradili tak užitečnou věc několika nesmyslnými softwarovými hračičkami, jste "zatajil" předpokládám náhodou :)

Odpovědět na příspěvek

Prosba

Autor: Ivo tomeček Muž

Založeno: 17.06.2011, 14:47
Odpovědí: 0

Vážený pane Pěnkava!



Nemám na Vás e-mail, tak to zkouším takto. Proč Vám píšu. Čtu často Vaše recenze na fotopřístroje a jsem nyní ve stádiu, kdy chci koupi foťák a nemohu se rozhodnout, tak jsem se odhodlal Vám napsat.



Já jsem amatérský fotograf a chci zlepšit kvalitu svého vybavení. Doposud jsem fotografoval ultrazoomovým foťákem Olympus SP 550 UZ, ale ten pomalu odchází a po poslední opravě v servisu se najednou 30% funkcí zablokovalo a nefungují. Zatím spolehlivě funguje jen klasická automatika. Vzhledem k tomu, že se nejedná o příliš kvalitní foťák, opravovat ho už nemá smysl a uvažuji proto nad tím co nového koupit. Kamarádi amatéři doporučují nekomplikovat si na staré roky (67) život zrcadlovkou a koupit raději nějaký kvalitní kompakt nebo se potom dát klasickou cestou a koupit zrcadlovku.

Obracím se na Vás o jakousi profesionální radu či doporučení.



I varianta

Po delším vybírání a taky vzhledem k finančním možnostem jsem zjistil, že Canon uvádí na trh inovovaný EOS 1000 jako 1100, ale s novým vychváleným objektivem 18-55 IS II. Fotky jsem viděl a jsem překvapen dobrou kvalitou. Když jsem ale byl v Megapixelu v Ostravě, tak na něm nenechali nit suchou. Fotky a recenze jsou na www.digineff.cz/art/jakej
eto/110516canon_1100d.htm
l. Vaši recenzi jsem také četl a nezdálo se mi, že byste jej zatracoval.





II varianta

Se stejným objektivem uvádí Canon nový EOS 600D, má ale 18 MGP a to se mi jeví zbytečně moc a fota mi připadají jako přesycená. Foto a recenze jsou na www.digineff.cz/art/jakej
eto/110505canon_600d.html




III varianta

Nikon D5100 + 18-105 VR je jistě již velmi dobrý fotoaparát ale atakuje cenovou hranici 20000, což je pro mne přece jenom dost moc. Vaši vyčerpávající recenzi jsem četl, fotky se mi opravdu moc líbily ale nevím zda mám teda za kvalitu dát těch 20 000 nebo se spokojit třeba s o trochu horší kvalitou ale za příznivou cenu, což se mi jevil právě ten Canon EOS 1100 D. Co byste upřednostnil Vy?



IV varianta

V megapixelu mi doporučovali Pentax K-r asi za 14 000. Nemám o této značce žádné informace ani fota. Srovnávali ho právě s tím Canonem 1100 a prohlásili, že je o třídu lepší a v ČR díky slabé reklamě prý neoprávněně není v povědomí fotografů. Fota jsem našel ale nepřesvědčily mě.



V varianta

Tady se trochu rozepíšu. Objevil jsem, že Sony (dle mého názoru velmi dobrý výrobce foťáků) uvádí na trh nový kompakt/zrcadlovka s polopropustným zrcadlem SLT A35. Jedná se o kompakt s výměnnými objektivy a poměrně velmi dobrým vybavením. Hledáček je elektronický a je větší než v zrcadlovkách a má asi 1 mil. pixelů, na takový jsem byl dosud zvyklý a i ostatní parametry jsou zdá se na špičce. Displej 900000 pixelů, stabilizátor na čipu atd. Velmi se mi i líbí, i když je to prý lehký plasťák. Já ale na toulky nechci tahat těžký foťák na krku. Cena by měla být asi 15 000 Kč, což je akceptovatelné. Fotky zatím asi nikdo neviděl ale u SLT A33 jsou hodnoceny jako velmi dobré.





Prosím zkuste se vžít do mé role a buďte tak hodný a nasměrujte mě trochu, protože sám se momentálně nedovedu rozhodnout.





Za odpověď předem děkuje





Ivo Tomeček, Vaníčkova 13, Opava 6

Odpovědět na příspěvek

SONY

Autor: Hank Muž

Založeno: 29.06.2011, 21:59
Odpovědí: 0

Pan Tomecek, ja som uz mal viac fotakov, teraz fotim so SONY A55 a mozem povedat ze od kupi som nadseny. Dcera ma novy CANON 60D, ale ja som rozdiely v kvalite fotiek nevidel. Okrem 2 nasobnej ceny a dvojnasobnej vahy.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: